Férfi kosár Euroliga: Hanga elkapta a fonalat, a Real Madrid legyőzte a címvédőt

K. Zs.K. Zs.
2022.11.10. 22:17
Hanga Ádám kosárra tör az Efes elleni meccsen (Fotó: Getty Images)
Hanga Ádám csapata, a Real Madrid hazai pályán 94–85-re megverte a török Anadolu Efest a férfi kosárlabda Euroliga csütörtök esti programjában, a sorozat tavaszi fináléjának visszavágóján. A spanyol csapatban Hanga teljesítményindexe volt a legjobb. A Real négy győzelemmel és három vereséggel áll.

REAL MADRID–ANADOLU EFES 94–85

A tavaszi döntő két résztvevője egyelőre visszafogottan teljesít a mostani alapszakaszban, emiatt mindkettőnek kulcsfontosságú volt ez a mérkőzés. Nos, kezdettől látszott, hogy a Real ráhangolódása sikerült jobban: a hazaiak sokkal jobban szedték a lepattanókat, pontosabban dobtak, és Sergio Llull mindezt megfejelte egy fantasztikus dudaszós triplával az első félidő utolsó pillanataiban.

A madridiak az első félidőben 15 ponttal is vezettek, s ugyanez megvolt a nagyszünetet követően is, csakhogy 66–51 után az Efes elkapta a fonalat, és sorozatban tíz pontot gyártva szorossá tette a meccset. Sőt, 69–67-nél már csak két pont volt a különbség – akkor Hanga Ádám nagyon fontos duplát dobott, sőt a kiharcolt faultért kapott büntetőt is bedobta. Aztán ő készítette elő Vincent Poirier kosarát is, Llull dobott egy triplát – és megint megvolt a közte tíz.

A belelendülő Hanga újabb duplája után újra tíz volt az előny (79–69), sőt hamarosan ismét 15-re nőtt a különbség, és az isztambuliaknak onnan már nem volt visszaút.

Az ősz elején sérülés miatt sokat kihagyó Hanga ezúttal már több mint húsz percet játszott (23:03), hibátlan kétpontosmutatóval (5/5) 11 pontig jutott, továbbá négy védőlepattanó, hat assziszt és egy labdaeladás került a neve mellé, kiharcolt öt faultot, fújtak rá négyet – és csapatában az övé lett a legjobb teljesítménymutató (19).

Poirier és Gabriel Deck 13-13 ponttal zárt a tavaszi finálé elveszítéséért visszavágó Realban (tizenegy madridi játékos szerzett pontot), az Efesben Will Clyburn 25, Ante Zizic 17, Vaszilije Micsics 15 pontot szórt.

Egy remek jelenet a meccsről: Mario Hezonja háttal a gyűrűnek bemutatott zsákolását az idény egyik leglátványosabb kosaraként értékelte az Euroliga YT-csatornájának szerkesztője – az ívelt gólpasszt nem más szolgáltatta, mint Hanga Ádám.

FENERBAHCE–CRVENA ZVEZDA 93–79

A veretlenségüket utolsóként elveszítő isztambuliak az idegenben eddig rendre veszítő Cz ellen próbáltak visszatérni a győzelmi ösvényre, és ha nem is könnyen, sikerrel jártak. A törökök jól kezdtek, ám lerázni csak az utolsó negyedben tudták a palánkok alatt ezúttal a szokásosnál erőtlenebb belgrádiakat. Johnathan Motley remek napot fogott ki, 25 ponttal és 10 lepattanóval vezette a Fenert.

MILAN–VIRTUS BOLOGNA 59–64

Az olasz bajnoki rekorder fogadta legnagyobb hazai kihívóját, jól is kezdett, több mint tíz ponttal is vezetett, de a második negyedben fordult az állás. A bolognaiak elhúzni nem tudtak, azonban őrizgették néhány pontos előnyüket, és az öt triplát besuhintó Milos Teodoszics (15) vezérletével nyertek is. Jordan Mickey 14, Tornike „Toko” Sengelija 12 pontot szerzett a vendégek soraiban, Naz Mitrou-Long 13-mal finiselt a hazaiaknál. A két csapat 1998 óta először csapott össze az Euroligában.

