A második félidőben kiütötte a Pécs a Siófokot

2021.04.04. 16:50
A kék mezes siófokiak egyszer, a piros dresszben futballozó pécsiek négyszer találtak be (Fotó: Szabó Miklós)
Az élbolyhoz tartozó csapatok közül a Pécsi MFC sem hibázott, miután Vas László együttese a labdarúgó NB II 30. fordulójában 1–1-es félidő után a második játékrészben három újabb gólt szerezve magabiztos győzelmet (1–4) aratott a BFC Siófok otthonában.

LABDARÚGÓ NB II
30. FORDULÓ
BFC Siófok–Pécsi MFC 14 (11)
Siófok, Városi Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Derdák Marcell (Kis Zoltán, Kulman Tamás)
SIÓFOK:
Hutvágner (Szmola, a szünetben) – Tömösvári (Nikházi, a szünetben), Horváth M., Jagodics B., Deutsch B. (Lapos, 70.), Kiss B. – Gaál B., Szakály A., Tajthy T. – Horváth P. (Elek B., 70.), Balogh B. (György N., 75.).Szakmai igazgató: Mihalecz István
PÉCS:
Helesfay – Króner, Gajág, Rácz L., Katona L. – Bartha (Tölgyesi, 65.), Futó – Grabant (Németh M., 74.), Geiger (Keresztes, 82.), Hegedűs M. (Kónya, 65.) – Adamcsek (Tihanyi, 74.). Vezetőedző: Vas László
Gólszerző:
Katona L. (30. – öngól), ill. Geiger (16., 53.), Grabant (55.), Adamcsek (69. – 11-esből)

A szezonban Vas László nem az első, és vélhetően nem az utolsó szakvezető volt, aki hangsúlyozta, hogy meglepetés számára a siófoki együttes szereplése. Való igaz, a Balaton déli partján finoman szólva sem ilyen bajnokságot képzeltek el, ezt mi sem jelzi jobban, mint hogy az idén 100 éves jubileumát ünneplő klub négy hónapon belül már másodszor váltott edzőt. Ifjabb Mihalecz Istvánnak a döntetlent hozó somogyi rangadó után három hét állt a rendelkezésére, hogy rendezze a sorokat a többre hivatott csapattal, amely 56 nap és hat nyeretlen bajnoki után a Pécsi MFC ellen indíthatta meg kilencmeccses hadjáratát a bennmaradásért.

Ahogy a siófokiakkal szereplésével, úgy a mecsekaljaiak eddigi teljesítményével kapcsolatban is használhatjuk a meglepetés jelzőt, hiszen az újonc a fordulót megelőzően négy pontra volt a már élvonalba jutást jelentő második, s nyolc pontra az első helytől. Ha csak a számadatokat vettük figyelembe, akkor kijelenthető volt, hogy a házigazdáknak óriási különbséget kell a pályán eltüntetni, hiszen a pécsiek az egyik legjobb mutatókkal büszkélkedő együttesnek számítanak a mezőnyben.

Az első negyedóra unalmas mezőnyjátéka után fokozatosan pörögtek fel az események, elsőként a 16. percben szép összjáték végén Geiger Norbert révén a vendégek vezető gólját jegyezhettük fel. A hátrányba kerülő somogyiak próbálták átvenni az irányítást, két perccel később Horváth Péter az ötös jobb sarkáról a jobb kapufát találta telibe. A folytatásban egyre jobban érett a siófoki egyenlítés, ami az első fél óra végén be is következett Katona Levente öngóljával. A szünetig hátralévő időben is inkább a kék mezesek voltak aktívabbak, míg a pécsiek játéka körülményesnek tűnt, sok pontatlansággal és több technikai hibával tarkítva.

A hazaiak a szünetben két helyen is cseréltek, a veséjére rúgást kapó Hutvágnert Szmola váltotta a kapuban, Tömösvári helyett pedig Nikházi jött ki a folytatásra. A túloldalon nem történt változás, maximum abban a tekintetben, hogy a mecsekaljaiak játéka szervezettebbé és bátrabbá vált, ami két percen belül két gólban is megmutatkozott: előbb Geiger Norbert, majd Grabant Bence volt eredményes. A hirtelen jött sokkból nehezen ocsúdtak fel a házigazdák, akik ennek ellenére nem sokkal később felzárkózhattak volna, csakhogy előbb Szakály Attila kapufát lőtt, majd Horváth Péter tizenegyesét Helesfay hárította.

