Az Eszék megnyerte a rangadót a Dinamo Zagreb ellen

POLGÁR LÁSZLÓ (összefoglaló), RÁCZ PÉTER (percről percre)POLGÁR LÁSZLÓ (összefoglaló), RÁCZ PÉTER (percről percre)
2022.02.27. 17:50
Évfordulót, mérföldkövet és győzelmet ünnepet az NK Osijek (Fotó: NK Osijek)
A horvát élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 25. fordulójában az NK Osijek 1–0-ra legyőzte a listavezető Dinamo Zagrebet, és ezzel az eszékiek átvették a vezetést a tabellán.

HORVÁT 1. HNL
25. FORDULÓ
NK Osijek (Eszék)–Dinamo Zagreb 1–0
Eszék, Gradski Vrt Stadion, 6700
néző. V.: Pajac
OSIJEK:
Ivusic – Milos, Bralic (Brlek, 72.), Skoric, Loncar, Jurcevic – Zaper, Fiolic (Bohar, 86.), Kleinheisler (Leovac, 81.), Caktas (Mance, 72.) – Miérez (Lovric, 72.). Vezetőedző: Nenad Bjelica
ZAGREB: Livakovic – Théophile-Catherine, Sutalo, Franjic – Sz. Risztovszki, Tolic (Bulat, 70.), Misic, Bockaj (Andrics, 58.) – Gojak – Orsic (Stefulj, 75.), B. Petkovic. Vezetőedző: Zeljko Kopic
Gólszerző: Mance (77.)

A házigazda Eszék a rangadó napján, február 27-én, vasárnap ünnepelte 75 éves fennállását, mi több, ezredik bajnoki mérkőzésére készülhetett a horvát első osztályban, amelyben szinte napra pontosan 30 éve, 1992. február 29-én, harminc esztendeje vívta az első meccsét.

A Gradski Vrt Stadionban remek hangulat fogadta a tabella másodikja, valamint a listavezető összecsapását. A fővárosiak nem riadtak vissza kezdetben a keményebb belépőktől sem, s a faragásból főként Kleinheisler Lászlónak jutott ki. Az oda-odalépések mellett a kaput viszont alig veszélyeztették a felek. Sok futásból, illetve küzdelemből nem volt hiány.

A második félidő kezdete után idővel kissé csendesebb mederbe fordult a mérkőzés. A Dinamo is úgy volt vele, listavezetőként Eszéken nem rossz eredmény az egy pont.

Jött azonban a csereként beállt Antonio Mance, a korábban kölcsönben a Puskás Akadémiánál is szerepelt támadó, és pályára lépése után nem sokkal, Kleinheisler beadása után, lecsapott egy lecsorgó labdára, s azt remekül fedezve a Dinamo hálójába bombázott a 77. percben. Néhány perccel később a kiváló teljesítményt nyújtó Kleinheislert ünnepelhette a hazai szurkolósereg, amikor Nenad Bjelica vezetőedző lecserélte.

Az Eszék nagy rangadót nyert meg, ráadásul „évfordulósat”, az ezúttal is nyerő cserének bizonyuló Mance góljával. Ezzel a fehér-kékek megelőzték a címvédőt a tabellán.

Az állás: 1. NK Osijek 52 pont, 2. Dinamo Zagreb 50 (24 meccs), 3. Rijeka 49, 4. Hajduk Split 47 (24)

Vége a mérkőzésnek!

90+5. perc: négy az egy ellen kontrázott az Eszék, de elrontották a helyzetet.

Intenzíven támad a Dinamo Zagreb, az NK Osijek hősiesen védekezik.

Öt perc hosszabbítás lesz.

89. perc: Gojak kap sárgát.

86. perc: Fiolic helyére Bohar jön.

83. perc: Livakovic mozdul ki jól egy indításra.

81. perc: Kleinheisler is lejön, Leovac folytatja helyette.

77. perc: vezet az Eszék! A frissen beállt Antonio Mance használta ki, hogy Kleinheisler beívelt labdáját a védők nem tudták kivágni, és éles szögből pár méterről a kapuba lőtt. 1–0

75. perc: újabb csere, Orsicot Stefulj váltja.

72. perc: csereparádé, Caktas, Miérez és Bralic lejön, Mance, Lovric és Brlek pedig be.

70. perc: Bulat érkezik Tolic helyére.

69. perc: Orsic szabadrúgását Ivusic nagyszerűen védi. A kipattanót Andrics rosszul találja el.

68. perc: Petkovicot borítják fel, zágrábi szabadrúgás 22 méterről.

67. perc: megint Kleinheisler lő, most 20 méterről, de mellé megy, Livakovic visszahúzta a kezét, így kirúgás.

65. perc: szép eszéki támadás, de még mielőtt veszélyes lett volna, a tizenhatos előtt Gojak ellöki Kleinheislert, de nincs szabadrúgás.

62. perc: Andrics lő 16 méterről, de Ivusic szépen véd.

