Férfi kosár NB I: őrült hajrában jutott bajnoki döntőbe a Falco

GYŐRI FERENC, KÁLDOR ANDRÁSGYŐRI FERENC, KÁLDOR ANDRÁS
2022.06.10. 20:09
Az Alba Fehérvár és a Kecskemét is a versenyben maradásért lépett pályára a férfi kosárlabda NB I pénteki játéknapján – és az egyikük sikerrel járt. A KTE hazai pályán 81–76-ra legyőzte a Körmendet, így vasárnap ebben az elődöntőben ötödik mérkőzés dönt a továbbjutásról, az Alba azonban hiába vezetett szinte végig a Falco ellen, a címvédő hosszabbításban, az utolsó pillanatokban dobott kosárral 100–98-ra megnyerte a mérkőzést, és 3:1-es összesítéssel bejutott a fináléba.
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
A sötét mezes Falco az utolsó pillanatban harcolta ki a győzelmet (Fotó: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

ALBA FEHÉRVÁR–FALCO 98–100

Igazi, bajnoki elődöntőhöz méltó meccshangulat fogadta péntek este a Gáz utcában az Alba Fehérvárt és a címvédő Falco-Volvo Alpok Autó Szombathely csapatát. A hazai drukkerek lelkesedését táplálhatta, hogy kedvenceik kedden bravúros idegenbeli győzelemmel maradtak életben, a vasiak meg nyilvánvalóan nem akartak teljesen lutri ötödik mérkőzésre kényszerülni. Ezt végül meg is úszták, de nem akárhogy…

Vojvoda Dávid parádés egyéni alakításaival a házigazda melegedett be előbb. A vasiak Keller Ákost foglalkoztatták a palánk alatt, igyekeztek kontrollált támadójátékot bemutatni, ám a pontszerzés terén nem alkottak maradandót.

Szűk 15 perc után a Vojvoda mellett szintén jól játszó Shaheed Davis triplájával 27–18-as előnyre tett szert az Alba, jó ütemben kért időt Milos Konakov, muszáj volt rendeznie a sorokat a látogatónak. Váratlan fordulatként két magasember, Boris Barac és Keller Ákos triplája tette lehetővé, hogy a sárga-feketék döntetlennel mehessenek a nagyszünetre.

A harmadik negyedben az Alba ellépett, ám a vasi alakulat visszajött mínusz 11-ről, és természetesen nem engedte el a találkozót, nem is volt oka rá, alig hét perccel a vége előtt csak 69–68-ra vezetett a Zollner-legénység. Vojvoda megkapta a negyedik személyi hibáját, leültették, aztán Pongó Marcell kipontozódott, a Falcónál meg kezébe vette az irányítást az amerikai Marvin Clark (76–77).

Az utolsó két perc egypontos Alba-vezetéssel és Keller támadóhibájával vette kezdetét, majd az addig átlagos produkciót nyújtó Lenzelle Smith szerzett bravúros középtávolit (82–79).

Váradi Benedek sikeres büntetői után Davis távolija a gyűrűt sem találta el, Keller lépéshibát követett el, Smith meg szinte ugyanolyan hihetetlen hármast szerzett, mint az alapszakaszban az Oroszlány ellen. Perl Zoltán palánkos távolival válaszolt, tíz másodperccel a vége előtt 85–84 állt az eredményjelzőn. Jonathan Starknak nem remegett meg a keze a büntetővonalon, egy esélye maradt a Falcónak, hogy kiharcolja a ráadást: Clark „természetesen” betalált!

A hosszabbításban 94–95-nél megsérült Vojvoda, vérzett a feje, azonnal el kellett látni a sebét, így az oldalvonalon kívülre kényszerült egy kis időre. Váradi faultja után Stark ismét hidegvérrel büntetőzött, újabb ötpercnyi játék volt kinézőben, csakhogy Perl betört, és előnyhöz juttatta a Falcót…

Stark egyenlített, de ekkor egészen váratlan pillanatoknak lehettünk szemtanúi: Keller Ákos csaknem egészpályás passzt ívelt előre, ami megtalálta a hatalmas sebességgel robogó Perl Zoltánt, a válogatott hátvéd meg értékesítette a ziccert – a maradék nyolctized másodperc nem volt elég egy Alba-kosárhoz.

A Falco-drukkerek önkívületi állapotban ünnepelték kissé szerencsés, de nagy erőket mozgósító csapatukat, amely az idényben negyedszer is nyert Székesfehérváron, és sorozatban ötödször jutott bajnoki döntőbe.

KECSKEMÉT–KÖRMEND 81–76

Kecskeméten jobban kezdett a házigazda, az első negyedben végig vezetett, a második elején, Kucsera Dániel közeli kosarával az előny tíz pont fölé hízott (33–22). Akkor azonban egy bő négyperces hazai pontszünet következett, a Körmend 7–0-s rohammal közelebb kapaszkodott, és a nagyszünetben csak négypontnyi volt a lemaradása.

