Férfi kosár Euroliga: dudaszós triplával nyert a Valencia; óriási Zalgiris-hajrá – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.02.10. 22:55
Szasa Vezenkov (Olympiakosz) remekelt a berliniek elleni szerdai meccsen (Fotó: Getty Images)
A playoffhatáron mozgó Valencia és Zalgiris egyaránt végletekig kiélezett mérkőzést nyert meg a férfi kosárlabda Euroliga pénteki játéknapján – a spanyol csapat Chris Jones végső dudaszókór behulló hárompontosával győzött 92–91-re a Panathinaikosz vendégeként. A Monaco viszonylag simán nyerte meg az ASVEL elleni francia derbit.

PANATHINAIKOSZ–VALENCIA 91–92

A Valencia ötös győzelmi sorozata a múlt héten megszakadt, a Maccabi elvitte a győzelmet Spanyolországból, és bár a csapatkapitány Bojan Dubjlevics nem gyógyult meg, nem kísérhette el Athénba sem a társait, a csapatnak remek estéje kerekedett! Az első félidőben a Panathinaikosz vezetett, 52–53-nál fordult először az állás. Onnantól elképesztően éles csata bontakozott ki, hol az egyik, hol a másik fél vezetett. Aztán megkezdődött a Chris Jones-show: a Valencia a befejező 2:49 percben 11 pontot szerzett, mindegyiket Jones – három dupla és két büntető után az utolsó dobása a dudaszó pillanatában esett be, egy tripla, amellyel a vendégek megfordították és megnyerték a meccset! Jones 24 ponttal finiselt, Kyle Alexander 16-tal, a fájdalmas vereséggel a playofftól még távolabb csúszó PAO-ban Paris Lee 25 pontot szerzett, Arturas Gudaitis 23-at.

ZALGIRIS–BASKONIA 79–75

Kisebb hullámvölgybe került a Zalgiris, három mérkőzést veszített zsinórban, márpedig a négyes döntő rendezőjeként merészebb álmokat szövögetnek a kaunasi zöldek, mint hogy ilyesmi beleférjen. A közvetlen rivális Baskonia érkezésével véget is vetettek a rossz szériának: a kiélezett meccset – öt pontnál nagyobb különbség egyszer sem volt a csapatok között – megnyerték a litvánok. Az utolsó két percre fordulva kettővel vezettek a vendégek (7375), csakhogy többször nem találtak a gyűrűbe. A duplákat hibátlanul (7/7) dobó Rolands Smits (20 pont) szép horoggal egyenlített, Kevarrius Hayes kiosztott egy óriási blokkot a vendégek egyik litvánjának, Tadas Sedekerskisnek, majd a végjátékban Arnas Butkevicius és Tomas Dimsa hideg fejjel, biztos kézzel büntetőzött. A Baskoniában Markus Howard 16 ponttal zárt.

MONACO–ASVEL 87–75

A Monaco a megelőző öt mérkőzéséből hármat elveszített, jó pozíciója tartásához elengedhetetlen volt, hogy megnyerje az Euroliga francia derbijét. Meg is nyerte, végig vezetve, általában 8-12 pontos előnyben játszva a Nando de Colo nélkül szárnyaszegett lyoniak ellen. A vendégek a negyedik negyed elejére visszakapaszkodtak öt pontra (6964), de ott elfogyott a lendületük. A 16 pontos Jordan Loyd vezérletével hat monacói játékos is eljutott tíz pontig.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

Három mérkőzés, három idegenbeli győzelem: a Barcelona Bolognában, a Partizan Beograd Münchenben, míg a Crvena zvezda nem akárhol, a hazai pályán kiváló Maccabi Tel-Aviv otthonában győzött.

MACCABI TEL-AVIV–CRVENA ZVEZDA 86–89

A Maccabi hívei remek napra ébredtek, egyik legjobbjuk, Lorenzo Brown 2026-ig meghosszabbította a szerződését. Nem is olyan apró bökkenő, hogy az amerikai hátvéd pillanatnyilag sérült, nem lehet a csapat segítségére az alapszakasznak ebben a fontos időszakában. Ezt ki is használta a csütörtökön Tel-Avivba érkező egyik közvetlen rivális: a Cz jól kezdett, hosszú ideig 10-15 ponttal vezetett, és bár a 38 pontig hatoló Wade Baldwin visszahúzta a Maccabit, a kiélezett végjátékból a vendégek büntetőzték ki magukat jobban. Nemanja Nedovics 28, Luka Mitrovics 14 pontot szerzett a belgrádiaknál. A Maccabi csupán a második hazai vereségét szenvedte el ebben az Euroliga-idényben.

BAYERN MÜNCHEN–PARTIZAN 71–82

A több sérült játékosát nélkülöző Bayern csak az első félidőben volt képes tartani a lépést. A nagyszünet után nyílt az olló, 18 ponttal is megléptek a belgrádiak, és végül meg is ünnepelhették idénybeli ötödik idegenbeli győzelmüket. Kevin Punter 19 pontot dobott a jó passzban lévő, egymás után a negyedik Euroliga-meccsüket megnyerő vendégeknél, Mathias Lessort 16 ponttal és hét lepattanóval keserítette meg korábbi müncheni csapattársai életét.

VIRTUS BOLOGNA–BARCELONA 75–92

A Virtus jó szériában volt, az előző négy Euroliga-mérkőzéséből hármat megnyert, de ezúttal hamar, már a második negyedben világossá vált: semmi esélye a Barcelona ellen. A katalánok fokozatosan elhúztak, 37 pont is volt a különbség, és még az is bőven belefért nekik, hogy csúnyán, 36–18-ra elveszítsék az utolsó negyedet. Nikola Mirotic 17, Alex Abrines 16 ponttal zárt a Barcában, a Virtusban Mam Jaiteh 14 ponttal volt a legjobb.

SZERDÁN JÁTSZOTTÁK

ALBA BERLIN–OLYMPIAKOSZ 60–93

A vendégek végig vezettek, vezérük, Szasa Vezenkov nagyon elemében volt (28 pont, 13 lepattanó), Thomas Walkup 15 pontot szerzett, és további kilenc Olympiakosz-játékos talált a gyűrűbe. A „vörösök” sorozatban a hatodik Euroliga-mérkőzésüket nyerték meg.

Panathinaikosz (görög)–Valencia Basket (spanyol) 91–92

Az Anadolu Efes Istanbul (török)–Real Madrid (spanyol) és a Fenerbahce (török)–Emporio Armani Milan (olasz) mérkőzést a törökországi földrengés miatt elhalasztották.