A Szolnok és az Albacomp is száz fölé ment, az Atom a harmadik

2011.04.02. 20:12
Nem történt meglepetés a férfi kosárlabda-bajnokság alapszakaszának szombati záró fordulójában: a Szolnok, az Albacomp és az Atomerőmű egyaránt érvényesítette a papírformát, így e három csapat ebben a sorrendben végzett a dobogón, és jutott be a rájátszásba. A Körmend kínos vereséget szenvedett Debrecenben, a Kaposvár 123 ponttal tömte meg a Sopron kosarát.

Brooks Sales (Atom, balra) és Tóth Ádám (ZTE) 10-10 pontot szerzett, előbbié ért többet (Fotó: Pej László)

Az utolsó napi program egyik érdekessége a tavalyi bajnoki döntő paksi „visszavágója" volt. Baki Gergely triplája révén az első kosár a címvédő Zalaegerszegé lett, ám a jelenlegi erőviszonyoknak megfelelően hamar fordult a kocka. Az Atomerőmű lassacskán elhúzott, és negyedóra elteltével már tíz ponttal vezetett. Morgen Ferdinánd triplája után tovább nőtt a különbség (27–14), és innentől egyoldalú játék zajlott a pályán, az Atom kiütéssel nyert, és biztossá tette, hogy a Körmendet megelőzve harmadikként jut be a rájátszásba.

Az éllovas Szolnok a szoros első negyed végjátékában kezdett meghatározó fölénybe kerülni Szegeden, majd Báder Mártonnak a második játékrész elején értékesített két büntetője után tartósan tíz pont felett tartotta a különbséget. A Szedeák az utolsó negyedben nagyon felpörgött, egy híján harminc pontot szerzett, ám az Olaj győzelmét nem veszélyeztette semmi – a vendégek a százpontos határt is elérték.

A Salgótarján négy gyors ponttal meglepte az Albacompot, ám erre jött a csattanós válasz (11–0), és egy pillanatig sem volt kérdéses, ami tulajdonképpen a kezdés előtt sem volt az. Hanga Ádám triplája után, a 8. percben a fehérváriak már tízpontosnál nagyobb különbséggel vezettek (21–9), a 16. percben – akkor Simon Balázs vert be egy hármast – húsz fölé pumpálták a differenciát (35–13). A hazaiak továbbra is „hallgattak", Bódi Ferenc triplája 20–0-s Alba-rohamot zárt le, és immár 45–15-re vezettek a vendégek. A végén itt is meglett a száz.

Kérdéses volt, hogy az 5. helyezett Kecskemét mögött milyen sorrendben nyomul be a következő három csapat a felsőházi rájátszásba. A ZTE paksi veresége ellenére megtartotta a hatodik pozíciót, mivel a Falco kikapott Pécsett. A PVSK-nak a hetedik helyhez, vagyis az Olaj elkerüléséhez legalább 24 ponttal kellett volna győznie, és bár volt is ekkora előnye (79–55), azt nem sikerült megtartania – így a szombathelyiek lettek a hetedikek.

A felsőházi rájátszásról lemaradó csapatok közül a Kaposvár pontzuhatagot küldött a Sopronra, soraiban Kurt Cunningham (25), Daniel Werner (23), Josh Wilson (22) és Soós Gábor (20) egyaránt elérte a húszpontos határt.

Az eddig mindössze egyetlen győzelmet elkönyvelő Debrecen szép győzelmet aratott az elvben a harmadik helyre is esélyesként érkező Körmend felett. A 25. percben Rashad Bell zsákolása után még a vasiak vezettek (54–57), ám erre 28–4-es hazai száguldás következett, és ennek következtében elképesztően nagy különbségű debreceni győzelem született.

