Női kosár Euroliga: a Sopron és a DVTK is győzött

2023.01.05. 19:58
Két magyar csapat lépett pályára a női kosárlabda Euroliga csütörtöki játéknapján, és mindkettő győzött: a Sopron az első negyedben szerzett tetemes előnyére építve 71–64-re verte meg a belga Mechelent, míg a DVTK nagy hajrát követően 65–63-ra az olasz Schiót.
Kányási Veronika 10 pontot szerzett a diósgyőri csapatban (Fotó: Koncz Márton)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Kányási Veronika 10 pontot szerzett a diósgyőri csapatban (Fotó: Koncz Márton) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

DVTK–SCHIO 65–63

OLYASVALAKI MELEGÍTETT a DVTK Aréna parkettjén a házigazda DVTK-Hun-Therm színeiben az olasz Beretta Famila Schio elleni Euroliga-mérkőzés előtt, aki korábban nem játszott piros-fehérben: a litván Monika Grigalauskyte csütörtökön debütált a borsodiaknál – nem is akárhogy!

Fontos volt ez a találkozó a mieinknek, egyrészt vissza lehetett vágni az Olaszországban hosszabbításban elszenvedett 90–82-es vereségért, másrészt ötvenszázalékosra javítani a mérleget. A Schio játékosai néhány szép akció lejátszása mellett reklamálásaikkal hívták fel magukra a figyelmet, majd Kányási Veronika DVTK-csapatkapitány kosara után, 12–7-nél időt kellett kérnie a vendégeket gardírozó Jorgosz Dikeulakosznak. Ekkor került pályára először Grigalauskyte, s a negyed végén megszerezte első kosarát. Nem lehetett panasz Völgyi Péter tanítványainak védekezésére, erőszakosak voltak, és nagyon figyeltek a világklasszis spanyol centerre, Astou Ndourra.

A 15. percben három ponttal már a Schio járt előrébb, erre Völgyi mester reagált időkéréssel. A végtelenül hasznos Kányási bravúrkosárral javított a helyzeten, azonban a vendégegyüttes lassanként rálelt a ritmusára, ami 37–28-as előnyét eredményezte a nagyszünethez közeledve.

A folytatásban néhány percre belement a rohanásba a DVTK, noha előzetesen ezt akarta elkerülni. Szerencséjére a látogató nem fukarkodott a hibákkal, az ausztrál Darcee Garbin büntetett is hét ponttal (40–42). A szemfüles Kányási kiegyenlített, aztán Green valahogy bebrusztolta a gyűrűbe a labdát. Grigalauskyte magasember létére beleállt az üres triplába, és be is hajította azt, azonban a következő percekben leginkább a harminc vendégszurkoló mosolyoghatott.

47–53 állt az eredményjelzőn az utolsó felvonás előtt, de a magyar csapat közel maradt a Schióhoz, amely egyáltalán nem játszott jól, s ez nyilvánvalóan a DVTK érdeme is volt. A hajrához közelítve hatvan pontnál Garbin triplájával ismét utolérte riválisát a Magyar Kupa címvédője. Mi több, Ndour kipontozódása, vendég technikai hiba és Aho Nina büntetői után 65–63-ra vezettek a hazaiak, s kosármentes támadásokat követően egyetlen esélye maradt az egyenlítésre a Schiónak, viszont még csak tisztességes dobóhelyzetig sem jutott el.

Harmadik hazai mérkőzését is megnyerte az Euroliga főtábláján a DVTK, egyértelműen ez volt eddig a legnagyobb fegyvertény, és minden dicséretet megérdemel elképesztő elszántságáért.

SOPRON–MECHELEN 71–64

Az első fordulóban 29 ponttal nyert Belgiumban a címvédő Sopron, amely tavalyi utolsó meccsén kiütötte (80–61) otthon az olasz Schiót, s amely csütörtökön a belga Mechelent fogadta. Öt perc után 11–8-as eredményt mutatott a tábla, vagyis jól tartotta magát a vendégcsapat. Ám ezután 13 soproni pontot láthattunk megszakítás nélkül a negyed végéig, vagyis magasabb sebességi fokozatra kapcsolt a pályaválasztó. A hazai 13–0-s etapra azonban 12–0-s vendégfutás érkezett válaszul, s megint szoros lett a meccs, mert hét percig képtelen volt pontot dobni a magyar csapat.

De hogy a forgatókönyv ne változzon, újabb 13–0-s soproni futást regisztrálhattunk mindössze másfél perc alatt! A félidei 14 pontos különbség hamar hatra olvadt, feljött a bátran, időnként vakmerően játszó vendégcsapat, amely tavaly lett először bajnok Belgiumban. Sok volt a pontatlanság mindkét együttes játékában, így nem volt meglepő, hogy nem tudta a címvédő lezárni a meccset, s a vége izgalmas lett.

