Újabb fontos Eb-selejtezős siker, a 90. percben jött a győztes gól

2019.03.26. 19:50
A legvégén született a győztes gól (Fotó: Dömötör Csaba)
Három ponttal kezdte a magyar U17-es labdarúgó-válogatott az Európa-bajnokság selejtezőit, a mieink a 90. percben csikarták ki a sikert Norvégia ellen, egy Zuigéber Ákos-szabadrúgásgóllal.

U17-ES EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 1. FORDULÓ

Magyarország–Norvégia 1–0(0–0)
Telki,Globall Football Park, 296 néző. V: Hasanov (azeri)
Magyarország:Hegyi K. – Buna, Horváth M., Balogh B., Orosz D. – Kosznovszky (Major S.,61.), Posztobányi (Tóth B., 73.), Kata, László D. (Kalmár B., 61.)– Németh A. (Komáromi, a szünetben), Zuigéber (Dávid Z., 92.).Szövetségi edző: Preisinger Sándor
Norvégia:Stople – Hermansen, N. Jenssen, Skaret, Tveiten – Oppegard, Aarstad, Mannsverk, Geelmuyden (Tongnoy, 86.) – Melkersen (Haugland,62.), Halsöy (Tounekti, 55.).Szövetségi edző: Jan Peder Jalland
Gólszerző: Zuigéber (90.)

Korábban
Belgium–Bosznia-Hercegovina 1–0

A belgákkal, a norvégokkal és a bosnyákokkal küzd meg a magyar U17-es csapat az Európa-bajnoki részvételért, a hazai földön vívott selejtezők végén két együttes jut majd ki a kontinenstornára.

Nem meglepő módon már ebben a korosztályban is nagyon erősek a belgák (a sorsolást a belga csapat a nyolcadik, a magyar a tizennegyedik, a norvég a tizenkilencedik, a bosnyák a huszonhatodik helyről várta), így hatalmas tétje volt a mieink norvégok elleni nyitómérkőzésének.

Amelynek első harminc percében a vendégek egy, a szélekről remek támadásokkal operáló magyarok három helyzetet dolgoztak ki, de gól nem esett. Az első félidő hajrája az ördöngös Fredrik Oppegard által húzott norvégoké lett, talán az egyre csípősebb hideg miatt is, de két ziccerüket szerencsére nem tudták kihasználni.

Egyre jobban elfáradt a magyar csapat a második játékrészben, bizony kellett pár szép védés Hegyi Krisztiántól, az Illés Akadémia az Atlético Madrid, a Manchester United, a West Ham és a Wolverhampton által is megfigyelt játékosától, majd a hajrára fordulva Oppegard lőtt a jobb alsó sarok mellé kecsegtető helyzetből.

Vitte előre a szíve azonban U17-es válogatottunkat, amely három szabadrúgást is kiharcolt a 16-os előtt, és az utolsót értékesíteni tudta a kilencvenedik percben Zuigéber Ákos, az MTK támadója.

Az első lépést megtette a továbbjutás felé csapatunk, amely a bosnyákok legyőzésével szinte biztosan Eb-szereplő lenne.

„Mourinhós volt a játék, apa – üzente a fiam, de ez tőle nem dicséret”

94. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

94. perc Távoli norvég szabadrúgás, kimegy.

93. perc Rossz norvég beadás.

92. perc A gólszerző lejön, Dávid Zoltán váltja.

Négy perc a ráadás!
90. PERC ITT A GÓL, ZUIGÉBER ÁKOS BALLAL A BAL ALSÓBA NYESI A 23 MÉTERRŐL, KISSÉ JOBBRÓL JÁRÓ SZABADRÚGÁST!

89. perc Stople zavarában Komáromit indítja, akit azonnal fel is öklel a 16-os bal sarka előtt Brage Skaret. Sárga lap is.

88. perc Most Komáromi jön, ballal 26-ról, középről egy szabadrúgást szintén a sorfalba lő. Hermansen mellkassal mentett, a kis hős.

87. perc
Zuigéber ballal 24-ről a sorfalba lő egy kissé jobbról járó szabadrúgást.

86. perc Geelmuyden le, Apipon Tongnoy váltja.

82. perc Kalmár lapos passzát hamarabb eléri az ötös jobb sarka előtt Stople, mint Komáromi.

79. perc
Megússzuk, nem sokkal lő az ötös jobb sarka elől a kapu túlsó alsó sarka mellé Oppegard.

78. perc
Zuigéber balról éles szögből a kapu elé lő, de fogja magabiztosan Stople.

76. perc
Hegyi már verve Oppegard a kapu elé sarkazott passzánál, de közbelép Buna. A mezőnyben megbújt perceit élő Geelmuyden cselezgetett előtte a jobbon eredményesen.

