Férfi kosár Euroliga: a hajrában fordított a Barca, feljött a Real mögé – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.01.11. 23:59
A madridi Walter Tavares (jobbra) kulcsember volt, uralta a palánkok környékét Belgrádban (Fotó: Getty Images)
Ha nem is könnyen, de győzött a Barcelona a férfi kosárlabda Euroliga szerdai játéknapján Lyonban, és feljött a tabella második helyére a Real Madrid mögé. A Maccabi Tel-Aviv és a Valencia hazai sikerrel tudta le a játéknapot – és készülhet a pénteki újabb bevetésre, merthogy a héten még egy fordulót rendeznek az elitligában.

ASVEL–BARCELONA 75–82

Néhány hete az ASVEL nagy meglepetésre győzött Barcelonában, és bár több játékosa, köztük a pontlistáját vezető Nando De Colo hiányzott szerda este, ezúttal is volt esélye a sikerre. Az utolsó negyed derekán még vezettek a lyoniak, de jött Cory Higgins, dobott nyolc pontot a befejező 2:28 percben, és megfordította a meccset. Negyvenöt másodperccel a vége előtt Nikola Mirotic két büntetővel állította be a végeredményt. A vendégek szinte hibátlanul dobtak a vonalról (21/22), és a mezőnyátlaguk is jobb volt. Mirotic 19, Higgins 16 ponttal zárt, a hazaiaknál Youssoupha Fall 23-mal finiselt.

MACCABI–PARTIZAN 90–81

Kiütéses vereséggel tért haza a Maccabi Madridból – és ezt a Partizan bánta. A hazai csapat 12–0-s rohammal indította a szerda esti meccset, és végig vezetve győzött is. A Maccabi sorozatban a negyedik hazai mérkőzését nyerte meg, a Partizan viszont négyes sikerszéria után először veszített. Lorenzo Brown 21, Bonzie Colson 19 pontot dobott a hazai csapatban, a vendégeknél Kevin Punter 22-vel, Dante Exum 17-tel zárt.

VALENCIA BASKET–ANADOLU EFES 81–71

Öt legjobb dobójából négyet (Chris Jones, Jared Harper, Jasiel Rivero, Sam Van Rossom) nélkülözött a Valencia, vendége a címvédő Anadolu Efes volt – szóval ha jött volna zsinórban a harmadik vereség is, alighanem lett volna mire fogni. De nem jött! A meccs nagy részében vezetett a foghíjas hazai csapat, és a 15 pontja mellett hét lepattanót jegyzőkönyvező Josep Puerto vezérletével nyert is. Kulcsember volt James Webb is – mind a 14 pontját az utolsó nyolc percben szerezte!

Kedden történt

Győzelemmel kezdte meg a Real Madrid az alapszakasz második felét: Hanga Ádám csapata kedd este remek hajrát követően 79–59-re nyert a Crvena zvezda vendégeként. Mivel az Olympiakosz nagy csatában elvesztette a monacói rangadót, a madridiak átvették a vezetést a tabellán. A rossz szériából érkező csapatok meccsét a Fenerbahce nyerte meg, a Zalgiris végig vezetve győzött Bolognában, míg a két német klub, az Alba Berlin és a Bayern München megint együtt zárt jó napot.

CRVENA ZVEZDA–REAL MADRID 59–79

Jobban kezdett a Real, a második negyed elején tíz ponton felüli előnyt épített ki, de a nagyszünetre a Zvezda – sok rossz dobása ellenére – visszakapaszkodott négyre (34–38). Sőt a második félidő elejére 10–0-s száguldássá kerekedett a hazai produkció (42–38), a múlt heti liga-MVP, Filip Petrusev nagyon elemében volt, fantasztikus hangulat uralkodott a lelátón. A madridiak időt kértek, lassacskán stabilizálták játékukat, és most rajtuk volt a sor, hogy fussanak egy tízpontos szériát – Hanga Ádám kosarával 57–49-re már a vendégcsapat vezetett, és onnantól kézben is tartotta a meccset. Walter Tavares őrzése egyre inkább megoldhatatlan feladatnak tűnt, a madridiak óriása termelte a kosarakat, és az utolsó negyedben már nem volt kérdés, ki nyer. Tavares 17 ponttal, 12 lepattanóval és négy dobásblokkolással, Dzanan Musa 19 ponttal zárt a madridiaknál, a belgrádiaknál Nemanja Nedovics 18 pontot termelt, Petrusev 17-et.

A hosszú kihagyás után a múlt héten visszatérő Hanga három perccel az első negyed vége előtt kapott először játéklehetőséget, összesen 10:29 percet játszott, két pont (1/1 dupla, 0/1 tripla), három védőlepattanó, egy-egy assziszt és labdaszerzés, valamint két elkövetett fault került a neve mellé.

