Irány Tokió! Készülhet az olimpiára a női kéziválogatottunk

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)
2021.03.20. 17:20
A női kézilabda olimpiai selejtező győri csoportjának 2. fordulójában a házigazda Magyarország 31–23-ra legyőzte Szerbiát, így 2008 után újra szerepelhet az olimpián.
Készülhet az olimpiára a magyar válogatott (Fotó: Török Attila)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Készülhet az olimpiára a magyar válogatott (Fotó: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

NŐI KÉZILABDA OLIMPIAI SELEJTEZŐ
2. CSOPORT (GYŐR), 2. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SZERBIA 31–23 (16–12)
Győr Audi Aréna, zárt kapuk mögött. V:
C. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
MAGYARORSZÁG: BÍRÓ B. – LUKÁCS V. 4, Kiss N. 1, Tomori, Kisfaludy 1, KOVACSICS 6, Márton G. 3. Csere: Janurik (kapus), SZÖLLŐSI-ZÁCSIK 7, Szucsánszki 1, Klujber 1 (1), Helembai F.1, Háfra N. 2, Csiszár-Szekeres, Schatzl Nadine 4. Szövetségi kapitány: Elek Gábor
SZERBIA: Tomasevics – Krpezs-Slezák 3, Lavko 1, Liscsevics 2, Pop-Lazics 2, Sztoiljkovics 1, D. Radojevics. Csere: Riszovics (kapus), T. Radojevics, Trifunovics 3 (2), DMITROVICS 6, Radoszavljevics, Cvijics 3, Kovacsevics 2, Nikolics. Szövetségi kapitány: Ljubomir Obradovics
Az eredmény alakulása. 7 p.: 5–2. 13. p.: 7–6. 15. p.: 10–6. 21. p.: 13–8. 26. p.: 15–10. 35. p.: 19–14. 42. p.: 23–16. 45. p.: 25–17. 48. p.: 27–19. 53. p.: 28–22

4. Kazahsztán 2 2 45–79 0

Elérkeztünk a számunkra legfontosabb mérkőzéshez az olimpiai selejtezőn, a győri torna második napján Szerbiát kellett legyőzni az álmok beteljesüléséhez. Amikor a magyar szövetség elnyerte a torna rendezését, még mindenki arra számított, hogy telt ház előtt vívhatjuk ki az ötkarikás szereplést. Aztán jött az egész életünket felborító koronavírus-járvány, és a tokiói olimpiához hasonlóan a selejtezőre is csak egy évvel később, szurkolók nélkül került sor.

31/54 (57%) Gól/támadás 23/53 (43%)

A távolból persze sokan szorítottak a mieinknek, közülük többen üzenetet és fotót küldtek, amelyek megjelentek a kivetítőkön, ahogy a lányok megérkeztek a bemelegítésre háromnegyed órával a kezdés előtt. A szakmai stáb nem változtatott a benevezett kereten, ezúttal is Szikora Melinda, Tóvizi Petra és Vámos Petra maradt ki. A kezdőnkben már volt egy csere, jobbátlövőben ugyanisKiss Nikoletta került be, aki a kazahok ellen jó lövőformát mutatott.

A védelmünk stabilan állt a lábán, erre építhettünk, a szerbek ugyanis csak az ötödik percben tudtak először betalálni. A balszélső Dijana Radojevics jött ki zavaróba az ellenfélnél, de Kovacsics Anikó vezérletével jól találtuk meg mögötte a réseket. Az FTC irányítójának góljaival 5–2-es előnyre tettünk szert.

Elég volt azonban néhány figyelmetlenség (egy lekésett védekezés miatti kiállítás, majd eladott labda), hogy egyből ott teremjenek a nyakunkon a szerbek. A 300. válogatott találatát is elérő Kovacsics mellett Szöllősi-Zácsik Szandra szállította a gólokat, így miután egy szemfüles labdaszerzésből Márton Gréta az üres kapuba lőtt, négyre visszahizlaltuk a különbséget.

