Női kosár Ek: kikapott a Győr, száz felett dobott a Szekszárd

FAZEKAS ZOLTÁN, MOHAY GÁBORFAZEKAS ZOLTÁN, MOHAY GÁBOR
2021.01.19. 22:20
Száz pont fölött dobva nyert a Szekszárd az ukrán Prometej ellen (106–80), míg a harmadik negyedet elrontó házigazda Győr kikapott a török Kayseritől (72–86) a női kosárlabda Európa-kupa győri csoporttornájának első fordulójában. A DVTK tizenkilenc ponttal kikapott az izraeli Ramlától (61–80), a Cegléd tizenhéttel az orosz Szpartak Moszkvától (61–78).
Beatrice Mompremier (zöldben) dupla duplát (19 pont, 14 lepattanó) ért el a Kayseri ellen (Fotó: Dömötör Csaba) – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK

A DVTK ÉS A CEGLÉD IS KIKAPOTT

A DVTK 80–61-re kikapott az izraeli Ramlától az ankarai csoporttorna első fordulójában. A miskolciak az eredetileg tervezett három helyett csak két meccset vívnak Törökországban, mivel a múlt héten a svéd Umea koronavírus-fertőzések miatt visszalépett. A DVTK pénteken a házigazda Genclikkel játssza le a másik mérkőzését a fővárosi buborékban.

Az Antalyában szereplő Cegléd nehéznek tűnő ellenfelet kapott a korábbi négyszeres Euroliga-bajnok Szpartak Moszkva révén, melynek kispadján a 2009-es diadal során Rátgéber László ült. A jelenleg csak az Ek-ban szereplő oroszok hamar dűlőre vitték a dolgot, magabiztosan hozták a nyitó negyedet, majd a folytatásban már 17 ponttal is vezettek. Fordulás után tartotta a lépést ellenfelével Kosztasz Keramidasz vezetőedző magyar együttese, sőt faragott is a különbségen, az utolsó játékrész azonban ismét az oroszok fölényét hozta, így a Cegléd vereséggel kezdte meg az antalyai viadalt.

MTI

A Városi Egyetemi Csarnokba fél öt körül a Clash zenekar Should I stay or should I go (Menjek vagy maradjak) klasszikusára vonult be a házigazda Győr a török Kayseri elleni nyitómeccsre. Amely meglehetősen idegesen indult, az első két hazai dobás a gyűrűt sem találta el, de aztán Dombai Réka és Brianna Kiesel már jól célzott. Jól kosárlabdázott Iványi Dalma együttese, de jelentősebb előnyre nem tudott szert tenni, mert az amerikai Tyasha Harris ponterősségével szívósan kapaszkodtak a saját bajnokságukban gyengélkedő és csak 12. helyen álló törökök. A szoros, de többségében hazai előnnyel csordogáló első félidő utáni fordulást követően a piros mezesek feljavultak, s átvették a vezetést. Sajnos elbizonytalanodott a hazai csapat, de hiába kért rövid időn belül kétszer is időt Iványi, 14 ponttal meglépett az ekkor már jó ritmusba kerülő Kayseri. A harmadik negyedben csődöt mondott a zöld-fehérek támadójátéka, mindössze kilenc pontot szerzett a Győr, és minekutána a törökök amerikai centere, Kalani Brown is ellenállhatatlanul játszott a hazai gyűrű közelében, az utolsó negyed közepére eldőlt a meccs.

Az első játéknap második, késői találkozója minden várakozást felülmúló dobópárbajt hozott. A Szekszárd hatalmas elánnal, a már védjegyévé vált agresszív védekezéssel remekül kezdett a Prometej ellen. Az ukrán együttes kellemetlen, rohanós, igazi center nélküli játékát ugyan nem tudta lelassítani az Atomerőmű, amely Gereben Lívia hárompontosával már a hetedik percben 12 ponttal vezetett. Nyaktörő sebességgel, kitűnő dobószázalékkal férfiakét meghazudtoló támadójátékkal operált a két együttes, egyik ámulatból a másikba estünk, s hihetetlennek tűnt, hogy az esetek túlnyomó részében végeredménynek beillő 60–49-es állással ért véget a félidő. A tűzijáték a fordulás után is folytatódott, de csak a tolnaiak részéről, a muníció és az erő elfogyott az ukránoknál, így a ragyogóan játszó Studer Ágnes vezérletével kiütéssel nyert a Szekszárd.

A keddtől péntekig tartó csoporttornákról az első két helyezett jut az Ek legjobb 16 csapata közé, a nyolcaddöntőket és a negyeddöntőket is buborékokban rendezik meg március 16–18-án.