A siófokiak ezzel gyakorlatilag ellőtték minden puskaporukat, a látottak alapján nehezen volt elképzelhető a pontmentés, sőt, a 69. percben Adamcsek Máté értékesítette a saját maga által kiharcolt tizenegyest, bebiztosítva és kiütésessé téve a Pécsi MFC győzelmét (1–4).

A lefújást követően ifjabb Mihalecz István kritikusan úgy fogalmazott: a második félidőben kisfiúk fociztak férfiak ellen, akik könyörtelenül kihasználták az adódó hibákat. A tópartiak újabb vereségüknek köszönhetően sorozatban hét nyeretlen mérkőzést számlálnak, ellenben Vas László együttese szezonbeli tizenötödik győzelmét aratva tartja a lépést az élbollyal.

20. Debreceni EAC30512424–60–3616

90+2. perc: A Pécsi MFC remek második félidőt produkálva 4–1-s győzelmet aratott a BFC Siófok otthonában. Köszönjük megtisztelő figyelmüket!

Derdák Marcell kettő percet hosszabbít a rendes játékidő letelte után.

87. perc: Elek Bence buktatta hátulról sárga lapot érően Katona Leventét.

82. perc: A két gólt szerző Geiger Norbert helyére Keresztes Barna érkezett a véghajrára.

75. perc: Az ötödik siófoki változtatás alkalmával György Nico Julian váltotta Balogh Bence Benitót.

74. perc: Csere csere hátán: ezúttal Adamcsek Máté jött le, helyére Tihanyi Olivér László érkezett, Grabant Bence pedig Németh Márknak adta át a helyét.

70. perc: Újabb kettős csere a siófokiaknál: Deutsch Bence le – Lapos Máté be, míg Horváth Pétert Elek Bence váltotta.

69. perc: GÓL! MÁR HÁROMMAL VEZET A PÉCSI MFC! A megítélt büntetőt a sértett végezte el, s magabiztosan értékesítette: Adamcsek Máté a labdát a kapu bal oldalába lőtte, Szmola jobbra ment.

68. perc: Futó újabb hosszú bedobását követően az ötösön Deutsch Bence vitte a földre szabálytalanul Adamcsek Mátét, a hazaiak védője sárga lapot, a vendégek tizenegyest kaptak.

65. perc: Kettőt változtattak a vendégek is: Bartha László helyére Tölgyesi Viktor érkezett, Hegedűs Márkot Kónya Dávid váltotta.

59. perc: A megítélt büntetőt Horváth Péter végezte el, bal lábbal a bal alsót vette célba, de Helesfay Donát remekül érezte az irányt, s kiütötte a labdát. A kipattanót Horváth kis híján kibombázta a stadionból...

58. perc: Pörögnek az események, forró pillanatoknak lehettünk szemtanúi a pécsi kapu előtt: Kiss Balázs cselezte be magát egészen a tizenhatosig, majd Szakály Attilához passzolt, aki 14 méterről a felső lécet találta telibe. A kipattanó labdára Grabant Bence és Balogh Bence Benitó startolt, előbb lábbal arcon találta a siófokiak támadóját. Tizenegyes!

57. perc: Szakály Attila húzta vissza sárga lapot érően a lendületbe kerülő Hegedűs Márkot.

55. perc: GÓL! MÁR KÉTGÓLOS ELŐNYBEN A PÉCSI MFC! Mintaszerűen felépített akció végén Hegedűs Márk játszott középre, ahol egy komoly kavarodás után Grabant Bencéhez pattant a labda. A vendégek támadója köszönte szépen a lehetőséget, s négy méterről Szmola lábai között a kapu közepébe továbbította. 1–3!

53. perc: GÓL! ISMÉT MEGSZEREZTE A VEZETÉST A PÉCSI MFC! Futó Zsombor hosszú bedobása érkezett az ötösön belülre, de Jagodics Bence kifejelte a labdát, ami éppen Bartha László elé került. A vendégek rutinos játékosa egy igazítás után középre centerezett, ahol Geiger Norbert Attila érkezett, s két méterről a bal alsó sarokba fejelte a labdát. 1–2!

