Kivívta az elődöntőbe jutást a DEAC az Alba Fehérvár ellen (Fotó: Kiss Annamarie/Hajdú-Bihari Napló)

Végsőkig nyitott csatát és három pontos hazai sikert hozott a DEAC–Alba Fehérvár negyeddöntő ötödik, sorsdöntő összecsapása. A cívisvárosi alakulat történelme során először került a legjobb négy közé.

Igazi kuriózumnak számít a magyar férfi kosárlabda bajnokságban, amikor egy csapat kétmeccses hátrányból meg tud fordítani egy play-off párharcot. Sikeres kísérletért egy teljes évtizedet kell visszamennünk az időben: a Szolnoki Olaj a 2010–2011-es kiírás fináléjában éppen az Alba Fehérvár ellen dolgozta le az említett deficitet. A ritka bravúr végrehajtására ezúttal a DEAC együttesének kínálkozott lehetősége. Remekül kezdtek Tóth Ádámék, a nyitónegyedben úgy tűnt, másodszorra már nem okoz gondot számukra saját erődjük megvédése a tartalékos fehérváriakkal szemben. (22–14) A második felvonás során aztán megvillantották oroszlánkörmeiket a vendégek, Forray Gábor tanítványai a félidőre csaknem teljesen eltüntették a különbséget. (33–32) A fordulás után egy rövid periódus erejéig át is vették a vezetést Vojvoda Dávidék, de főként Ronald Moore tripláinak köszönhetően mégis a hajdúságiak álltak jobban az utolsó tíz percre fordulva. (59–54) A végjátékra a zárt kapuk ellenére is igazi rájátszás-hangulat uralkodott az Oláh Gábor utcai Sportcsarnokban, a szerencse pedig végül a házigazda mellé állt. Kovács Adrián legénysége tehát készülhet az elődöntőre, hiszen szombaton már a Szolnoki Olajbányász otthonában van jelenése az egyetemi klubnak.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NBI
NEGYEDDÖNTŐ, 5. MÉRKŐZÉS
DEAC–ALBA FEHÉRVÁR 88–85 (22–14, 11–18, 26–22, 29–31)

Debrecen, zárt kapuk mögött. V: Földházi, Benczur, Kapitány
DEAC: Moody 8, Polyák, DRENOVAC 21/9, HINES 13/3, Tóth Á. 6.
Csere: MOORE 23/12, Molnár M. 9, Guyton 5, Somogyi 3/3.
Edző:
 Kovács Adrián
ALBA: Hearst 6, VOJVODA 25/9, Lukács 8, DAVIS 22/3, Csorvási 5.
Csere: Gillon 9/3, Markovics 4, Omenaka 3, Balsay 3/3.
Edző:
 Forray Gábor
Az eredmény alakulása. 6. perc: 9–8. 10. p.: 22–12. 16. p.: 28–19. 19.p.: 31–32. 22. p.: 38–34. 26. p.: 43–47. 30. p.: 59–54. 33.p.: 67–67. 36.p. 74–74. 38.p.: 81–76.
Kipontozódott: Hearst, Lukács (40. perc)
Kovács Adrián: –
Mindkét csapatnak maximális gratuláció jár, ötödik meccshez méltó küzdelem zajlott a pályán. Remekül kezdtünk, azonban a második negyedben történt egy megmagyarázhatatlan hullámvölgy, amiből igyekeztünk kilábalni. A harmadik etapra összekaptuk magunkat, rendeztük a sorainkat, és visszaszereztük a mentális kontrollt. A végjátékban mindkét együttes nyerhetett volna, végül szerencsére nekünk sikerült kicsikarni a győzelmet. Megmutattuk a karakterünket a párharc során, megdolgoztunk a továbbjutásért.
Forray Gábor: –
Ugyan elveszítettük a mérkőzést, én mégis győztesként tekintek saját fiaimra. Hiányzóink miatt teljesen át kellett szervezzük a rotációnkat, de a szívünk meccsben tartott bennünket az utolsó pillanatokig. Nincs okunk búslakodni, hiszen szép jövő látszik kirajzolódni a székesfehérvári kosárlabdázás számára. Vojvoda Dávid ismét bizonyította, hogy igazi vezér, Lukács Norbert és Balsay Ádám pedig azt, hogy lehet rájuk számítani a legnehezebb percekben is. Remélem, jövőre a mérkőzések már nézők előtt zajlanak majd, hiszen az ehhez hasonló ütközetek remek propagandái a sportnak.

