Sima belga siker, másodikként jutott ki az Eb-re az U17-es válogatott

2019.04.01. 16:20
Az U17-es magyar labdarúgó-válogatott 4–2-es vereséget szenvedett Belgium ellen az U17-es Európa-bajnokság selejtezőjének elitkörében Telkiben. Ezzel a magyar csapat csoportmásodikként jutott ki a május 3-tól 19-ig Írországban megrendezendő tornára.

A belgák négyszer is örömtáncot járhattak Telkiben (Fotó: Török Attila)

U17-ES EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
7. CSOPORT, 3. FORDULÓ

MAGYARORSZÁG–BELGIUM 2–4 (1–2)
Telki, 350 néző. Vezette: Diamantopulosz (görög)
Magyarország: Vaits (Hegyi K., a szünetben) – Buna, Horváth M., Balogh B., Hosszú – Kosznovszky (Major, 70.), Posztobányi (Komáromi, 56.), Dávid Z., Németh A. – Szalay (Kalmár B., a szünetben), Zuigéber (Tóth B., 56.). Szövetségi edző: Preisinger Sándor
Belgium: Lammens – Persyn, Landu (Kana, 88.), Hautekiet, Bahadir – Al Dakhil (De Wolf, 76.), Asoma (Sardella, 67.), Ait El Hadj – Idumbo-Mazumbo, Baeten, Doku (Engolo, 76.). Szövetségi edző: Bob Browaeys
Gólszerző: Szalay (11.), Kalmár B. (85.), ill. Doku (29., 56. – mindkettőt 11-esből), Landu (45.), Baeten (48.)

A csoport másik mérkőzésén
Bosznia-Hercegovina–Norvégia 1–2 (Bobaric 93., ill. Tveiten 49., Melkersen 88.)

Annak ellenére, hogy a rendező magyar és a belga válogatott is biztos Európa-bajnoki résztvevőként készülhetett a selejtezősorozat záró mérkőzésére, a két együttes egymás elleni találkozója egyáltalán nem volt tét nélküli. A csoportelsőség mellett ugyanis a kontinenstornán való kiemelésért is küzdöttek a csapatok.

Az U17-es Eb mezőnye
Írország (rendező), Olaszország, Hollandia, Anglia, Izland, Spanyolország, Portugália, Belgium, Franciaország (elitkörös csoportelsők), Ausztria, Csehország, Németország, Görögország, Oroszország, MAGYARORSZÁG, Svédország (elitkörös csoportmásodikak)

A várakozásoknak megfelelően a belgák kezdték jobban a találkozót, a mezőnyfölényük ellenére azonban sokáig helyzetekig csak elvétve jutottak el. A mieink a kontrákra rendezkedtek be, a 11. percben pedig a vezetést is megszerezték: Kosznovszky Márk beadása után Szalay Szabolcs fejelte a kapuba a labdát. 1–0

Ezt követően még egy fokozattal feljebb kapcsoltak az amúgy sem lassú belgák, és egy kapufa után nem sokkal ki is egyenlítettek: egy meglehetősen könnyű síppal befújt büntetőt Jérémy Doku váltott gólra (1–1). Ráadásul az első félidő utolsó percében az előrehúzódó Jérémy Landu ügyes kényszerítő végén estében a kapunkba pörgette a labdát, így a belgák még a szünet előtt fordítottak. 1–2

A szünetben Preisinger Sándor kettőt cserélt, ám a második félidő elején újabb belga gól született: jobb oldali beadás után Thibo Baeten bombázta közelről a léc alá a labdát (1–3). Tíz perccel később ezúttal jogosan megítélt tizenegyesből szerzett gólt Jérémy Doku, ezzel a lényegi kérdések el is dőltek. 1–4

A folytatásban mindkét gárda inkább a mérkőzés végét várta, a szépítés viszont még sikerült a mieinknek: a 85. percben Kalmár Benedek tizenegyesét ugyan kivédte a kapus, a kipattanót azonban már gólra váltotta a Puskás Akadémia játékosa – így kialakult a 2–4-es végeredmény, amely azt jelenti, hogy Belgium hibátlan mérleggel csoportelsőként, míg a magyar válogatott másodikként jutott ki az Európa-bajnokságra.

Az írországi kontinensviadal csoportbeosztását április 4-én, csütörtökön 19.30 órától készítik el.

„Helyén kell kezelni az Európa-bajnokságra jutást és az ottani esélyeket”

2. FÉLIDŐ

93. perc: Véget ért a mérkőzés, a belgák 4–2-es győzelmet arattok.

93. perc: Komáromi szabadrúgása után könnyedén megfogta a labdát Lammens.

92. perc:Balogh Botond is besárgult, a kezdőkörben vágta fel Ait El Hadjot.

90. perc: Három perc a ráadás.

88. perc: Az utolsó belga csere is megtörtént, Landu helyére Kana érkezett a pályára.

