Férfi kosár NB I: 21 pontos hátrányból nyert Sopronban a Szolnok

2023.01.07. 20:07
A férfi kosárlabda NB I szombati játéknapján a Szolnoki Olajbányász rendkívül szoros mérkőzésen 78–76-ra legyőzte idegenben a Sopron KC-t. A Zalakerámia meg sem állt 109 ponting az Egis Körmend ellen. Idegenben nyert a DEAC, a Falco és a Fehérvár is, míg a Budapesti Honvéd hazai pályán múlta felül négy ponttal az Atomerőmű SE-t.
A Szolnok örülhetett a rangadó végén
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Koncz Márton)
A Szolnok örülhetett a rangadó végén A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Koncz Márton)

A hazai szurkolók kelléktárában maradt még néhány petárda szilveszterről, úgyhogy volt mit elhasználniuk a Novomatic Aréna mellett a férfiélvonal Sopron KC–Szolnoki Olajbányász rangadója előtt. Mindkét fél hat győzelmet számlált sorozatban, a Szolnok a második, a Sopron a negyedik helyen állt a tabellán, ugyanakkor igencsak foghíjasan készültek a találkozóra a felek. A soproniak nem számíthattak két légiósukra, Tavarius Shine be sem öltözött, míg a korábban Szolnokon is játszó Andre Jones igen, de ez nem jelentett semmit, ugyanúgy játékperc nélkül maradt. A Tisza-partiaknál Lukács Norbert és Pallai Tamás hiányzott, ahogy Jimmy Gavin is, de az ő pótlására időlegesen szerződtették a Kaposvártól Dayon Griffint.

Egy perc és 14 másodperc telt el, amíg a vendégeket gardírozó Gasper Potocnik az Olaj szempontjából nulla négynél kikérte az első idejét. Jordan Barnett büntetői után hamar 6–0 lett az állás, aztán a fiatal Gilszki Erik szórt be egy triplát a túloldalon. Gyors akciókat vezetett, látványos kosarakat szerzett a házigazda, miközben a Nemzeti Sport által a legutóbbi két évben az NB I legjobb légiósának választott montenegrói Bojan Szubotics nem is tudta palástolni a dühét, amikor leült a látogató kispadjára.

17–3-nál következett az újabb Potocnik-időkérés, ekkor három perc és 45 másodperc pergett le az első negyedből. Hat perc elmúltával már a húszpontos differenciát ünnepelte a soproni publikum, de bizonyára emlékeikben élt a tavaly februári összecsapás, amit ugyan megnyert az SKC, ám húszpontos hátrányból fordítani tudott a Szolnok... A második negyed elején kis időre Kosztasz Flevarakisz egyszerre négy magyart küldött fel a parkettre, amit egyrészt jó volt látni, másrészt azt is mutatta, bízik fiatal tanítványaiban. Ettől függetlenül zárkóztak a szolnokiak, fogyott a soproni lendület, Rudner Gábor triplája után a 18. percben már csak nyolc pont volt a kék-fehérek előnye (36–28). Valerio-Bodon Vincent kosarainak köszönhetően aztán ismét megnyugodhattak a hazaiakkal szimpatizálók kedélyei, bár Auston Barnes sikeres dudaszós tripláját videózás után érvényben hagyták a játékvezetők (45–33).

A negyedórás pauza egyértelműen a Szolnoknak tett jót, négy perc elteltével újabb, már a harmadik Rudner-triplával egyetlen pontra zárkózott fel. Valerio-Bodon hárompontosa különösen fontos pillanatban zúdult a pirosak gyűrűjébe, de nem estek vissza Potocnik legényei, Barnes két sikeres büntetőjével 56–56 lett az eredmény.

A záró periódus második percében a remeklő Barnes triplája és Szubotics könnyű ziccere azt eredményezte, hogy 63–59-re már az Olajbányász vezetett, Flevarakisz kötelező jelleggel magához is rendelte övéit. Valerio-Bodon ismét bepörkölt egy kritikus hármast, ám postafordultával érkezett a mezőny másik legjobbja, Barnes ugyancsak jó távoli dobással. Alapfokú jóstanfolyam nem lehetett ekkor elegendő ahhoz, hogy kisilabizálja valaki a várható végeredményt, de hamarosan már engedhettünk a szigorú feltételekből: a 37. percben Szubotics triplája a Szolnok 75–68-as előnyét hozta.