Ennek ellenére a végjátékot jól hozta le a Sopron az ismét vezérként eredményes szerb-magyar Jelena Brooks jóvoltából, s ha a vártnál nehezebben is, de megnyerte a találkozót a sereghajtó ellen, amivel a csoport élére ugrott.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
8. FORDULÓ
B-CSOPORT

DVTK-HUN-THERM–BARETTA FAMILA SCHIO (olasz) 65–63 (18–14, 12–23, 17–16, 18–10)
Miskolc, 1200
néző. V: Prpa (szerb), Vujicic (montenegrói), Mikulic (horvát)
DVTK: Aho N. 9, Bernáth 3/3, GUIRANTES 9, GARBIN 17/9, C. GREEN 8. Csere: KÁNYÁSI 10, Kiss A. 3/3, Grigalauskyte 6/3. Edző: Völgyi Péter
SCHIO: Verona 10, Mabrey 6/6, Keys 6, Howard 3/3, N‘DOUR 13/3. Csere: SOTTANA 10/6, Zahui 4, Crippa, BESTAGNO 11/9, Mestdagh. Edző: Georgiosz Dikaiulakosz
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–5. 8. p.: 12–7. 14. p.: 20–20. 17. p.: 24–27. 19. p.: 28–35. 24. p.: 35–42. 25. p.: 40–42. 27. p.: 44–44. 28. p.: 47–51. 33. p.: 50–56. 35. p.: 56–58. 39. p.: 65–63
Kipontozódott:
Ndour (39. p.)
Völgyi Péter:
– Volt törlesztenivalónk ellenfelünkkel szemben, hiszen náluk vitatható körülmények között kaptunk ki. A játékosok precízen megcsinálták azt, amit megbeszéltünk az olaszok csapdázó védekezése ellen. Csapatként jól dolgoztunk, dobóteljesítményünk is jó volt, ennek köszönhetjük a győzelmünket. Minden szabad labdáért megharcoltunk, és élveztük szurkolóink támogatását is. Mindenkinek a megmozdulására és támogatására szükségünk volt a sikerhez.
Georgiosz Dikaiulakosz: – A nagyszünet után nagyon rosszul kezdtünk, a csapat az öltözőben maradt, miközben a diósgyőri együttes nagy energiákat mozgósított. Természetesen nem vagyok elégedett, ki kell javítanunk azokat a hibákat, amik ezen a találkozón részünkről előjöttek.

SOPRON BASKET–KANGOEROES BASKET MECHELEN (belga) 71–64 (24–8, 16–18, 16–19, 15–19)
Sopron, 1200
néző. V: Yalman (török), Perlic (horvát), Güngör (török)
SOPRON: Fegyverneky 11/6, TURNER 13, Czukor, BROOKS 21/3, MAGBEGOR 10. Csere: Kunek 10/6, Böröndy 3, Sztankovics 2, Varga A. 1. Edző: Gáspár Dávid
MECHELEN: BERTSCH 21/3, Berkani 5, Resimont 2, Nauwelaers 11/3, MORRISON 18/3. Csere: Van Gils, Rembiszewska, Denys 4, Bruyndoncx 3/3. Edző: Arvid Diels
Az eredmény alakulása. 4. p.: 9–6. 8. p.: 18–8. 12. p.: 24–12. 15. p.: 24–20. 18. p.: 35–20. 22. p.: 40–31. 25. p.: 44–36. 28. p.: 48–43. 32. p.: 59–47. 35. p.: 64–53. 38. p.: 68–58
Gáspár Dávid:
– Örülök a győzelemnek! Nehéz mérkőzésre számítottunk, de alaposan felkészültünk. Hullámzó teljesítményt nyújtottunk, el-elvesztettük a ritmust. Természetesen ezért az ellenfél is sokat tett, de akkor sem szabad kiesni a ritmusból. Ez volt a mai mérkőzés legnagyobb tanulsága. Vannak nálunk is, akiknek kevesebb ilyen szintű tapasztalatuk van, számukra minden mérkőzés értékes. Gratulálok a Mechelennek ahhoz, ahogy játszott. Játékosai sohasem adják fel, ezt már a kinti mérkőzésen is megéreztünk, tudtuk, milyen erő van bennük. Szurkolóinknak köszönjük, hogy ma is ilyen rengetegen kijöttek, és remek hangulatot teremtettek. Szeretnék köszönetet mondani az edzői stábnak is, remek munkát végeztek a héten is!
Arvid Diels: – Minden csapatnak van gyenge és erős oldala, valamint egy terve az adott mérkőzésre. Az első félidővel nem lehetünk elégedettek, de azzal az energiával, amivel játszottunk végig, igen, és mindezt egy nagyon jó csapattal szemben. Gratulálok Jelenának is, ahogyan kezelte a nyomást. Kis dolgok eredményezték a különbséget a Sopron javára. Ma is meg akartuk mutatni, amit tudunk, hogy miért is vagyunk itt a sorozatban, azt gondolom, ez sikerült.