A Zvezda sorozatban a harmadik hazai mérkőzését veszítette el, a Real két sikertelen vendégeskedés után nyert újra.

MONACO–OLYMPIAKOSZ 64–60

A tabella alapján ez a mérkőzés ígérkezett a forduló rangadójának, a két csapat tagja volt a holtversenyben vezető ötös fogatnak. Eleinte úgy tűnt, ennek ellenére az öldöklő küzdelem elmarad, nagyon bekezdett a pireuszi csapat (22–34), de Mike James két triplájára építve a Monaco 9–0-val zárta az első félidőt, azaz kezdődhetett minden elölről. A második félidő elején a Monaco átvette a vezetést, maradt is nála az előny, és ha a ponteső elmaradt is, az izgalmakra nem lehetett panasz. Az utolsó percre döntetlennel fordultak a felek, James két jól időzített duplával tartotta otthon a győzelmet – a Monaco az idényben másodszor is legyőzte a „vörösöket”! James 19, Alpha Diallo 16 pontot szerzett a hazaiaknál, az Olympiakoszban Alec Peters 12-vel volt a legeredményesebb.

ALBA BERLIN–MILAN 83–63

A berliniek megismételték az idény eleji remek sorozatukat: egymás után harmadszor is nyertek, katasztrofális közelmúltbeli vereségsorozatuk (12) már a múlté – és az utolsó helyről is elmozdultak. A Milan sokáig látótávolságon belül volt, a negyedik negyed elején felzárkózott öt pontra (62–57), de akkor tíz hazai pont következett, és onnan nem volt visszaút. Maodo Lo 17, Jaleen Smith 16 ponttal tolta az Alba szekerét, odaát Billy Baron most megragadt kilencen – Timothé Luwawu-Cabarrot 16-tal volt a legjobb.

PANATHINAIKOSZ–FENERBAHCE 88–94

Egy görög–török kosárcsata akkor is rendkívüli izgalmakat ígér, ha a két fél egyaránt ötös vereségszériával fut ki a parkettre. Mint most. Az első félidő inkább a Feneré, a második inkább a zöldeké volt, 34 másodperccel a rendes játékidő vége előtt öt ponttal vezettek a hazaiak, csakhogy Carsen Edwards egy duplával, Marko Gudurics egy triplával visszahozta a törököket. Az eltékozolt előny okozta sokkból még kijöttek a hazaiak, vezettek is a ráadásban, de megint kicsúszott a kezükből a meccs. Nigel Hayes-Davis hét nagyon fontos pontot dobott 69 másodperc alatt, 24-gyel ő lett a hajrát uraló Fener legjobbja, odaát Dwayne Bacon 27-nél állt meg.

BAYERN–BASKONIA 92–79

Nem csalatkoztak, akik a triplákban utazó csapatoktól sok hárompontost vártak: a Bayern játékosai már az első negyedben bevágtak nyolcat, és a továbbiakban nem is engedték ki kezükből a vezetést. A müncheni csapat végül 14 sikeres tripláig jutott (14/24), a Baskonia csak kilencig (9/30), és ez nagyjából meg is magyarázza a némileg meglepő végeredményt. Cassius Winston (16) vezérletével hat Bayern-kosaras jutott tíz pont fölé, a csapat sorozatban a harmadik hazai meccsét nyerte meg, míg a Baskoniában – amely egy hét alatt mindkét német csapat otthonában kikapott – Markus Howard volt a legponterősebb (21).

BOLOGNA–ZALGIRIS 77–87

A playoffhatár két oldalán egyensúlyozó csapatok meccsén végig a vendég litvánok vezettek, és a hatékony lepattanózásra építve (38 nekik, 24 az ellenfélnek) győztek is. Rolands Smits (17) szerezte a legtöbb pontot, a múlt héten súlyos sérülést szenvedő Keenan Evans helyére igazolt Isaiah Taylor 10 ponttal mutatkozott be. Milos Teodoszics 21 ponttal és 12 assziszttal zárt a házigazdáknál.

Bayern München (német)–Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol) 92–79
Panathinaikosz (görög)–Fenerbahce (török) 88–94 – h. u.

Crvena zvezda (szerb)–Monaco (francia)
Alba Berlin (német)–Real Madrid (spanyol)
Virtus Segafredo Bologna (olasz)–Olympiakosz Pireusz (görög)
Fenerbahce (török)–Bayern München (német)
Január 13., péntek
ASVEL Villeurbanne (francia)–Valencia Basket (spanyol)
Barcelona (spanyol)–Anadolu Efes Istanbul (török)
Panathinaikosz (görög)–Maccabi Tel-Aviv (izraeli)
Partizan Beograd (szerb)–Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol)
Emporio Armani Milan (olasz)–Zalgiris Kaunas (litván)

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.