Szöllősi-Zácsik Szandra szállította a gólokat (Fotó: Török Attila)

Lélektanilag fontos volt, hogy Bíró Blanka megfogta Katarina Krpezs-Slezák ziccerét, a szerbek cserékkel próbáltak reagálni. Katarina Tomasevicset Jovana Riszovics váltotta a kapuban, míg érkezett beállóba Dragana Cvijics, akivel elővették a hét mezőnyjátékossal való támadást is. Egyedül amiatt bosszankodhattunk, hogy Tomori Zsuzsannát a 18. percben már másodszor állították ki, így Csiszár-Szekeres Klára jött be hármas védőbe.

Apró momentumokba is kapaszkodhattunk, hiszen mindig volt egy jó labdaszerzés vagy harcos védekezés, amivel tartani tudtuk az öt gól körüli vezetést. A szerbeket a túloldalon Marina Dmitrovics átlövései tartották meccsben. Ha Klujber Katrinnak nagyobb szerencséje lett volna a lövésekkel, még nyugodtabban várhattuk volna a második félidőt, de a 16–12-es állás és a mutatott játék így is bizakodásra adott okot.

Bíró Blanka támaszt adott a kapuból (Fotó: Török Attila)

A második játékrészre érkezett vissza Tomori védekezésbe, miközben a szerbeknek már folyamatosan a kapust lehozva kellett támadniuk. Ha ki is játszották ziccerig, még mindig ott volt Bíró, aki egymaga többet fogott, mint két szerb kolleganője. Nálunk Lukács Viktória ugyanolyan biztos kézzel értékesítette a helyzeteit, mint a klubjában, de a másik szélre érkező Schatzl Nadine is jól szállt be. A 45. percben aztán Lukács szinte a felezővonalról dobta előre a labdát Schatzlnak, aki még a levegőből vette be Tomasevics kapuját. Ezzel először mentünk nyolccal (25–17), Obradovics kénytelen volt időt kérni.

Cvijics ugyan kibirkózott magának néhány gólt a falban, de Szöllősi-Zácsik is rendre megtalálta a válaszokat a szerb kapu előtt. Az ellenfél bármivel próbálkozott, nem tudta megtörni a magyar csapat lendületét. Ebben közrejátszhatott, hogy pénteken kemény összecsapást játszott az oroszokkal. Az utolsó percek már valódi örömjátékot hoztak, Janurik Kinga a hetest és az ismétlést is megfogta, meg is kapta a hajrát a stábtól. A meccset végül stílszerűen Háfra kínaiból elért találata zárta le,31–23-ra nyertünk.

Lukács Viktória biztos kézzel értékesítette a helyzeteit (Fotó: Török Attila)

A lányok elbírták a tétet, hogy egy meccsbe sűrűsödött össze egy teljes olimpiai ciklus, ezzel miután az esti meccsen az oroszok győztek a kazahok ellen – a negyedik helyet hozó 2008-as pekingi olimpia után újra ott lesz a magyar női kézilabda-válogatott az olimpián.

Így a klasszikus csapatsportokban három csapatunk szerzett jogot a tokiói indulásra (a női kézisek mellett a női és férfi vízilabdázók), ez a szám még a 3x3-as kosárválogatottakkal bővülhet.

A kvóta tehát már zsebben, a vasárnapi záró napon az oroszok ellen már csak a csoportelsőség lesz a tét.

Szerbia–Kazahsztán
20.30:Magyarország–Orosz csapat (Tv:M4 Sport) – élőben az NSO-n!

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Pop-Lazics lő gólt (23–30). Micsoda gól, egy kínai figura végén Háfra lő gólt. Ez a vége, a magyar válogatott 31–23-ra nyer, így készülhet az olimpiára.

