Női kosár-vb: Kína legyőzésével sorozatban negyedszer az amerikaiaké a trófea

2022.10.01. 10:21
A’ja Wilsonék sorozatban 30. vb-meccsüket megnyerve zsinórban negyedszer szereztek aranyérmet az USA-nak (Fotó: AFP)
Sorozatban negyedik, összességében pedig a 11. aranyérmét nyerte meg az amerikai válogatott Sydneyben a női kosárlabda-világbajnokságon, a szombati döntőben ugyanis 22 ponttal legyőzte Kínát. A házigazda ausztrál csapat Kanada legyőzésével lett bronzérmes – írja az MTI.

DÖNTŐ: EGYESÜLT ÁLLAMOK–KÍNA

A sportág 19. női vb-jén az olimpiai bajnok amerikaiak menet közben megdöntöttek két rekordot: 145 pontot szórtak a dél-koreaiaknak, majd megnyerték sorozatban a 27. vb-mérkőzésüket is, ezzel túlszárnyalták saját csapatrekordjukat, amelyet azóta 29-re javítottak.

A kínaiak eddig kétszer állhattak vb-dobogóra, 1983-ban bronz-, 1994-ben pedig ezüstéremmel zártak, a tavalyi Ázsia-bajnokságon pedig másodikok lettek Japán mögött.

Sydneyben a két finalista egy hete is találkozott a csoportkörben, akkor Cheryl Reeve szövetségi kapitány együttese 77–63-ra győzött, és sorozatban tizedszer is megverte riválisát világversenyen.

A 11. csatában a kínaiak 6–4-ig vezettek, majd a favorit 11 ponttal is elhúzott, ám az ázsiai gárda 30–26-nál négy pontra felzárkózott. Az amerikaiaknál az idén a Las Vegas Acesszel WNBA-bajnok és az idény legjobbjává választott A’ja Wilson vitte a prímet, aki az első félidőben egymaga 16 pontot dobott. A túloldalon a két légiós közül Li Jüe-zsu 8, a szintén WNBA-s Han Hszü pedig 6 pontot szerzett, a nagyszünetben 43–33 volt az állás.

Fordulás után 16 pontra nőtt a különbség (52–36), Kína 6 perc alatt 3 pontot hozott össze, és a 25–14-gyel zárult harmadik negyeddel gyakorlatilag eldőlt a mérkőzés. A 68–47-ről induló záró szakaszra már nem maradtak izgalmak, a papírforma-eredményt hozó finálé legeredményesebbje Wilson és Li Jüe-zsu lett 19-19 ponttal. A kínaiakat vigasztalhatja, hogy az ausztráliai vb-n csak az amerikaiaktól kaptak ki.

Az Egyesült Államok legjobbjai a világbajnokságokon immár 30 meccs óta veretlenek, és 11. aranyérmükkel automatikusan kvótát szereztek a 2024-es, párizsi olimpiára.

A döntő legjobbja az amerikaiaktól A’ja Wilson lett a maga 19 pontjával és öt lepattanójával, míg a kínaiaknál Li Jüe-zsu 19 pontja mellett 12 lepattanót szerzett, a mérkőzés legértékesebb játékosának pedig az amerikai Chelsea Grayt választották meg, aki hasznos mezőnymunkája mellett tíz ponttal, négy lepattanóval és nyolc assziszttal zárt.

A MECCS LEGJOBBJA: CHELSEA GRAY

A DÖNTŐ ÖSSZEFOGLALÓJA

BRONZMÉRKŐZÉS: AUSZTRÁLIA–KANADA

A juharleveles gárda a nagyszünetig jól tartotta magát, utána viszont elhúztak a hazaiak, akiknél a nyáron az Euroliga-címvédő Sopronba szerződött Ezi Magbegor öt pontot és egy lepattanót ért el.

A mérkőzés legjobbja a hazaiak 41 éves (!) centere, Lauren Jackson lett, aki hét lepattanója és egy asszisztja mellett 30 pontot szórt.

A döntőt az amerikai és a kínai csapat játssza egymással.

A MECCS LEGJOBBJA: LAUREN JACKSON