Férfi kosár NB I: a Szolnok hosszabbításban győzte le a címvédőt

F. Z., V. CS., B. O. B., CS. B.F. Z., V. CS., B. O. B., CS. B.
2022.04.20. 20:28
Az Olajbányász hatalmas csatában gyűrte le a Falcót (Fotó: Nagy Balázs/Jász-Nagykun-Szolnok)
A férfi kosárlabda NB I középszakaszának felsőházában, a szerdai játéknapon a Szolnok hosszabbításban győzte le a címvédő Szombathelyet, míg a Sopron 83–75-re felülmúlta az Alba Fehérvárt. A középházban a Lions a Szedeákot, a Kaposvár a DEAC-ot gyűrte le.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 86–78

Mint egy szülinapi partiban: az ünnepeltnek nem azon kell sopánkodnia, hogy ki nem jött el a rendezvényre, hanem azokkal kell jól éreznie magát, akik jelen voltak... Valami hasonlót érezhettek a nézők, amikor kiderült a szerdai, Szolnok–Falco meccs előtt, hogy tulajdonképpen nem az edzők, hanem az orvosi stábok állították össze a kereteket. Kovács Péter, a Szolnok, és a szombathelyiektől Keller Ákos, a férfiválogatott csapatkapitánya kedélyesen csevegett a pálya szélén 45 perccel a kezdést megelőzően, s a téma nem az volt, hogy „ki nyer ma”, hanem hogy a két együttesből kik és miért nem játszanak a középszakasz rangadóján. A vendégeknél hiányzott Váradi Benedek, az amerikai Marvin Clark, Kovács Benedek és a régóta maródi Benke Szilárd, míg hazai oldalon az amerikai Brandon Young mellett a február óta sérült Zsíros Péter és Samuel Taiwo sem lett nevezve, míg Kovács Péter, aki már Székesfehérváron sem játszott, a vállát fájlalta, de bemelegített. Utólag kiderült, kár volt, mert a harmadik percig bírta, akkor fájdalmas arccal cserét kért és többet nem is került parkettre.

A szombathelyieknek amúgy valójában nem osztott, nem szorzott az eredmény, már az előző fordulóban bebiztosították első helyüket a felsőházban és ezzel a pályaelőnyt a rájátszásban. Ugyanakkor a friss Magyar Kupa győztesének még nagyon kellett a győzelem, hiszen a harmadik helyen álló Körmend lőtávolba került és a forduló előtt csak két sikerrel jegyzett kevesebbet szintén piros-fekete riválisánál.

A maroknyi szombathelyi drukkert a „kupavesztes” rigmussal, saját együttesét a „kupagyőztessel” köszöntötte a hazai B-közép, a pályán pedig csak szenvedett a két tartalékos gárda. Az Olaj öt rossz dobás után szerzett pontot, miközben roppant idegesek voltak a játékosok, sok hiba és kevés pont jellemezte a nyitó negyedet. Aztán felpörögtek a csapatok, Perl Zoltán a hátára vette övéit, a nagyszünetig 13 pontot szerzett. A pihenőre mégis a Szolnok mehetett elégedettebben, mert a negyed végén a Taiwo sérülése miatt több lehetőséget kapó Gilszki Erik hárompontosával a hazaiak mehettek „trojkányi” előnnyel az öltözőbe.

Fordulás után is hullámzó volt a játék, előbb öttel elhúzott a Falco, majd Pongó Máté két hármassal fordított, s közben egyre izgalmasabb és feszültebb lett a meccs. Keller Ákos támadólepattanói újabb és újabb esélyt adtak a szombathelyieknek, akik a végén a szerencsével sem álltak hadilábon, hiszen 70–70-nél, 16 másodperccel a vége előtt a horvát Marjan Cakarun mindkét büntetőjét mellédobta, majd az utolsó dobásként elengedett Roko Badzim tripla is mellément. A túlórában átrobogott a bajnokon a Szolnok, három perc után már kilenc ponttal is elhúzott, ekkor Badzim játszott ellenállhatatlanul, az Olaj pedig a két alapszakaszbeli vereség után először győzte le a Falcót s erősítette meg második helyét riválisa mögött.

SOPRON KC–ALBA FEHÉRVÁR 83–75

Az első félidőben alapozta meg győzelmét a Sopron KC az Alba Fehérvár ellen.

Az összecsapásnak bőven volt tétje, hiszen jelenleg ez a két együttes foglalja el a tabella negyedik, illetve ötödik helyét, és egyáltalán nem mindegy, hogy a középszakasz végén melyikük végez előkelőbb pozícióban, mivel a jobbik biztosan pályaelőnnyel kezdheti meg a rájátszást.