59. perc: Klujber pazar bejátszása után Helembai lő gólt (22–30). Janurik véd, majd lövéssel próbálkozik, de nem találja el az üres szerb kaput.

58. perc: Klujber lövése után Riszovics véd, de megkapjuk a kipattanót.

57. perc: Háfra lövése után blokkolnak a szerbek, nincs viszont gyors gól. Kovacsevics lövése után Janurik lábabl véd.

56. perc:Krpezs-Slezáktól veszik el a labdát a játékvezetők.

55. perc: Lukács ugrik be a jobb szélről, de nem találja el a kaput.

54. perc: Hetest kapnak az oroszok, Janurik érkezik. Lavko lövése után véd a magyar kapus, sőt, a duplázás után is hárít Janurik.

53. perc: Kovacsevics egymás után a második gólját szerzi (22–28). Van válaszunk, Kovacsics egy remek csel után ziccerbe kerül, és gólt lő. 22–29

52. perc: Hetest kapunk, Klujber azonban nem találja el a kaput.

51. perc: Kovacsevics átlövése után ezúttal utat talál a labda a kapunkba. 21–28

50. perc: Kovacsics lövése után a cserekapus, Riszovics véd. Lavko labdát veszít, indulunk, Schatzl könnyű gólt lő. 20–28

49. perc: Rohannak a szerbek, Cvijics lő gólt. 20–27

48. perc: Szucsánszki lövése után jó a blokk, de hiába indulnak a szerbek, Sztoiljkovics nem tudja átejteni Bírót. Szöllősi-Zácsik nagyon elkapta a fonalat, ismét eredményes. 19–27

47. perc: Szöllősi-Zácsik lő újabb gólt (18–26), de Lavko révén gyors szerb válasz jön. 19–26

46. perc: Lavko lövése után Bíró lő, de oldalt megy ki a labda. Trifunovics lövése után sikerül blokkolni. Ez már bent van, Cvijics eredményes. 18–25

45. perc:Krpezs-Slezák kerül ziccerbe, de Bíró megint véd. Indulunk, Schatzl lekapja a labdát, majd a kapuba lövi (17–25). Nyolc góllal vezetünk, időt kérnek a szerbek.

44. perc: Ez most megvan, Dimitrovics átlövése után véd Bíró. Schatzl lövése most pontatlan volt.

43. perc: Szöllősi-Zácsik bombázza a szerb kapuba a labdát. 17–24

42. perc: Bíró is véd, Sztoiljkovics lövése után. Schatzl lő gólt (16–23). Dimitrovicsra nincs ellenszer, újabb gólt lő. 17–23

41. perc: Liscsevics pontatlan passzt ad, támadhatunk a hétgólos vezetésért. Zácsik lövését védi Tomasevics.

40. perc: Ez viszont bent van, Szöllősi-Zácsik a szaggatottnál megy fel, majd a jobb felső sarokba bombázza a labdát. 16–22

39. perc: Klujber lövése után Tomasevics magabiztosan véd. Sztoiljkovics bombázza a kapunk fölé a labdát.

38. perc:Leindítjuk a szerbeket, Márton pedig könnyű gólt szerez (16–21).Krpezs-Slezák lő, Bíró ismét véd.

37. perc:Krpezs-Slezák ezúttal nem hibázik (16–20), míg a másik oldalon Lukács lövése után Tomasevics véd. Radoszavljevics is próbálkozik, de Bíró véd.

36. perc: Pop-Lazics lő gólt (15–19), de Lukács góljával azonnal visszaállítjak az ötgólos vezetésünket. 15–20

35. perc: Radoszavljevics ugrik be a bal szélről, de nagyon csúnyán a kapu mellé dobja a labdát. A mieink viszont nem nagyon hibáznak a szélről, Lukács a harmadik lövéséből a harmadik gólját szerzi. 14–19

34. perc: Kovacsics remek egyéni akciója végén estében lő gólt (14–18). Hét a hat ellen támadnak a szerbek.

