Férfi kosár Euroliga: a ligaelső Fener pontrekorddal ütötte ki görög vendégét – videók

K. Zs.K. Zs.
2022.11.18. 23:21
Hanga Ádám a berlini Tamir Blattot üldözi a Real Madrid csütörtöki mérkőzésén (Fotó: Getty Images)
A listavezető Fenerbahce kiütötte a Panathinaikoszt a férfi kosárlabda Euroliga pénteki játéknapján, és idénybeli első 100 pont feletti teljesítményével megerősítette pozícióját a tabella élén. Továbbra is remek formában a Monaco és a Partizan, s hozzájuk hasonlóan a Zalgiris is hozta a megszokott hazai győzelmét.

FENERBAHCE–PANATHINAIKOSZ 107–77

Az isztambuliaknak minden esélyük megvolt arra, hogy a forduló előtti első helyüket megőrizzék, hiszen a Panathinaikosz, bár legutóbb győzött, messze nincs csúcsformában. De hogy klubrekord lesz a vége?! Az első negyed végét leszámítva végig a Fener vezetett, játékosai 78 százalékkal (!) dobták a duplákat, Scottie Wilbekin (19 pont) vezetésével besuvasztottak 12 triplát is. A ligaelső először jutott 100 pont fölé ebben az Euroliga-idényben, a 107 pont pedig klubcsúcs-beállítás az elitsorozatban. A PAO újra utolsó.

ZALGIRIS–MILAN 71–62

Három vereség egyhuzamban, a mezőny egyik legrosszabb pontátlaga – terhekkel bőven megpakolva érkezett a Milan a mindig forró kaunasi arénába, ahol egyszer sem sikerült vezetnie. Naz Mitrou-Long (19 pont) vezérletével sikerült szorosan tartani az utolsó negyedet, de öt pontnál közelebb nem jutottak az olaszok, nyert a Zalgiris – a szokásos 15 000-es publikum előtt immár negyedszer. Keenan Evans 23 pontot szórt a hazaiaknál.

MONACO–BASKONIA 79–74

Pontfesztiválban reménykedtek a semleges szurkolók, de nem lett az – inkább a védekezés dominált, és mint az eredmény is mutatja, elsősorban monacói oldalon. Legalábbis az utolsó negyedben, amelynek befejező öt percének még hátrányban vágtak neki a hazaiak, de onnantól már csak öt pontot engedélyeztek a 89 feletti pontátlaggal érkező Baskoniának. A triplagyáros Markus Howard csak három pontig jutott a vendégcsapatban, Elie Okobo 22-ig a hibátlan hazai mérlegét (3/3) megtartó Monacóban.

PARTIZAN–MACCABI 96–88

A két korábbi idegenbeli meccsén a Maccabi nem sok vizet zavart, egy hete pedig a hazai veretlensége is megszakadt, így volt miért harcolnia Belgrádban. Az első három negyedben az izraeliek jobban is álltak, de a harmadik tíz perc végén a Partizan elkapta a fonalat, és közönsége fantasztikus biztatásától kísérve behúzta a meccset. Zach Leday és Dante Exum 21-21 ponttal zárt, a remek idényt futó Mathias Lessort is betett egy 16 pontos, 8 lepattanós gyűjteményt a belgrádi közösbe. Zseljko Obradovics csapata a legutóbbi öt meccséből a negyediket nyerte meg.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

Hanga Ádám csapata, a Real Madrid sorozatban harmadszor is győzött: a királyiak hazai pályán 90–72-re verték az Alba Berlint – a magyar irányító a második félidőben már civilben tűnt fel a cserepadon, de későbbi spanyol sajtóhírek szerint a sérülése nem súlyos. A címvédő Anadolu Efes megverte a Barcelonát, szintén otthon nyert a Bologna és a Crvena zvezda, míg az Olympiakosz idegenben húzta be a hatodik győzelmét.

REAL MADRID–ALBA BERLIN 90–72

A két legjobban lepattanózó klub (Real, 37.1; Alba, 38.9 az eddigi meccsátlag) madridi találkozóján a berliniek dobták az első kosarat, de 8–2-re már a hazaiak vezettek, és a folytatásban már egyszer sem fordult az állás. A második félidőben állandósult a jelentős különbség, ezúttal a 19 pontos Vincent Poirier vitte a prímet a madridi csapatban. A Real sorozatban a harmadik Euroliga-meccsét nyerte meg, az Alba zsinórban az ötödiket veszítette el.

