Félidőnyi osztálykülönbség: Norvégia nem hagyott esélyt

2017.12.02. 20:21
A norvég válogatott az első félidőben eldöntötte a meccset (Fotó: AFP)
A magyar női kézilabda-válogatott 30–22-es vereséget szenvedett a németországi világbajnokság csoportkörének első fordulójában, miután a címvédő a szünetig tízet tett a két csapat közé. A magyar válogatottnak az első játékrészben csak momentumai voltak, a második félidőben azonban faragni tudott hátrányán a tempóból lassító északiak ellen.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
B-CSOPORT, 1. FORDULÓ (BIETIGHEIM-BISSINGEN)

NORVÉGIA–MAGYARORSZÁG 30–22 (21–11)
Bietigheim, 3600
néző. V: Hansen, Christiansen (dánok)
NORVÉGIA:
LUNDE – Skogrand 1, N. MÖRK 7 (3), BRATTSET 4, Kristiansen 2, OFTEDAL 4, Herrem 3. Csere: Grimsbö (kapus), Löke 3, Arntzen 2, Solberg 3, Kurtovic, Jacobsen 1. Szövetségi kapitány: Thorir Hergeirsson
MAGYARORSZÁG:
Bíró B. – Bódi 3, Tóth G., Görbicz 3 (1), Mayer, Szöllősi-Zácsik 1, Schatzl Nadine 3. Csere: JANURIK (kapus), Szekeres, Kovacsics 2 (1), Kisfaludy 2, Klivinyi, Kovács A. 3 (3), Lukács V. 1, HÁFRA N. 4. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 5. p.:
3–2. 10. p.: 8–2. 19. p.: 13–5. 26. p.: 18–9. 38. p.: 25–15. 52. p.: 27–19. 57. p.: 29–19

Svédország–Lengyelország 30–33 (15–17)

A lengyel szurkolók még nagyban ünnepelték csapatuk svédek elleni (a játék képe alapján egyáltalán nem meglepő) sikerét, amikor a magyar válogatott kifutott a bemelegítésre. A túloldalon a norvégok egyik kulcsjátékosa, a győri Nora Mörk a bal vállán rögzítővel végezte a gyakorlatokat, de mindez a lövéseinél nem látszódott meg.

LENGYEL SIKER
A svéd–lengyel találkozó volt az első igazi rangadó a csoportunkban, és bizony Kim Rasmussen korábbi csapata igazolta, nem voltak véletlenek a felkészülési időszakban elért győzelmek. A meccs úgy indult, hogy védekezésben egyik csapat sem jeleskedett, potyogtak a gólok mindkét oldalon. A lengyelek az első perctől kezdve tapadtak a svédekre, sőt a szünetben könnyen vezethettek volna hárommal is, de az északiak még az utolsó pillanatban betaláltak.
Az érdi Jamina Roberts beállása jót tett a svédek játékának, de az egyre inkább belejövő lengyelek sorozatban három üres kapus góllal 25–19-re elhúztak. Ezt már a magyar válogatott szakmai stábja is testközelből figyelte. A hajrához érve úgy tűnt, fáradnak Kudlaczék, kettőre olvadt az előnyük, de nem hagyták kicsúszni kezükből a két pontot.
A lengyeleknél a rutinos játékosok szépen megszórták magukat, Kinga Achruk kilenc, Karolina Kudlacz-Gloc hét, Kinga Grzyb hat góllal zárt, főszerepet vállalva a 33–30-as győzelemben, amely azonban igazi csapatmunka volt. A ma látottak alapján, a lengyelek ellen minden csapatnak „fel kell kötnie a gatyáját".
Az argentinok úgy készültek, hogy a csehek ellen lehet a legtöbb esélyük a győzelemre. Nos, a dél-amerikaiak dicséretesen is küzdöttek, a második félidőt például döntetlenre hozták, de Jan Basny együttesének győzelme nem forgott veszélyben.

A várakozásoknak megfelelően az esti programra megtelt az EgeTrans Aréna Bietigheimben, a kapu mögötti részt pedig szinte teljesen megtöltötték a magyar szurkolók. A zászlók alapján Bajáról, Újkígyósról vagy éppen Pécsről is érkeztek magyarok, de Németország különböző pontjairól is jöttek piros-fehér-zöldbe öltözött drukkerek.

