Férfi kosár NB I: Szolnokon megszakadt a Körmend sorozata

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2019.04.24. 19:21
Nagy csatában nyert a Szolnok a Körmend ellen (Fotó: Tumbász Hédi)
A listavezető Körmend négy ponttal kikapott a címvédő Szolnok otthonában a férfi kosárlabda NB I középszakaszának felsőházában, szerdán. A Pécs egy negyed alatt eldöntötte a Jászberény elleni meccset.

Ugyan a címvédő eddig bevehetetlen csarnokában lépett parkettre, mégis esélyesebb volt a vendég a Szolnok–Körmend rangadón. Ilyet sem sűrűn írunk le egy Tiszaligetben megrendezésre kerülő magyar bajnoki előtt, pedig ez volt az igazság, ugyanis a tabellát éppen a Tisza-partiak előtt vezető vasiak bombaformában voltak, a középszakaszban mindhárom meccsüket megnyerték, s előtte az alapszakaszt nyolc egymást követő győzelemmel zárták egy februárban kezdődő sorozatban, közben mellékesen „desszertként” megnyerték az Alpok–Adria-kupát. Ráadásul szezonbeli egyetlen találkozójukon 104–72-re ütötték ki a Szolnokot Körmenden, igaz, azon a mérkőzésen nem csak a fél csapat, de Dragan Alekszics vezetőedző sem lehetett ott.

Noha jól kezdett szerdán az Olaj, már a vasiak álltak jobban, amikor Vojvoda Dávid technikai hibát kapott a 10. percben szövegelésért. A hazaiak üdvöskéje személyi hibát reklamált, jogosan, egyértelműen megütötték a kezét dobás közben. Mindez az addig csendesen csordogáló meccsen hirtelen paprikás légkört eredményezett. A szombati, Jászberény elleni vereség során 31 pontot, közte hét triplát szerző válogatott hátvéd a 14. percben már 15 pontnál járt, a közönség már ekkor skandálta a csapatkapitány becenevét, akinek vezérletével nyolc ponttal megugrott a félidő előtt az Olaj, amely elképesztő elánnal és elveszett labdát nem ismerve küzdött. Eközben nem találta a ritmust a Körmend, amely frusztráltságában amatőr hibát is vétett a 16. percben, amikor egy csere után hat játékosa maradt a parketten...

Fordulás után villámrajtot vett a hazai gárda, s Tóth Ádám zsákolása után már 11 ponttal vezetett. Ám a vasiak nem törtek meg, az amerikai Desonta Bradford tripláival ismét szorossá tették a meccset, amelyen a hárompontosok játszották a főszerepet, hiszen mindkét csapat sokszor próbálkozott ezzel a dobásformával és mindkét gárda jól is célzott.

A pályán kívül is nagy volt a csata, Rudner Gábor esett rá az oldalvonalnál toporgó Mathias Zolnerre, a vendégek német edzőjére, aki mindezt fájdalmas arccal „szenvedte el”. A hazaiak sokat foglalkoztak a játékvezetőkkel, sokat is reklamáltak – többször igazuk is volt –, közben Ferencz Csaba harmadik trojkájával már csak három pont volt a hátránya a fekete mezeseknek az utolsó negyed derekán. A hajrá és a triplamennyiség (11 hazai, 13 körmendi hármas ért célba) méltó volt a rangadóhoz, ami izgalmasan zárult, de mivel kevesebbet hibáztak a szolnokiak, megszakadt az éllovas sorozata és február 1-jei, kecskeméti veresége után ismét kikapott a Körmend.

A Pécs az első negyed után 14 ponttal vezetett a Jászberény ellen, és az utolsó 10 percig fokozatosan növelte előnyét, végül 21 ponttal nyert.

A középházban a Kecskemét győzött Debrecenben, míg Sopronban nagy csatában nyertek a hazaiak a ZTE ellen.

Az alsóházban a TF legyőzte a Fehérvárt, a bajnoki idényben először egymás után két meccset nyert meg az újonc.

