Női kosár NB I: ez ám a rajt, a BEAC elkapta a Szekszárdot!

2022.09.24. 20:07
Boldog BEAC-játékosok a Szekszárd legyőzése után (Fotó: ELTE BEAC Facebook)
Nagy meglepetéssel kezdődött meg a női kosárlabda NB I 2022–23-as idénye szombaton: az új amerikai légiós, Morgan Green 28 pontjára építve az ELTE BEAC hazai pályán 71–66-ra legyőzte a legutóbb ezüstérmes Szekszárdot. A Vasas nagy küzdelemben nyerte meg a Csata elleni fővárosi derbit, a Győr és a PEAC magabiztosan győzött idegenben, akárcsak a címvédő Sopron, amely hat híján száz pontig jutott a PINKK vendégeként.

Tizenkét év után ült ismét élvonalbeli csapat kispadjára Mészárosné Kovács Andrea, a női bajnokság élvonalában szereplő E.ON ELTE BEAC új vezetőedzője, aki a márciusban menesztett, a munkáját 18 évig végző Balogh Judit helyét vette át.

A fővárosi együttes a 2022–2023-as idény nyitófordulójában az előző kiírás ezüstérmesét, az Atomerőmű KSC Szekszárdot fogadta, s győzte is le óriási meglepetésre. A második Euroliga-idényükre készülő vendégek pocsékul dobtak távolról (4/26, 15%), s emellett hússzor adták el a labdát, ami az eksztázis közeli állapotban kosarazó budapestiek ellen nem fért bele.

A hazaiak új amerikai légiósa, a 26 éves Morgan Green vitte a prímet, 28 pontja mellett hat-hat lepattanója és szerzett labdája volt, sőt négy gólpasszt is kiosztott.

Távirati stílusban a többi mérkőzésről: a címvédő Sopron Jelena Brooks vezérletével 33 pontos győzelmet aratott a PINKK otthonában; a Győr idegenben ütötte ki a Ceglédet; a PEAC is simán győzött az MTK vendégeként; míg a Vasas szoros küzdelemben verte meg a Csatát.

NŐI KOSÁRLABDA NB I
1. FORDULÓ, szombati mérkőzések
E.ON ELTE BEAC–ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD 71–66 (12–16, 18–17, 18–18, 23–15)
Gabányi-sportcsarnok, 350
néző. V: Goda, Varga-Záray, Major
BEAC: M. GREEN 28/9, ANGYAL B. 19/3, Orosz Zs., Juhász A., VOJTULEK 16. Csere: Tóth F. 3, Koch, Radócz 5/3, Milkovics, Katona B. Edző: Mészárosné Kovács Andrea
SZEKSZÁRD: Studer Á. 5/3, BOROS J. 9, Bálint, VIVIANS 18/6, Goree 11. Csere: HEBARD 15, Wallace 7/3, Holcz, Mányoky 1, Horváth D. Edző: Djokics Zseljko
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–8. 7. p.: 9–10. 12. p.: 17–20. 17. p.: 23–26. 23. p.: 38–33. 28. p.: 46–47. 33. p.: 57–53. 38. p.: 67–62
Kipontozódott: Goree (40. p.)
Mészárosné Kovács Andrea:
– Rendkívül büszke vagyok arra, hogy a csapat negyven percen keresztül tudott küzdeni, nagyon akartuk ezt a győzelmet, és végig hittünk benne. Legyünk reálisak, ez a Szekszárd most verhető volt, látszik, hogy még alakulóban van. Ettől függetlenül mi voltunk azok, akik éltünk a lehetőséggel. Volt néhány extra egyéni teljesítmény, de örülök, hogy a lányok mind elhitték, tudnak győzni. Büszke vagyok a játékosokra!
Djokics Zseljko: – Nem véletlenül mondtam, hogy még alakulóban vagyunk. Csak csapatként lehet meccset nyerni, egyénileg nem. Ettől jelenleg messze vagyunk, nem alakultak még ki a játékoskapcsolataink. Jár a gratuláció a BEAC-nak, játékosai szenzációsan harcoltak, ahogyan azt a modern kosárlabda kívánja, és sok hibára kényszerítettek minket. Nagyon rossz százalékkal dobtunk, minden összejött, ami a vereséghez kellett. Nincs sok időnk ezen keseregni, három nap múlva már a következő találkozó vár ránk.

PINKK PÉCSI 424–SOPRON BASKET 61–94 (15–26, 14–27, 22–20, 10–21)
Pécs, 100
néző. V: Nyilas, Györfy, Jankovics
PÉCS: Zsivaljevics 5/3, Tenyér 6, VINCZE 17/12, LJUBINETS 12, ZSILINSZKI 13/9. Csere: Bojtár 4, Szücs L. 2, Kovács K. 2, Horváth Zs., Borbás, Temes. Edző: Kovács Dénes
SOPRON: Fegyverneky 8/6, CZUKOR 16/6, KUNEK 16/6, Sitku 13, BROOKS 19/6. Csere: VARGA A. 15, Völgyi, BÖRÖNDY 6, Erdélyiová 1, Pfeiffer. Edző: Gáspár Dávid
Kipontozódott: Tenyér (35. p.)
Kovács Dénes:
– Előreléptünk a felkészülésünkhöz képest. Ha kicsit erősebbek lettünk volna az első negyedet követően, akár szorosabb is lehetett volna a meccs. Természetesen még rengeteg dologban kell fejlődnünk.
Gáspár Dávid: – Voltak olyan szakaszai a meccsnek, amikor védekezésben, illetve támadásban is jó ritmusban játszottunk. A harmadik negyedben azonban akadt egy „üresjáratunk”, azt el is veszítettük. Arra kell törekednünk, hogy negyven percig tartson a koncentrációnk.

