Férfi kosár Ek: második meccsén is kikapott a PVSK

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2019.10.29. 19:48
A fehér mezes PVSK nem bírt a Benficával (Fotó: Laufer László)
A PVSK 89–81-re kikapott hazai környezetben a Benficától a férfi kosárlabda Európa-kupa A-csoportjának második fordulójában. A magyar csapat két vereséggel kezdett, míg a portugál együttes két győzelemmel.

Ilyen még nem volt Pécsen – legalábbis a férficsapatnál, azaz a PVSK-Veolia kedd este mutatkozott be a nemzetközi kupaporondon. Ennek megfelelően sok néző látogatott ki a Lauber Dezső Városi Sportcsarnokba, ahol a FIBA Európa-kupa A-csoportjának 2. fordulójában a 27-szeres portugál bajnok Benfica volt a vendég. A jelenlegi csapatot a Bajnokok Ligája csoportkörében való szereplés reményében építették, ám a selejtező 2. fordulójában a montenegrói Mornar Baron nem tudta átküzdeni magát a gárda. Amelyet a korábbi 46-szoros válogatott kosaras, a 61 éves Carlos Lisboa irányít, akit az országban minden idők legjobb portugál kosárlabdázójának tartanak.

A hazai csapat megilletődöttnek tűnt, talán éppen a debütálás miatt, a Benfica pedig szervezetten, jól játszott, s már az első percektől kezdve diktálta a tempót, és magához ragadta a kezdeményezést. Sérülés miatt az amerikai bedobó, Quincy Diggs is hiányzott a baranyai együttesből, míg a másik oldalon Damian Hollis hét pontot szerzett hét perc alatt. A korábbi fehérvári magasbedobó, aki bajnok és kupagyőztes volt az Albával 2013-ban, és társai önbizalomtól duzzadóan kosaraztak, s bátran vállalkoztak. A pécsiek elsősorban szerzett labdákból dobott gyors lefutásgólokkal kapaszkodtak, s két pontra megközelítették a portugálokat. Aztán a második negyedben jött egy kétperces hazai hullámvölgy, ennek eredményeképpen 12 ponttal megugrottak a vendégek. Hiába kért időt Csirke Ferenc, a hazaiak mestere, a 20. percben már húsz volt közte, mert a játék minden szegmensében jobbak voltak a portugálok.

A fordulás után 13 pontra visszajött a Pécs a 25. percben, de továbbra is abból találtak be Ruják Andrásék, ha gyors akciókat vezettek, a felállt védelem ellen nehezebben ment a támadásszervezés. Sajnos a negyed végére megint 23-ra hízott a Benfica előnye, amely ezután az utolsó percig húsz egység körül tartotta a fórját. Az utolsó másfél percben tízen belülre jöttek a hazaiak – a közönség pedig hálás volt a harcért, hiszen felállva tapsolta meg kedvenceit, akiknek elsőre nem jött össze a győzelem hazai pályán.

KOSÁRLABDA
FÉRFI EURÓPA-KUPA
2. FORDULÓ
A-CSOPORT
PVSK-Veolia–Benfica (portugál) 81–89
(20–22, 13–31, 21–22, 27–14)
Pécs, 2500 néző. V: Matejek (cseh), Mahlin (orosz), Csupancsics (szlovén)
PÉCS: PONGÓ M. 10, Ruják A. 2, CH. SMITH 15/9, Budimir 10/6, Aiken 11. Csere: Csirics 10, Antóni 9/9, Horti 5, BÍRÓ L. 9/3, Dragasevics, Kocsis Z. Edző: Csirke Ferenc
BENFICA: J. Silva 3/3, MURRY 16/6, DOWNS 9/3, HOLLIS 14/6, MCGHEE 12. Csere: Coleman 7, BARROSO 16/12, R. Lisboa 3, J. Gomes, Hallmann 7, Delgado 2. Edző: Carlos Lisboa
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–9. 6. p.: 11–13. 13. p.: 23–27. 17. p.: 29–42. 23. p.: 40–61. 26. p.: 48–66. 33. p.: 58–78. 37. p.: 71–85
Csirke Ferenc:
– A második negyed négy-öt perces rövidzárlata meghatározó volt, ekkor nyolc perc alatt mindössze két csapatfaultig jutottunk, pedig erre mondom, védekezzünk keményebben, és ha büntetőket dobnak, dobjon az ellenfél. Így könnyű kosarakat kaptunk, ráadásul a Benficánál a kispadról szinte jobb játékosok szálltak be, mint amilyenek a kezdőcsapatot alkották. Ruják András rúgást kapott a lábára, és Antóni Csanádnál is gyanús, hogy eltört a gyűrűs ujja. Pedig mi csak komplex csapattal tudunk úgy teljesíteni, mint a Benfica.
Carlos Lisboa: – Mindkét csapat jól játszott, mi támadásban és védekezésben is valamivel jobban. De mostantól a szombati bajnokinkra kell koncentrálnunk.