FÉRFI NB I, KÖZÉPSZAKASZ
FELSŐHÁZ

SZOLNOKI OLAJ KK–EGIS KÖRMEND 88–84 (19–20, 31–23, 18–15, 20–26)
Szolnok, 1050 néző. V: Győrffy, Tőzsér, Nagy V.
SZOLNOK: VOJVODA 35/21, Frank 3, MALASEVICS 17/9, N. Milosevics 8, Andric 9. Csere: AIRINGTON 6, Rudner 3/3, Tóth Á. 7. Edző: Dragan Alekszics
KÖRMEND: BRADFORD 15/12, Price 17/3, Németh Á. 7/3, Hammonds 6/6, Delas 7. Csere: THAMES 16/3, Csorvási 2, FERENCZ 14/12. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–9. 8. p.: 14–16. 14. p.: 30–22. 18. p.: 41–38. 23. p.: 56–43. 27. p.: 64–54. 29. p.: 67–56. 33. p.: 71–67. 37. p.: 78–74. 39. p.: 85–76
Kipontozódott: Csorvási (30. p.), N. Milosevics (36. p.)
Dragan Alekszics:
– Az első dolog, ami a győzelmünk záloga volt, hogy koncentráltan és több energiával játszottunk, mint a Körmend. Amikor a vendégcsapat támadásban nagyobb nyomást helyezett ránk, akkor is tudtunk váltani. Nagyszerű és egyben nagyon fontos győzelmet arattunk és jól fog jönni mindannyiunknak az egy hét pihenő.
Matthias Zollner: – Elismerésem a szolnoki csapatnak, amely nehéz helyzetben van, mégis legyőzött bennünket. A vereségünknek több oka is volt, sok labdát adtunk el, pontatlanul dobtunk és több támadólepattanót is engedtünk a hazaiaknak.

PVSK-VEOLIA–JP AUTO-JKSE 77–56 (23–9, 18–14, 22–17, 14–16)
Pécs, 1100 néző. V: Papp P., Török R., Nyilas I.
PÉCS: Pongó Máté 11/6, TAYLOR 16/3, CSIRICS 12/6, BUDIMIR 18, Horti B. 5/3. Csere: DEMETER A. 6, Wright 6, Bíró L., Berkics B. 3/3, Popgyákunik. Edző: Csirke Ferenc
JÁSZBERÉNY: Ruják B. 2, Brbaklics 9/9, Rakics 2, ALEKSZANDROV 15, PANTELICS 17/3. Csere: Kerpel-Fronius B. 7/3, Czirbus 4, Fekete V. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–7. 6. p.: 13–7. 13. p.: 27–16. 17. p.: 37–20. 23. p.: 44–25. 26. p.: 49–29. 33. p.: 68–42. 37. p.: 74–44
Kipontozódott: Alekszandrov (37. p.)
Csirke Ferenc:
– Éppen az a játékos hiányzott az ellenfelünktől, akitől egész más a játéka. Örülök, hogy komolyan vettük a mérkőzést, de májusban egy teljesen más Jászberénnyel fogunk találkozni.
Nikola Lazics: – Megérdemelten nyert a jobb Pécs, harmincöt pontot kaptunk gyorsindításból. Irányító nélkül nehéz játszani, de energia és akarat nélkül tilos. A Magyar Kupa óta egyetlen mérkőzésen sem játszottunk teljes kerettel.

DEAC:
Dugat 10/6, Polyák 3, BORISZOV 25/6, Ivosev 9, AMIGO 14. Csere: Kósa 2, Bognár 4, Velkey 5/3, Kozák. Edző: Berényi Sándor
KECSKEMÉT:
WITTMANN 19/9, J. Green 11/3, DJERASZIMOVICS 14/3, DRAMICSANIN 16/9, Karahodzsics 7. Csere: Molnár Márton 8, Mészáros M. 2, Molnár D. Edző: Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 3. perc:
6–8. 7. p.: 11–18. 10. p.: 21–23. 14. p.: 30–29. 18. p.: 38–38. 23. p.: 49–47. 17. p.: 53–55. 20. p.: 55–61. 34. p.: 62–68. 39. p.: 71–74
Kipontozódott:
Dugat (36. p.)
Berényi Sándor: –
Kemény meccs volt, ami a Kecskemét stílusának jobban kedvezett. Azt gondoltam, hogy hazai pályán senki nem fog tudni legyőzni bennünket úgy, hogy nyolcvan pontnál kevesebbet dob, de a botrányos dobószázalékunknak köszönhetően ezúttal ez is megdőlt. Jól felkészültünk védekezésben a vendégekből, de kosárra játsszák ezt a játékot.
Forray Gábor: –
Boldog vagyok, hiszen ebben a bajnokságban minden idegenbeli siker nagy szó. A győzelmünk kulcsa, hogy mindössze négy labdát adtunk el. Védekezésben gyakran váltottunk, nem hagytuk, hogy a debreceniek elkapják a fonalat. Lehetett volna egylabdás meccs is, de a végjátékban higgadtabbak voltunk vendéglátóinknál. Köszönöm a szurkolóinknak, akik elutaztak idáig, hogy biztatták a csapatot.

