Férfi kosár Eb: Doncic-parádé, Szlovénia nyerte meg a rangadót

K. Zs.K. Zs.
2022.09.07. 19:22
Luka Doncic 47 pontot dobott a szlovén válogatottban (Fotó: Árvai Károly)
A 47 pontig jutó Luka Doncic vezérletével a címvédő Szlovénia 88–82-re legyőzte Franciaországot a férfi kosárlabda Európa-bajnokság szerdai játéknapjának rendkívül izgalmas rangadóján, ezzel megnyerte a B-csoportot. A „magyar hatos” másik mérkőzésén a litván válogatott 87–70-re megverte Bosznia-Hercegovinát, és biztossá tette, hogy – a B-csoportból már korábban továbbjutó szlovénok, németek és franciák mellett – ott lesz a nyolcaddöntőben. Az A-csoport élén Spanyolország végzett, miután 72–69-re legyőzte Törökországot.

FRANCIAORSZÁG–SZLOVÉNIA 82–88

Jól kezdtek a franciák, 14–3-ra elhúztak, aztán szép lassan bemelegedett Luka Doncic... A szlovénok NBA-klasszisa megzabolázhatatlanul termelte a pontokat, és vezérletével állandósult csapata néhány pontos vezetése. A „kékek” – profitálva Doncic kisebb sérülés miatti átmeneti kiszállásából is – egálra hozták az állást a harmadik negyed végére (64–64), de belealudtak az utolsó tíz perc elejébe, és Doncicot újfent a soraikban tudó szlovénok elhúztak tíz ponttal (70–80).

Nem volt még vége: Rudy Gobert vezérletével egy pontra visszajöttek a franciák, sőt 82–82-nél a vezetés átvételéért támadhattak, de Goran Dragic labdát szerzett, ziccert dobott, Vlatko Cancar is bedobott egy triplát, majd egy újabb Dragic-labdaszerzés és -dupla eldöntötte a meccset.

A végjáték hőse tehát Dragic volt, azonban a meccsé Doncic: 47 pont, hét lepattanó és öt assziszt került a neve mellé – szlovén kosaras még sosem dobott ilyen sok pontot Európa-bajnoki mérkőzésen.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

Doncic 47 pontjánál csupán egyvalakinek volt nagyobb meccstermése az Eb-k történetében: az 1957-es torna pontkirályának, a belga Eddy Terrace-nak, aki 63 pontot dobott az albánok ellen 90–48-ra megnyert meccsen. A belgák a 12. helyen végeztek a bulgáriai tornán – többek között a negyedikként záró mieink is nagyon (84–50) megverték őket –, az albánok a 16., azaz az utolsó helyen.

ÍGY JÁTSZOTT LUKA DONCIC

LITVÁNIA–BOSZNIA-HERCEGOVINA 87–70

A litvánokkal még sohasem fordult elő, hogy nem jutottak tovább az Európa-bajnokság csoportköréből, és az első félidő vége felé kezdett biztossá válni, hogy ez most sem fog megtörténni. Az addig is vezető baltiak 38–36 után kivágtak egy 18–5-ös rohamot, a harmadik negyedben 22 ponttal is vezettek, és simán legyőzték a meccs előtt szintén a továbbjutásban reménykedő bosnyákokat.

Litván oldalon Jonas Valanciunas és Domantas Sabonis együttesen 25 pontot, 21 lepattanót és 9 asszisztot tett be a közösbe.

TÖRÖKORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 69–72

A litvánok már tudják is, hogy a legjobb 16 között a spanyolok ellen folytatják. Szerda délután Tbilisziben a spanyolok szoros csatát vívtak, de a hajrát kicsivel jobban bírták, mint a szintén a csoport első helyére hajtó törökök, így ők nyerték meg az A-csoportot.

A negyedik negyed elején a törökök 9–0-s rohanással hárompontos előnyt szereztek, de a spanyolok gyorsan visszavették a vezetést, és a hajrában kézben tartották az irányítást. Alberto Díaz ízelítőt adott remek védőjátékából, 19 másodperccel a vége előtt labdaeladásba kergette a törököket, majd odaát Willy Hernangómez bedobta azt a két büntetőt, amellyel biztossá vált a spanyol győzelem.

A spanyolok 19 támadólepattanót szedtek, és 45–37-re nyerték meg a lepattanóharcot.

WILLY HERNANGÓMEZ VOLT A MECCS EMBERE

BULGÁRIA–BELGIUM 80–89

A ki-ki meccs második negyedében megugrottak a belgák, 13 ponttal is vezettek (41–28), és bár térfélcsere után, 45–45-nél utolérték őket a bolgárok, sikerült újra lendületbe jönniük. Győzelmükkel a belgák továbbjutottak, Bulgária kiesett.

A belga csapatban Retin Obasohan 25, Emmanuel Lecomte 20 pont szerzett, az Alekszandar Vezenkov (26 pont, 13 lepattanó) hajtotta bolgárok 13 triplát vertek be.

GRÚZIA–MONTENEGRÓ 73–81

Ki-ki mérkőzést vívott az A-csoport házigazdája, Grúzia is Montenegróval, és bármennyire reménykedett is a tbiliszi kosárlabda-közösség, kedvenceik csak néhány percig tudtak vezetni, a második negyed reménykeltő perceit leszámítva végig üldözték az eredményt – és a papírformának megfelelően kikaptak, Montenegró jutott be a legjobb 16 közé.