TFSE-MTK–NKA UNIVERSITAS PEAC 47–65 (9–23, 6–13, 13–16, 19–13)
Városmajor, 200
néző. V: Tőzsér, Csabai-Kaskötő, Pozsonyi
TFSE: Theodoreán 2, Dúl T. 7/3, Dúl P. 3, Marshall 7, HILLSMAN 19. Csere: Hegedűs J., Pusztai P. 9/3, Király A., Turi. Edző: Magyar Bianka
PEAC: Laczkó 4, Wentzel 3/3, Calhoun 14/3, BURDICK 22, KISS V. 22/9. Csere: Sanchez, Simon Zs., Szűcs R., Olawuyi, Kaszás-Pap, Kötő. Edző: Jovan Gorec
Kipontozódott: Marshall (34. p.), Hillsman (37. p.)
Magyar Bianka:
– Az elmúlt idők legrosszabb meccsét játszottuk, úgy tűnt, mintha most kezdtünk volna el kosárlabdázni, életünk első találkozóját vívtuk volna. Végig izgultunk, akár egy gyerek az első iskolás napján, értetlenül állok a dolgok előtt. A felkészülésünk jól sikerült, de nem kell megijednünk a jövőben, nyugodtan kell játszanunk. A Sopron elleni szerdai meccsen egy higgadtabb csapatot szeretnék látni.
Jovan Gorec: – Összeszedetten játszottunk, a külső dobásaink jól sikerültek, a védekezésünk is a megbeszéltek szerint működött. A találkozó az első negyedben eldőlt, azonban nincs ekkora különbség a csapatok között, szerencsénk is volt. Az idő előrehaladtával egyre többet hibáztunk, mindenkinek játéklehetőséget szerettem volna adni.

VASAS AKADÉMIA–LUDOVIKA CSATA 58–56 (16–6, 17–20, 10–11, 15–19)
Pasaréti út, 200
néző. V: Földházi, Lengyel, Rózsavölgyi
VASAS: PAPP K. 12/3, Szerencsés, TÓTH O. 9, Madár E. 5/3, NUNN 8. Csere: PARDEE 16/12, Szmailbegovics 4, Budácsik, Salamon Zs. 2, Madár K. 2. Edző: Milos Pavlovics
CSATA: HORVÁTH B. 11/9, Czank, BROWN 17/3, Gyöngyösi, FUEHRING 18/3. Csere: Toman D., Barnai 3, Szabó F. 3/3, Kastl, Boros B. 4, Jáhni. Edző: Tursics Krisztián
Milos Pavlovics:
– Úgy gondolom, ezúttal egy fokkal mi voltunk a felkészültebbek, ám hozzátartozik, hogy nem voltunk elég fegyelmezettek. Védekezésben nagyjából tartottuk magunkat a megbeszéltekhez, de sok egyéni hibával játszottunk, amin mindenképp javítanunk kell.
Tursics Krisztián: – Komoly küzdelemre és kiegyenlített mérkőzésre számítottunk, azonban arra nem, hogy ennyi hibával fognak játszani a csapatok. Az eredmény is bizonyítja ezt, nem a kiváló védekezés miatt volt ilyen kevés pont a találkozón. Csüggednünk azonban nem szabad, hiszen szerdán ismét meccset játszunk. Komolyan fel kell készülnünk mindenkiből, ha mérkőzéseket akarunk nyerni.

VBW CEKK CEGLÉD–SERCO UNI GYŐR 55–77 (12–21, 15–18, 10–24, 18–14)
Albertirsa, 120
néző. V: Kapitány, Jakab L., Dr. Németh P.
CEGLÉD: Cooper 6, Szirony 2, RAKITA 8/6, BURA 7, WILLIAMS 14/3. Csere: Szabó P. 3/3, Viszmeg 2, Horváth, Laufer 8/3, Kobolák 5/3. Edző: Kosztasz Keramidasz
GYŐR: ELLENBERG 24/12, Dombai 10/6, MOMPREMIER 8, Bach 1, Török 3/3. Csere: Dubei 5, Oroszová 4, Weninger 7/3, NAGY 9/3, Rozmán 2, Varga 2, Williams 2. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása. 5. perc: 6–10. 8. p.: 10–20. 14. p.: 23–24. 18. p.: 25–32. 20. p.: 27–39. 25. p: 30–51. 29. p.: 36–58. 33. p: 46–65. 37. p.: 51–73
Kosztasz Keramidasz
: – Próbáltunk versenyképesek lenni, amennyire csak tudtunk. Ez az első félidőben egy jó ideig sikerült is, de a második játékrész eleje számunkra egy katasztrófa volt. Nagy volt rajtunk a nyomás győri oldalról, és nem találtuk a megoldásokat támadásban. Dolgoznunk kell tovább, hogy a második félidőink is jobbak legyenek.
Cziczás László: – Nehéz mérkőzésen vagyunk túl, nagyon lelkes volt a hazai csapat. Helyenként meg is tudott minket zavarni a zónája, de összességében úgy gondolom, kontrolláltuk a mérkőzést. Volt egy olyan negyedünk, amikor meg tudtuk mutatni azt az arcunkat, amit négy negyeden keresztül szeretnék látni, és gyakorlatilag akkor döntöttük el a mérkőzést.