Egy hét alatt 180 fokos fordulat: Pakson támadt fel a Honvéd

2013.03.08. 16:52
Vécsei Bálint kétszer is betalált az első félidőben (Fotó: Szabó Miklós)
A fényes újpesti diadal után vereséget szenvedett az MVM Paks a labdarúgó NB I-ben: a 19. fordulóban Tomiszlav Szivics együttese hazai pályán kapott ki 3–0-ra a Budapest Honvédtől. A vendégek Vécsei Bálint duplájával gyorsan megléptek, majd még a szünet előtt Vernes Richárd is betalált, ezzel ki is alakult a végeredmény.

ONLINE TUDÓSÍTÁS

A paksiak igencsak hektikus közelmúltbeli formára tekinthettek vissza, hiszen a legutóbbi hat fellépésük során felváltva nyertek és vesztettek, ha viszont csak a bajnokikat tekintjük, sorozatban három sikernél tartottak a zöld-fehérek – közte a múlt heti 6–0-s újpesti diadallal.

JEGYZŐKÖNYVEK, SZÖVEGES TUDÓSÍTÁSOK

A szezont jól indító Honvéd viszont hullámvölgybe került, a paksi fellépést megelőző hét tétmeccséből egyet sem nyert meg, sőt ötöt el is bukott.

Bár az előző fordulóban a kispestiek nem járultak hozzá „aktívan” a gólszerzéshez (cserébe kaptak négyet a Viditől – Honvéd–Videoton 0–4), továbbra is az ő mérkőzéseik a leggólgazdagabbak az NB I-ben – a gólátlag 3.11. A Paks meccsein 2.72 a gólátlag. További érdekességeket ide kattintva olvashat!

Most azonban már a mérkőzés elején megtették! Méghozzá parádés akció után: Vécsei Bálint játszott a tizenhatos vonaláról Vernes Richárdhoz, aki visszatette elé a labdát, ő pedig hét méterről, ballal a bal alsóba lőtt (0–1).

Továbbra is támadásban maradt a Honvéd, és bár Davide Lanzafame próbálkozásai nem vezettek célra – előbb Németh Gábor védett, majd az olasz játékos a kapu fölé lőtt –, a 12. percben már kettővel mentek a vendégek, miután Drissa Diarra hosszú indítása utánVécsei az előzővel megegyező helyről, egy pattanás után a kapu bal oldalába lőtte a labdát, amely a kapufáról pattant a hálóba(0–2).

Vécsei lett ezzel az első Honvéd-játékos, aki ebben a szezonban duplázni tudott a bajnokságban.

A kapott gólok okozta kisebb sokkból a paksiak az első negyedóra végére ocsúdtak fel, és előbb Bartha László kiugratásával az újpestiek ellen duplázó Tököli Attila lépett ki ziccerben, kissé balról azonban a bal alsó mellé lőtt, majd nem sokkal később az előző fordulóban négy gólt szerző Lázok János is lövőhelyzetig jutott, jobbról, 11 méterről azonban ő is a hosszú alsó sarok mellé tüzelt.

Egyik hazai lehetőség sem volt annyira veszélyes, mint az első játékrész derekához érkezve a vendégek újabb akciója, Souleymane Diaby a levegőbe felugorva játszott vissza a tizenhatosnál érkező Lanzafaméhez, akinek a jobb felsőbe tartó lövését Németh ütötte szögletre – majd a túloldalon Raffaele Alcibiade hozta a frászt a szurkolókra, amikor mellel úgy adta haza a labdát, hogy Kemenes Szabolcsnak nyújtóznia kellett a bal alsó irányába.

