Férfi kosár NB I: a Szolnok is kipipálva, menetel a Fehérvár

2023.03.25. 17:45
Vojvoda Dávid 18 pontot szerzett a fehérvári csapatban (Fotó: Földi Imre, archív)
Az Alba Fehérvár 85–79-re legyőzte vendégét, a Szolnoki Olajbányászt a férfi kosárlabda NB I szombat kora esti rangadóján. A fehérváriak sorozatban a hatodik győzelmüket aratták. A 25. forduló további programjában a Körmend tetemes hátrányból talpra állva győzött a már biztos alapszakaszelső Falco elleni vasi derbin, míg az Atomerőmű, az Oroszlány és a Kaposvár hazai győzelemmel örvendeztette meg közönségét.

ALBA FEHÉRVÁR–SZOLNOK 85–79

Nem érezhették magukat komfortosan a védekezés szerelmesei az Alba Fehérvár–Szolnoki Olajbányász rangadó első negyedében, ugyanis tíz perc alatt 12-re (az NBA-ben hosszabbak a periódusok) is elegendő pontmennyiség született, a házigazda 28–22-re vezetett. Takács Milán sportszerűtlen hibája zárta a játékrészt, Jabril Durhamet lökte ki a pályáról a fiatal fehérvári.

A folytatásban a Tisza-partiak is összeszedtek egy sportszerűtlen faultot, Sebők András rántotta vissza Vojvoda Dávidot, miután elment mellette egy csellel. A magyar válogatott hátvéd két sikeres büntetőjével 36–24-es Alba-előnyt mutatott az eredményjelző, ami megfelelt annak az alapfeltevésnek, hogy a hazaiaknak jóval fontosabb volt a győzelem, mint az alapszakaszt biztosan a második helyen záró Olajnak. A 17. percben a székesfehérvári mester, Alejandro Zubillaga kikérte a challenge-ét, azt szerette volna, ha sportszerűtlen hibává súlyosítják Pongó Máté szabálytalanságát, aki ráütött az indítani szándékozó Quincy Ford kezére, de a spanyol mester próbálkozása nem jött be, a játékvezetők a videofelvétel ellenőrzése után helybenhagyták az eredeti ítéletet, így az Alba elveszítette az egyik időkérését. A második felvonás már csak 35 pontot hozott, ám a vendéglátó előnye ettől függetlenül növekedett, a nagyszünetben kilenccel állt jobban a fehér mezes gárda.

Térfélcserét követően a Szolnokot irányító szlovén Gasper Potocnik nagyon leteremtette övéit egy időkérésnél, noha nem sokkal korábban zárkóztak fel a vendégek négy pontra. A rossz ütemű faultok sora nem ért véget, az Olajbányász montenegrói csapatkapitánya, Bojan Szubotics is tulajdonosa lett egy sportszerűtlen hibának, miközben továbbra is az Albánál volt az előny, Ford büntetői után éppen nyolcpontos (60–52). A változatosság kedvéért a korábbi albás Lukács Norbert is kapott egy sportszerűtlent – teljes joggal –, majd kisvártatva páros technikaival „díjazták” a sporik Cheikh Mbacke Diong és Andre Williamson kakaskodását.