Hanga Ádám tagja volt a Real kezdő ötösének, de csupán 6:29 percet töltött a parketten. A második félidőben, a madridiak 65–48-as vezetésénél a Marca beszámolójában az olvasható, hogy Hanga alighanem megsérült, hiszen civilben tűnt fel a cserejátékosok között. Amúgy egy-egy elhibázott dupla és tripla, két védőlepattanó, egy labdaeladás, valamint egy kiharcolt fault került a magyar légiós neve mellé.

A Real csütörtök este nem adott ki hírt a magyar játékosról, ez remélhetőleg azt jelenti, hogy nincs nagy baj, inkább csak elővigyázatosságból nem erőltették a nemrég felépülő irányító további játékát egy sima mérkőzésen.

FRISSÍTÉS: spanyol sajtóhírek szerint Hanga sérülése nem súlyos, néhány napot kell csak kihagynia, utána újra edzhet.

ANADOLU EFES–BARCELONA 96–86

Az isztambuliaknak feltétlenül javítani kellett a védekezésükön ahhoz, hogy megszakítsák a Barcelona három meccsnél tartó győzelmi sorozatát, nem mellesleg pofozzanak valamennyit címvédőhöz méltatlan mérlegükön. Nos, bár a Barca ezúttal is eljutott 86 pontig, félelmetes triplavetője, Nicolás Laprovíttola pedig bevágott öt hármast (csapata összesen 15-öt), a védekezés nem állt össze igazán, és ezt a törökök kíméletlenül kihasználták. Will Clyburn 24, Vaszilije Micics 22 pontot szórt, Amath M'Baye pedig a 13 pontja mellett – mint az alábbi összefoglalóban is látható – kiosztott három kulcsfontosságú blokkot a hetek óta nyeretlen hazai csapatban, amely a második félidőben már végig vezetett.

CRVENA ZVEZDA–ASVEL 71–67

Túllendül-e végre a nyolcvan ponton a Crvena zvezda? Nos, ha ez nyolcadik próbálkozásra sem jött is össze, az új vezetőedző, a Vlada Jovanovics helyére igazolt 65 éves világjáró, Dusko Ivanovics győzelemmel mutatkozott be a belgrádi közönségnek. A Zvezda 9–0-val indított, elhúzott 16 ponttal is, de az ASVEL szép lassan visszakapaszkodott, az utolsó negyedben a vezetést is képes volt átvenni. A Cz félelmetes hangulatú csarnokában aztán mégiscsak kitört a népünnepély – előbb azért, mert Nemanja Nedovics nyolc másodperccel a vége előtt betörésből visszaszerezte az előnyt (69–67), majd azért, mert odaát Yves Pons mindkét büntetőjét elrontotta…

BAYERN–OLYMPIAKOSZ 71–82

Hosszú hetek nyeretlensége után kétszer győzött a Bayern, csakhogy most egy igazi nagyágyú, az idegenben eddig hibátlan Olympiakosz akadt az útjába. A bajoroknak nem is sikerült vezetniük egyszer sem. Le nem szakadtak, az utolsó negyedben négypontnyira is felzárkóztak – de ennyi volt a maximum. A vendégeknél Szasa Vezenkov ezúttal is nagyot játszott (20 pont, 13 lepattanó, 4 assziszt, 1-1 blokk és labdaszerzés), míg Moustapha Fall 16, Kosztasz Szlukasz 14 ponttal járult hozzá, hogy négy vendégeskedés után is tökéletes legyen az Olympiakosz idegenbeli mérlege.

BOLOGNA–VALENCIA 89–59

A múlt heti milánói olasz derbin remekül működött a Virtus védőjátéka – és ezúttal már a támadás is: a 16 pontos Jordan Mickey vezérletével négyen is legalább 14 pontig jutottak, míg odaát sikerült 10-en tartani az utóbbi hetekben remek formát mutató Chris Jonest. Igaz, a különbség olyan gyorsan tekintélyes lett, hogy a vendégek nem sokáig erőltették az ezúttal halványabb amerikai irányító játékát – csúnyán zárult le a hármas győzelmi széria.

0.250

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.