Férfi kosár Euroliga: simán nyert a Real; megállíthatatlan a Milan – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.03.25. 00:29
A barcelonai Nikola Mirotic (33, világos mezben) 26 pontig jutott csütörtök este Athénban (Fotó: Getty Images)
Hanga Ádám csapata, a Real Madrid magabiztos győzelmet (96–79) aratott Bolognában a férfi kosárlabda Euroliga pénteki játéknapján, és négy fordulóval az alapszakasz zárása előtt utolérte az első helyen álló Olympiakoszt, amely simán kikapott Belgrádban. A Milan újabb látványos sikerrel igazolta jó formáját és rájátszást illető reményeinek megalapozottságát, a Monaco hazai győzelemmel hivatalosan is bejelentkezett a playoffba, és tett egy lépést a becsekkolás felé a Fenerbahce is.

VIRTUS BOLOGNA–REAL MADRID 79–96

Hanga Ádám asszisztjával és Guerschon Yabusele triplájával kezdődött a bolognai mérkőzés, a magyar irányító duplája után már 16–6-ra vezettek a madridiak, és az első félidőben tekintélyes előnyt szereztek (33–50). A nagyszünet után aztán hullani kezdtek a hazai triplák, Marco Belinelli, Daniel Hackett, Tornike Sengelija is bezúzott egyet-egyet, és Belinelli duplája után már csak hét pont volt a különbség (55–62). A Real összekapta magát, és miután a negyedik negyed elején Mario Hezonja négy perc alatt bedobott öt (!) hárompontost, nem volt kérdés, ki nyeri a meccset.

Hezonja 26, Yabusele 24 ponttal zárt, a Virtusban Belinelli 26-tal finiselt. Hanga Ádám 12:34 percet játszott, két pontot szerzett (1/5 mezőnyből), két lepattanó, egy-egy assziszt, blokk és labdaszerzés, 3-3 elkövetett és elszenvedett fault került a statisztikai lapjára.

PARTIZAN–OLYMPIAKOSZ 90–75

A playoffba tartó Partizan nagyon fontos győzelmet aratott, egyúttal nyomatékosította, hogy belgrádi otthonában a mezőny legjobbjai sem mehetnek biztosra. Az éllovas pireusziaknak csak felvillanásaik voltak, a fekete-fehérek végig kézben tartották a meccset. James Nunnally 19, Kevin Punter 17 pontot szerzett a hazai csapatban, nagyot játszott a negyedik negyedben káprázatosat zsákoló Dante Exum, Shaquielle McKissic 21-gyel zárt a vörösöknél.

MONACO–VALENCIA 90–79

A Valencia másfél negyeden át tartotta a lépést a hazaiakkal, aztán nekilódult a Monaco, és húsz pont közelébe pumpálta fel előnyét (58–41). A rájátszásért hajtó spanyol csapat a negyedik negyed elejére felkapaszkodott négy pontra (71–67), de a következő több mint négy percben nem szerzett kosarat, ami ezen az estén nem fért bele. A Monaco a győzelmével bejutott a playoffba, soraiban ezúttal hatan jutottak legalább tíz pontig – a legtöbbet Jaron Blossomgame (14) szerezte.

FENERBAHCE–ZALGIRIS 87–79

Szoros első negyed után elhúzott a Fenerbahce, állandósult a 10 pont körüli előnye, és be is húzta a mérkőzést, ami fontos volt a Milan elleni keddi hazai vereség után. Nigel Hayes-Davis 19 ponttal vezette a hazai lőlapot volt csapata ellen, Rolands Smits 18 pontot szerzett a Zalgirisban.

MILAN–BAYERN MÜNCHEN 99–74

A Milan már a mérkőzés első negyedében pontokba foglalta az aktuális játékerő-különbséget (25–8), és a nyolcadikat is megnyerte a legutóbbi kilenc Euroliga-meccséből. Ha az olasz csapat nem baltázta volna el az idényrajtot, már a playoffban lenne, így viszont az idei remeklés ellenére sem mehet biztosra – igaz, a remény fordulóról fordulóra erősödik. Shabazz Napier 20 pontot szerzett a Milanban, míg Andreas Obst – aki hét sikeres triplával beállította a klubrekordot – 27 ponttal zárt a Bayernben.

CSÜTÖRTÖKÖN TÖRTÉNT

A Barcelona 88–74-re győzött a Panathinaikosz vendégeként, és ezzel matematikailag is biztossá tette, hogy ott lesz a rájátszásban. Ugyanoda igyekszik a Franciaországban fontos győzelmet arató Maccabi Tel-Aviv, és menne a címvédő Anadolu Efes is, amely azonban meglepő berlini vereségével nagyon nehéz helyzetbe került.

CRVENA ZVEZDA–BASKONIA 74–63

Az első félidő nagy része a Baskoniáé volt, de a nagyszünetben már a Zvezda vezetett, és a folytatásban a szerb csapat remek védekezéssel megbénította a baszkok egyébként hatékony támadójátékát. A 20 pontos Nemanja Nedovics vezette hazaiak papíron versenyben maradtak a playoffért, de csak papíron... Darius Thompson 15 pontot szerzett a Baskoniában.

PANATHINAIKOSZ–BARCELONA 74–88

Jól kezdtek a hazaiak, de a második negyed elejétől már a Barcánál volt az előny, és a katalánok a 26 pontos Nikola Mirotic vezérletével simán nyertek is. Tomás Satoransky tripla dupla közelében járt a vendégeknél (8 pont, 9 lepattanó, 9 assziszt), a Panathinaikoszban Jorgosz Papajannisz 19 pontot szerzett.

ASVEL–MACCABI TEL-AVIV 67–85

Sokáig szoros volt a csata, aztán a harmadik negyedben nyílt ki az olló, és a Maccabi az ötödiket is megnyerte a legutóbbi hat mérkőzéséből. Wade Baldwin 23 ponttal vezette a vendégek lőlapját, a sereghajtó ASVEL sorozatban kilencedszer kapott ki.

ALBA BERLIN–ANADOLU EFES 95–93

Nagy bajban a címvédő Efes! Az isztambuliak 19 pontos hátrányból még visszakapaszkodtak a 30 pontig jutó Vaszilje Micics vezérletével, 48 másodperccel a vége előtt vezettek is (90–93), ám Tamir Blatt egy hármassal egyenlített, majd az elrontott vendégakció után, gyakorlatilag a végső dudaszó pillanatában Luke Sikma egy támadólepattanóból visszazsákolt, és megnyerte a meccset az Albának. Jaleen Smith 25 pontot szerzett a hazaiaknál, az Efes pedig alighanem lemarad az idei playoffról.

* a csillaggal jelölt csapatok bejutottak a playoffba

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.