74. perc Balogh Botond fölöslegesen cselez, elveszíti a labdát, jobb híján gyorsan lerántja Hauglandot. Sárga lap, ez volt a jobbik megoldás a rossz után.

72. perc Tóth Borisz be, Posztobányi le.

72. perc
Ballal 27-ről nagyon a bal felső fölé nyes egy szabadrúgást Oppegard.

69. perc HEGYI-BRAVÚR! Balogh nem figyel Aarstad remek indítása után, az ötös elől ballal kapura lő Mannsverk, de véd fejjel a balra elmozduló magyar kapus.

67. perc Zuigébernek középen éppen csak magas Tóth ballábas beadása az ötösön.

63. perc Orosz Donát kap sárga lapot a frissen beállt Haugland visszahúzásáért.

62. perc Haugland be, Melkersen le.

61. perc Lászlót Major Sámuel, Kosznovszkyt Kalmár Benedek váltja.

61. perc Hegyi kilép két norvég elé, elüti a labdát, de lökik is.

A vendégmester Jalland 39 éves, nem áll mögötte profi karrier, 2009-ben kezdődött el edzősködni a Stabaekben.

58. perc Végre valami: Zuigéber balról befelé cselez, két csel után jobbal 19-ről az elévetődő Jenssenbe lő.

A csereember a másodosztályban játszik, már 18 éves, a Tromsdalenben még csak 1 bajnokit kapott.

55. perc Halsöy nagyon elfáradt, váltja őt Sebastian Tounekti.

51. perc A sértett jobbal 28 méterről a sorfalba lő.

50. perc Halsöy középen támad, lendületbe jön, fellöki Posztobányi Patrik, sárga lap is. Megérte.

48. perc
Halsöy szabadrúgását kapura fejeli Jenssen, de ez Hegyi-csemege.

47. perc Hegyi kipaskolja a léc alól Hermansen jobbról érkező, Oroszon gellert kapott beívelését.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Komáromi György be, a genki légiós Németh le a mieinknél. Ékcsere.

(uefa.com)

Érdekesség, hogy első ellenfelünkkel, a norvég válogatottal tavaly ősszel játszottunk egy mérkőzést a lengyelországi Syrenka-kupán, akkor a mieink magabiztos, 4–0-s győzelmet arattak. A norvégok kerete azonban jelentősen változott ahhoz a mérkőzéshez képest, ezért nem érdemes az őszi győzelemből kiindulni a kedd esti meccs előtt (mlsz.hu).

Néhány dologban biztosan megerősödtünk az őszi selejtezők óta, mentálisan például érezhetően fejlődni tudtunk az elmúlt hónapokban. Látni kell azt is viszont, hogy három nagyon erős ellenféllel szemben lépünk pályára, akik ugyanúgy akarják a sikert, mint mi – mondta az mlsz.hu-nak a felkészülés hajrájában Preisinger Sándor szövetségi edző. – Az első mérkőzés nagyon fontos lehet a továbbjutás szempontjából, óriási harc várható a norvégok ellen. Szervezett, masszív csapat vár ránk, amely felvonultatja a norvég futball minden erényét. Minden mérkőzésünkön az fog dönteni, hogy a helyzeteinket hogy tudjuk kihasználni, ebben előre kell lépnünk a korábbi meccsekhez képest. Úgy gondolom, a játék tervezhető részében jól állunk, a tervezhetetlen részben pedig az egyéni kvalitások döntenek, ezekkel kell tudnunk megnyerni a mérkőzéseket.

A magyar válogatott az őszi tétmérkőzések óta három mérkőzésen lépett pályára, ám ezeken a kulcsjátékosok nagy része hiányzott a csapatból. A legjobb eredményt az európai ranglistát vezető angolok ellen értük el: 0–0-ra végeztünk velük Spanyolországban. A hétfőn kezdődő tornán sem lesz ott a korosztály minden kulcsjátékosa, Mester Csaba, Baráth Péter és Bekker Roland is sérülés miatt marad le a viadalról (mlsz.hu).

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

40. perc Zuigéber marad le az ötös előtt egy ígéretes Kata-passzról.

34. perc HŰHA!
Oppegard négy ember között is az ötös elé passzol Merkelsennek, aki ballal hat méterről a jobb alsó sarok mellé kanalazza a labdát.

33. perc Hűha: Oppegard két jó csel után jobbról befelé törve ballal nem sokkal teker félmagasan a jobb sarok mellé, 15 méterről.

A magyar cserék pokróccal betakarózva ülnek a padon. A norvégok viszont jobban hozzászoktak ehhez a klímához, nincs szükségük takaróra.

33. perc Mads Halsöy is kap egy sárga lapot, bokán cserdítette Zuigébert.