Paprikás volt tehát a hangulat, hiába, két olyan együttes csapott össze, amely nagy küzdelembe bonyolódhat egymással a bajnokság rájátszásában is. A hajrához közeledve látótávolságon belül volt a Szolnok, 67–64-nél Durham triplával egyenlíthetett volna, de alaposan eltévesztette az irányzékot, majd Rudner Gábor is rontott kintről. A Fehérvár fokozatosan ismét ellépett riválisától, az utolsó percek igazi izgalmat nem is tartogattak, végül 85–79-re nyertek a hazaiak, ennek köszönhetően továbbra is lépéselőnyben vannak a harmadik helyért zajló versenyfutásban a Zalakerámia ZTE KK-val szemben.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
25. FORDULÓ
ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 85–79 (28–22, 19–16, 18–18, 20–23)
Székesfehérvár, 2300
néző. Vezette: Kapitány, Nagy V., Ádám
SZÉKESFEHÉRVÁR: PONGÓ MARCELL 17/3, Somogyi Á. 8/3, Ford 11/3, De Cosey 4, PHILMORE 17/6. Csere: VOJVODA 18, Diong 2, TAKÁCS MILÁN 6/6, Szabó Zs. 2. Edző: Alejandro Zubillaga
SZOLNOK: Jabril Durham 5, LUKÁCS N. 9/3, Barnes 7/3, SZUBOTICS 21/9, Williamson 10. Csere: GAVIN 7/3, Révész Á. 6, Pongó Máté 8/6, Rudner 6/6, Sebők. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–2. 5. p.: 10–8. 8. p: 21–14. 12. p: 28–24. 15. p.: 36–26. 18. p.: 45–29. 22. p.: 50–43. 25. p.: 54–48. 28. p.: 60–52. 32. p.: 67–62. 35. p.: 69–64. 38. p.: 76–69
Alejandro Zubillaga:
– Nagyon sokat köszönhetünk a szurkolóinknak, voltak nehéz helyzetek, amelyekből nélkülük nehezen jöttünk volna ki. Ez volt az a mérkőzés, amely feszültségében, minden egyes élethelyzetében igazolta, hogy két nagyon jó csapat találkozott. A védekezésünk kicsivel gyengébb volt, mint a korábbi meccseken, de nagyon jó támadójátékkal rukkoltunk ki, ez volt az egyik kulcsa a sikerünknek.
Gasper Potocnik: – Nagyon jó mérkőzés volt, akadtak olyan szituációk, amikor nagyon közel férkőztünk ellenfelünkhöz, de az Alba megérdemelten nyert, mert végig vezetett. Nem voltunk ezúttal elég jók támadásban, védekezésben pedig túl sok hibát követtünk el sorsdöntő pillanatokban.

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–EGIS KÖRMEND 80–87 (21–14, 26–14, 15–29, 18–30)
Szombathely, 3070
néző. Vezette: Benczur, Mészáros B., Minár
SZOMBATHELY: Pot 12, Z. BROWN 13/3, Kovács B. 8/6, Tiby 10/6, Keller Á. 2. Csere: PERL 15, Barac 9, Cowels 7/3, Krivacsevics 2, Sövegjártó 2. Edző: Milos Konakov
KÖRMEND: CHAMBERS 16/6, MITCHELL 15/3, Takács K., DURÁZI 13/3, Cakarun 7. Csere: Edwards 4, OMENAKA 15, FERENCZ 14/9, Adams, Doktor 3/3. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 4. perc: 8–4. 8. p.: 19–8. 16. p.: 38–23. 20. p.: 47–28. 24. p.: 53–38. 28. p.: 60–51. 30. p.: 62–57. 33. p.: 68–66. 37. p.: 74–77. 39. p.: 78–83
Milos Konakov:
– Két teljesen ellentétes félidőt produkáltunk. Az elsőben megmutattuk, hogy mit tudunk. Amit azonban a másodikban produkáltunk, az értékelhetetlen volt. Gyenge tempóban, puha védekezéssel kosaraztunk, egyénieskedtünk – elnézést kérek a szurkolóinktól!
Kocsis Tamás: – Rosszul kezdtük a meccset, és az egész első félidőben gyengén teljesítettünk. A fordulás után viszont nagyon küzdöttünk, csapatként játszottunk, bíztunk egymásban, és értékes győzelmet arattunk szurkolóink segítségével. Ezzel a győzelemmel viszont még csak megteremtettük magunknak a lehetőséget arra, hogy kiharcoljuk a playoff-szereplést – a jövő héten újabb fontos meccs vár ránk.

MVM-OSE LIONS–ZALAKERÁMIA ZTE KK 88–74 (19–20, 24–17, 21–27, 24–10)
Oroszlány, 866
néző. Vezette: Praksch, Söjtöry, Szilágyi B.
OROSZLÁNY: DIMITRIJEVICS 21/6, Ruják A. 8/6, Szabadfi 2, CALLOWAY 15/9, Krestinin. Csere: Dorogi 5/3, HENRY 18/3, Carev 9/3, Illés 8/6, Mucza 2, Werner. Edző: Simon Petrov
ZALAEGERSZEG: Trice 4, O'REILLY 25/6, Polster 3/3, M. SMITH 14, OSZTOJICS 10. Csere: Zsíros, Németh Á. 9, Csuti 2, Keller I. 7/6. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–6. 6. p.: 13–8. 10. p.: 15–18. 11. p.: 27–22. 13. p.: 28–28. 16. p.: 38–31. 20. p.: 43–37. 23. p.: 43–45. 26. p.: 52–49. 29. p.: 58–61. 32. p.: 64–66. 35. p.: 73–66. 39. p.: 82–71
Simon Petrov:
– Ismét nagyszerű kosárlabdaesténk volt, amelyért köszönet jár a két, remek hangulatot teremtő szurkolótábornak. Végig keményen és nagy koncentrációval játszottunk, a lehető legjobban akartuk végezni a munkánkat, amiért győzelem lett a jutalmunk.
Sebastjan Krasovec: – Végig keményen küzdöttünk, de miután már biztosítottuk a helyünket a legjobb négy között, mentálisan nem voltunk eléggé élesek. Nem játszottunk jól, tanulnunk kell ebből a meccsből. Ez a vereség most még belefér, de a továbbiakban már nem fog, az utolsó mérkőzésünket meg kell nyernünk az alapszakaszban. A jól játszó és sok fontos hárompontost dobó Oroszlány megérdemelten nyert.