SOPRON KC–ZALAKERÁMIA ZTE KK 70–66 (17–22, 23–13, 15–16, 15–15)
Sopron, 1000 néző. V: Kapitány, Praksch, Söjtöry
SOPRON: WARNER 22/6, LEMAR 20/6, Takács N. 7/6, Wiggins 8, GORDON 13. Csere: Supola, Dénes, Molnár Marcell, Werner. Edző: Sabáli Balázs
ZALAEGERSZEG: WARE 18/12, Thompson 8, T. Green 8/6, SZABÓ ZS. 16/3, Agafonov 5. Csere: Bagó 2, Doktor, Durázi 9/3, Gulyás M. Edző: Bencze Tamás
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–5. 6. p.: 12–9. 10. p.: 17–22. 12. p.: 19–26. 15. p.: 31–29. 18. p.: 38–31. 20. p.: 40–35. 22. p.: 45–36. 25. p.: 53–42. 28. p.: 55–47. 30. p.: 55–51. 33. p.: 59–60. 38. p.: 64–62. 40. p.: 70–66
Sabáli Balázs:
– A vereség ellenére gratulálok a vendégeknek, mert jó mérkőzés volt. Azért tudtunk fordítani az első félidőben, mert védekezésben megfogtuk az ellenfelet, és tizennégy pontot dobtunk leindításokból, míg a Zalaegerszeg nullát, és csak ezért vezettünk az első félidőben. A másodikban már nem így volt, egyénieskedővé vált a játékunk, idegesek lettünk, volt olyan periódusunk, amelyben tizenkét akción keresztül nem dobtunk kosarat, de kétszer fordítottunk ezen a találkozón. A legfontosabb az volt, hogy a végső fordítás a miénk legyen, és az utolsó néhány pont a javunkra döntse el a mérkőzést. Ez sikerült, a sérülések miatti szűk rotációnk ellenére is, és bízom abban, hogy a továbbiakban nem sújtanak minket efféle gondok, és tudjuk hozni a többi hazai mérkőzésünket is.
Bencze Tamás: – Megérdemelten győzött a Sopron, de ha mi nyerünk, az is megérdemelt lett volna. Hullámzó mérkőzést játszottunk, amin a védekezés dominált. Ismertük egymást, mindkét fél jól felkészült a másikból. 60–59-nél egyik csapat sem dobott kosarat hosszú percekig, az döntött, hogy onnan ki tud elmozdulni. Ez a Sopronnak sikerült, és ezt nagyon sajnálom, mert így az esélyünk a nyolcba jutásra elszállt, de ettől függetlenül a hátralévő mérkőzéseinken is győzelemre fogunk játszani, mert történtek már csodák ebben a bajnokságban.

TF BUDAPEST:
CLARK 20/9, Beák 3/3, Krnjajszki 7, MCLANE 14/6, BERGSTEDT 15. Csere: Filipovics 2, Rikalo 6/6, Szobi 1, Buzás B. 2. Edző: Ales Pipan
FEHÉRVÁR:
Cabezas 5/3, Freeman 6, Keller I. 2, Peringer 5, PETERSON 14. Csere: Filipovity 9/3, HEATH 10, Tóth P. 9/3, Takács Milán 3/3, Takács Martin 2, Varga M. Edző: Jesús Ramírez
Az eredmény alakulása. 4. perc:
4–5. 8. p.: 12–14. 13. p.: 18–24. 17. p.: 25–27. 24. p.: 35–44. 28. p.: 41–49. 32. p.: 53–51. 38. p.: 65–62
Kiállítva:
Rikalo (14. p.)
Ales Pipan:
– Az első félidőben nagyon sok hibával játszottunk, sok támadólepattanót engedélyeztünk ellenfelünknek. Térfélcserét követően agresszívabban léptünk fel, támadtuk ellenfelünk jól dobó játékosait. Jobban lepattanóztunk a második félidőben és indításos kosarainknak köszönhetően sikerült megnyernünk a meccset. A legfontosabb találkozók azonban csak ezután következnek számunkra.
Jesús Ramírez:
– Az első félidőben sikerült Clarkot kivenni a játékból, azonban hiába volt rengeteg támadólepattanónk, rossz dobószázalékunknak köszönhetően nem sikerült élni a második lehetőségekkel. A szünet után a TF feljavult, több utolsó másodperces kosarat szerzett, ennek köszönhetően morálisan kicsit szétestünk a végére.