Győzött a Nyíregyháza is, amely szinte végig vezetett a Kecskemét ellen, ám végül csak kétszeri hosszabbításban kerekedett föléje.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
ALAPSZAKASZ, 26. (UTOLSÓ) FORDULÓ
ATOMERŐMŰ SE–ZALAKERÁMIA-ZTE KK
85–56 (17–9, 23–19, 21–14, 24–14)
Paks, 900 néző. V: Hartyáni, Makovsky, Jurák
ATOMERŐMŰ: KOVÁCS Á. 13/3, Hodges 2, VOJVODA 15/9, JOHNSON 14/3, Sales 10. Cs: Tóth P. 7/3, Morgen 3/3, Pavlik 6, Faragó 2, KÖRTÉLYESI 11, Horti 2. Edző: Horváth Imre
ZALAEGERSZEG: Vertetics 4, Baki 10/6, Gáspár 5/3, TÓTH G. 11/6, TÓTH Á. 10. Cs: KINTER 11/3, Délity 3/3, Kerkai 2, Mészáros M., Takács A., Gáll. Edző: Völgyi Péter
Mezőnybeli dobószázalék: 52 (35/67), 38 (24/63). Büntetők dobószázaléka: 73 (8/11), ill. 14 (1/7). Lepattanók: 38, ill. 38. Legtöbb lepattanó: Sales 9, ill. Tóth G. 8. Legtöbb gólpassz: Hodges 4, ill. Vertetics 6
Az eredmény alakulása.3. p.: 5–7. 6. p.: 13–9. 8. p.: 17–9. 15. p.: 29–16. 18. p.: 36–23. 24. p.: 45–35. 25. p.: 51–35. 33. perc: 73–47. 37. p.: 78–51
Horváth Imre: – Nem játszottunk jól a mérkőzés elején, enerváltan kezdtünk, mindössze az utolsó tizenöt percben mutatott játékkal lehettem elégedett. Örülök az alapszakaszban megszerzett harmadik helynek.
Völgyi Péter: – Reálisnak mondható ez az eredmény. Sok labdát adtunk el, ennek is köszönhető, hogy nem tudtunk szorosabb meccset játszani a Pakssal.
KONECRANES-SALGÓTARJÁN–ALBACOMP
58–107 (11–25, 8–24, 23–28, 16–30)
Salgótarjáni Városi Sportcsarnok, 500 néző. V: Ádám, Hegedűs, Balog Gy.
SALGÓTARJÁN: Rodgers, Sebők 6/6, KOCSIS 13/12, Koma 12, UKEAGU 16. Cs: Hartvich 11, Szabó Z., Kiss K., Dániel P. Edző: Kovács Nándor
ALBACOMP: SIMON B. 7/3, Hanga 16/12, CROCKER 23/9, HENDLEIN 13/3, Jones 12. Cs: Keller Á. 4, HOLLIS 21/9, Bódi 9/6, Antal, Kertész 2, Somogyfoki, Keller V. Edző: Dzunics Braniszlav
Az eredmény alakulása. 3. p.: 4–0. 7. p.: 7–18. 13. p.: 13–29. 18. p.: 13–45. 23. p.: 25–57. 27. p.: 35–71. 33. p.: 50–84. 38. p.: 52–100
Kovács Nándor: – Az Albacomp más klasszist képvisel, ez meg is látszott az eredményen. Reméljük, hogy a lelkes szurkolóinknak a rájátszáson több örömet szerzünk, mint az alapszakaszban.
Dzunics Braniszlav: – Az első félidei jó játékunkkal – amikor mind támadásban, mind védekezésben kiválót nyújtottunk – eldöntöttük a mérkőzést.
FACTUM SPORT DEBRECEN–MJUS FORTRESS–KÖRMEND
96–74 (20–22, 25–22, 25–15, 26–15)
Debrecen, 500 néző. V: Földházi, Benczúr, Gorka
DEBRECEN: KALUHA 17/9, SINGLETARY 19/9, MONDZINGER 12/6, MEKONGO 17, LANGFORD 15/6. Cs: Tóth G. 6, BOROS 7/3, Kovács I. 3/3. Edző: Mika Turunen
KÖRMEND: Ruják 10/3, Németh I. 14/12, Ferencz 3/3, Bell 24, Dies 9. Cs: Hegedűs G. 2., Boldizsár 6, Trummer, Dávid G. 6, Sonyák. Edző: Sabáli Balázs
Az eredmény alakulása. 7. p.: 14–11. 13. p.: 22–27. 14. p.: 37–37. 23. p.: 49–53. 29. p.: 67–54. 34. p.: 82–61. 36. p.: 87–64
Mika Turunen: – Nagyon büszke vagyok a csapatomra, hiszen az alapszakaszban a legjobb négy között végző Körmendet győztük le, méghozzá nagy különbséggel. Nagyon fontos volt számunka ez a siker, mivel mindenki láthatta, hogy ez az igazi Factum!
Sabáli Balázs: – Védekezési hibáinkkal már az első félidőben is sok könnyű kosárhoz juttattuk a hazaiakat. Ami pedig a nagyszünet után történt, arra nehéz magyarázatot találni. Pont a rájátszás előtt nagyon rosszkor jött ez a teljesítmény. Remélem, fel tudjuk rázni a csapatot a Kecskemét elleni párharc kezdetéig.
KAPOSVÁRI KK–KIS-RÁBA MENTI TAKARÉK SKC
123–98 (33–31, 31–23, 37–28, 22–16)
Kaposvár, 250 néző. V: Török R., Kiss L., Szabó G.