ATOMERŐMŰ SE–NATURTEX-SZTE-SZEDEÁK 86–72 (27–23, 15–16, 26–17, 18–16)
Paks, 1100
néző. Vezette: Földházi, Pozsonyi, Papp P.
PAKS: EDWIN 27/6, Buckingham 7, Frank 2, EILINGSFELD 18/6, Atkinson 14. Csere: Pajor 3/3, Grubor 9/3, Kovács I Ákos 6, Taiwo, Karosi, Csizmadia, Gulyás M. Edző: Csirke Ferenc
SZEGED: Polányi 3/3, D. Washington 3, Bognár 11/3, ROBERSON 22, Nicholson 13/3. Csere: PERSON 20/9, Bella, Carter, Kerpel-Fronius B. Edző: Nikola Lazics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–9. 8. p.: 22–15. 13. p.: 31–30. 17. p.: 37–37. 20. p.: 42–39. 23. p.: 53–43. 26. p.: 59–54. 29. p.: 68–54. 32. p.: 74–56. 35. p.: 76–61. 39. p.: 86–69
Csirke Ferenc:
– Az első félidő nehezen indult, kilenc támadólepattanót engedtünk a Szegednek. A folytatásban okosabban kezdtünk játszani, a védekezésünk feljavult, a vendégek már nem tudtak könnyű kosarakat szerezni. Köszönjük a szurkolóinknak, hogy az alapszakaszban végig kitartottak mellettünk. Fontos hét következik, készülünk, kemény munka vár ránk, Körmenden is nyernünk kell.
Nikola Lazics: – A paksiak megérdemelték a győzelmet. Az ASE a harmadik negyedben előnyt szerzett magának, amit meg is tudott tartani a végéig. Voltak periódusaink, amikor jól dobtunk, jók voltak a támadásaink, de akadtak pillanataink, amikor szétestünk, lefagytunk, hibát hibára halmoztunk.

KOMETA KAPOSVÁRI KK–HÜBNER-NYÍREGYHÁZA BS 86–70 (25–11, 23–19, 27–24, 11–16)
Kaposvár, 850
néző. Vezette: Tőzsér, Györfy R., Kapusi
KAPOSVÁR: I. BROWN 33/18, Halmai D. 4, PARSONS 15, Gabric 14/3, HUGHES 10. Csere: Puska B. 1, Hendlein 4, Krnjajszki 5, Bogdán B. Edző: Szőke Balázs
NYÍREGYHÁZA: Perry 9, Kiss B., Bazsó 9/6, Pipiras 11/9, Copes 16. Csere: KONE 13, Bonifert 2, Szobi 4, Kass, Dickerson, Fazekas Cs. 6. Edző: Darko Radulovics
Szőke Balázs:
– A tizedik helyért folytatott küzdelemben nagyon fontos volt ez a találkozó. Jól kezdtünk, kiváló ritmusban játszottunk, szinte alig tudott kosarat dobni a Nyíregyháza. Az első félidő rendben volt, a másodikban akadt egy hullámvölgyünk, erre jobban oda kell figyelnünk. Az eladott labdáinkból közelebb tudtak jönni a vendégek, de azt gondolom, a győzelmünk nem forgott veszélyben.
Darko Radulovics: – Megérdemelten nyert a Kaposvár. Nagyon gyengén kezdtünk, könnyű kosarakat engedtünk ellenfelünknek és sokat faultoltunk. Azért akadnak pozitívumok is, hiszen több játékos is visszatért, de a jövőbben szigorítanunk kell a védekezésünkön, és ügyelnünk arra, hogy ne csak az utolsó tizenöt percre ébredjünk fel.