Először nyert élvonalbeli bajnokit a Kisvárda a Zalaegerszeg ellen

2020.11.08. 14:22
A Kisvárda szűk 30 percet emberhátrányban futballozva 2–1-re legyőzte Zalaegerszegen a ZTE-t az élvonalbeli labdarúgó-bajnokság 10. fordulójában, ezzel a két csapat párharcában először tudott NB I-es meccset nyerni a zalaiakkal szemben.

Fernando Viana az idénybeli harmadik gólját lőtte (Fotó: Szabó Miklós)

NB I
10. FORDULÓ

Zalaegerszeg–Kisvárda 1–2 (0–1)
Zalaegerszeg, ZTE Aréna, 815 néző.Vezette: Solymosi Péter
Gólszerző: Koszta M. (64.), ill. Viana (11. – 11-esből), Navrátil (51.)

Nem kérdés, Zalaegerszegen új közönségkedvenc született. A nyáron Paksról átigazolt támadónak, Könyves Norbertnek a klubcsapatában sem megy rosszul, de a válogatott bemutatkozása alkalmával, a szerbek ellen lőtt győztes (1–0) góljával még inkább belopta magát a szurkolói szívekbe. És bár a nyolcadik percben kihagyta a meccs első lehetőségét, a megoldását így is díjazták a zalai szurkolók („Bravó, Norbi!”).

A túloldalon Fernando Vianáét már kevésbé… A kisvárdaiak brazil csatára gólra váltotta a csapata javára jogosan megítélt tizenegyest, majd nem túl rokonszenves gólörömmel rukkolt elő, miközben a mezt is lerántotta magáról. Bizonyára a feszültség törhetett elő a támadóból, aki a 3. forduló óta képtelen volt a kapuba találni, ráadásul a kisvárdaiak javára legutóbb megítélt tizenegyest, még júniusban, a Puskás Akadémia ellen ki is hagyta. Most biztos lábú ítélet-végrehajtónak bizonyult, vezetéshez jutottak a vendégek, Viana megkapta a sárga lapját, de miután neki az úgynevezett első vonalas védekezésben fokozott szerepe van, nem ártott vigyáznia.

A korán hátrányba került ZTE FC támadásait a folytatásban Vass Patrik igyekezett szervezni, leginkább Könyves Norbertet keresve az átadásokkal. Előnye birtokában a Kisvárda sem ásta be magát a saját kapuja elé, így egészen élvezetes volt a mérkőzés folytatása. A színvonalon rontott egy-egy egyéni hiba, a középpályán elpasszolt labdát vagy a tizenhatosról középre kivagdosott labdák adtak okot a fejfájásra a kispadoknál.

Apropó, kispadok… Az immár negatív koronavírustesztet felmutató zalaegerszegi edző, Boér Gábor ismét testközelből irányíthatta csapatát, és – már csak az eredmény miatt is – ő volt a mozgékonyabb a maga zónájában, kollégája, Supka Attila karba tett kézzel járkált fel és alá. Az első félidő hajrájában egy percen belül mindkét kapus a tizenhatosra kifutva, fejjel tisztázott, bizonyítva a modern kori futball egyik tézisét, hogy a kapusok olykor bizony a védelem ötödik (vagy az ismét öt hátvéddel játszó ZTE FC esetében a hatodik) tagját képezik. A várdaiak kapusa, Dombó Dávid aztán a második félidő elején arról is számot adott, hogy lábbal is lehet rá számítani, mert amikor a védők nem voltak restek, és visszapasszolták neki a labdát, akkor sem jött zavarba. Akkor viszont igen, mikor kicsúszott a beadás a kezéből, de Könyves Norbert lövése után javítani tudott.

Ekkor már kettővel vezetett a Kisvárda, mert közben kiderült, az sem baj, ha egy védő csatárerényeket csillogtat: Hej Viktor a védelemből fellépve indult meg a bal oldalon, szólója végén Jaroslav Navrátil talált be a kapuba. A meccs akkor pezsdült fel igazán, amikor a csereként beállt Koszta Márk szépített, majd szinte azonnal emberelőnybe is került a hazai csapat. Bejött az, amiről a tudósítás elején írtunk: Fernando Viana játékstílusában benne van, hogy gyűjti a sárga lapokat, könyöklésért meg is kapta a másodikat, és vele a pirosat, így hirtelen szorult helyzetbe került a meccset addig uraló szabolcsi csapat.

Be is szorult a Kisvárda a hajrára, a Zalaegerszeg jobbára ívelgetésekkel próbálkozott, de a vendégvédelem tagjai – élükön Niko Datkoviccsal – elhárították a légi veszélyt. A Kisvárda zsinórban ötödik idegenbeli mérkőzésén maradt veretlen, ebben a sorozatban negyedszer nyert otthonától távol.