A második félidőre visszatérve a vasiak két triplával gyorsan utolérték ellenfelüket (44–44), azonban a hazaiak is termelni kezdték a hármasokat, és a negyedik negyed elejére áthúzódó 17–4-es nagy rohanással bőven tíz pont fölé pumpálták a különbséget (69–53).

A KTE tartotta a biztonságos előnyt, 79–69-nél azonban megtorpant, a Körmend feljött egytriplányi különbségre 15 másodperccel a vége előtt (79–76), de az egyenlítés már nem jött össze.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
ELŐDÖNTŐ, 4. MÉRKŐZÉSEK
ALBA FEHÉRVÁR–FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 98–100 (14–14, 24–24, 27–20, 22–29, 11–13) – hosszabbításban
Székesfehérvár, 2400
néző. Vezette: Benczur, Frányó, Söjtöry
FEHÉRVÁR: Pongó Marcell, VOJVODA 20/6, Lukács N. 6/3, FAKUADE 18, SH. DAVIS 21/9. Csere: STARK 13/3, L. Smith 9/3, Omenaka 4, Szabó Zs. 7/3. Edző: Matthias Zollner
SZOMBATHELY: VÁRADI 14/3, SOMOGYI 9/6, Benke 10/3, Golomán 5/3, KELLER ÁKOS 18/6. Csere: CLARK 12/9, Hawkins 3/3, PERL 24/3, Barac 5/3, Kovács B. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–2. 5. p.: 5–7. 8. p.: 12–9. 12. p.: 18–14. 15. p.: 27–20. 18. p.: 36–29. 22. p.: 40–40. 25. p.: 52–47. 28. p.: 63–52. 32. p.: 67–61. 35. p.: 74–73. 38. p.: 78–77. 43. p.: 90–93
Kipontozódott: Pongó Marcell (37. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3:1 a Falco javára
Matthias Zollner:
– Csapatként voltunk nagyon erősek, nagyon büszke vagyok a fiúkra, és nem először mondom ezt. Nagyon nehéz helyzetben vettem át az együttest, és olyan munkába kezdtünk, aminek az lett a vége, hogy négy rendkívül nehéz mérkőzésre késztettük a Falcót, amely nem véletlenül a legjobb csapat Magyarországon, és Európában is letette a névjegyét.
Milos Konakov: – Két nagyon jó csapat találkozott ezúttal is, nagyon örülök a győzelemnek és a döntőbe jutásnak. Úgy érzem, megérdemeltük, mert négyszer játszottunk Fehérváron az évad során, és mind a négyszer győztünk. Mindegyik meccs rendkívül kiélezett volt az elődöntőben, azzal jutottunk tovább, hogy a sorsdöntő szituációkban talán nyugodtabbak voltunk. Most is akadtak olyan pillanatai a találkozónak, hogy hol a hazaiak, hol mi voltunk előnyben. Minden mérkőzés apró momentumokon múlott, legutóbb Szombathelyen az Alba, most a mi javunkra dőlt el a találkozó.

DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–EGIS KÖRMEND 81–76 (28‒22, 12‒14, 26‒17, 15‒23)
Kecskemét, 1600
néző. Vezette: Földházi, Praksch, Farkas G.
KECSKEMÉT: POLLARD 22/6, Jaramaz 6/3, MILUTINOVICS 13/6, Kucsera 11/9, KARAHODZSICS 12. Csere: WITTMANN 12/9, Ivkovics 3/3, Kiss D. 2. Edző: Forray Gábor
KÖRMEND: Stokes 8/3, WHITE 20/9, Martinez 2, Szavics 3/3, W. GORDON 20. Csere: Takács K. 6, Henry 1, Ferencz 8/3, Durázi 8/6, Doktor. Edző: Andonisz Konsztandinidesz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 9‒2. 5. p.: 14‒7. 7. p.: 21‒14. 9. p.: 21‒20. 12. p.: 33‒22. 15. p.: 33‒29. 18. p.: 39‒30. 22. p.: 42‒42. 25. p.: 50‒46. 28. p.: 61‒51. 32. p.: 69‒53. 35. p.: 71‒60. 38. p.: 75‒65. 39. p.: 79‒73
Kipontozódott: Milutinovics (29. p.), Ferencz (35. p.), Szavics (40. p.)
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc állása: 2:2
Forray Gábor:
‒ Szoros lett a vége, de végig mi vezettünk. A Körmend egy percig nem adta fel, óriási energiákat mozgósított. Az egész mérkőzésen jól játszottunk, de bizonyos periódusokban elvesztettük a fejünket, s emiatt elsősorban támadásban követtünk el hibákat, majd kaptuk a könnyű kosarakat. Kemény mérkőzés volt, mint az eddigi összes a párharcban, de mi ezzel a győzelemmel kihoztuk a maximumot az idényből.
Andonisz Konsztandinidesz: ‒ Elismerésem a Kecskemétnek, ezúttal nem találtuk a ritmust ellene, de bízunk benne, hogy vasárnap hazai pályán ez másképp alakul.