Valerio-Bodont viszont nem lehetett megállítani, dobott egy hárompontost, kiosztott egymást követő két blokkot és betalált középtávolról, így már csupán két pont volt az SKC hátránya. Videózás után, egy perccel a vége előtt meg is kapta a lehetőséget a vendéglátó, hogy támadjon az egyenlítésért, csakhogy Yasiin Joseph eladta a labdát, és Jabril Durham kosara papíron megpecsételte a Sopron KC sorsát (73–77). A valóságban viszont nem, plusz kettőnél Szubotics két büntetőt is elrontott, azonban ugyanezt megtette a túloldalon a végül negatív hőssé váló Joseph is, akinek nem sikerült hosszabbításra menteni a találkozót.

Üldözi tovább a címvédő Falcót az Olaj, de csüggedésre a két külföldije nélkül is jó karaktert mutató Sopronnak sincsen oka.

Az éllovas Falcónak nem jelentett gondot a 11. helyen álló Kaposvár – a szoros kezdés után a szombathelyi gárda végül nagyon simán, 86–61-re behúzta a mérkőzést. A DEAC Nyíregyházán, az Alba Fehérvár pedig az OSE Lions vendégeként aratott magabiztos sikert – a debreceniek 21, a fehérváriak 17 ponttal nyertek.

Pontzuhatagot rendezett a Zalakerámia hazai pályán, hiszen 109 pontot szerzett a Körmend ellen, amelynek már a meccs elején sem volt esélye a győzelem megszerzésére. Nagy meglepetésre az alsóházban található Budapesti Honvéd SE 73–69-re felülmúlta a hatodik helyen tanyázó Atomerőmű SE Paksot.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
SOPRON KC–SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ 76–78 (32–15, 13–18, 14–23, 17–22)
Sopron, 2000
néző. V: Praksch, Kapitány, Farkas G.
SOPRON: Joseph 14/6, Supola 4, VALERIO-BODON 20/12, BARNETT 17/3, JU. DURHAM 17/3. Csere: Molnár M. 4, Csendes, Sitku, Takács N. Edző: Kosztasz Flevarakisz
SZOLNOK: Ja. Durham 10, Gilszki 3/3, BARNES 23/15, Szubotics 9/3, WILLIAMSON 8/3. Csere: Griffin 2, Pongó Máté6/3, RÉVÉSZ 8, RUDNER 9/9. Edző: Gasper Potocnik
Az eredmény alakulása. 4. perc: 17–3. 8. p.: 26–5. 12. p.: 32–18. 15. p.: 36–21. 18. p.: 36–28. 22. p.: 47–38. 25. p.: 49–48. 28. p.: 56–50. 32. p.: 59–63. 35. p.: 64–66. 38. p.: 68–75. Kipontozódott: Molnár M. (40. p.)
Kosztasz Flevarakisz: – Újra bizonyítottuk, mennyire jó csapatunk van! Mindenkinek szeretnék gratulálni, büszke vagyok mindenkire, a szurkolókra is a hangulat miatt. Hősiesen küzdöttünk, és biztos vagyok benne, hogy bárki más nagy vereséget szenvedett volna.
Gasper Potocnik: – Mindent kiadtak a fiúk magukból. Két ponttal nyertünk Sopronban, ami senkinek sem könnyű. Mindkét oldalon sok volt a betegség és a sérülés, így kiegyenlítettek voltak az erőviszonyok. Az első félidőben szenvedtünk, de már a második negyedben sikerült váltani, tenni egy kis lépést előre, a második félidőben pedig ezt folytattuk. A végjátékban türelmesek voltunk, sikerült átvennünk a mérkőzés irányítását, és ugyan követtünk el hibákat, valaki „odafent” velünk volt.