85. perc: GÓÓÓL! SZÉPÍTETTÜNK! Kalmár Bendek a jobb alsót vette célba, Lammens azonban hárította a büntetőt. A kipattanóra viszont Kalmár csapott le a leggyorsabban, és közelről a kapuba küldte a labdát. 2–4

85. perc: Landu még egy sárga lapot is kapott.

84. perc: A mieink is tizenegyeshez jutottak! Hosszú lépett be Landu elé a tizenhatoson belülre, a védő pedig buktatta a magyar játékost.

83. perc: Kalmár beadása után Majornak készítették le a labdát, ő azonban csúnyán fölé durrantott 17 méterről.

79. perc: Engolo jobb oldali beadása után sikerült elfejelnie a labdát Baloghnak, majd Dávid lábáról pattan szögletre a labda.

76. perc: Kettős csere a belgáknál, Dokut Engolo váltotta, míg De Wolf Al Dakhil helyére állt be.

72. perc: Jérémy Doku sárgult be, Némethnek lépett oda a megengedettnél keményebben.

70. perc: Az utolsó cserelehetőségét is kihasználta a magyar válogatott, Kosznovszky Márkot Major Sámuel váltotta.

67. perc: Cseréltek a belgák, Asoma helyére Sardella állt be.

65. perc: Kosznovszky jobb oldali beadása után sikerült felszabadítaniuk a belgáknak a tizenhatoson belülről.

56. perc: Kettőt cserélt a magyar válogatott, Zuigéber és Posztobányi hagyta el a pályát, helyükre Komáromi György és Tóth Borisz állt be.

56. perc: GÓL! EZ IS BENT VAN! Ismét Jérémy Doku állt a labda mögé, és ezúttal is a jobb alsó sarokba küldte a labdát. Hegyi érezte az irány, de nem tudott védeni. 1–4

55. perc: Újabb tizenegyest kaptak a belgák! Idumbo-Mazumbo tört be óriási lendülettel a tizenhatoson belülre, Horváth csak szabálytalanul tudta megállítani.

53. perc: Al Dakhilt állították meg lesen.

48. perc: GÓL! OTT A HARMADIK BELGA TALÁLAT! Persyn lapos beadása után a tizenhatoson belül Al Dakhil továbbított Thibo Baetenhez, aki az öt és feles vonaláról jobbal a léc alá küldte a labdát. 1–3

46. perc: Zuigéber távoli lövése nem találta el a kaput.

46. perc: Újra útjára indult a labda, a mieink kezdték a második félidőt.

Preisinger Sándor kettőt cseréltek a második félidőre: a kapuban Vaits Marcellt Hegyi Krisztián váltotta, míg a gólszerzőnket, Szalay Szabolcs helyére Kalmár Bendek állt be.

1. FÉLIDŐ

45. perc: Nincs hosszabbítás, ezzel véget is ért az első félidő, a szünetben 2–1-re vezetnek a belgák.

45. perc: GÓL! FORDÍTOTTAK A BELGÁK! Jérémy Landu indult meg, majd Idumbo-Mazumbóval kényszerítőzött, végül a visszakapott labdát tíz méterről, estében a kapu jobb oldalába pörgette. 1–2

43. perc: Doku cselezte magát lövőhelyzetig, majd 17 méterről jobbal tüzelt is, de a labda jóval a kapu fölé szállt.

39. perc: Lövés! Zuigéber küldött kapura nagyjából 30 méterről egy szabadrúgást, a bal lábas lövése után azonban Lammens biztosan lehúzta a labdát.

Sowunmi Thomas is a helyszínen van.

36. perc: Bahadir távoli lövése után a labda jóval elszállt a labda Vaits kapuja mellett.

35. perc: Továbbra is meglehetősen nagy mezőnyfölényben játszanak a belgák, ezúttal Persyn harcolt ki szögletet.

33. perc: Lövés! Baeten távoli lövése után Dávidon pattant meg a labda, amelyet Vaits így is könnyedén begyűjtött.

Ezért kapott tizenegyest a belga válogatott, videó itt!

29. perc: GÓL! EGYENLÍTETT BELGIUM! Jérémy Doku jobb lábbal a jobb alsó sarokba küldte a labdát. Vaits a másik irányba vetődött, nem volt esélye. 1–1

28. perc: Horváth Milán még egy sárga lapot is kapott.

28. perc: Tizenegyeshez jutott a belga válogatott! A görög játékvezető szerint a szöglet után Horváth buktatta Baetent – a visszajátszások alapján minimum kérdéses az ítélet jogossága.

27. perc: Egy bal oldali lapos beadás után Horváth tisztázott szögletre Ait El Hadj elől.

25. perc: Ait El Hadj szabadrúgása veszélytelen volt.

A Szalay Szabolcs gólját ide kattintva tekinthetik meg!

