Két kapufáig és egy kihagyott tizenegyesig jutott a Siófok a Pécs ellen

Vörös SándorVörös Sándor
2022.03.13. 16:50
Elek Bence (fehérben) előbb kapufát lőtt, majd a tizenegyesét Helesfay hárította (Fotó: Németh András)
Bár a második félidőben komoly fölényben futballozott, mégsem tudta legyőzni a Pécsi MFC együttesét a BFC Siófok a labdarúgó NB II 28. fordulójában: a látottak alapján a gól nélküli döntetlennel a mecsekaljaiak lehetnek elégedettebbek.

LABDARÚGÓ NB II
28. FORDULÓ

BFC SIÓFOK–PÉCSI MFC 0–0

Siófok, Városi Stadion, 400 néző. Vezette: Kovács J. Zoltán (Aradi József, Vörös Dániel)
SIÓFOK:
Hutvágner – Polényi, Jagodics B., Varga B., Benczenleitner – Szakály A. (Eördögh, 68.), Varjas Z. – Balogh B., Medgyesi M. (Kiss B., 57.), Horváth P. (Nikházi, 68.) – Elek B. Vezetőedző: Domján Attila
PÉCS:
Helesfay – Króner, Sági, Rácz L., Dávid Z. – Grabant (Marques-Airosa, a szünetben), Nikitscher, Futó, Hegedűs M. (Károly B., 70.) – Adamcsek (Bíró B., a szünetben), Geiger (Hursán, a szünetben). Vezetőedző: Vas László
Domján Attila:
– Az első félidő küzdelmes volt, „kiölte” egymást a két csapat, nem nagyon alakult ki folyamatos játék. A második félidőben egyértelműen a pécsiek fölé kerekedtünk, újabb kapufát lőttünk, büntetőt is hagytunk ki. Úgy gondolom, megérdemelten nyertünk volna.
Vas László: – Ezt a mérkőzést egy roncsderbihez tudnám hasonlítani, tompán, enerváltan, sok technikai hibával játszottunk. A megszerzett egy pont nagyon értékes számunkra, a szívünk és a fejünk a helyén volt. Bízom benne, hogy kipihenik magukat a srácok és jövő héttől jobb teljesítményre leszünk képesek.

Ahogy március első, úgy a hónap második vasárnapján is a Révész Géza utcai stadion adott otthont a forduló rangadójának, melyet a BFC Siófok ezúttal a Pécsi MFC-vel vívott. Az ünnepi hosszú hétvége második napján két remek formában lévő, az előző hét játéknapon egyaránt tizenhárom pontot gyűjtő együttes találkozott egymással, s előzetesen úgy tűnt, ez olyan kilencven perc lehet, melyen akár egyetlen találat is döntőnek bizonyulhat.

A pécsiek az egygólos találkozók jól ismerőinek számítanak, hiszen a huszonhétből tizenhárom bajnokijuk is minimális különbséggel dőlt el, hat győzelmet és hét vereséget számlálva. Utóbbi kategóriába tartozott a felek őszi összecsapása is, melyet a siófokiak Kiss Balázs góljával úgy nyertek meg Pécsett, hogy negyvenkét percig emberhátrányban futballoztak.

Ahogy szokták mondani: óvatosan kezdtek a csapatok, elsősorban a stabilitásra törekedtek, kevés kockázatot vállaltak. Az első és sokáig egyetlen lehetőséget a hazaiak hibázták el, amikor Elek Bence a jobb kapufát találta telibe. Az első negyedóra után fokozatosan átvette az irányítást a pécsi gárda, amely el is jutott a siófokiak kapujáig, de a próbálkozásai veszélytelenre sikeredtek.

A küzdelmes első félidő után a másodikban már a fehér mezes siófokiak akarata érvényesült (Fotó: Németh András)

A felejthető első negyvenöt perc után Vas László elégedetlenségét hűen tükrözte, hogy a szünetben átszervezte csapatát, melyet három helyen is megváltoztatott. A térfélcserét követően sokáig nem jegyezhettünk fel különösebb eseményt, majd az utolsó harmincöt percben egyértelmű fölénybe kerültek a házigazdák. Úgy tűnt, csupán idő kérdése, mikor szerzi meg a vezetést a siófoki együttes, de végül csak a bosszússág maradt: előbb Kiss Balázs találta el a felső lécet, majd nem sokkal később Elek Bence végezhetett el egy tizenegyest, melyet Helesfay védett, jóvá téve az esetet megelőző hibáját.

A látottak alapján a Balaton-partiak lényegesen közelebb álltak a győzelemhez, így kijelenthető, hogy a 00-s végeredmény a vendégekre nézve hízelgő.

20. Budafoki MTE27581425–37–1223

90+2. perc: Véget ért a mérkőzés, amely 0–0-s döntetlennel zárult. Köszönjük megtisztelő figyelmüket!

Letelt a rendes játékidő, melyet követően Kovács J. Zoltán kettő percet hosszabbít.

84. perc: Eördögh András bal oldalról érkező beadását követően Kiss Balázs 11 méterről fejelt, de a jobb alsó sarokra tartó labdáját Helesfay magabiztosan hárította.