48. perc: Bartha László kapta a mérkőzés második sárga lapját, miután a félpályán szabálytalankodott Balogh Bence Benitóval szemben.

Az első félidőben lejegyzett statisztikai adatokkal kapcsolatban meg kell jelezni, hogy a Pécsi MFC a Kaposvári Rákóczi FC elleni találkozót 3–0-s gólkülönbséggel a mecsekaljaiak kapták meg, miután a zöld-fehérek a koronavírus-járvány miatt nem tudtak kiállni a 17. fordulóban esedékes bajnokira.

46. perc: A szünetben kettőt cseréltek a siófokiak, kapus és mezőnyjátékos poszton egyaránt: Hutvágner Gergely helyett Szmola Bálint Gábor véd a második félidőben, míg Tömösvári Bálintot Nikházi Márk váltotta.

46. perc: Elkezdődött a második játékrész.

45. perc: Hosszabbítás nélkül véget ért az első félidő. Hamarosan jövünk a második felvonással!

Ami pedig a kapott gólokat illeti... A siófokiak neve mellett a forduló előtt 48 állt, melyek közül 17 az első, 31 a második félidőben született (00–30. perc között: 15, 31–59. perc között: 10, 60–90. perc között: 23). A piros-feketék védelme 18 alkalommal kapitulált, melyek közül az ellenfelek tízszer az első félidőben, nyolcszor a második játékrészben találtak be (00–30. perc között: 8, 31–59. perc között: 3, 60–90. perc között: 7).

A Balaton-partiak az eddig lejátszott 29 forduló alatt 39 gólt szereztek, melyek közül 15 az első félidőben, 24 pedig a második felvonásban született (00–30. perc között: 10, 31–59. perc között: 11, 60–90. perc között: 18). Ezzel szemben a vendégek 33 alkalommal találtak az ellenfelek kapujába, az első játékrészben 19, míg a másodikban 14 gólt jegyezve (00–30. perc között: 9, 31–59. perc között: 15, 60–90. perc között: 9).

32. perc: Egy párharc során Futó Zsombor találta el a bal kezével Horváth Péter arcát. Bár a hazaiak hevesen piros lapot reklamáltak, a korábbi siófoki játékos végül megúszta sárga kártyával.

30. perc: GÓL! EGYENLÍTETT A BFC SIÓFOK! Az utóbbi percekben érett már a házigazdák találata, melyre nem is kellett sokat várni: ezúttal Kiss Balázs ugratta ki remek ütemben Horváth Pétert, aki betört a tizenhatoson belülre, majd középre passzolt, ahol Katona menteni próbált az érkező Gaál elől, de végül a bal lábáról a kapu bal oldalába pattant a labda. Öngól! 1–1!

A BFC Siófok a mögöttünk hagyott 29 forduló alatt hat mérkőzésen nem szerzett gólt, míg a Pécsi MFC tizenegy alkalommal maradt lőtt gól nélkül. A házigazdák eddig három találkozót hoztak le kapott gól nélkül – ebből kettőt hazai környezetben –, míg a vendégek tizenhét (!) bajnokin – ebből hét alkalommal idegenben – tudták nullán tartani az ellenfelet.

18. perc: Villámgyorsan jöhetett volna a hazaiak egyenlítő gólja, amikor Tajthy ugratta ki remekül Horváth Pétert. A siófokiak támadója lendületesen lépett ki a védők között, majd eltolta a labdát Helesfay mellett, de az ötös jobb sarkáról a jobb kapufát találta telibe!

16. perc: GÓL! MEGSZEREZTE A VEZETÉST A PÉCSI MFC! Egy hosszú felívelést követően, Adamcsek – Geiger fejjáték végén előbbi betört a tizenhatoson belülre, majd az ötösön üresen érkező Geigerhez visszapasszolt, aki a bal alsó sarokba lőtte a labdát. 0–1!

A két együttest 22 pont és 12 hely választotta el egymástól a fordulót megelőzően. A BFC Siófok a megszerzett 30 pontjából tizenkilencet pályaválasztóként gyűjtött, míg a Pécsi MFC 52 pontjából huszonhármat zsebelt be vendégként. Ha csak az első félidőket vesszük figyelembe, akkor a házigazdák neve mellett 40 pont szerepel, míg a vendégek az első 45 percek alapján 45 ponttal rendelkeznek.