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-KUPA
1. FORDULÓ

A-CSOPORT (GYŐR)
BELLONA KAYSERI (török)–UNI GYŐR MÉLY-ÚT 86–72 (17–21, 21–19, 23–9, 25–23)
Győr, zárt kapuk mögött. V:
Zenis (szlovák), Ortis (francia), Urbanovic (litván)
KAYSERI: HARRIS 28/9, Günay 5/3, Gülcan 9/3, HARRIGAN 10/3, K. BROWN 24. Csere: Miljkovics 8/3, Ural 2, Tongüc, Kalbisagde. Edző: Ayhan Avci
GYŐR: KIESEL 23/3, Dubei 8/6, Dombai 6, Török Á. 8/3, MOMPREMIER 19. Csere: Weninger 4, Lass, Barnai 2, Varga Zs. 2. Edző: Iványi Dalma
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–9. 6. p.: 12–12. 13. p.: 23–28. 16. p.: 32–34. 19. p.: 36–40. 23. p.: 45–41. 25. p.: 52–41. 28. p.: 59–45. 33. p.: 71–53. 36. p.: 77–65
Ayan Avci:
– Mindig az első mérkőzés a legnehezebb egy ilyen tornán, az első félidőnk ezt igazolta. A nagyszünet után azonban sikerült jelentősen javítanunk a védekezésünkön. Fiatal játékosaink közül soknak ez volt az első nemzetközi mérkőzése, ez növeli a győzelmünk értékét. Nincs még vége, négy jó csapat szerepel a tornán, bárki megverhet bárkit.
Iványi Dalma: – Rutintalanságunk az elsődleges oka, hogy egy stabil, együtt lévő csapattal nem bírtunk. Sajnos a harmadik negyed egészen másként sikerült, mint ahogy terveztük, mert ekkor az ellenfél vegyes védekezése támadásban türelmetlenné tette a mieinket. Egyidejűleg a védekezésünk is felpuhult, és a két tényező együtt már elég volt ahhoz, hogy a török csapat jelentős előnyhöz jusson. Szeretnénk tanulni a hibákból, az ukránok ellen lesz lehetőségünk a javításra.

ATOMERŐMŰ KSC SZEKSZÁRD–BK PROMETEJ (ukrán) 106–80 (30–24, 30–25, 27–16, 19–15)
Hasanov (azeri), Blahout és Vavrová (csehek)
SZEKSZÁRD: STUDER Á. 17/3, Theodoreán, SKORICS 12, GOREE 12/3, KRNJICS 21. Csere: Gereben 3/3, McCall 14, Szabó F., Friskovec 13/9, ZELE 14/6, Bálint R. Edző: Djokics Zseljko
PROMETEJ: DUBROVINA 12/3, Horobec 13/9, K. JAMES 21/6, MOSBY 19/3, Ljubinec. Csere: MOLLOVA 15/9, Muszienko, Kondus, Dacko. Edző: Viktorija Bolsakova
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–5. 7. p.: 23–13. 13. p.: 37–33. 17. p.: 54–41. 24. p.: 71–53. 26. p.: 77–61. 29. p.: 83–65. 33. p.: 91–69. 37. p.: 100–72
Djokics Zseljko:
– Sok bizonytalanság és kétnapos buborékban várakozás után nagyon jól jöttünk ki az előzményekből. Minden játékos hozzátette a magáét a csapat teljesítményéhez. Még semmi sem dőlt el, fontos a regeneráció, mert csütörtökön is nehéz feladatot kell megoldanunk.
Kirill Bolsakov (másodedző): – Fiatal csapatunk először vesz részt nemzetközi megméretésen, még sokat kell tanulnunk. Egy negyedben játszottunk kielégítően, a többiben elsősorban a lepattanók megszerzésében maradtunk alul. Szégyellnivalónk nincs, mert talán a legerősebb ellenféllel kezdtünk, amelynek jóval szélesebb a rotációja.

B-CSOPORT (ANKARA)
RAMLA (izraeli)–ALUINVENT DVTK MISKOLC 80–61 (16–15, 21–19, 21–12, 22–15)
Ankara, zárt kapuk mögött. V:
Torres Sánchez (spanyol), Petrenko (orosz), Maret (francia)
RAMLA: Safir 11/9, MITCHELL 24, LANEY 20/6, BONNER 16, Cohen 7/3. Csere: Mujovics 2, Gitcsenko. Edző: Sira Haelion
DVTK: Medgyessy 5/3, Aho 2, Pusztai 9, Mokango 8/3, HAYES 22. Csere: Kányási 5, Kiss A. 4, Vukov 2, Tóth F. 2, Frindt 2. Edző: Földi Attila
Az eredmény alakulása. 3. perc: 0–0. 4. p.: 7–2. 7. p.: 9–9. 13. p.: 24–17. 16. p.: 29–21. 20. p.: 37–34. 24. p.: 39–40. 25. p.: 48–40. 29. p.: 54–44. 31. p.: 62–46. 33. p.: 66–48. 35. p.: 70–48. 37. p.: 76–50. 40. p.: 78–61
Kipontozódott: Medgyessy (34. p.), Aho (38. p.), Kiss A. (40. p.)
Földi Attila:
– Igyekeztünk megnehezíteni ellenfelünk dolgát, ami az első félidőben sikerült is. A második részben felőröltek bennünket az izraeliek, illetve a faultproblémáink miatt sem tudtunk úgy játszani, ahogy az elején.