79. perc: Nikitscher buktatta a tizenhatos vonalán Nikházit: a remek helyről járó szabadrúgást a sértett végezte el, de jócskán a bal felső sarok mellé lőtt.

Ami pedig a kapott gólokat illeti... A siófokiak neve mellett a forduló előtt 26 állt, melyek közül 15 az első, 11 a második félidőben született (0–30. perc között: 10, 31–59. perc között: 7, 60–90. perc között: 9). A piros–feketék védelme 26 alkalommal kapitulált, melyek közül az ellenfelek tizennégyszer az első félidőben, tizenkétszer a második játékrészben találtak be (0–30. perc között: 8, 31–59. perc között: 9, 60–90. perc között: 9).

70. perc: Csere a Pécsi MFC oldalán: Hegedűs Márk le – Károly Bálint be.

70. perc: A büntetőt Elek Bence végezte el, félmagas lövésével a kapu közepét vette célba, de Helesfay érezte az irányt, s hárítani tudott! A pécsiek kapusa jóvá tette az előző hibáját!

69. perc: Balogh Bence Benitó lépett ki egy remek indítással, majd középre centerezett, ahol Kiss Balázs átvette a labdát, de lövésig nem jutott el, mert Helesfay szabálytalanul állította meg. Tizenegyes!

68. perc: Kettős cserével frissítettek a siófokiak: Horváth Péter helyett Nikházi Márk a pályán, Szakály Attilát pedig Eördögh András váltotta.

A Balaton-partiak az eddig lejátszott 27 forduló alatt 31 gólt szereztek, melyek közül 12 az első félidőben, 19 pedig a második felvonásban született (0–30. perc között: 8, 31–59. perc között: 8, 60–90. perc között: 15). Ezzel szemben a vendégek 33 alkalommal találtak az ellenfelek kapujába, az első játékrészben 13, míg a másodikban 20 gólt jegyezve (0–30. perc között: 9, 31–59. perc között: 8, 60–90. perc között: 16).

63. perc: Kiss Balázs kapott remek indítást, majd egyedül vezethette kapura a labdát: a siófokiak játékosa nagy gólt akart lőni, de 12 méterről csak a felső lécet találta telibe.

62. perc: Horváth Péter fejelte le a labdát, amely Elek Bence elé került: a siófokiak támadója kapásból, 16 méterről a bal alsót vette célba, Helesfay bravúrral hárított.

A BFC Siófok pályaválasztóként legutóbb még az élvonalban, 2013. május 18-án, tehát 3221 napja győzött a Pécsi MFC ellen (2–1). A másodosztályú pontvadászat tekintetében még tovább kell lapoznunk történelemkönyvekben: 2010. március 20-án, vagyis 4376 napja volt utoljára arra példa, hogy a tópartiak saját közönségük előtt legyőzték a pécsieket (1–0).

59. perc: A siófokiak második szögletét követően a pécsi védők tisztázni tudtak, majd a kipattanót Szakály Attila összeszedte, s Balogh Bence Benitót hozta játékba, aki 18 méterről, ballal lőtt is, Helesfay azonban magabiztosan védett.

57. perc: Változtatott a tópartiak szakmai stábja is: Medgyesi Márk le – Kiss Balázs be.

A Pécsi MFC a mögöttünk hagyott 27 forduló alatt tizenhárom (!) egygólos mérkőzést játszott, mely fellépéseken hat győzelmet és hét vereséget számlál. A mecsekaljaiak idegenben a tizenháromból hét egygólos találkozót vívtak, négy győzelemmel és három vereséggel.

46. perc: A szünetben hármat cseréltek a pécsiek: Adamcsek Mátét Bíró Bence, Grabant Bencét Marques-Airosa Patrik, míg Geiger Norbertet Hursán György váltotta.

46. perc: Elkezdődött a második játékrész.

45+1. perc: A jelzett hosszabbítást követően véget ért az első félidő: kevés helyzetet hozó negyvenöt percen vagyunk túl, melyet követően BFC Siófok–Pécsi MFC 0–0. Hamarosan jövünk a második játékrésszel!

Egy perc hosszabbítás az első félidő végén.

37. perc: A harmadik vendégszöglet követően Nikitscher elé került a labda, aki kapásból lőtt is, a siófoki védők együttes erővel tisztázni tudtak.

A BFC Siófok a mögöttünk hagyott 27 forduló alatt kilenc – pályaválasztóként kettő – mérkőzésen nem szerzett gólt, míg a Pécsi MFC nyolc – idegenben három – alkalommal maradt lőtt gól nélkül. A házigazdák eddig tizenegy találkozót hoztak le kapott gól nélkül – négyet hazai környezetben –, míg a vendégek hét bajnokin – négyszer idegenben – tudták nullán tartani az ellenfelet.

35. perc: Helesfay fájlalja a jobb combját, ápolása miatt áll a játék. Az első negyedóra után egyébként fokozatosan átvette az irányítást a pécsi együttes, amely el is jutott a siófokiak kapujáig, de a próbálkozások elkerülték a kaput.