Úgy tűnt, a soproniak viselik könnyebben a terhet, az első játékrészben elég, ha csak a triplamutatók közti különbséget elemezzük: amíg Milos Boriszovék 19 kísérletből tízszer betaláltak, addig a fehérváriak 14 alkalommal tüzeltek távolról, de csak egyetlen dobásuk landolt a gyűrűben...

Az irammal egyáltalán nem volt baj, ám a nagy rohanásban több hiba is csúszott az átadásokba, többnyire a vendégeknél, akik támadásban és védekezésben sem azt mutatták, mint az elmúlt hétvégén a Szolnok legyőzésekor. A Sopron viszont az előző hetek gyengélkedése után teljesen más arcát mutatta, és megérdemelten vezetett a félidőben 15 ponttal.

A különbség a fordulás után már a húsz egységet is elérte, és nagyon úgy tűnt, el is dőlt a mérkőzés. Azonban Vojvoda Dávid ismét serege élére állt, az Alba egyre közelebb lopózott ellenfeléhez. A negyedik negyed hajrájához közeledve a fehérváriak egy labdányi távolságra megközelítették a kissé leblokkoló házigazdát, ám a végjátékban már nem koncentráltak megfelelően, Pongó Marcell két triplája is lejött a gyűrűről, míg a hazaiak kosárral tudták befejezni az akcióikat.

A Sopron végül megérdemelt rajt-cél győzelmet aratott, a látogatók erejét pedig valószínűleg felemésztette a végjátékra, hogy óriási hátrányból kellett felállniuk.

Boriszov és társai a középszakaszban az első győzelmüket ünnepelhették, ez lendületet adhat nekik a folytatásra.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NB I, KÖZÉPSZAKASZ
FELSŐHÁZ

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–
FALCO-VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 86–78 (13–11, 23–22, 15–18, 19–19, 16–8) – h. u.
Szolnok, 1700
néző. V: Győrffy, Mészáros B., Török R.
SZOLNOK:
BADZIM 17/9, PALLAI 7/3, Kovács P., SZUBOTICS 21/9, Cakarun 13. Csere: Gilszki 3/3, PONGÓ MÁTÉ 6/6, Cummings 14/3, Rudner 5. Edző: Gasper Potocnik
SZOMBATHELY: SOMOGYI 16/9, PERL 26/9, Sövegjártó, Golomán 10/3, KELLER Á. 11/3. Csere: Barac 11, Hawkins 2, Verasztó 2. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–5. 8. p.: 11–10. 14. p.: 28–23. 18. p.: 33–30. 25. p.: 40–44. 29. p: 50–48. 34. p.: 59–58. 37. p.: 62 –63. 40. p.: 68–68. 43. p.: 80–73. Kipontozódott: Pongó Máté (39. p.)
Gasper Potocnik: – Csak jót mondhatók a rangadóról, hiszen mindkét csapat tartalékosan áll fel és nagyon küzdött. Közönségszórakoztató mérkőzésen fontos győzelmet szereztünk, hiszen meg akarjuk őrizni második helyünket.
Milos Konakov: – Elismerésem a fiúknak, mert ebbe a meccsbe is keményen beleálltak. Sajnos tíz büntetőt elhibáztunk, és a fontos pillanatokban a lepattanócsatát is elveszítettük. Kikaptunk, de nem tudok haragudni a fiúkra, mert 45 percen át küzdöttek egy kifejezetten élvezetes mérkőzésen.
Roko Badzim, a Szolnok hátvédje: – Végig küzdelmes nagy csatát vívtunk a Falcóval. Mindkét csapat játékában voltak hullámvölgyek és hullámhegyek, szerencsére nekünk sikerült nyernünk, aminek nagyon örülünk.
Perl Zoltán, a Szombathely hátvédje: – Végig magunkra fókuszáltunk, és egy jó mérkőzés játszottunk. A rendes játékidő végén, egy támadó lepattanónál sajnos nem figyeltünk, ami után fontos duplát dobott a Szolnok. Az az igazság, hogy mindkét csapat megtette a magáét a meccsen.

