Újpest–Puskás Akadémia: mondhatni, papírforma szerint

ZOMBORI ANDRÁS (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)ZOMBORI ANDRÁS (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2020.12.11. 19:50
Ismét a felcsútiak örültek Újpesten (Fotó: Árvai Károly)
Továbbra sem megy az Újpestnek, a lila-fehérek a 14. forduló nyitó mérkőzésen kikaptak odahaza a Puskás Akadémiától. A PAFC sorozatban negyedszer verte meg idegenben az Újpestet, a lila-fehérek október 17. óta nyeretlenek.

NB I
14. FORDULÓ
Újpest FC–Puskás Akadémia FC 1–2
(Onovo 75., ill. Mance 56., Plsek 71.)
Budapest,Szusza Ferenc Stadion, zárt kapuk mögött. Vezette: Zierkelbach

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Akkor még minden más volt.

A bajnokság a harmadik fordulónál járt, az Újpest FC négy ponttal (2–1-es győzelem Pakson, 1–1 hazai pályán a Budafok ellen), a legjobb csapatával érkezett Felcsútra, a Puskás Akadémia pedig két elhalasztott mérkőzés után az első bajnokija előtt állt. A hazaiak vezetőedzője, Hornyák Zsolt majd' egy csapatra való játékosára nem számíthatott koronavírusos megbetegedés miatt, és a lilák ellen három NB I-es újoncot, Auerbach Martint, Komáromi Györgyöt és Ganbold Ganbajart is a kezdő tizenegybe volt kénytelen nevezni.

A találkozó aztán nem azt hozta, amire a legtöbben számítottak: az öt újoncot avató Puskás Akadémia teljesen megérdemelten 3–2-re legyőzte jóval esélyesebbnek tartott riválisát. Valamivel később aztán az Újpestet is elérte a koronavírus-járvány, így fordulhatott elő, hogy a DVTK elleni meccsre el sem utazott (3–0 lett a megállapított eredmény), a ZTE elleni bajnokiját pedig elhalasztották. Azóta a Pakssal és a Budafokkal is 1–1-et játszott az együttes, és arra készült, hogy öt nyeretlen találkozó után újra három pontot szerez.

Predrag Rogan vezetőedző a 14. forduló nyitó meccsén rég nem látott erősségű csapatot tudott pályára küldeni, igaz, éppen a két klub első körös meccse mutatta meg, a győzelemhez nem elegendő a veretesebb múlt. A kieső helyen álló DVTK-t és Honvédot mindössze két ponttal megelőző Újpest megpróbálta azonnal magához ragadni a kezdeményezést, ugyanakkor jól látszott, a labda taktikus megjáratása nem elegendő a vendégvédelem megbontásához. Nyilván ez türelemjáték: várni arra, hogy valahol „elcsússzon” az ellenfél védekezése, de ha valaki csakis a biztosat hajlandó megjátszani, akkor nem könnyű helyzetet kialakítani.

Az első nagy lehetőség a Puskás Akadémia előtt adódott – Antonio Mance erőszakosságának köszönhetően. A horvát támadó labdaszerzését követően erőből, laposan lőtte középre a labdát jobbról, Luciano Slagveer a kivetődő Banai Dávid elől becsúszva kapura továbbította, Branko Pauljevics pedig közvetlenül a gólvonal elől tudott csak felszabadítani. A vendégek egyébként már a saját térfelén letámadták a riválist, és bizony ennek is volt betudható, hogy a két szélsőhöz, Simon Krisztiánhoz és Giorgi Beridzéhez szinte el sem jutott a labda. Fél órát kellett arra várni, hogy a vendégek kapusának, Tóth Balázsnak védenie kelljen, ami nem azt mutatta, hogy a házigazda irányítaná a mérkőzést.A második félidő elején jött az első nagy hazai lehetőség, és ebben kulcsszerepe volt Giorgi Beridzének.

A grúz szélső rövid idő alatt három megindulással is zavart okozott, harmadjára jól játszotta meg Csongvai Áront, akinek a beadását követően Simon Krisztián kapura lőtte a labdát – Tóth Balázs bravúrral védett. Ezt követően a Puskás Akadémia a jobb oldalon kétszer is a hazai védelem mögé jutott, más kérdés, hogy az emberéről elszakadó Alexandru Baluta beadás helyett inkább visszavette a labdát, Slagveer pedig – nem először a mérkőzésen – az első védőt találta el térdmagasságban...

A holland légiós aztán a kihagyhatatlant is kihagyta, szerencséjére Antonio Mance kisegítette, és máris a Puskás Akadémiánál volt az előny.

A vendégcsapat szinte azonnal megduplázhatta volna előnyét, ám az egyik tizenhatoson belüli labdaszerzést követően Josip Knezevic nagy helyzetben hibázott. A játékrész közepén Thomas Meissner fejesét Banai Dávid a léc segítségével védte, a 71. percben azonban már ő is tehetetlen volt Jakub Plsek fejesénél.

Aki azt gondolta, eldőlt a mérkőzés, tévedett. Vincent Onovo bólintása visszahozta a hazai reményeket, a hajrában azonban már nem változott az eredmény. A Puskás Akadémia több nagy helyzetet dolgozott ki ellenfelénél, és megérdemelten vitte el a három pontot a Szusza Ferenc Stadionból. 1–2

17.00: Ferencváros–Zalaegerszegi TE FC (Tv: M4 Sport)Budapest, Groupama Aréna
19.30: Mol Fehérvár FC–Budafoki MTE (Tv: M4 Sport)Székesfehérvár,Mol Aréna Sóstó
DECEMBER 13., VASÁRNAP
14.30: Mezőkövesd–Paksi FC (Tv: M4 Sport+)Mezőkövesd, Városi Stadion
17.00: MTK Budapest–Diósgyőri VTK (Tv: M4 Sport)Budapest, Új Hidegkuti Nándor Stadion
Az összes mérkőzés zárt kapus.
Az NB I állása és a góllövőlista itt!

Az 5. fordulóból – a Fehérvár és az FTC nemzetközi kupakötelezettsége miatt – elhalasztottKisvárda–Mol FehérvárésBudafoki MTE–Ferencvárosmeccset 2021. január 27-én játsszák le.

A koronavírusos megbetegedések miatt a 10. fordulóból elhalasztottBudafoki MTE–Bp. Honvédés a 11. fordulóból elhalasztottÚjpest FC–Zalaegerszegi TE FCtalálkozót december 23-án rendezik.

A 2. fordulóból – az FTC nemzetközi kupakötelezettsége miatt – elhalasztottFerencváros–Diósgyőri VTKmérkőzés új időpontja még nem ismert.

Négy olyan csapat van (Paks, Puskás Akadémia, MTK, Mezőkövesd), amelynek nincs elhalasztott mérkőzése.

ADiósgyőr–Újpest(10. forduló) mérkőzés három pontját játék nélkül, 3–0-s gólkülönbséggel a DVTK kapta meg, mert az Újpest a koronavírus-fertőzések miatt nem tudott kiállni a meccsre (a diósgyőriek nem mentek bele a halasztásba).