Férfi kosár Eb: 27-tel vezettek a németek – thriller lett a vége

2022.09.10. 23:16
Dennis Schröder (jobbra) vezette győzelemre a németeket (Fotó: AFP)
A mieink csoportjából továbbjutó négy válogatott közül három sikerrel vette a nyolcaddöntőt a férfi kosárlabda Európa-bajnokságon. A szombati játéknapon a házigazda Németország nagy csatában, 85–79-re legyőzte Montenegrót, Franciaország még kiélezettebb küzdelemben, hosszabbításban gyűrte le Törökországot (87–86), míg a címvédő Szlovénia – elsősorban a negyedik negyedben mutatott remek játékával – 88–72-re verte meg Belgiumot. A késő esti meccsen Litvánia is nagyszerűen helytállt a csoportgyőztesként érkező Spanyolország ellen, de a hosszabbításban 102–94-re alulmaradt.

NÉMETORSZÁG–MONTENEGRÓ 85–79

Az első kosarat a montenegróiak szerezték, de 11–2-re már a németek vezettek, és úgy tűnt, a házigazdák díszlépésben masíroznak be a legjobb nyolc közé. Nem egészen így történt. Bár a nagyszünetben 24 ponttal vezetett a német csapat (48–24), sőt egy triplával nyitotta a harmadik játékrészt, fokozatosan csökkent a különbség. Amilyen egyoldalú volt az első félidő, szép lassan olyanná vált a második is, csakhogy ezúttal a montenegróiak brillíroztak, és a negyedik negyedben feljöttek öt pontra (69–64). Az utolsó percben háromra (80–77)! A viharos utolsó 26 másodpercben aztán a németek biztos kézzel értékesítették a büntetőket – bedobott kettőt a meccs emberének megválasztott, 22 ponttal, 8 assziszttal és 4 lepattanóval finiselő Dennis Schröder is –, és nagy nehézségek árán hat ponttal megnyerték a meccset.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

DENNIS SCHRÖDER LETT A MECCS EMBERE

SZLOVÉNIA–BELGIUM 88–72

A szlovénok repülőrajtot vettek, 16–5-re megugrottak, de a belgák nem roppantak össze, szépen tartották magukat, fel-felzárkóztak néhány pontra, majd nagy meglepetésre a negyedik negyed elején átvették a vezetést (63–64). Akkor azonban a szlovénok megrázták magukat, és egy 19–0-s rohammal eldöntötték a meccset. A csoportkör utolsó mérkőzésén 47 pontig jutó szlovén klasszis, Luka Doncic ezúttal 35 pontot szerzett.

ÍGY LETT A MECCS EMBERE LUKA DONCIC

FRANCIAORSZÁG–TÖRÖKORSZÁG 87–86

A mérkőzést a franciák kezdték jobban, 7–0-ra megléptek, majd az első negyedet követően 18–11-re vezettek. A második játékrészben viszont már teljesen kiegyenlítetté vált a küzdelem, a törökök pedig a 22–6-ra megnyert harmadik felvonással átvették az irányítást. A franciák részéről Rudy Gobert – egy támadólepattanó, zsákolás kombinációval – két másodperccel a vége előtt mentette túlórára a találkozót (77–77), a ráadásban pedig minimális különbséggel győztek. Gobert 20 ponttal és 17 lepattanóval zárt.

RUDY GOBERT KULCSEMBER VOLT A FRANCIÁKNÁL

SPANYOLORSZÁG–LITVÁNIA 102–94

Az első negyedben fej fej mellett haladtak a csapatok, a másodikat aztán 10–2-vel kezdték a spanyolok. Nem sokáig tudták megőrizni előnyüket: 14–4-es rohanás után már a litvánok mentek héttel (36–43), a harmadik negyedben is végig ők vezettek – volt, hogy tizenegy ponttal is (47–58) –, sőt a negyedikben is előrébb jártak sokáig. Az utolsó másodpercben aztán már nekik kellett hosszabbításra menteniük a meccset – Ignas Brazdeikis támadólepattanót szedve tuszkolta a labdát a remekül hajrázó spanyolok gyűrűjébe (83–83). A ráadás első öt pontját a spanyolok szerezték, és bár a litvánok egypontnyira felzárkóztak (95–94), a rivális jól büntetőzött az utolsó fél percben – Spanyolország készülhet a negyeddöntőre.

ÍGY MENTETTÉK HOSSZABBÍTÁSRA A MECCSET A LITVÁNOK

LORENZO BROWN 28 PONTTAL SEGÍTETTE A SPANYOLOKAT, Ő LETT A MECCS EMBERE

FÉRFI KOSÁRLABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
NYOLCADDÖNTŐ, BERLIN
Franciaország–Törökország 87–86
(18–11, 25–24, 6–22, 28–20, 10–9) –hosszabbítás után
Szlovénia–Belgium 88–72 (24–19, 20–22, 19–19, 25–12)
Németország–Montenegró 85–79 (19–10, 29–14, 19–26, 18–29)
Spanyolország–Litvánia 102–94 (19–20, 21–25, 23–23, 20–15, 19–11) – hosszabbítás után