Eseménytelenül csordogált az első tíz perc, leginkább a két tizenhatos között zajlott a játék. Öt szabadrúgáson (3–2) és egy siófoki szögleten kívül mást nem jegyezhettünk fel.

A két klub egymással szemben ezen a délutánon 37. alkalommal szállt harcba a győzelemért, közös történelmük 1985 óta íródik. A felek korábban 27 bajnokit vívtak az élvonalban, míg a másodosztályban ez a tizedik találkozó. Az NB II-ben három siófoki győzelem és kettő döntetlen mellett négy pécsi siker született, s a gólkülönbség is a piros-feketéknek kedvez (12–14). A Balaton fővárosában ez az ötödik találkozó: kettő hazai győzelem és egy döntetlen mellett egy vendégsiker teszi teljessé a mutatót, 4–6-os gólkülönbséggel.

A találkozót Derdák Marcell vezeti, munkáját Kis Zoltán és Kulman Tamás segíti. A 29 esztendős, szombathelyi játékvezető pályafutása 15. másodosztályú bajnokiján működik közre vezetőbíróként, 53 sárga mellett 4 piros lap a mérlege. Derdák a Siófoknak eddig kétszer vezetett mérkőzést, mely fellépéseken a tópartiak négy pontot szereztek. A másodosztályú pontvadászatban a 2019/2020-as szezonban debütáló játékvezető a pécsieknek eddig nem vezetett meccset.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a BFC Siófok indította útjára a labdát!

Érkeznek a csapatok, előbb a siófokiak, majd a pécsiek! A házigazdák ezen a napon tiszta kékben szerepelnek, Hutvágner Gergely pedig zöld dresszében véd. Vas László tanítványai tiszta pirosban játsszák le az előttünk álló kilencven percet, Helesfay Donát citromsárga szerelésben áll a gólvonal elé.

A háromhetes szünetben egyik csapat sem tétlenkedett: amíg a siófokiak kettő, addig a pécsiek egy felkészülési találkozón léptek pályára. A sárga-kékek előbb 3–0-s vereséget szenvedtek a Budapest Honvéd FC vendégeként, majd pedig hazai környezetben értek el 1–1-s döntetlent a Gyirmót FC Győrrel szemben. Vas László együttese eközben 1–0-ra verte a Szentlőrincet.

Ahogy korábban, úgy ezúttal is vannak hiányzók mindkét oldalon: a hazaiaknál öt sárga lap miatt Izing Martin pihen, míg a vendégeknél Preklet Csaba ugyanezen ok miatt nem léphet pályára. A siófokiak oldalán két játékos, Jagodics Bence (9 sárga) és Gaál Bálint (4 sárga) van veszélyben, míg a pécsieknél Grabant Bencét, Helesfay Donátot és Rácz Lászlót (4–4 sárga) fenyegeti az eltiltás veszélye. A teljességhez tartozik, hogy Vas László Sági Milánra korábbi vállműtétje miatt, Óvári Zsoltra pedig pozitív koronavírus teszt miatt nem számíthat.

A mögöttünk hagyott napokban a Balaton-parton is bontogatta szárnyait a tavasz, ám a mérkőzésnapon már visszafogottabb arcát mutatta az időjárás: a kezdés előtt mintegy háromnegyed órával közepesen felhős égbolt, valamint 10-11 Celsius-fokos hőmérséklet mellett kezdték a felek a bemelegítést. A pálya talajára ezúttal sem lehet majd panasz, kiválóan előkészített játéktér várta a csapatokat.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a siófoki Városi Stadionból, ahol az eddig harminc pontot gyűjtő, a tabella 16. helyén álló BFC Siófok az 52 egységgel a negyedik pozícióban állomásozó Pécsi MFC együttesével találkozik. Meglátjuk, mire megy az előző hat fordulóban csupán egy pontot gyűjtött balatoni együttes az újonc létére még a feljutásra is esélyes piros-feketékkel szemben. Az őszi szezonban, fordított pályaválasztással a PMFC egy visszafogott tempójú találkozón, Hegedűs Márk 32. percben szerzett góljával 1–0-s győzelmet aratott.