33. perc: Zácsik átlövése után Tomasevics véd. Dimitrovics közbelő, a labda a kapu jobb oldalában köt ki. 14–17

32. perc: Jó a passz a befutó Sztoiljkovicsnak, aki gólra váltja a ziccert. 13–17

31. perc: Elkezdődött a második félidő, mi támadunk. Góllal indítjuk a második 30 percet, Kisfaludy volt eredményes. 12–17

(Fotó: Török Attila)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Cvijics kap labdát Márton mellett, befordul, és a kapuba pattint (12–16). 26 másodperc maradt az első félidőből, Elek Gábor időt kér. A legfontosabb kérése az, hogy ne kapkodjunk. Kínaival próbálkozunk, nem jön be. Kapunk még egy szabaddobást, időn túli lesz. Klujber lövése nem jó, de a szünetben így is 16–12-re vezetünk.

29. perc: Lukácshoz eljut a labda, beugrik, és a kapuba bombázza. 11–16

28. perc: Liscsevics passza után Helembai vetődik rá a labdára.

27. perc: Megint Dimitrovics eredményes a szerbeknél, ez már a negyedik gólja volt (11–15). Klujber átlövése után a lécről a kapu fölé pattan a labda.

26. perc: Liscsevics passza után Dimitrovics ló gólt (10–14). Háfra passza után majdnem labdát szereznek, de végül tovább támadhatunk. Háfra ezúttal lő, és milyen jól teszi, Tomasevics nem tud védeni. 10–15

25. perc:Krpezs-Slezák kap labdát, beugrik, de ezúttal sem találja el a kaput. Márton kap remek labdát, bemegy a bal szélről, és kilövi a bal alsó sarkot (9–14). Időt kérnek a szerbek.

24. perc: Kovacsevics elejti a labdát, Lukács lecsap rá. Belemenés Háfránál.

23. perc:Dmitrovicset ezúttal sáncolja Helembai.

22. perc: Dmitrovics lő gólt átlövésből (9–13). Kiállítás a szerbeknél, Pop-Lazicsnak kell két percre leülnie. Klujber átlövése után a keresztlécen csattan a labda.

21. perc: Liscsevics teremt magának helyzetet, közelről azonban Bíróba bombázza a labdát. Jön a magyar lerohanás, amelynek a végén Márton eredményes. 8–13

20. perc: Háfra veszti el a labdát, deKrpezs-Slezák a felezővonalról nem találja el az üresen tátongó magyar kaput. Kovacsics egy betörés után kilövi a bal alsót. 8–12

19. perc: Helembai ejti el a labdát, de Lukács visszaszerzi. Passzívnál Klujber lő, de blokkolják. A szerbek rohannak, és el is vesztik a labdát.

18. perc: Kétperces kiállítás, ezt is Tomori kapta, ez neki már a második. Hetest is kapnak a szerbek, Trifunovics belövi.8–11

17. perc: Kovacsics előkészítése után Kiss bombázza a szerb kapuba a labdát. 7–11

16. perc: Kovacsics, Zácsik kap szabaddobást. Kovacsics bejátszása nem jó, indulnak a szerbek,Krpezs-Slezák ziccerét azonban védi Bíró.

15. perc: A középkezdés után szinte azonnal labdát szerzünk, Márton pedig az üres kapuba dobja azt (6–10). Dimitrovics lövése után ezúttal a kapunkban köt ki a labda. 7–10

14. perc: Szöllősi-Zácsik egy csel után helyzetbe kerül, és nem is hibázik (6–8). Trifunovics találja el a kapufát, majd a másik oldalon Lukács is gólt ló. Mi azonban hetest kapunk, Liscsevics pedig egy kétperces kiállítást. Klujber érkezik, és gólra váltja a büntetőt.6–9

