Férfi kosár NB I: a DEAC jutott utolsóként a negyeddöntőbe

B. K.B. K.
2021.04.28. 20:26
Kivívta az elődöntőbe jutást a DEAC az Alba Fehérvár ellen (Fotó: Kiss Annamarie/Hajdú-Bihari Napló)
A legjobb négy közé jutott a DEAC a férfi kosárlabda NB I-ben, miután a negyeddöntős párharc ötödik, egyben utolsó mérkőzésén 88–85-re legyőzte az Alba Fehérvárt. A bennmaradásért zajló rájátszásában a Kecskemét az OSE Lionst, a PVSK a ZTE-t, a Jászberény pedig a Kaposvárt győzte le.

Végsőkig nyitott csatát és három pontos hazai sikert hozott a DEAC–Alba Fehérvár negyeddöntő ötödik, sorsdöntő összecsapása. A cívisvárosi alakulat történelme során először került a legjobb négy közé.

Igazi kuriózumnak számít a magyar férfi kosárlabda bajnokságban, amikor egy csapat kétmeccses hátrányból meg tud fordítani egy play-off párharcot. Sikeres kísérletért egy teljes évtizedet kell visszamennünk az időben: a Szolnoki Olaj a 2010–2011-es kiírás fináléjában éppen az Alba Fehérvár ellen dolgozta le az említett deficitet. A ritka bravúr végrehajtására ezúttal a DEAC együttesének kínálkozott lehetősége. Remekül kezdtek Tóth Ádámék, a nyitónegyedben úgy tűnt, másodszorra már nem okoz gondot számukra saját erődjük megvédése a tartalékos fehérváriakkal szemben. (22–14) A második felvonás során aztán megvillantották oroszlánkörmeiket a vendégek, Forray Gábor tanítványai a félidőre csaknem teljesen eltüntették a különbséget. (33–32) A fordulás után egy rövid periódus erejéig át is vették a vezetést Vojvoda Dávidék, de főként Ronald Moore tripláinak köszönhetően mégis a hajdúságiak álltak jobban az utolsó tíz percre fordulva. (59–54) A végjátékra a zárt kapuk ellenére is igazi rájátszás-hangulat uralkodott az Oláh Gábor utcai Sportcsarnokban, a szerencse pedig végül a házigazda mellé állt. Kovács Adrián legénysége tehát készülhet az elődöntőre, hiszen szombaton már a Szolnoki Olajbányász otthonában van jelenése az egyetemi klubnak.

KOSÁRLABDA
FÉRFI NBI
NEGYEDDÖNTŐ, 5. MÉRKŐZÉS
DEAC–ALBA FEHÉRVÁR 88–85 (22–14, 11–18, 26–22, 29–31)

Debrecen, zárt kapuk mögött.V:Földházi, Benczur, Kapitány
DEAC:Moody8,Polyák,DRENOVAC21/9,HINES13/3,Tóth Á.6.
Csere:MOORE23/12,Molnár M.9,Guyton5,Somogyi3/3.
Edző:
Kovács Adrián
ALBA:Hearst6,VOJVODA25/9,Lukács8,DAVIS22/3,Csorvási5.
Csere:Gillon9/3,Markovics4,Omenaka3,Balsay3/3.
Edző:
Forray Gábor
Az eredmény alakulása.6. perc:9–8.10. p.:22–12.16. p.:28–19.19.p.:31–32.22. p.:38–34.26. p.:43–47.30. p.:59–54.33.p.:67–67.36.p.74–74.38.p.:81–76.
Kipontozódott:Hearst, Lukács (40. perc)
Kovács Adrián: –
Mindkét csapatnak maximális gratuláció jár, ötödik meccshez méltó küzdelem zajlott a pályán. Remekül kezdtünk, azonban a második negyedben történt egy megmagyarázhatatlan hullámvölgy, amiből igyekeztünk kilábalni. A harmadik etapra összekaptuk magunkat, rendeztük a sorainkat, és visszaszereztük a mentális kontrollt. A végjátékban mindkét együttes nyerhetett volna, végül szerencsére nekünk sikerült kicsikarni a győzelmet. Megmutattuk a karakterünket a párharc során, megdolgoztunk a továbbjutásért.
Forray Gábor: –
Ugyan elveszítettük a mérkőzést, én mégis győztesként tekintek saját fiaimra. Hiányzóink miatt teljesen át kellett szervezzük a rotációnkat, de a szívünk meccsben tartott bennünket az utolsó pillanatokig. Nincs okunk búslakodni, hiszen szép jövő látszik kirajzolódni a székesfehérvári kosárlabdázás számára. Vojvoda Dávid ismét bizonyította, hogy igazi vezér, Lukács Norbert és Balsay Ádám pedig azt, hogy lehet rájuk számítani a legnehezebb percekben is. Remélem, jövőre a mérkőzések már nézők előtt zajlanak majd, hiszen az ehhez hasonló ütközetek remek propagandái a sportnak.