ROSSI ÉS A 48 ÓRA
A Bp. Honvédot irányító Marco Rossi nem érti, miért kellett a szerdai Ligakupa-mérkőzésük után két nappal újra pályára lépniük. A kispestieken mindenesetre nem látszott meg a fáradtság, 3–0-ra nyertek Pakson.
„Az előző meccseink után nem várták tőlünk ezt az eredményt, de meg kell nézni, miért is kaptunk ki mostanában – nyilatkozta Rossi a Sport Tv-nek. – Nem mindig érdemeltünk vereséget. Most jöttek a gólok, és így a siker sem maradt el. Nem értem, miért kellett szerda után pénteken pályára lépnünk, ez megnehezítette a dolgunkat.”
Az MVM Paks vezetőedzője, Tomiszlav Szivics a következőképp értékelte a mérkőzést: „Egész héten mondtam, hogy a Honvéd jó csapat, amit be is bizonyított. Felhívtam a figyelmet a kontratámadásaikra, mégis meggyűlt a bajunk velük. Nem haragszom a fiúkra, mert az akarat megvolt. A Honvéd belőtte a helyzeteit, míg mi kihagytuk a mieinket. Ez a csapat ugyanaz, amelyiket az előző fordulóban láttunk, a fiúk nem felejtettek el focizni egy hét alatt.”

Fél órányi játékot követően a nagyok aktív Lázok előbb meghúzta a bal szélt, középre adása után azonban Könyves Norbert elcsúszott, így nem alakult ki nagyobb helyzet, majd 25 méteres szabadrúgása a sorfalról pattant a léc fölé.

A 35. percben aztán már három volt a csapatok között, ezúttal Vernes kapott labdát Lanzafamétől az ötös bal sarka előtt, egy gyönyörű visszacselt követően pedig – a változatosság kedvéért – a bal alsóba lőtt (0–3).

Sőt! Pillanatokkal később Lanzafame került helyzetbe, de lövését a gólvonal elől kivágták a védők, majd hiába talált be az olasz támadó passza után Diaby, már lesen helyezkedett az elefántcsontparti játékos, így maradt a közte három.

A játékrész hátralévő részében egy veszélyes Alcibiade-beadást hatástalanított Németh, majd az utolsó pillanatokban Bartha 16 méteres lövése kerülte el a Honvéd kapuját. Bár utóbbit követően még 20 másodperc lett volna hátra, Iványi Zoltán úgy döntött, jöjjön a pihenő!

A szünetben kettős cserével próbálkozott Tomiszlav Szivics, Kovács Gábort és Heffler Tibort is pályára vezényelte – ezt Báló Tamás és Sifter Tamás bánta –, majd Tököli kavargatott a bal oldalon, mielőtt a bal alsó irányába lőtt, az egyik védőről azonban a kapu mellé pattant a labda.

Majd bal oldali hazai beadás után Könyves fejese Kemenesről csorgott tovább, Ivan Lovric felszabadítására rávetődött a kapus, amiért 4 méterről jöhetett közvetett szabadrúgással a Paks, de a legurított labda után a gólvonalon álló sorfalról kifelé pattant a labda.

Tovább nyomtak a hazaiak, de Bartha jobb oldali beadása után Eppel Márton nagyszerű kapáslövését a levegőben úszva a léc fölé ütötte Kemenes, majd a szögletet követően egy kezezés gyanús eset után maradt néma a síp, az ismétlés pedig a védőkön halt el.

Ezután már nem volt annyi helyzet, nem úgy sárga lap, bő tíz perc leforgása alatt Lázok, Zsivanovics, Lanzafame, Vécsei és Fiola is ilyen figyelmeztetésben részesült.

Az utolsó negyedórát két újabb Honvéd-helyzet vezette fel, előbb Lanzafame lőtt kissé balról, 12 méterről a jobb felső sarok irányába, majd Vernes közelről, laposan próbálta bevenni a hazai kaput – a pályán töltött utolsó megmozdulásaként –, de Németh mindkétszer a helyén volt.

A hajrában még a csereként beálló Vayer Gábor szabadrúgása szállt fölé, majd Lanzafame bal alsóra tartó lövésére ért le a paksi kapus, újabb gól azonban nem esett, így végül a vendégek magabiztosan szerezték meg a három pontot, és hét nyeretlenül megvívott tétmérkőzést követően újra diadalmaskodtak – ezzel feljöttek az 5. helyre, míg az előző fordulóban Újpesten 6–0-ra nyerő paksiak visszacsúsztak a 8. pozícióba.

A Honvéd játéka a siker kulcsa a magyar fociban?