Tóth Gabriella kezdett a mieinknél jobbátlövőben, míg védekezésben Görbicz Anita volt a zavaró. A norvégoknál Katrine Lunde állt a kapuban, és rögtön több védést is bemutatott. Mörk elöl ellenállhatatlan volt, ő szerezte csapata első három gólját.

Támadásban jól olvasták a játékunkat a norvégok, a gyors indulásokból pedig pillanatok alatt elléptek öttel. Hét–kettőnél Kim Rasmussen kénytelen volt időt kérni, és a visszafutást hiányolta. A kapitány hamar elkezdett cserélni, és kereste a hatékony felállást, de sehogyan sem tudtuk megtörni az északiak rohanását. Lunde nagyon magabiztos volt, az első játékrészben összességében ötven százalékkal védett (mindezt a saját számításunkra voltunk kénytelenek alapozni, mivel az IHF oldala menetrendszerűen lehalt a vb nyitó fordulójában).

Jellemző momentum volt, hogy Rasmussennek a 18. percben már másodszor kellett időt kérnie (13–5). Ezután a kapust lehozva, hét a hat ellen támadtunk, és így legalább folyamatosan megvoltak a helyzeteink, amelyeket a korábbiaknál magasabb százalékban ki is használtunk. Mivel azonban a védekezésünk továbbra sem állt össze, ez csak arra volt elég, hogy ne nőjön tovább a különbség.

A félidő hajrájában aztán két gólt is kaptunk üres kapura, összesen pedig huszonegyszer találtak be Bíró Blankának a norvégok, a szünetre kialakítva a tízgólos előnyt (21–11).

A folytatásra érkezett Janurik Kinga, a mezőnyben pedig az első felnőtt-világversenyén szereplő Háfra Noémi. Egyikük sem tétlenkedett, Janurik védéseivel tartást adott a csapatnak, Háfra pedig minden megilletődöttség nélkül háromszor eredményes volt jobbátlövőből, és több hetest is kiharcolt. Amikor úgy tűnt, lendületbe jövünk, több bosszantó technikai hiba becsúszott, plusz kimaradt két hetes, így nem tudtunk érdemben közelebb zárkózni.

De legalább ez a félidő már sokkal jobb képet mutatott (még ha az látszódott is, hogy a norvégok visszavettek a tempóból), hátul is stabilabbak voltunk, aminek az lett az eredménye, hogy kettővel megnyertük a második harminc percet (a vége: 30–22). Vasárnap 18 órától a svédek ellen már kezdettől fogva erre a játékra lesz szükség.

Minden rosszul ment – mondta Kim Rasmussen a Sport Tv-nek adott értékelésében. – Nem tudom, miért, de az első félidőben mindenben az ellenkezője történt, mint amit kértem. Támadásban nem arra az oldalra fejeztük be az akciókat, védekezésben nem úgy mentünk oda, hagytuk őket gólt dobni. Egyedül a hét hat elleni játék ment egy darabig, de két technikai hiba után kaptunk két üres kapus gólt, és ezt is be kellett fejeznünk. A második félidő tetszett, támadásban is jobbak voltunk. Az ellenfél, a norvég csapat a vébé legjobb válogatottja, de a második félidőben ellene is meg tudtuk mutatni, hogy mire vagyunk képesek. Most húsz óránk van, hogy minden hibát kijavítsunk, és felkészüljünk a következő mérkőzésre a svédek ellen.”

A mérkőzés legjobbja Katrine Lunde lett.

