Férfi kosár NB I: elképesztő meccsen nyert a Szolnok

2022.12.06. 20:12
A férfi kosárlabda NB I 12. fordulójának rangadóján a Szolnoki Olajbányász hosszabbítással 94–90-re legyőzte az Arconic-Alba Fehérvárt.

Bojan Szubotics volt a szolnokiak legjobbja, 29 pontot dobott (Fotó: Nagy Balázs)

Lukács Norbert lehetett volna a rangadó egyik kulcsfigurája: a 21 éves magasbedobó az Albában nevelkedett, ennek a csapatnak a tagjaként mutatkozott be az élvonalban négy éve, ám a nyáron a Szolnokhoz szerződött. Az Olajbányásznál azonnal alapembere lett az évadot öt győzelemmel kezdő együttesnek s egyéni statisztikái is ugrásszerűen javultak – ám ez a meccs végül Bojan Szuboticsról és Vojvoda Dávidról szólt. Az Olaj még nem kapott ki saját csarnokában az alapszakaszban, de az Alba öt egymást követő sikerrel a háta mögött érkezett a Tiszaligetbe, ahol a szurkolók nagy része aligha volt tisztában azzal, hogy kedvenceik bajnokin majd két éve nem győzték le a fehérváriakat saját pályájukon.

Kisebb meglepetésre a kispadon kezdett a 32 éves Vojvoda Dávid, aki hat sikeres évadot húzott le piros-feketében, mielőtt 2019-ben Olaszországba igazolt a Reggio Emiliához, ahonnan fél év után távozott, ám nem a Szolnokhoz tért vissza, hanem három évre az Albához írt alá, amit a Tisza-parti gárda drukkerei igencsak a szívükre vettek. Quincy Ford, akit Vojvodához hasonlóan nagy tapssal köszöntött a közönség a bemutatáskor, is az exek sorát bővítette, az amerikai „lepattanókirály” a 2018-ban bajnoki címet és Magyar Kupát nyerő Szolnokot erősítette, így bőven volt helyismerete. Mivel a két csapat egyforma mutatóval állt (nyolc győzelem, két vereség) a tabellán az éllovas Falco mögött, a tét az is volt, melyikük szakad le a címvédőtől és melyikük erősíti meg második helyét.

Nos, ez végül a Szolnoknak sikerült, amely gigászi csatában, a túlórában nyert négy ponttal. Az első negyedben tíz pontos előnyt szerzett a jól kezdő Olaj, majd 14 pontos vezetésre tett szert a 12. percben – támadásban pocsékul teljesített az Alba, jól védekezett a Szolnok. Vojvoda mindössze másfél percet volt parketten fordulásig, pedig társai gyengén muzsikáltak, Pongó Marcell például csúnyán rántotta vissza Jabril Durhamet sportszerűtlen hibáért cserébe.

„Gyere haza, Voja!” – kiabálta a szolnoki közönség egy része a második félidő kezdete előtt, amint azt látta, hogy a válogatott klasszisa újfent a kispadon ül. Majd a 24. percben beállt, ekkor már elkezdte a felzárkózást a Fehérvár és 13 pontra faragta Pongó Marcell vezetésével. Kétszer kért gyors egymásutánban időt Gasper Potocnik, a hazaiak szlovén edzője, mert egyértelműen átvette az irányítást az Alba, amely a harmadik negyed végére triplányira volt ellenfelétől. Vojvoda ebben a negyedben 17 pontot dobott, az Alba 31-et... Ford kettő plusz egyével először vezetett az Alba a meccsen a 33. percben, de ezután óriási hullámvasutazás kezdődött, amely végén 81–81-et mutatott az eredményjelző. A ráadásban a 29 pontig jutó, igazi vezérként játszó Bojan Szubotics vezérletével a hazai csapat négy ponttal nyerni tudott – egy vérbeli rangadón.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I, 12. FORDULÓ
Szolnoki Olajbányász–Arconic-Alba Fehérvár 94–90 (20–10, 23–14, 15–31, 23–26, 13–9) – h. u.
Szolnok, 1700
néző. V: Benczur, Tóth C., Frányó.
SZOLNOK: Jabril Durham 11/3, Lukács N. 2, BARNES 8/6, SZUBOTICS 29/6, Williamson 8. Csere: GAVIN 17/3, Révész Á. 4, Pongó Máté 9/9, Gilszki, Rudner 6/3. Edző: Gasper Potocnik
FEHÉRVÁR: PONGÓ MARCELL 26, Somogyi Á. 7/3, DE COSEY 15, Q. Ford 10/3, Philmore 7. Csere: VOJVODA 25/12, Szabó Zs., Takács Milán. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása. 4. perc: 9–2. 8. p.: 15–10. 14. p.: 27–14. 18. p.: 39–22. 24. p.: 50–36. 28. p.: 56–48. 34. p.: 68–66. 37. p.: 72–77. 39. p.: 81–77. 43. p.: 85–85. Kipontozódott: Somogyi Á. (33. p.)
Gasper Potocnik:
– Nagyon nehéz meccset, igazi rangadót játszottunk a fehérváriakkal. Az első félidőben húsz ponttal is vezettünk, de ilyen szintű együttes ellen nagyon nehéz nyerni. Sajnos a harmadik negyedben sokat hibáztunk, de a végén bravúros kosarakkal és lepattanókkal sikerült győznünk.
Matthias Zollner: – Ha figyelembe vesszük a 45 perc játékidőt, akkor megérdemelte a Szolnok a győzelmet. A hazaiak 25 támadólepattanót szedtek, ami a mi szempontunkból negatív rekord, sok plusz esélyt adtunk ezzel a Szolnoknak. Ilyen első félidő után is volt esélyünk nyerni, mi mindig a győzelemért hajtunk, ám ez most sajnos nem sikerült. Vojvoda csak másfél percet játszott az első félidőben, de ezt megbeszéltük vele az öltözőben.