23. perc: KAPUFA! Doku passza után Baeten kissé balról próbálkozott, a lecsúszott lövését követően a labda a jobb oldali kapufáról kifelé pattant.

Torghelle Sándor és Juhász Roland is a helyszínen tekinti meg a mérkőzést.

21. perc: Idumbo-Mazumbo távoli lövése csúnyán elkerülte a kapunkat.

19. perc: Bahadir buktatta a felezővonalnál Zuigébert.

16. perc: Szalay tört kapura, de a villámgyors Landu utolérte és a tizenhatoson belül szabályosan szerelte.

11. perc: GÓÓÓL! MEGSZEREZTÜK A VEZETÉST! Kosznovszky jobb oldali beadása után az üresen érkező Szalay Szabolcs nyolc méterről fejelt, majd a belga kapus hiába kapott bele a labdába, az a bal oldali kapufáról a gólvonal mögé pattant. 1–0

9. perc: Kosznovszky és Szalay együttes erővel, de szabálytalanul állította meg Asomát.

8. perc: Doku bal oldali beadása után Idumbo-Mazumbo kanalazta vissza a labdát az öt és felesen belülre, Horváth azonban tisztázott.

5. perc: Baetent állították meg lesen.

4. perc: Ezúttal Buna szabálytalankodott Dokuval szemben.

2. perc: Kosznovszky állította meg szabálytalanul Dokut.

A mieink piros-fehérben, a belgák sárga-feketében léptek pályára.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a belgák indították útjára a labdát.

Telkiben a csoportelsőség a tét

Az időjárás remek, 18 fok van. A lelátó is megtelt, nagyjából 350-en vannak a helyszínen.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Belgium Európa-bajnoki selejtezőmérkőzés. A tét a csoportelsőség, tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Két év után ismét Európa-bajnokságon szerepelhet az U17-es korosztályban a magyar labdarúgó-válogatott, amely Norvégiát és Bosznia-Hercegovinát is legyőzte az elitkörben, így a Belgium elleni mérkőzés eredményétől függetlenül biztossá tette részvételét a májusi írországi kontinenstornán.

Az írországi Európa-bajnokságra május 3–19. között kerül sor, a viadalon 16 válogatott vesz részt. Tizenöt hely már elkelt a mezőnyben, a házigazda íreken, valamint a magyar és a belga csapaton kívül ugyanis Olaszország, Ausztria, Csehország, Anglia, Izland, Németország, Spanyolország, Görögország, Portugália, Oroszország, Franciaország és a címvédő nemzet, Hollandia korosztályos együttese is kvalifikálta magát az Eb-re.

Az Európa-bajnokság csoportbeosztását április 4-én, csütörtökön 19.30 órától készítik el. Írország a házigazda jogán automatikusan az A-csoportba kerül. A sorsolás előtt a többi tizenöt válogatottat két kalapba osztják be. Az első kalapban a nyolc elitkörös csoport hét, legtöbb pontot szerző győztese kap helyet, míg a másodikban a leggyengébb csoportelső, valamint a tornára kijutó hét második helyezett.

A kiemelés miatt tehát nem mindegy, hogy a magyar válogatott hányadik helyen végez elitkörös négyesében. A mieink rosszabb gólkülönbségük miatt csak úgy előzhetik meg a belgákat, ha megverik őket, ebben az esetben viszont egyből biztossá is válna, hogy bekerülünk a hét legjobb csoportgyőztes közé, mivel egy esetleges diadallal több ponttal (9) zárnánk, mint a 3-as számú csoportot megnyerő Anglia (7) és a 4-es számú kvartettben élen végző Izland (7).

A magyar válogatott mérkőzései az elitkörben
Magyarország–Norvégia 1–0(Zuigéber 90.)
Magyarország–Bosznia-Hercegovina 1–0(Zuigéber 37.)
Április 1. (hétfő), 16.30:
Magyarország–Belgium

AZ U17-ES MAGYAR VÁLOGATOTT JELENLEGI KERETE
Kapusok:
Hegyi Krisztián (Illés Akadémia), Vaits Marcell (Puskás Akadémia), Megyeri Gábor (Honvéd-MFA)
Védők:Buna Gábor (Honvéd-MFA), Posztobányi Patrik (Puskás Akadémia), Balogh Botond (MTK Budapest), Orosz Donát (DVTK), Hosszú Zétény (Puskás Akadémia), Horváth Milán (Honvéd-MFA), Dávid Zoltán (Békéscsaba)
Középpályások:Kata Mihály (MTK Budapest), Major Sámuel (Salzburg), Tóth Borisz (DVTK), Kosznovszky Márk (MTK Budapest), Szalay Szabolcs (Illés Akadémia)
Támadók:Zuigéber Ákos (MTK Budapest), Komáromi György (Puskás Akadémia), Molnár Rajmund (Honvéd-MFA), László Dávid (Honvéd-MFA), Németh András (Genk), Kalmár Benedek (Puskás Akadémia)