C-CSOPORT (ANTALYA)
SZPARTAK M. R. VIDNOJE (orosz)–VBW CEKK CEGLÉD 78–61 (25–14, 19–16, 11–16, 23–15)
Antalya, zárt kapuk mögött. V:
Cavara (bosnyák), Salhavi (izraeli), Vujicsics (montenegrói)
VIDNOJE: Levcsenko 11, Repnyikova 11/9, IGNYATOVA 17/6, KOMAROVA 12/6, P. WILLIAMS 13. Csere: Nuritgyinova 6/3, Fjodorova 5, Zotkina 3, Sarova. Edző: Szergej Danyilin
CEGLÉD: ORTIZ 13/3, Révész L. 1, Szotiriu 12/3, T. MOORE 14, McBryde. Csere: Gorjanácz 3/3, Ruják N., Bozóki 16/9, Kobolák 2. Edző: Kosztasz Keramidasz
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–7. 8. p.: 20–11. 11. p.: 28–14. 13. p.: 32–17. 14. p.: 32–23. 17. p.: 42–25. 27. p.: 53–38. 30. p.: 53–46. 33. p.: 58–53. 35. p.: 62–59. 37. p.: 66–61
Kipontozódott: Komarova (35. p.)
Kosztasz Keramidasz:
– A legelején veszítettük el a mérkőzést. Az ellenfél elzárás-leválásai nagy gondot okoztak, valamint az első félidőben eladott tizenhárom labdánkból nyolc az első negyedre esett. A második félidőben próbáltuk követni a megbeszélt tervet, megközelítettük az orosz csapatot, ám végül alulmaradtunk. Taktikailag pontosan ugyanolyan volt a találkozó, mint nemrégiben a Szekszárd ellen bajnokink. Pozitívum, hogy a térfélcsere után megfelelően reagáltunk és igyekeztünk jól játszani egy nagyon tehetséges együttes ellen. Megyünk tovább, szerdán folytatjuk!

A csoport másik mérkőzésén: Hatay BB (török)–Adana Basketbol (török) 79–53

A VÁRTNÁL KÖNNYEBBEN NYERT A SEPSI

A vártnál könnyebben tette meg az első lépést a női kosárlabda Európa-kupa csoportkörében a Sepsi-SIC. A G-csoport küzdelmeit vendégül látó, négyszeres román bajnok székelyföldi csapat gyakorlatilag már a 30–9-re megnyert első negyedben eldöntötte a Namur Capitale elleni találkozót, és végül 37 pontos győzelmet aratott a belga csapat felett.

A Sepsi Arénából csak a nézők hiányoztak egy igazán jó hangulatú sporteseményhez, bár a klub azért megpróbálta kiharcolni a román hatóságoknál, hogy legalább néhány száz szurkolójuk ott lehessen a 3000 férőhelyes csarnokban. A prefektúra (a megyei kormánymegbízott hivatala) támogatta is a kérést, a Közegészségügyi Igazgatóság azonban nem, annak ellenére, hogy Sepsiszentgyörgy már kikerült a járvány által leginkább sújtott romániai települések közül.

Az edző nélkül érkező Namur (Jan Callewaertet éppen a Romániába indulás előtt menesztette a belga klub) nem tudott komoly ellenállás kifejteni, az első negyedben mindössze 9, a harmadikban csak 4 pontot dobtak játékosai. A Sepsi légiósai pedig alaposan megszórták magukat, Jovana Pasics 16, Rebekah Gardner 15, Rebecca Tobin pedig 15 pontig jutott, így Zoran Mikes, a szentgyörgyiek edzője az utolsó negyedet már nagyrészt egy hazai fiatalokból álló ötössel játszotta végig, amelyből a kilencpontos Orbán Nikolett teljesített a legjobban. Kellett is a pihenő a sztároknak, hiszen szerdán a francia Villeneuve d’Ascq, pénteken pedig a spanyol Cadi La Seu lesz az ellenfél, és legalább az egyiket le kell még győznie a Sepsinek a legjobb 16 közé jutásért.