6. MAGYARORSZÁG1122–30–80

60. VÉGE. A norvég válogatott 30-22-re legyőzte Magyarországot az első fordulóban.
59.
Hetes és kétperces, miután Brattset szabálytalankodik Görbicz-cel.
58.
Schatzl kiszorított helyzetből lőtt, Lunde lábbal takar. Janurik is lábbal véd, Oftedallal szemben.
58. Háfrát
húzzák-vonják, de így is bedobta. 29–20
57. Skogrand
két rontott lövés után ezúttal beveszi Janurik kapuját. Újra tíz közte. 2919
56.
Schatzl egy kipattanó után hetest kap. Görbicz Lundét találta telibe.
55.
Mörk, Löke párosjáték, gól. 28–19
55.
Szép akció, Schatzl üresen, de kicsúszik a labda a kezéből.
54.
Háfra növése ment fölé.
53.
Kim Rasmussen kikérte az utolsó idejét.
53.
Szabálytalan zárás Lökétől, Görbicz bejátszása rossz.
52. Lukács
lövésébe beleért Lunde, de bepattan. 27–19
51.
Lukács szerzett labdát, de a norvégok nagyon gyorsan visszarendeződtek, így nem sikerült végigvinni az akciót.
51.
Háfra betörése volt jó, hetes. Görbicz labdája a felső lécről vágódik a vonal mögé. 27–18
50.
Rasmussen kapott sárga lapot. Reklamált, mert szerinte Klivinyi nem színészkedett.
49.
Szépen kijátszott norvég akció előnyből, de Skogrand mellé húzta a labdát.
48. Mörk
bal fölsőbe vágta a büntetőt. 27–17
48.
Lökét lökte Kovacsics. Hetes és két perc.
47.
Mörk lövését is kitolja Janurik, Háfrától belemenés.
46.
Oftedal tört be, de Janurik ismét hárított. Az Érd kapusa 50 %-kal véd.
43.
Klivinyi lövését Lunde hatástalanítja, de az átlövő visszaszerzi a labdát.
42.
Janurik Oftedal és Jacobsen lövését is védte 3 mp-en belül!
41.
Részeredmény: Hergirsson időt kért.
41.
Kristiansen lőtt estében, Janurik ismét védett. Passzív norvégok, Háfra betörése jó. 25–17
40.
Janurik és Háfra is jól szállt be a meccsbe, előbbitől védés, utóbbitól gól. 2516
39.
Kovács ezt a hetest kihagyta, avagy Lunde lábbal véd.
39. Solberg
visszarántotta Háfrát, két perc.
38. Solberg
maradt üresen újra, kihasználja. 25–15
38.
Háfra lövését kitolta Lunde. Mayer ütötte meg Oftedalt, két perc.
34.
Eladott labda után Solberg lépett a vonalra, Görbicz maradt lent, miután nem fújtak be neki egy hetest, de nincs baj.
31.
Rögtön hátrányba kerültünk. Zácsiké az első kétperces.
31. Elkezdődött a második játékrész. Többen beszálltak a padról.

"Nincs hideg a csarnokban, mint tegnap" – válaszol Nedelykov kolléga a helyszínről, amikor bármiféle pozitívum után érdeklődünk.

30. Vége az első félidőnek.
Eddig osztálykülönbség van a két csapat között.
30.
Bódi lőtte telibe Lundét, Oftedal pedig 3 mp-cel a dudaszó előtt tízet tesz közé. 21–11
30. Arntzen
nehéztüzel, kilencről vágja be. 20–11
29.
Klivinyi megpattanó labdáját Lunde tolta ki.
25.
Lunde 44 százalékkal véd eddig, Bíró 16-tal.
24. Löke
maradt teljesen üresen, ez nem lehet más, gól. 16–9
24.
A támadójáték kezd rendbe jönni, most Hergeirsson kér időt.
18.
Hét a hat ellen játszunk tovább, Szekeres a második beálló. Bódi kihagyja a ziccert.
18.
Rasmussen másodszor is időt kért. Vakarja a fejét.
18. Oftedal
átlövésből három emberrel szemben, gól. 13–5
17.
Bejött Löke, és zavarót védekezik. A sokadik eladott magyar labda Kovácstól.
12.
Hetes a magyar csapatnak. Kovács jön, bedobja Grimsbőnek.
9.
Újabb elszórt labda, Brattset találta el a lécet.
8.
Kim Rasmussen kért időt. Visszafutás! – mondja magyarul.
8. Herrem,
majd Kristiansen is indult, mindkettő gól. 7–2
7.
Mörk most gólpasszt ad, Brattset maradt üresen.
6.
Megint tíz másodperc alatt jött a válasz, ismét a góllövő pozíciójára kijátszva az akciót, azaz Schatzl, Herrem gólváltás. 4–2
4. Zácsik
szerezte az első magyar találatot, de gyorsan támadnak, és Mörk már meg is lőtte a harmadik gólját. 3–1
4. Mörk
bombázott a léc alá. 2–0
4. Lunde olvasta Tóth lövését is.
3. Mörké
az első gól hetesből. 1–0
2. Herrem ejtett csúnyán fölé Bíróval szemben. Görbicz lövését Lunde fogta.
1.
Zácsik lövése az oldalhálóban landolt.
1. perc: A magyar csapat kezdte a mérkőzést.

