Aranycipő: norvég tarolás az idény első listáján

2021.12.07. 11:19
Robert Lewandowski egyelőre a 4., de jó úton halad a címvédés felé (Fotó: AFP)
Az Európa vezető sportlapjait – köztük a Nemzeti Sportot – tömörítő és az Aranycipőt minden évben adományozó, European Sports Media nevű szervezet a 2021–2022-es idényben először tette közzé az aktuális versengés állását. A tavalyi győztes Robert Lewandowski a negyedik helyen áll, a dobogót egyelőre norvég klubok labdarúgói foglalják el.

Az ESM aranycipős szabályai nem változtak az 2021–2022-es idényben sem: az UEFA országrangsorában első öt helyen álló ország bajnoksága kettes, a 6–22. hely közöttiek 1.5-ös szorzót kapnak, a rájátszásokban szerzett gólokat nem számolják, s az őszi-tavaszi, illetve a tavaszi-őszi lebonyolítású bajnokságok között váltó játékosok nem viszik magukkal góljaikat az új csapatukhoz.

Ezek alapján a jelenlegi idényben Európa legeredményesebb labdarúgójának két norvég mondhatja magát: Thomas Lehne Olsen, a Lilleström és Ohi Omoijuanfo, a Molde csatára – utóbbi a tavaly őszi BL-selejtezősorozatban a Ferencváros ellen mindkétszer csereként lépett pályára –, akik mindketten 26 gólt szereztek a fél idénnyel előrébb járó, tavaszi-őszi rendszerű norvég élvonalban, s nem meglepő módon a harmadik helyen a norvég élvonal góllövőlistájának 3. helyezettje, a 22 gólos Veton Berisha áll.

A negyedik helyen az előző győztes Robert Lewandowski található, aki 16 gólt jegyez eddig az idényben a Bundesligában, őt pedig a Bayer Leverkusen cseh csatára, Patrik Schick követi 14 találattal. Miután a másfeles szorzójú norvég bajnokságból már csak egy forduló van hátra, a dupla szorzós német élvonal viszont még félidőnél sem jár, szinte borítékolható, hogy az Eliteserien mesterlövészei tavaszra kikopnak az első 10-ből, így tehát nem túlzás állítani: Lewandowski jó úton jár a címvédés felé.