KOMÉTA KAPOSVÁRI KK–FALCO VULCANO-ENERGIA KC SZOMBATHELY 61–86 (24–25, 19–22, 11–29, 7–10)
Kaposvár, 1100
néző. V: Benczur, Tóth C., Balogh Gy.
KAPOSVÁR: I. Brown 17/6, Petersen 8/6, Puska B. 4, GABRIC 16/12, Hughes 12. Csere: Paár M., Hendlein, Halmai D. 4, Antalics D.. Edző: Ivan Rudez
SZOMBATHELY: POT 13/6, Z. Brown 3/3, Kovács B. 5/3, TIBY 14/3, Keller Á. 7/3. Csere: PERL 24/3, Cowels 6/6, Barac 5, Verasztó 3/3, Krivacsevics 6, Sövegjártó, Takács Z. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 2. perc: 4–4. 6. p.: 13–14. 8. p.: 16–18. 12. p.: 27–28. 14. p.: 32–31. 16. p.: 37–33. 18. p.: 41–36. 23. p.: 48–58. 25. p.: 48–63. 28. p.: 49–74. 34. p.: 54–82. 38. p.: 59–84 Kipontozódott: Halmai D. (37. p.)
Ivan Rudez: – Hendlein Roland nem edzett velünk már két hete, egy órával a meccs előtt még nem tudtuk, játszik-e. Végül is úgy döntöttünk, lépjen pályára. Örülök, hogy jól bírta a lába a terhelést. Gondot jelent az is, hogy Bogdán Benedek betegséggel bajlódott az utóbbi napokban, így nem edzhetett. Hamarosan mindenki visszatér, s úgy érzem, teljes lesz a csapatunk, amikor a legnagyobb szükségünk lesz rá.
Milos Konakov: – A meccs előtt azt mondtam, nem lesz egyszerű dolgunk, mert a Kaposvár jobb csapat, mint ahogy a tabella mutatja. Az első tizenöt percben nem védekeztünk jól, sok könnyű kosarat kaptunk. A második negyed harmadik percétől már jól teljesítettünk, ráadásul a házigazda játékosai elfáradtak, mi pedig rátaláltunk a ritmusunkra.

ZALAKERÁMIA ZTE KK–KÖRMEND 109–77 (27–16, 30–20, 20–26, 32–15)
Zalaegerszeg, 1800
néző. V: Cziffra, Nagy V., Söjtöry.
ZTE: Trice 12, O'Reilly 12/6, Polster 8/3, SMITH 18, OSZTOJICS 15. Csere: RAKICSEVICS 14/6, Csuti 4, KELLER I. 13/9, ZSÍROS 13/9, Szalay, Simon. Edző: Sebastjan Krasovec
KÖRMEND: CHAMBERS 17/3, Kiss M., MITCHELL 13/3, Moore 5/3, Cakarun 11. Csere: Ferencz 5/3, Omenaka 8, DURÁZI 14/3, Doktor, Takács K. 4, Herczeg, Geröly. Edző: Kocsis Tamás
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–10. 5. p.: 16–10. 9. p.: 25–14. 13. p.: 35–29. 17. p.: 46–27. 23. p.: 62–41. 27. p.: 70–55. 34. p.: 87–67
Sebastjan Krasovec: – Boldog új évet kívánok valamennyi szurkolónknak, különösen azoknak, akik nagyon sokat segítettek buzdításukkal ezen a találkozón. Az első húsz percben majdnem tökéletes játékot produkáltunk, a harmadik negyedben egy kicsit hullámzó volt a teljesítmény, de a végén újra magunkra találtunk és magabiztosan nyertünk egy helyenként jól játszó csapat ellen.
Kocsis Tamás: – A találkozó már az első félidőben eldőlt. Egy ilyen jó csapat ellen, mint a ZTE, nem lehet kommunikáció és fegyelmezettség nélkül kosárlabdázni, főleg nem úgy, hogy nem azt játsszuk, amit megbeszéltünk. Körmend-mezben ilyen hozzáállással nem lehet pályára lépni. Aki nem gondolja komolyan, hogy azt játsszuk, ami az elvárás, annak el kell gondolkodnia.

MVM-OSE LIONS–ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR 66–83 (18–21, 20–17, 6–30, 22–15)
Oroszlány, 1300
néző. V.: Mészáros, Makrai, Sörlei.
OROSZLÁNY: DIMITRIJEVICS 20/3, Ruják A. 2, Carev 7/3, Calloway 5/3, Krestinin 4. Csere: Henry, Illés 8/6, MUCZA 15/6, Dorogi 5/3, Szabadfi. Edző: Simon Petrov
FEHÉRVÁR: SOMOGYI 13/6, Pongó Marcell 11/9, DE COSEY 13/3, FORD 14/3, Philmore 8. Csere: Szabó Zs. 5/3, VOJVODA 14/3, Takács Milán 2, Takács Martin 2, Balsay 1, Góbi. Edző: Matthias Zollner
Az eredmény alakulása: 1. perc: 4–2. 6. p.: 11–7. 9. p.: 13–18. 12. p.: 27-21. 15. p.: 31–25. 16. p.: 31–32. 25. p.: 38–55. 29. p.: 42–68. 33. p.: 50–68. 36. p.: 57–72. 39. p.: 60–80. Kipontozódott: Philmore (39.).
Simon Petrov: – Köszönetet mondok a szurkolóinknak, akik ismét remek hangulatot teremtettek és elnézést is kérek tőlük a második félidő szörnyű játéka miatt. Többet vártam a csapatomtól, de tanulni fogunk a hibáinkból.
Matthias Zollner: – Tudtuk, hogy nehéz mérkőzés vár ránk, hiszen az oroszlányiak erősek hazai pályán, emellett mindent elkövetnek majd azért, hogy visszavágjanak a súlyos őszi vereségért. Büszke vagyok a csapatomra, a harmadik negyedben a megbeszéltek szerint játszottunk és mindenki odatette magát. Ez volt a győzelmünk kulcsa.