60. perc: füst lepi el a pályát, a játékvezető kis időre megállítja a játékot.

59. perc: Fiolic tör be a tizenhatosra, lő, de nem találja el a kaput.

58. perc: Andrics jön be Bockaj helyére.

57. perc: Kleinheisler kapja meg a labdát az eszéki kontra során, majd 24 méterről lő, de Livakovic ezt is könnyedén hárítja.

Kissé leült a meccs az utóbbi percekben, nem sok minden történik a pályán.

49. perc: eszéki akció, de nincs belőle helyzet, mert Jurcevic rosszul adta be a labdát.

47. perc: Gojak kézzel ért a labdába a tizenhatoson belül, de nem szándékosnak ítélték, így nincs büntető.

Nem volt csere a szünetben.

Elkezdődött a második félidő!

Vége az első félidőnek!

45+1. perc: Kleinheisler indult meg egy kontra során, de körülvették az ellenfél játékosai, és már nem tudott jó helyre passzolni.

Egy perc a hosszabbítás.

43. perc: Bralic kap sárgát, csúnyán tarkón könyökölte Orsicot.

39. perc: Miérez ollózott, és bár a labdát eltalálta, nem ment kapura, ráadásul ezzel egy időben Franjicot is megrúgta.

34. perc: Fiolic ugratta ki remekül Caktast, de a védők mégis utolérték a támadót.

31. perc: gyorsan elvégeznek egy szabadrúgást a zágrábiak, de Ivusic résen volt, és magához ragadta a labdát.

29. perc: Tolic lő 19-ről, de a léc fölé.

28. perc: Kleinheisler 20 méterről ballal nagy erővel lő, de az ívelt labdát Livakovic simán védi.

24. perc: gyönyörű tűzijáték, de most szó szerint: fennállásának 75. évfordulóját ünnepli az NK Osijek a pár másodperces pirotechnikai bemutatóval.

20. perc: veszélyes zágrábi helyzet, Bockaj beadása után Petkovic nyolcméteres fejese éppen elkerüli a kapu jobb oldalát.

18. perc: eszéki szöglet, de elrontják a figurát, bármi is volt a terv.

16. perc: Kleinheisler ütközik egy nagyot, és a térdét fájlalva a földre rogy. Szerencsére a magyar válogatott játékosa folytatja a játékot.

15. perc: letámad az Eszék, de a zágrábiak remekül passzolgatnak.

13. perc: Petkovic vette célba a kaput 14 méterről, de nagyon fölé lőtt.

10. perc: Zaper lőtt 20 méterről, de Livakovicnak nem okozott gondot.

5. perc: Tolic remek cselekkel tör be az eszéki tizenhatosra, éles szögből erősen lő, de a labda elkerüli a kaput.

4. perc: Bockaj lőtt, de nem volt veszélyes.

3. perc: most meg Kleinheislert kell ápolni, szerencsére nem súlyos a dolog.

2. perc: Tolic ütközik Fioliccsal, előbbivel elbeszélhet a játékvezető.

Elkezdődött a mérkőzés!

A mérkőzés 18.00-kor kezdődik.

ELŐZMÉNYEK

A helyzet egyszerű: ha az eszékiek nyernek, akkor átveszik a vezetést a tabellán, minden más esetben a zágrábiak maradnak az élen.

„A lehető legjobb pszichés állapotban várhatja együttesem a találkozót zsinórban három siker után – fogalmazott a meccset megelőző sajtótájékoztatón Nenad Bjelica, az eszékiek vezetőedzője. – Egy-két sérült és eltiltott mellett is kimondottan remek kerettel készülhettünk, s bízom abban, hogy az öltözőben uralkodó atmoszféra visszaköszön majd a pályán is. Ellenfelünk persze egy olyan klub, mely már hosszú ideje eredményesen képviseli a horvát labdarúgást a nemzetközi kupaporondon is, mi azonban a saját tudásunk mellett közönségünk biztatásában is bízhatunk. Biztos vagyok abban is, hogy már nem csupán ellenlábasunk, de a mi játékunk kedvéért is sokan jönnek ki a találkozóra, nekünk azonban csak arra szabad koncentrálni, amit a mérkőzésen szeretnénk nyújtani. Elismerjük természetesen a Dinamo erényeit, tiszteljük is az eredményeit, de a jó értelemben vett agresszivitással és maximális koncentrációval fel tudunk hozzájuk nőni. Bízom a játékosaimban””

A Dinamo csütörtökön még Európa-liga-meccset vívott a Sevilla ellen. Ugyan nyert 1–0-ra, de összesítésben 3–2-vel a spanyol csapat jutott tovább.

Érdekesség, hogy az eszéki fehér-kékek éppen ma ünneplik fennállásuk 75. évfordulóját, február 29-én pedig 30 esztendeje lesz annak, hogy az NK Osijek lejátszhatta első bajnoki mérkőzését a frissen megalakult horvát első ligában. Ráadásul éppen ez az 1000.bajnoki meccse az eszékieknek.