A három nyert mérkőzésig tartó párharc végeredménye
3–2 a DEAC javára.

A 9–14. HELYÉRT
DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–OSE LIONS 101–88 (22–23, 25–21, 26–18, 28–26)

Kecskemét, zárt kapuk mögött. V: Frányó, Söjtöry, Fodor A.
KECSKEMÉT: THOMAS 19/3, WITTMANN 20/9, Jaramaz 11/3, Kucsera 10/6, HORTI 14
Csere: Dramicsanin 11/3, Fazekas M. 11, Lukács D. 3/3, Körmendi 2
Edző: Váradi Kornél
OROSZLÁNY: E. WASHINGTON 22, C. Anderson 9/3, Abell 13, MORGAN 14, Anda 1
Csere: Garamvölgyi 7, ILLÉS 17/9, Kucsora 5/3
Edző: Sebastjan KrasovecAz eredmény alakulása. 3. perc: 2–5. 7. p.: 14–17. 13. p.: 27–29. 17. p.: 36–37. 23. p.: 52–47. 27. p.: 60–53. 33. p.: 81–66. 37. p.: 88–76
Váradi Kornél: – A meccs hangulata olyan volt, mintha a rájátszásban lennénk, és örülök, hogy ilyen találkozót nyertünk meg. Az alsóházban már minden ellenfelünket legyőztük. A hátralévő mérkőzéseken a fiatalabbak még több lehetőséget fognak kapni.
Sebastjan Krasovec: – A legjobbunkat próbáltuk nyújtani ezen a mérkőzésen, ám rengeteget hibáztunk főleg védekezésben, és a kecskemétiek minden lehetőséget kihasználtak, amit adtunk nekik.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–PVSK-VEOLIA 77–84 (19–19, 22–22, 22–24, 14–19)
Edző: Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–15. 10. p.: 18–17. 13. p.: 21–34. 18. p.: 29–34. 23. p.: 44–51. 27. p.: 49–58. 29. p.: 56–60. 33. p.: 68–71
Kipontozódott: Vuko (36. p.)
Heinrich Róbert: – Felemás érzéseim vannak. A küzdelemmel és a hajtással elégedett lehetek, ugyanakkor akad hiányérzetem, mert az első félidőben nagyon sok támadólepattanót szedett az ellenfél. A másodikban ezt már kontrolláltuk, ugyanakkor egyre jobban fogyott az erőnk, ez pedig sajnos meglátszott a támadójátékunkon, ahogyan az is, hogy Szabó Zsolt megsérült.
Dragna Alekszics: – Az előző meccsek nem úgy sikerültek, ahogy szerettük volna, emiatt ez a találkozó nagyon fontos volt nekünk. Egy kicsit hullámzó volt a teljesítmény, mert elhúztunk tíz ponttal, aztán visszajött a ZTE, majd ez megismétlődött. A hajrá döntő pillanataiban pontosabbak voltunk, ez elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy nyerjünk.

JÁSZBERÉNYI KSE–KAPOSVÁRI KK 86–80 (22–22, 25–17, 22–26, 17–15)
Jászberény, zárt kapuk mögött. V: Cziffra, Csabai-Kaskötő, Lengyel
JÁSZBERÉNY: GARRETT 15/3, COLEMAN 30, PRIMORAC 24/6, Czirbus 9/3, Brbaklics
Csere: Filipovics 3/3, Ruják B. 2, Füzi 3/3, Katona B.
Edző: Patai Benjamin
KAPOSVÁR: Krnjajszki 2, MILISZAVJEVICS 23/3, BAKI 14/12, Bogdán 5, HENDLEIN 12/3
Csere: Puska 5, Plézer 13/9, Takács A. 6/6
Edző: Nikola Lazics
Patai Benjamin: – A Kaposvár fiataljai éltek a játéklehetőséggel, jó példa lehet ez nekünk is. Örülök, hogy nyertünk, de reálisan kell értékelnünk az első hazai sikerünket. Szombaton a Kecskemét ellen ismét szeretnénk győzni.
Nikola Lazics: – Megérdemelten nyert a Jászberény, de jár a dicséret az én játékosaimnak is, mert ebben az összeállításban is jól teljesítettek. Harcoltunk, megpróbáltuk játszani, amit gyakoroltunk, kívánom, hogy Jászberényben rendeződjenek a dolgok, s ismét találkozzunk az NB I-ben.