13. perc: Hetest kapnak a szerbek, Mártont látták szabálytalannak a játékvezetők. Bíró kis híján hárít, de a labda végül a kapuban köt ki Trifunovics hetese után. 6–7

12. perc: Üres a kapunk, Trifunovics be is dobja oda a labdát a saját térfeléről (5–6). Lukács kap labdát, be is ugrik, és gólt is lő. 5–7

11. perc: Bíró véd Dimitrovics átlövése után, de a szerbeké a kipattanó. Újabb Bíró-védés, megint Dimitrovicson fog ki a magyar kapus. Szucsánszkitól veszik el a labdát…

10. perc: Liscsevics megtalálja a rést a falban, majd gólt lő (4–5). Ráadásul Tomorit utólag kiállítják két percre. Szucsánszki estében lő gólt (4–6). Megadják, és utólag itt is jön egy kétperces kiállítás, Radojevics kapja.

9. perc: Kiss lövése után Tomasevics lábbal véd. Gyorsan indulnak a szerbek,Krpezs-Slezák pedig a kapuba pattintja a labdát (3–5). Szucsánszki kap szabaddobást, majd Kiss veszíti el a labdát.

8. perc: Lavko nem találja el a kaput, de mi is hibázunk támadásban, Zácsik passza volt pontatlan. Nincs szerb gól, Kovacsics szerzi vissza a labdát.

7. perc: Remek védekezés, Kisfaludy kapja le Lavko bejátszási kísérlete után a labdát. Ez is bent van, Szöllősi-Zácsik átlövése után a jobb alsóban köt ki a labda. 2–5

6. perc: Liscsevics előtt nyílik folyosó, bemegy rajta, majd gólt lő (2–3). Kovacsics egyelőre remekel, közel kerül a falhoz, majd megint a bal alsó sarokba lövi a labdát. 2–4

5. perc: Majdnem labdát szerzünk, de végül eljutKrpezs-Slezákhoz, aki nem hibázik a jobb szélről beugorva (1–2). Gyors magyar válasz, ismét Kovacsics eredményes.1–3

4. perc: Keményen védekezünk, Sztoiljkovics a kapu fölé bombázza a labdát. Kovacsics lendületből érkezik, ráfut a falra, majd a kapu bal alsó sarkába küldi a labdát. 0–2

3. perc: Megvan az első gól, Szöllősi-Zácsikestében lövi ki a jobb alsót. 0–1

2. perc: Kovacsics védekezik keményen, sárga lapot kap. Liscsevics átlövése után Bíró nyomja oldalra a labdát.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a szerbek támadhatnak először.Sztoiljkovics lövése után sikerül blokkolni, majd Bíróban elakad a labda. Védés a másik oldalon is, Szöllősi-Zácsik próbálkozása után Tomasevics hárít.

Pirosban a szerbek, fehérben a mieink.

A játékosok már a pályán, jönnek a himnuszok.

Ha Elek Gábor csapata nyer, akkor 2008 után szinte biztosan ott lesz a nemzeti csapatunk az ötkarikás játékokon.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Szerbia–Magyarország mérkőzés a női kézilabda olimpiai selejtező győri csoportjának 2. fordulójában. Tartsanak velünk!

Mosolygós magyar csapat a mérkőzés előtt (Fotó: Török Attila)

ELŐZMÉNYEK

ELLENFÉLNÉZŐ: SZERBIA
Olimpia:
nem vett részt
Vb: 2. (2013), 6. (2019) – 4 részvétel
Eb: 4. (2012), 9. (2016) – 8 részvétel
Magyar mérleg ellene: 6 mérkőzés, 4 győzelem, 2 vereség, 202–179-es gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen: Eb-csoportmérkőzés, 2020. december 6., Kolding. Magyarország–Szerbia 38–26 (20–11)
Legjobb magyar dobók: Szöllősi-Zácsik 10, Lukács V. 6, Schatzl Nadine 5