A három nyert mérkőzésig tartó párharc végeredménye
:3–2 a DEAC javára.

A 9–14. HELYÉRT
DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–OSE LIONS 101–88 (22–23, 25–21, 26–18, 28–26)

Kecskemét, zárt kapuk mögött. V:Frányó, Söjtöry, Fodor A.
KECSKEMÉT:THOMAS19/3,WITTMANN20/9,Jaramaz11/3,Kucsera10/6,HORTI14
Csere:Dramicsanin11/3,Fazekas M.11,Lukács D.3/3,Körmendi2
Edző:Váradi Kornél
OROSZLÁNY:E. WASHINGTON22,C. Anderson9/3,Abell13,MORGAN14,Anda1
Csere:Garamvölgyi7,ILLÉS17/9,Kucsora5/3
Edző:Sebastjan KrasovecAz eredmény alakulása. 3. perc:2–5.7. p.:14–17.13. p.:27–29.17. p.:36–37.23. p.:52–47.27. p.:60–53.33. p.:81–66.37. p.:88–76
Váradi Kornél:– A meccs hangulata olyan volt, mintha a rájátszásban lennénk, és örülök, hogy ilyen találkozót nyertünk meg. Az alsóházban már minden ellenfelünket legyőztük. A hátralévő mérkőzéseken a fiatalabbak még több lehetőséget fognak kapni.
Sebastjan Krasovec:– A legjobbunkat próbáltuk nyújtani ezen a mérkőzésen, ám rengeteget hibáztunk főleg védekezésben, és a kecskemétiek minden lehetőséget kihasználtak, amit adtunk nekik.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–PVSK-VEOLIA 77–84 (19–19, 22–22, 22–24, 14–19)
Edző:Dragan Alekszics
Az eredmény alakulása. 4. perc:3–15.10. p.:18–17.13. p.:21–34.18. p.:29–34.23. p.:44–51.27. p.:49–58.29. p.:56–60.33. p.:68–71
Kipontozódott:Vuko (36. p.)
Heinrich Róbert:– Felemás érzéseim vannak. A küzdelemmel és a hajtással elégedett lehetek, ugyanakkor akad hiányérzetem, mert az első félidőben nagyon sok támadólepattanót szedett az ellenfél. A másodikban ezt már kontrolláltuk, ugyanakkor egyre jobban fogyott az erőnk, ez pedig sajnos meglátszott a támadójátékunkon, ahogyan az is, hogy Szabó Zsolt megsérült.
Dragna Alekszics:– Az előző meccsek nem úgy sikerültek, ahogy szerettük volna, emiatt ez a találkozó nagyon fontos volt nekünk. Egy kicsit hullámzó volt a teljesítmény, mert elhúztunk tíz ponttal, aztán visszajött a ZTE, majd ez megismétlődött. A hajrá döntő pillanataiban pontosabbak voltunk, ez elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy nyerjünk.

JÁSZBERÉNYI KSE–KAPOSVÁRI KK 86–80 (22–22, 25–17, 22–26, 17–15)
Jászberény, zárt kapuk mögött. V:Cziffra, Csabai-Kaskötő, Lengyel
JÁSZBERÉNY:GARRETT15/3,COLEMAN30,PRIMORAC24/6,Czirbus9/3,Brbaklics
Csere:Filipovics3/3,Ruják B.2,Füzi3/3,Katona B.
Edző:Patai Benjamin
KAPOSVÁR:Krnjajszki2,MILISZAVJEVICS23/3,BAKI14/12,Bogdán5,HENDLEIN12/3
Csere:Puska5,Plézer13/9,Takács A.6/6
Edző:Nikola Lazics
Patai Benjamin:– A Kaposvár fiataljai éltek a játéklehetőséggel, jó példa lehet ez nekünk is. Örülök, hogy nyertünk, de reálisan kell értékelnünk az első hazai sikerünket. Szombaton a Kecskemét ellen ismét szeretnénk győzni.
Nikola Lazics:– Megérdemelten nyert a Jászberény, de jár a dicséret az én játékosaimnak is, mert ebben az összeállításban is jól teljesítettek. Harcoltunk, megpróbáltuk játszani, amit gyakoroltunk, kívánom, hogy Jászberényben rendeződjenek a dolgok, s ismét találkozzunk az NB I-ben.