A sötét mezes Falco az utolsó pillanatban harcolta ki a győzelmet (Fotó: Török Attila)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

ALBA FEHÉRVÁR–FALCO 98–100

Igazi, bajnoki elődöntőhöz méltó meccshangulat fogadta péntek este a Gáz utcában az Alba Fehérvárt és a címvédő Falco-Volvo Alpok Autó Szombathely csapatát. A hazai drukkerek lelkesedését táplálhatta, hogy kedvenceik kedden bravúros idegenbeli győzelemmel maradtak életben, a vasiak meg nyilvánvalóan nem akartak teljesen lutri ötödik mérkőzésre kényszerülni. Ezt végül meg is úszták, de nem akárhogy…

Vojvoda Dávid parádés egyéni alakításaival a házigazda melegedett be előbb. A vasiak Keller Ákost foglalkoztatták a palánk alatt, igyekeztek kontrollált támadójátékot bemutatni, ám a pontszerzés terén nem alkottak maradandót.

Szűk 15 perc után a Vojvoda mellett szintén jól játszó Shaheed Davis triplájával 27–18-as előnyre tett szert az Alba, jó ütemben kért időt Milos Konakov, muszáj volt rendeznie a sorokat a látogatónak. Váratlan fordulatként két magasember, Boris Barac és Keller Ákos triplája tette lehetővé, hogy a sárga-feketék döntetlennel mehessenek a nagyszünetre.

A harmadik negyedben az Alba ellépett, ám a vasi alakulat visszajött mínusz 11-ről, és természetesen nem engedte el a találkozót, nem is volt oka rá, alig hét perccel a vége előtt csak 69–68-ra vezetett a Zollner-legénység. Vojvoda megkapta a negyedik személyi hibáját, leültették, aztán Pongó Marcell kipontozódott, a Falcónál meg kezébe vette az irányítást az amerikai Marvin Clark (76–77).

Az utolsó két perc egypontos Alba-vezetéssel és Keller támadóhibájával vette kezdetét, majd az addig átlagos produkciót nyújtó Lenzelle Smith szerzett bravúros középtávolit (82–79).

Váradi Benedek sikeres büntetői után Davis távolija a gyűrűt sem találta el, Keller lépéshibát követett el, Smith meg szinte ugyanolyan hihetetlen hármast szerzett, mint az alapszakaszban az Oroszlány ellen. Perl Zoltán palánkos távolival válaszolt, tíz másodperccel a vége előtt 85–84 állt az eredményjelzőn. Jonathan Starknak nem remegett meg a keze a büntetővonalon, egy esélye maradt a Falcónak, hogy kiharcolja a ráadást: Clark „természetesen” betalált!

A hosszabbításban 94–95-nél megsérült Vojvoda, vérzett a feje, azonnal el kellett látni a sebét, így az oldalvonalon kívülre kényszerült egy kis időre. Váradi faultja után Stark ismét hidegvérrel büntetőzött, újabb ötpercnyi játék volt kinézőben, csakhogy Perl betört, és előnyhöz juttatta a Falcót…

Stark egyenlített, de ekkor egészen váratlan pillanatoknak lehettünk szemtanúi: Keller Ákos csaknem egészpályás passzt ívelt előre, ami megtalálta a hatalmas sebességgel robogó Perl Zoltánt, a válogatott hátvéd meg értékesítette a ziccert – a maradék nyolctized másodperc nem volt elég egy Alba-kosárhoz.

A Falco-drukkerek önkívületi állapotban ünnepelték kissé szerencsés, de nagy erőket mozgósító csapatukat, amely az idényben negyedszer is nyert Székesfehérváron, és sorozatban ötödször jutott bajnoki döntőbe.

Wittmann Krisztián (labdával) 12 ponttal járult hozzá a kecskeméti győzelemhez (Fotó: Földi Imre)

KECSKEMÉT–KÖRMEND 81–76

Kecskeméten jobban kezdett a házigazda, az első negyedben végig vezetett, a második elején, Kucsera Dániel közeli kosarával az előny tíz pont fölé hízott (33–22). Akkor azonban egy bő négyperces hazai pontszünet következett, a Körmend 7–0-s rohammal közelebb kapaszkodott, és a nagyszünetben csak négypontnyi volt a lemaradása.

A második félidőre visszatérve a vasiak két triplával gyorsan utolérték ellenfelüket (44–44), azonban a hazaiak is termelni kezdték a hármasokat, és a negyedik negyed elejére áthúzódó 17–4-es nagy rohanással bőven tíz pont fölé pumpálták a különbséget (69–53).