A két együttest négy pont és egy hely választotta el egymástól a fordulót megelőzően. A BFC Siófok a megszerzett 43 pontjából huszonnégyet pályaválasztóként gyűjtött, míg a Pécsi MFC 39 pontjából tizenhatot zsebelt be vendégként. Ha csak az első félidőket vesszük figyelembe, akkor a házigazdák neve mellett 33 pont szerepel, míg a vendégek az első 45 percek alapján 32 ponttal rendelkeznek.

Óvatosan kezdtek a csapatok, leginkább a két tizenhatos között zajlott a játék (Fotó: Németh András)

18. perc: Egy távoli pécsi szabadrúgás után Hutvágner váratlanul kiejtette a labdát, de másodjára sikerült összeszednie a rárontó Ráczot megelőzve. Ha ez bemegy, akkor bizony óriási potya lett volna...

15. perc: Rácz László kapta a mérkőzés első sárga lapját, miután kézzel ért a labdához.

A két klub egymással szemben ezen a délutánon 39. alkalommal szállt harcba a győzelemért, közös történelmük 1985 óta íródik. A felek korábban 27 bajnokit vívtak az élvonalban, míg a másodosztályban ez a tizenkettedik találkozó. Az NB II-ben négy siófoki győzelem és kettő döntetlen mellett öt pécsi siker született, s a gólkülönbség is a piros-feketéknek kedvez (14–18). A Balaton fővárosában ez a hatodik találkozó: kettő hazai győzelem és egy döntetlen mellett kettő vendégsiker teszi teljessé a mutatót, 5–10-es gólkülönbséggel.

11. perc: Csak mondanunk kellett! Egy jobb oldali siófoki támadás végén a védőkről lepattanó labda Elek Bence elé került, aki 11 méterről a jobb kapufát találta telibe.

Eseménytelenül csordogált az első tíz perc, leginkább a két tizenhatos között zajlott a játék. Öt szabadrúgáson (3–2) és egy siófoki lesen kívül mást nem jegyezhettünk fel. Ahogy szokták mondani: óvatosan kezdtek a csapatok.

Az előző gondolatmenetet folytatva... A múltbeli adatokban kutakodva megállapíthattuk, hogy Kovács J. Zoltán korábban 7 mérkőzést vezetett a BFC Siófoknak, mely fellépéseken három győzelem, két döntetlen és két vereség a balatoniak mérlege. A hivatásos tisztként is tevékenykedő játékvezető korábban a Pécsi MFC nyolc találkozóján (NB I-től az NB III-ig) működött közre, melyeken a piros–feketék öt győzelmet és három döntetlent számlálnak.

A mérkőzést Kovács J. Zoltán vezeti, munkáját ezen a napon Aradi József és Vörös Dániel segíti. A 46 esztendős játékvezető pályafutása 191. NB II-es mérkőzésén működik közre vezetőbíróként, s az eddigi fellépésein 745 sárga mellett 58 piros lapot osztott ki.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a Pécsi MFC indította útjára a labdát!

Érkeznek a csapatok, hamarosan kezdődik a mérkőzés! A házigazdák ezen a napon tiszta fehérben szerepelnek, Hutvágner Gergely pedig fekete dresszben véd. Vas László tanítványai tiszta pirosban játsszák le az előttünk álló kilencven percet, Helesfay Donát citromsárga szerelésben áll a gólvonal elé.

Színes lapok miatt ahogy korábban, úgy ezúttal is vannak hiányzók mindkét oldalon: a hazaiaknál öt sárga miatt Deutsch Bence pihen, míg a vendégeknél a Vasas FC ellen piros lappal kiállított Katona Levente nem léphet pályára. A siófokiak oldalán három játékos, Eördögh András, Nikházi Márk és Varjas Zoltán (4 sárga) van veszélyben, míg a pécsieknél Bíró Bencét, Geiger Norbertet és Sági Milánt fenyegeti az eltiltás veszélye.

A pálya talajára ezúttal sem lehetett panasz Siófokon (Fotó: Németh András)

A mögöttünk hagyott napokban a Balaton-parton is bontogatta szárnyait a tavasz: a kezdés előtt mintegy háromnegyed órával derült égbolt alatt, 12 Celsius-fokos hőmérséklet mellett kezdték a felek a bemelegítést. A pálya talajára ezúttal sem lehet majd panasz, kiválóan előkészített játéktér várta a csapatokat.

A fehér mezes siófokiak a forduló rangadóján a pécsieket fogadták (Fotó: Németh András)

Köszöntjük kedves olvasóinkat a siófoki Városi Stadionból, ahol az eddig negyvenhárom pontot gyűjtő, a tabella 6. helyén álló BFC Siófok a 39 egységgel a nyolcadik pozícióban állomásozó Pécsi MFC-vel találkozik. Hamarosan meglátjuk, mire megy egymással a tavaszi tabella negyedik és ötödik helyezettje, az előző hét fordulóban egyaránt 13–13 pontot szerező siófoki és pécsi csapat.