A Szolnoki Olaj emelt fővel kapott ki Zágrábban a Cedevitától

ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR (KEZDŐ5.HU)
2012.11.18. 21:03
Simon Balázs (jobbra) 27 perc alatt 16 pontot tett bele a szolnoki közösbe (Fotó: NS-archív, Szabó Miklós)
A férfi kosárlabda Adria-liga alapszakaszának kilencedik fordulójában a Szolnoki Olaj ötpontos vereséget szenvedett a horvát Cedevita Zagreb vendégeként. A vesztes dicséretére szóljon, hogy végig nyílt csatára késztette ellenfelét. A sereghajtó magyar együttes hetedszer kapott ki, a középmezőnyből az élmezőnybe fellépő horvát hatodszor nyert.

1. negyed

Elég rosszul, 5–0-s hazai rohanással kezdődött a találkozó, de az Olaj összeszedte magát támadásban. Simon Balázs és Ernests Kalve vezérletével tapadtak a Cedevitára, kettejük hasznos játékával 17-14-ig sikerült tartaniuk a lépést. Két igazán nagy gond volt az első negyedben. Egyrészt Báder Márton négy percet sem tudott a pályán tölteni, két személyi hiba miatt le kellett üljön a kispadra. Másrészt pedig a védekezés romokban hevert. Horváth Ákos vezetésével 28–19 után megindult felfelé a magyar bajnok. Szerencsére a negyed utolsó perceiben a védekezés is kezdett összeállni, bele is hibázgattak a hazaiak a dobásokba (28–24).

2. negyed

A második felvonás eleje Brandon Gayé volt. Az amerikai erőcsatár 7 pontot és két labdaszerzést jegyzett szűk két percen belül, vezetésével pedig már egy ponttal a magyarok vezettek a 13. perc közepén (30–31). Az első negyed pontgazdagsága után ebben a periódusban meglepően sok hiba csúszott a támadásokba. A Szolnok továbbra is jól játszott, a horvátok viszont teljesen megállni látszottak. A Cedevita időkérése csak részben használt számukra, egyenlítettek ugyan, de fordítani, ellenfelükön átgázolni nem sikerült, fej-fej mellett haladtak a felek. A végjátékban büntetőkkel elhúztak ugyan 46–42-re a hazaiak, ám Fodor Márton két, és Horváth Ákos egy triplájával megint a Szolnok vezetett (47–51).

3. negyed

Sajnos hiába kezdődött a fordulás utáni pontgyártás egy Olaj triplával, hátul ugyanúgy nem sikerült összezárni, mint a találkozó legelején, és egy 9–0-s rohanásnak köszönhetően 56–54-nél már a horvátoknál volt az előny úgy, hogy alig két perccel korábban még a Szolnok ment hét egységgel. Három és fél perc alatt több eladott labdát (4) jegyeztek a magyarok, mint az egész első félidőben (3), és a dobásokba is hiba csúszott ebben a periódusban. Bár sikerült közelebb jönnie a vendéglátóknak a támadásban pontatlanná váló Szolnok ellen, még mindig nem sikerült beérniük ellenfelüket, érett a bombameglepetés (65–68).

4. negyed

A záró játékrész megint nem indult túl jól, hiszen az előző felvonás végén pályára dobott 18 éves bosnyák center, Jusuf Nurkic tarthatatlan volt ebben a periódusban, vezetésével visszavette a vezetést a Cedevita (71–68), Pór Péter pedig ezúttal nem kockáztatott, időt kért, hátha előbb tudja rendezni a sorokat a fejekben. Óriási adok-kapok kezdődött, kosárra kosár volt a válasz mindkét oldalon, és amit talán még itthon sem gondoltak volna sokan, öt pontos hátrányból újra vissza tudta venni a vezetést az Olaj Simon két hármasával öt perccel a mérkőzés vége előtt (80–81), megint a horvátok kértek időt. 82–83-as állással fordultak a csapatok az utolsó kettő percre, amikor a francia válogatott Gelabale bevert egy lélekölő hármast, a túloldalon pedig Grebenár csak egy büntetőt tudott értékesíteni két kísérletből, így egy ponttal már vendégek vezettek. Horváth borzasztóan fontos kettesével élt még a remény az utolsó percre fordulva, ám Andric két jó büntetője után Fodor kihagyta az egyenlítő triplát, Wright újabb két egypontosával pedig látótávolságon kívül került a Cedevita. Pór Péter még időt kért, ám ez már nem számított ekkor (91–86).

FÉRFI KOSÁRLABDA, ADRIA-LIGA, ALAPSZAKASZ, 9. FORDULÓ
CEDEVITA ZAGREB (horvát)–SZOLNOKI OLAJ KK 91–86 (28–24, 19–27, 18–17, 26–18)
Zágráb, 1200 néző. V: Belosevics, Mrdak, Juras (szerbek)
ZAGREB: Ilievszki 10/6, Wright 18/3, Gelabale 15/3, Suput 14, Biljan 11. Cs: Green 5/3, Babic 2, Andric 4, Car 3, Nurkic 9. Edző: Bozsidar Maljkovics
SZOLNOK: Simon B. 16/6 , Horváth Á. 14/9, Sehovics 7/3, Kalve 8, Báder 4. Cs: Szabó M. 8, Fodor M. 6/6, Gay 18/9, Trepák, Grebenár 5. Edző: Pór Péter
Az eredmény alakulása. 5. perc: 11–10. 11. p.: 30–24. 13. p.: 30–31. 18. p.: 45–42. 20. p.: 47–51. 22. p.: 47–54. 23. p.: 56–54. 26. p.: 57–63. 30. p.: 63–68. 33. p.: 71–68. 37. p.: 80–83. 39. p.: 85–83
Kipontozódott: Kalve (39. p.), Gay (40. p.)