A KTE tartotta a biztonságos előnyt, 79–69-nél azonban megtorpant, a Körmend feljött egytriplányi különbségre 15 másodperccel a vége előtt (79–76), de az egyenlítés már nem jött össze.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
ELŐDÖNTŐ, 4. MÉRKŐZÉSEK
ALBA FEHÉRVÁR–FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 98–100 (14–14, 24–24, 27–20, 22–29, 11–13) – hosszabbításban
Székesfehérvár, 2400
néző. Vezette: Benczur, Frányó, Söjtöry
FEHÉRVÁR: Pongó Marcell, VOJVODA 20/6, Lukács N. 6/3, FAKUADE 18, SH. DAVIS 21/9. Csere: STARK 13/3, L. Smith 9/3, Omenaka 4, Szabó Zs. 7/3. Edző: Matthias Zollner
SZOMBATHELY: VÁRADI 14/3, SOMOGYI 9/6, Benke 10/3, Golomán 5/3, KELLER ÁKOS 18/6. Csere: CLARK 12/9, Hawkins 3/3, PERL 24/3, Barac 5/3, Kovács B. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–2. 5. p.: 5–7. 8. p.: 12–9. 12. p.: 18–14. 15. p.: 27–20. 18. p.: 36–29. 22. p.: 40–40. 25. p.: 52–47. 28. p.: 63–52. 32. p.: 67–61. 35. p.: 74–73. 38. p.: 78–77. 43. p.: 90–93
Kipontozódott: Pongó Marcell (37. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3:1 a Falco javára
Matthias Zollner:
– Csapatként voltunk nagyon erősek, nagyon büszke vagyok a fiúkra, és nem először mondom ezt. Nagyon nehéz helyzetben vettem át az együttest, és olyan munkába kezdtünk, aminek az lett a vége, hogy négy rendkívül nehéz mérkőzésre késztettük a Falcót, amely nem véletlenül a legjobb csapat Magyarországon, és Európában is letette a névjegyét.
Milos Konakov: – Két nagyon jó csapat találkozott ezúttal is, nagyon örülök a győzelemnek és a döntőbe jutásnak. Úgy érzem, megérdemeltük, mert négyszer játszottunk Fehérváron az évad során, és mind a négyszer győztünk. Mindegyik meccs rendkívül kiélezett volt az elődöntőben, azzal jutottunk tovább, hogy a sorsdöntő szituációkban talán nyugodtabbak voltunk. Most is akadtak olyan pillanatai a találkozónak, hogy hol a hazaiak, hol mi voltunk előnyben. Minden mérkőzés apró momentumokon múlott, legutóbb Szombathelyen az Alba, most a mi javunkra dőlt el a találkozó.

DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–EGIS KÖRMEND 81–76 (28‒22, 12‒14, 26‒17, 15‒23)
Kecskemét, 1600
néző. Vezette: Földházi, Praksch, Farkas G.
KECSKEMÉT: POLLARD 22/6, Jaramaz 6/3, MILUTINOVICS 13/6, Kucsera 11/9, KARAHODZSICS 12. Csere: WITTMANN 12/9, Ivkovics 3/3, Kiss D. 2. Edző: Forray Gábor
KÖRMEND: Stokes 8/3, WHITE 20/9, Martinez 2, Szavics 3/3, W. GORDON 20. Csere: Takács K. 6, Henry 1, Ferencz 8/3, Durázi 8/6, Doktor. Edző: Andonisz Konsztandinidesz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9‒2. 5. p.: 14‒7. 7. p.: 21‒14. 9. p.: 21‒20. 12. p.: 33‒22. 15. p.: 33‒29. 18. p.: 39‒30. 22. p.: 42‒42. 25. p.: 50‒46. 28. p.: 61‒51. 32. p.: 69‒53. 35. p.: 71‒60. 38. p.: 75‒65. 39. p.: 79‒73
Kipontozódott: Milutinovics (29. p.), Ferencz (35. p.), Szavics (40. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2:2
Forray Gábor:
‒ Szoros lett a vége, de végig mi vezettünk. A Körmend egy percig nem adta fel, óriási energiákat mozgósított. Az egész mérkőzésen jól játszottunk, de bizonyos periódusokban elvesztettük a fejünket, s emiatt elsősorban támadásban követtünk el hibákat, majd kaptuk a könnyű kosarakat. Kemény mérkőzés volt, mint az eddigi összes a párharcban, de mi ezzel a győzelemmel kihoztuk a maximumot az idényből.
Andonisz Konsztandinidesz: ‒ Elismerésem a Kecskemétnek, ezúttal nem találtuk a ritmust ellene, de bízunk benne, hogy vasárnap hazai pályán ez másképp alakul.