32. perc A Katába oldalról belecsúszó Sivert Mannsverk kap sárga lapot.

30. perc Érdekes, Melkersen 12 méterről jobbal 20 méterrel teszi kapásból a bal alsó sarok mellé Oppegard jobbról az ötös előterébe szálló beadását.

27. perc ÚJABB HELYZET! Buna passzát Zuigéber az ötös jobb sarka előtt jobbal elegánsan átemeli a kivetődő kapuson, de ment a visszafutó Skaret, jóval a gólvonal előtt.

25. perc Stople lép ki szépen Buna és az ötös elé, Posztobányi szép emelése után.

Geelmuyden a Stabaek játékosa, a harmadosztályban vitézkedik.

22. perc Geelmuyden is helyzetben, nagyon szépen lefordul Aarstad balról jövő lapos passzával Baloghról, ballal tízről a bal alsóba lőne, de hatalmasat véd Hegyi, gyors vetődéssel.

20. perc Geelmuyden passzol keresztbe, jobbal 23-ról nem nem sokkal lő a jobb felső sarok mellé Aarstad. Hegyi rajta volt.

19. perc
László nagyon szépen engedi át Kata passzát Orosznak, de rossz a ballábas beadás.

16. perc ZICCER!
Buna remek passzával Zuigéber kapura húz, de az ötös jobb sarka elől jobbal a kapusba lő.

14. perc László remek passzt kap a 16-os elől, Katától, az ötös bal sarka elől a kapusba lő, de les. Jó döntés az azeri sporiktól.

10. perc
Higgadt passzolgatás folyik többnyire a pályán. Az első csere is megtörténik: az egyik asszisztens zászlaja eltörött.

8. perc
Stople kapus kiüti Kata távoli ívelését.

Most érkezett meg egy jelentősebb kispesti (Magyar Futball Akadémia) különítmény – jelentik.

5. perc Hegyi elütött Geelmuyden második bal oldali beadása mellett, de megúsztuk, előtte a norvég beívelését rossz helyre mentette az ötösről Posztobányi, a magyar csk.

3. perc
Orosz ad be balról szépen ballal, de ment az ötösön Németh elől Jenssen, a csapatkapitány.

A hivatalos nézőszám: 296.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A mieink tiszta fehérben, a vendégek vörös-kék mezben és kék nadrágban.

Egy kis örökmérleg:5 korábbi meccs, 2 magyar és 1 norvég sikerrel, 7, ill. 6 rúgott góllal.

Nagyon sok fiatal van a nézőtéren, a Puskás Akadémia akadémistái például különbusszal jöttek.

Ragyogó idő van, 7 Celsius-fok és hideg szél fúj, téli kabátban is fázik az ember – jelenti a helyszínről Nagy-Pál Tamás.

Kapusok:
Hegyi Krisztián (Illés Akadémia), Vaits Marcell (Puskás Akadémia), Megyeri Gábor (Honvéd-MFA)
Védők: Buna Gábor (Honvéd-MFA), Posztobányi Patrik (Puskás Akadémia), Balogh Botond (MTK Budapest), Orosz Donát (DVTK), Hosszú Zétény (Puskás Akadémia), Horváth Milán (Honvéd-MFA), Dávid Zoltán (Békéscsaba)
Középpályások: Kata Mihály (MTK Budapest), Major Sámuel (Salzburg), Tóth Borisz (DVTK), Kosznovszky Márk (MTK Budapest), Szalay Szabolcs (Illés Akadémia)
Támadók: Zuigéber Ákos (MTK Budapest), Komáromi György (Puskás Akadémia), Molnár Rajmund (Honvéd-MFA), László Dávid (Honvéd-MFA), Németh András (Genk), Kalmár Benedek (Puskás Akadémia) (Forrás: mlsz.hu)

Milyen csapatot látna a három mérkőzésen?

Szervezetten, tudatosan játszót, amely visszatámad labdavesztés után. A helyzetkihasználáson kell javítani. Jó hozzáállású a társaság. Volt, hogy tét nélküli meccs után, amelyen sok lehetőségünk volt, kikaptunk, a srácok vigasztaltak: nyugi, majd élesben nyerünk. Bejön ez a vagányság, de eljött az idő, itt vannak a tétmeccsek.

No, ez az: mi akadályozhatja az ifi játékost, hogy ne hozza ki magából, ami benne van? A tét,az újdonságként ható nagyobb figyelem vagy a nyomás?

Az elmúlt évek alatt úgy állt össze a keret, hogy a mezőnyjátékosok többsége tizenkét kilométert képes futni egy meccsen, gyors és labdaügyes, de a mentális erőnek kulcsszerepe volt a kiválasztásban. A nyomás feldobja őket, akit a tét megbénít, már nincs velünk. Meg kell tanulni nyerni! Hogyha győztél egy nullára, mindegy, hogy tíz helyzeted volt-e vagy csak bekkeltél, és egyszer mentél át a felezőn. A lényeg, hogy megtaláld azt az utat, amely aznap a győzelemhez vezet – és amire képes vagy, nyomás alatt, vesztes helyzetben is meg tudd mutatni. Ilyen srácokat kerestünk.