HÜBNER-NYÍREGYHÁZA BS–DEAC 75–96 (14–27, 17–28, 25–25, 19–16)
Nyíregyháza, 500
néző. V: Földházi, Frányó, Györfy R.
NYÍREGYHÁZA: PERRY 20/3, Kass 10/6, Szobi 2, Pipiras 12/3, J, Williams 8. Csere: Kiss B. 6/6, Dickerson 2, Copes 8, Bazsó 7, Fazekas Cs. Edző: Darko Radulovics
DEAC: M. Scott 6, Polyák 9/9, DRENOVAC 19, Kovács II Ákos 6, J. TAYLOR 18. Csere: TÓTH Á. 11, MÓCSÁN 18/12, Balázsi 2, Govens 2, Ságodi 3/3, Kenéz, Neuwirth 2. Edző: David Dedek
Az eredmény alakulása. 4. perc: 10–6. 8. p.: 12–18. 12. p.: 14–33. 16. p.: 23–44. 19. p.: 28–52. 23. p.: 37–66. 25. p.: 45–68. 29. p.: 52–73. 34. p.: 59–90. 38. p.: 69–94
Darko Radulovics: – Megismételtük a Sopron elleni teljesítményünket: hiába készültünk arra, hogy mindenen javítunk, főleg a védekezésen, mindenben kudarcot vallottunk. Szomorú vagyok. Nagy energiával jött ide a Debrecen, mindenben jobb is volt, mint mi. Amíg úgy játszunk, mintha lányok lennénk, nem lesz esélyünk meccset nyerni.
David Dedek: – Boldog vagyok, hogy sokan elkísértek bennünket, és persze amiatt is, hogy a csapat jó munkát végzett. Igaz, hogy az elején akadt egy kis bizonytalanságunk, de aztán elkaptuk a ritmust, ez volt a kulcs. Igazi csapatmunkával arattunk győzelmet.

BUDAPESTI HONVÉD SE–ATOMERŐMŰ SE 73–69 (17–20, 17–14, 20–17, 19–18)
Ludovika Aréna, 750
néző. V: Goda, Pozsonyi, Lengyel.
HONVÉD: SIMON K. 13/3, Tanoh Dez 12/6, Mijovic 12/3, DEMETER 10, Peringer. Csere: SHERMAN 15/6, Völgyi 2, KOPÁCSI 9/9, Hajdu P. Edző: Baksa Szabolcs
PAKS: EDWIN 21, Pajor, BUCKINGHAM 14/6, Eilingsfeld 12, ATKINSON 22. Csere: Taiwo, Grubor, Karosi. Edző: Csirke Ferenc
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–6. 8. p.: 12–13. 13. p.: 19–25. 17. p.: 27–31. 23. p.: 38–38. 28. p.: 48–46. 34. p.: 63–59. 39. p.: 67–68. Kipontozódott: Tanoh Dez (36. p.)
Baksa Szabolcs:
– Sok szoros mérkőzést játszottunk mostanában, korábban is kijöhetett volna már nekünk a lépés a végjátékokban, ezúttal végre a kulcsszituációk a mi oldalunkra döntöttek. Szeretnénk ugyanezen az úton továbbmenni. Biztos vagyok benne, hogy lesznek még ilyen összecsapásaink, ezért fejlődnünk kell, a korábban vagy ezen a meccsen is látott hibákat nem szeretnénk újra elkövetni.
Csirke Ferenc: – Két adat, ami miatt elbuktuk a találkozót: tizennégy támadólepattanót engedtünk és kihagytunk tizenegy büntetőt. Megvoltak a lehetőségeink, a büntetők nagy részét a második félidőben hibáztuk el, így azért nagyon nehéz idegenben meccset nyerni. A Honvéd eddig is bizonyította, hogy jó csapat, ha harmincöt percig tartanának a mérkőzések, akkor lehet, hogy a hatodik helyen állna.