SOPRON KC–ALBA FEHÉRVÁR 83–75 (26–16, 21–16, 22–27, 14–16)
SOPRON: Mack 12/12, MYERS 20/6, Sitku 7/3, FORD 7/3, MONTGOMERY 12. Csere: Boriszov 19/12, Werner, Halász, Csendes 3/3, Takács N. 3/3, Supola. Edző: Kosztasz Flevarakisz
FEHÉRVÁR: Pongó Marcell 2, VOJVODA 23/6, Lukács 7, FAKUADE 17/3, Davis 9/3. Csere: Omenaka 8, Smith 8, Szabó Zs. 1, Takács M. Edző: Matthias Zollner
Sopron, 1200 néző. V: Benczur, Frányó, Goda. Az eredmény alakulása. 4. perc: 8–5. 8. p.: 18–11. 13. p.: 33–19. 18. p.: 43–27. 22. p.: 53–32. 25. p.: 61–46. 28. p.: 67–57. 32. p.: 70–64. 38. p.: 78–73
Kosztasz Flevarakisz: – Nagy győzelmet arattunk! A szezonnak ebben a szakaszában nagyon fontos, hogy annyi egészséges játékosunk legyen, amennyi csak lehet, mert a frissesség itt már nagyon sokat számít. Ez már nem az alapszakasz, itt már csak topcsapatok ellen játszunk, amelyeket arra a célra építettek fel, hogy itt legyenek a legjobb ötben, és hogy a végén a döntőért küzdjenek.
Matthias Zollner: – Amikor harminc ponttal kevesebbet szerzel triplákból, mint az ellenfél, mindig nagyon nehéz nyerni. Ennek ellenére úgy érzem, a második félidőben megteremtettük magunknak a lehetőséget, hogy visszajöjjünk a meccsbe, de amit az első félidőben nyújtottunk, az nem elég. Hihetetlen számomra, hogy egész évben ezt csináljuk: az egyik meccsen jól játszunk, a következőn rosszul, aztán megint jól, és így tovább. Ezen mindenképpen javítanunk kell, ha meg akarjuk szerezni a pályaelőnyt a negyeddöntőre.

MVM-OSE LIONS–
NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK 103–91 (25–25, 30–23, 20–24, 28–19)
Oroszlány, 700
néző. V: Földházi, Söjtöry, Lengyel.
OROSZLÁNY:
IHRING 17/6, MESICEK 18, Calhoun 9/9, Dorogi 2, BURNS 26/6. Csere: CAREV 9/3, PARRISH 11/3, Ruják A. 4, Molnár M. 2, Garamvölgyi 5/3. Edző: Sebastjan Krasovec
SZEGED: PERSONS 14/6, COOK 23/3, Polányi, Bognár 6/6, ALSTON 19/3. Csere: Kerpel-Fronius B. 6/6, Filipovics 2, R. DAVIS 19/9, Szatmári, Keller I. 2. Edző: Simándi Árpád
Az eredmény alakulása. 1. perc: 5–0. 6. p.: 14–14. 7. p.: 21–16. 9. p.: 21–21. 11. p.: 28–25. 15. p.: 32–33. 16. p.: 43–33. 18. p.: 49–43. 21. p.: 57–50. 25. p.: 59–66. 28. p.: 71–68. 32. p.: 80–77. 34. p.: 88–77. 38. p.: 98–84
Sebastjan Krasovec: – Kemény mérkőzés volt, de erre számítottunk. Mindkét oldalról érkeztek nehezen védhető dobások, ebből mi jöttünk ki jobban. Egy lépéssel közelebb kerültünk a célunk eléréséhez, de még semmi sem dőlt el.
Simándi Árpád: – A harmadik negyedben volt egy jó periódusunk, ekkor összeállt a védekezésünk, ám ezt nem tudtuk a mérkőzés végéig tartani. A százhárom kapott pont nagyon sok. Negyven percen keresztül küzdöttünk, de ez nem bizonyult elegendőnek a győzelemhez.

DEAC–TUNGSRAM–KAPOSVÁRI KK 65–93 (22–24, 17–21, 10–22, 16–26)
Debrecen, 250 néző.V: Kapitány, Tóth, Győrfy.
DEAC:
Hagins1,Polyák 3/3,Drenovac 6,Kovács II Ákos9/3,Aska 19.
Csere:Dzseletovics 16/6, Kerpel–Fronius G. 4, Thames 2, Valerio–Bodon 3,Balázsi 2, Gáspár, Neuwirth. Edző:Berényi Sándor
KAPOSVÁR:
HILLIARD 20/3,Plézer 2, Price 15/3,Hendlein2,Martin 16.
Csere:
X. FORD 13/3,DIGGS 18/6,Csorvási 4,Krnjarszki 3/3,Puska, Bogdán. Edző:Nikola Lazics
Az eredmény alakulása.
3. perc:0–4.6. p.:14–10.10.p.22–22.13.p.:26–31.19.p.:35–44.22. p.:41–45.25. p.:43–53.30.p.:49–67.33.p.56–76.39.p.:60–91.
Berényi Sándor: Hetek óta szégyenteljes a szereplésünk. A klub, az Egyetem, Debrecen városa, és nem utolsó sorban a szurkolók sem ezt érdemlik. Teljesen jogos minden felháborodás, radikális változásokra van szükségünk. Mindenkitől elnézést kérünk, aki a sikerünkért, vagy a sikereinkért szorított
Nikola Lazics:
– Végig kontrolláltuk a mérkőzést, teljesen megérdemelt győzelmet arattunk. A második félidőben dőlt el végleg a találkozó, remekül védekeztünk és ebből sok gyors kosarat szereztünk. Ha így folytatjuk, bárkire veszélyesek lehetünk a bajnokság hátralévő részében is.