Milyenek a kilátások? A sorsolást a belga csapat a nyolcadik, a magyar a tizennegyedik, a norvég a tizenkilencedik, a bosnyák a huszonhatodik helyről várta. Számít ez?

Valamennyit nyilván, de az ebben a rangsorban első angolokkal döntetlent játszottunk, a huszonötödik skótoktól viszont kikaptunk edzőmeccsen. Ami fontosabb, hogy a srácok a saját bőrükön tapasztalták, milyen szinten kell lenni, ha itt győzni akarnak. Mennyi időd van passzolni, átvenni a labdát, mert ha három érintés kell ahhoz, hogy megfordulj, már leszereltek. A norvégokat kétszer láttuk nemzetközi tornákon, a belgákkal játszottunk is hasonló eseményen, a bosnyákok három mérkőzésének teljes felvétele is megvan már. Összegezve: ha a csapat tud azon a szinten játszani, amelyen képes, továbbjuthatunk.

Ezt értem, de ha választania kellene, jussunk tovább jó csapatként, amelyből aztán nem lesz senki felnőttválogatott, vagy most bukjunk el, de a srácokból légiós, sokszoros A-válogatott lesz – hogyan döntene?

Ez két véglet, nem is kell dönteni, azért dolgozunk, hogy most is sikeres legyen a csapat, a fiúk lépjenek egyet előre, és később sikeres karriert fussanak be. Ezek a dolgok nem zárják ki egymást. Sőt úgy alakult ki a közösség, hogy azt kerestük, ki akar kiemelkedő futballista lenni, ki képes dolgozni, harcolni az álmaiért. Aki csak szeretne jó játékos lenni, az talán nem is elegendő, akarni kell, küzdeni érte. Azt kerestük, aki győztessé akart válni, és nekünk ez a feladatunk: segíteni, hogy a pályán és azon kívül is az legyen.

Az utánpótlásban örök kérdés: kell várni az eredményt?

A válogatottban már igen, és a srácoknak minél több nemzetközi szintű mérkőzésre van szükségük. Ezért is lenne jó továbblépni, hogy újabb nagy tempójú, kiélezett meccseken fejlődhessenek. Másfelől ne feledjük, számtalan döntést kellett meghoznunk, amióta 2016-ban elkezdtük a munkát, és az edzőnek akkor van igaza, ha győz a csapata. Márpedig én az a típus vagyok, aki szereti, ha igaza van.

Várjuk az eredményt?

A magyar futballban mindig eredményt kell produkálni. Ennek az elvárásnak a legtöbb esetben nincs alapja, időnként van, s reménykedem, hogy most joggal várjuk a srácoktól a sikeres szereplést. Tovább akarunk jutni, nem kell ezt kerülgetni, és ha ezt nem is mondta senki, azért tudjuk, a szövetség vezetői, a családtagok ugyanúgy ezt várják.

Felkészültek?

Immár évek óta alakul ez a csapat, és igen, erre a feladatra próbáltuk felkészíteni a srácokat – mondta Preisinger Sándor, az U17-es válogatott szövetségi edzője, az 1994–1995-ös NB I-es bajnokság gólkirálya, az MTK-val két bajnoki címet szerző korábbi labdarúgó. – Több összetartás, nemzetközi edzőmeccset követően az elitkör előtt egy hét közös munkára volt lehetőségünk, és várjuk a tornát.

Hazai pályán harcol AZ EURÓPA-BAJNOKI RÉSZVÉTELÉRT a korosztályos válogatott, a szakvezető szerint fontos, hogy fiatal játékosai megtanuljanak nyerni.

A Preisinger Sándor vezette U17-es együttes ősszel veretlenül, kapott gól nélkül nyerte meg Eb-selejtező csoportját, és jutott a tavaszi elitkörbe. A decemberi sorsoláson eldőlt, hogy az Európa-bajnoki részvételért a norvég, a bosnyák és a belga válogatott ellen lép pályára a csapat, méghozzá hazai környezetben, Telkiben. Az U17-es korosztályban 16 válogatott szerepel az Európa-bajnokságon, ezért az elitkörben a csoportmásodikoknak is jó esélyük van az írországi viadalon való részvétel kiharcolására (a nyolc csoportból csak a legrosszabb mérleggel rendelkező második helyezett marad le az Eb-ről). mlsz.hu

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–NORVÉGIA U17-ES VÁLOGATOTT MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!