KAPOSVÁR: WILSON 22/12, Medve 6/3, SOÓS 20/9, WERNER 23/3, CUNNINGHAM 25. Cs: Fülöp 12, Kutasi 6, Márkus, Kováts R. 4, Kovács S. 5/3, Bíró. Edző: Fekete Ádám
SOPRON: KELLEY 14, JARVIS 15/15, Molnár A. 17/3, Szabó Zs. 11/6, TOWNES 22. Cs: Keresztes 6, Pojbics 4, Helmeczi, Ugaros 3/3, Gombás 6. Edző: Meszlényi Róbert
Fekete Ádám: – Megmutattuk, hogy jó csapat vagyunk, a sok nehézség ellenére is derekas munkát végeztünk. Ez a garnitúra hetek óta bizonyítja, megérdemelné a további bizalmat.
Meszlényi Róbert: – Dobóversenyt vívtunk, amelyet a Kaposvár nyert meg. Kívülről úgy tűnt, hogy mi nem is akarunk védekezni. Lám, ez lett az eredménye.
MARSO-VAGÉP NYÍREGYHÁZA KK–T. O. M. CONTROLL KECSKEMÉTI KSE
101–99 (27–22, 15–15, 16–17, 21–25, 6–6, 16–14) – kétszeri hosszabbítás után
Nyíregyháza, 400 néző. V: Cziffra, Frányó, Pozsonyi
NYÍREGYHÁZA: SAVIC 39/21, Polyák, SISKA 11/3, Nagy K. 12/6, DJOGO 22/15. Cs: JAKAB P. 6/3, Varga M. 4, Pavlovics V. 3/3, CZINGER 4. Edző: Ferenczi Tamás
KECSKEMÉT: Wittmann 19/6, LaGrange 20/3, Dénes 1, ORSULIC 16, Csorvási 11. Cs: Siriscevic 11/6, Bencze Z. 10, Cseh 3/3, Lakatos P. 8. Szakmai igazgató: Sztojan Ivkovics
Az eredmény alakulása. 4. p.: 11–6. 8. p.: 17–16. 11. p.: 30–22. 16. p.: 33–33. 23. p.: 50–39. 25. p.: 56–43. 34. p.: 65–63. 38. p.: 71–66. 40. p.: 79–77. 43. p.: 79–84. 44. p.: 85–85. 47. p.: 93–85. 50. p.: 99–98
Kipontozódott: Jakab P. (39. p.), Djogo (38. p.), Csorvási (46. p.)
Ferenczi Tamás: – Ebben a tartalékos szerkezetben is rászolgáltunk a győzelemre, az idősebb és fiatalabb játékosaink karöltve mindent megtettek a győzelemért, ami össze is jött. Köszönjük a kitartó szurkolóink lelkes buzdítását.
Sztojan Ivkovics: – Hasznos mérkőzés volt a számunkra, mindent elértünk, amit akartunk – csak a győzelmet nem...
DÉL-KONSTRUKT SZTE-SZEDEÁK–SZOLNOKI OLAJ KK
88–103 (17–26, 25–35, 17–29, 29–13)
Szeged, 1200 néző. V: Valovics, Kapitány, Márton
SZEGED: DRAHOS 15/3, Rubin 19/3, Molnár M. 6/3, Djukics 13, MCKENZIE 20. Cs: Tanács 5/3, Nyilas 4, Kiss Zs, Vida 6. Edző: Fodor Péter
SZOLNOK: TROTTER 18, HORVÁTH Á. 17/9, Budimir 11/6, Clark 15/9, Báder 8. Cs: FODOR M. 11/3, Grebenár 6, Vesztergom 8, Trepák 7/3, Szabó P. 2, Gaál. Edző: Pór Péter
Az eredmény alakulása. 3. p.: 5–7. 12. p.: 19–32. 18. p.: 35–55. 24. p.: 48–71. 28. p.: 54–82. 33. p.: 6 8–90. 37. p.: 75–98
Fodor Péter: – A kitűnő erőkből álló Szolnoknak akkor voltunk egyenrangú ellenfelei, amikor fegyelmezetten védekeztünk.
Pór Péter: – Az első félidőbeli jó játékunknak köszönhetően nyertünk az egész évadban jól teljesítő Szeged ellen.
PÉCSI-VSK PANNONPOWER–FALCO-SZOVA KC SZOMBATHELY
96–81 (16–16, 27–15, 26–18, 27–32)
Pécs, 1100 néző. V: Vígh, Farkas G., Jakab L.
PÉCS: GLAVINIC 23/6, Deák, EL-AMIN 29/18, Tóth N. 12/6, Egemonye 8. Cs: KOVÁCS P. 2, EILINGSFELD 11/3, Szőke B. 2, Hosszú 5/3, Kiss K. 4. Edző: Szrecsko Szekulovics
SZOMBATHELY: Kálmán L. 16/6, Simon L. 2, DOYNE 21, Gosa 16, ALIAKSZEJEV 12. Cs: Pankár 1, Harazin, Hajmásy 2, Will 9/3, Borszéki 2. Edző: Bencze Tamás
Az eredmény alakulása. 3. p.: 4–8. 13. p.: 27–17. 18. p.: 38–27. 26. p.: 58–41. 29. p.: 67–47. 36. p.: 86–68
Kipontozódott: Aliakszejev (38. p.)
Szrecsko Szekulovics: – Óriási győzelem ez a mai, főleg a Nyíregyháza elleni mérkőzés után. Mind a két csapat sportszerűen játszott, nem történt sérülés.
Bencze Tamás: – Jobb volt ezen az estén a Pécs, egy Muhammad El-Aminnal mindenképpen. Egyik csapatnak sincs szégyellnivalója. Gratulálok mindkét együttesnek a nyolc közé kerüléshez.