OLYMPIAKOSZ–PARTIZAN 87–58

Szasa Vezenkov és Mathias Lessort személyében a liga meghatározó játékosa készült egymás ellen, és bár Lessort bizonyult a Partizan egyik leghasznosabb emberének, produkciója a szokásosnál halványabb volt, miközben odaát többen is remek napot fogtak ki. A kényszerűségből csak kilenc embert forgató Partizan, noha egyszer sem vezetett, a harmadik negyed hajrájáig képben volt, a negyedik játékrészre viszont kifulladt, csupán négy pontot szerzett. Vezenkov 15 ponttal, Kosztasz Szlukasz 17-tel finiselt a hazai csapatban.

ALBA BERLIN–BAYERN MÜNCHEN 77–79

A berliniek leszálló ágból, a müncheniek az első győzelmük lendületével készültek a német derbire, és érvényesült is a rövid távú tendencia: a Bayern behúzta a második diadalát. A vendégek 10 támadó lepattanót szedtek a palánkok alatt hagyományosan hatékony rivális ellen, 15–2-re nyerték a második szándékból szerzett pontok csatáját, 16 labdavesztésbe hajszolták bele a berlinieket – akik ráadásul pocsékul büntetőztek (10/19).

MACCABI TEL-AVIV–BARCELONA 79–86

A Maccabi négyből négyet nyert a Menora Mivtahim Arénában, de most el kellett búcsúznia hibátlan hazai mérlegétől: a lendületben lévő Barcelona nagy csatában megverte. A katalánok már az első negyedben bemutatót tartottak triplákból (zsinórban ötöt vágtak be), a harmadik negyed végi 10–0-jukat is két Laprovíttola-hármas fűtötte, és az utolsó játékrész eleji, meccsdöntőnek bizonyuló 11–1-be is belefért néhány a 13 sikeres távoli dobásukból. A Barca sorozatban harmadszor nyert.

ASVEL VILLEURBANNE–ZALGIRIS KAUNAS 76–93

A forduló előtt azonos mérleggel álló csapatok csaptak össze, sokáig szoros is volt a meccs, ám a hazaiak négy és fél perccel előbb “hazamentek”: a Zalgiris 19–2-es rohammal zárt, és elkönyvelte első idegenbeli győzelmét. Az öt triplát hintő Tomas Dimas 21 ponttal vezette a litván lőlapot.

PANATHINAIKOSZ–BASKONIA 98–83

A baszkok Euroliga-klubrekordot érő pontmennyiséget termeltek legutóbb, de ezúttal a harmadik negyedben elfogyott a lendületük: a Panathinaikosz nagyon eltökélt volt, hogy négy vereség után megtörje az átkot, ami kiegyensúlyozott támadójátékkal sikerült is. A 16-16 pontig jutó Derrick Williams és Dwayne Bacon, valamint a 11 pontja mellé 11 pattanót is lekapó Jorgosz Papajannisz vezérletével hat hazai játékos is 10 pont fölött zárt, csapatuk kettő híján elérte a 100-at – de a 98 is untig elég volt az első hazai győzelemhez.

VALENCIA–MONACO 89–84

A Valencia szinte végig vezetett, de lerázni nem tudta a jó formában lévő Monacót, így aztán az utolsó pillanatokig izgalmas, éles csatát hozott a forduló zárómeccse. Végül a jobb dobóteljesítmény, a meggyőzőbb palánk alatti takarító munka (40 lepattanó hazai oldalon, 28 a vendégeknél) no meg Chris Jones remek teljesítménye döntött – a 27 pontig jutó amerikai irányító két nagyon fontos kosarat dobott a hajrában.

499–5630.143

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.

Tornike Sengelija 12 pontot tett hozzá a Bologna terméséhez (Fotó: Getty Images)