A mieink fehér mez, nadrág, a norvégok piros összeállításban lépnek pályára.

Elszórva több helyen, de főleg a norvégok első félidei kapuja mögött vannak magyar szurkolók a lelátón. Sok a lengyel is, akik vélhetően inkább a mieinknek fognak drukkolni.

A statisztika szerint december 2-án még sosem kapott ki a magyar válogatott világbajnokságon, ötből öt győzelem a mérleg. Nem lesz könnyű megőrizni, az elmúlt években számos leckét kaptunk a norvégoktól, legutóbb egy hete a Möbelringen-kupán, amikor szünetben ugyan még vezettünk, de 29–24-re kikaptunk. Ennek ellenére az összmérleg remek (80 mérkőzés, 50 győzelem, 3 döntetlen, 27 vereség) az északiak ellen, de a vereségek száma alaposan megszaporodott az új évezred óta.

"Hat nappal a szülés után már elkezdtem futni, hogy megnézzem, bírom-e a terhelést. Persze különös érzés volt ilyen hamar újra munkába állni, de jól ment. Ezután – amíg Oscar éppen aludt – mindennap edzettem, hogy minél hamarabb visszanyerjem a formámat. Fokozatosan haladtam, de az utóbbi két hónapban már napi két tréningen vettem részt, nem mindig a klubcsapatommal, a Storhamarral, hanem többször otthon maradtam Sandefjordban, és a helyi férfiegyütteshez álltam be" – Heidi Löke a Nedelykov Tamásnak adott interjúban többek közt elmagyarázta, hogy lehet az, hogy júniusban élett adott Oscarnak, most meg már ott van a vb-n. A teljes interjút – amelyben szó esik arról, miért nem tért vissza Győrbe – itt olvashatja!

Az északiak keretéből heten játszanak az otthoni bajnokságban, öten Dániában, és a három győri játékossal együtt Amanda Kurtovic, a CSM légiósa adja ki a 16-os létszámot. Az ismertebb és még nem visszavonult játékosok közül Silje Solberg, Linn Jörum Sulland, Betina Rieglhuth, Mari Molid nem utazhatott.

Az ellenfél Norvégia. Thórir Hergeirsson csapatát aligha kell különösképp bemutatni, a világ- és Európa-bajnokság címvédője, a tavalyi olimpia bronzérmese. Az elmúlt bő évtized egyértelműen legerősebb női válogatottja. Riói keretéből tízen maradtak, ám több rutinos játékos továbbra is rendelkezésre áll, és a harminc felettiek – Katrine Lunde, Kari Aalvik Grimsbö, Heidi Löke, Camilla Herrem –, illetve a légiósok – köztük a három győri, Grimsbö mellett Nora Mörk és Stine Oftedal – alkotta mag szinte biztosan Németországban is garanciát jelent a mezőny felső harmadára. Mellettük utat törnek a fiatalok is, ugyanakkor a norvég klubkézilabda átrendeződését remekül jelzi, hogy a Larvikból már csupán a húszéves átlövő-irányító, Emilie Christensen került be a keretbe, miközben a Vag Viprsből hárman.

A csoport másik két mai meccsét már lejátszották: Csehország a papírformának megfelelően legyőzte 28–22-re Argentínát. Lengyelország fontos sikerrel kezdett: 33–30-ra nyert Svédországgal szemben.

A játékvezetők: a dán Line Hansen, Carina Christiansen. Hozzátesszük, ezt nem a nemzetközi szövetség oldaláról tudjuk, az ugyanis rögtön a vb második napján időszakosan elérhető csak...

A mérkőzés helyszíne Bietigheim-Bissingen, amit nem tervezünk még egyszer leírni.

Üdvözöljük kedves olvasóinkat a norvég–magyar meccs alkalmából! Alább a legfontosabb tudnivalók a két válogatottról, azaz a keretek, illetve a magyar csapat további programja, bár a kézirajongók már úgyis feljegyezték.