Női kézi-vb: Grbicsék elszúrták a hajrát, kikaptak a szerbektől

2021.12.09. 22:02
Angela Malestein két gólt lőtt a románok ellen, a második győzelmet ért Hollandiának (Fotó: AFP, archív)
Szerbia 27–25-re megverte Montenegrót, Hollandia 31–30-as győzelmet aratott Románia felett, míg az orosz csapat 26–26-os döntetlent játszott Szlovéniával a női kézilabda-világbajnokság középdöntőjében. A franciák simán nyertek Lengyelország ellen, a svéd Nathalie Hagman pedig tizenkilenc gólt dobott Kazahsztánnak.

I. CSOPORT. Szlovénia bármelyik csapatot meg tudja lepni” – mondta az orosz válogatott szövetségi kapitánya, Ljudmila Bodnyijeva a két csapat csütörtöki mérkőzése előtt. Túlzott udvariasságnak is tűnhetett a játékosként kétszeres világbajnok szakember nyilatkozata, mert az orosz együttest jóval esélyesebbnek tartották a győzelemre, ám a franciáktól 11 gólos vereséget szenvedő szlovének bebizonyították, hogy nem szabad őket félvállról venni. A fordulatos – és végül 15–14-es szlovén előnnyel zárult – első félidő után Ana Grosék a második játékrész elején (18–14), sőt még a 48. percben is négy góllal vezettek (22–18), utána azonban az oroszok 5–0-s szériával fordítottak (18–23). Az utolsó percben aztán Szlovénia a tizedik lövéséből negyedszer eredményes Gros révén ismét előnybe került (26–25), de az oroszok Julija Markova találatával 59:55-nél pontot mentettek, így továbbra is veretlenek.

Szerbia eddig nyeretlen volt Montenegró ellen a női világbajnokság történetében – egy döntetlen és kétgólos vereség volt a mérlege –, de jó hajrájának köszönhetően Granollersben megszakította a nagy riválisa elleni rossz sorozatát. Bojana Popovics csapata a hetedik perctől (4–4) az 53.-ig (24–24) végig vezetett, ám a mérkőzés hajrájára ugyanúgy csődöt mondott a támadójátéka, mint a franciák ellen, így végül vesztesen hagyta el a pályát – a szerbek az utolsó 11 percet 6–1-re nyerték meg. A montenegróiaknál Jovanka Radicsevics, a szerbeknél Tamara Radojevics zárt nyolc góllal. Az FTC irányítója, Itana Grbics négy gólt lőtt.

Az olimpiai bajnok Franciaország jó védekezésére és kapusteljesítményére alapozva tízgólos, 26–16-os győzelmet aratott Lengyelország felett – Laura Glauser 44, Cleopatre Darleux 42 százalékos hatékonysággal védett. Estelle Nze Minkóék 3–3 után léptek meg, s a szünetben öt góllal vezettek (14–9). A 42. percben aztán már kilenc találat volt a franciák előnye (21–12), de a tízgólos különbség csak a meccs végén, az 57. percre alakult ki a felek között. Öt góljával Pauletta Foppa volt a mezőny legeredményesebb játékosa.

NŐI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, SPANYOLORSZÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 1. FORDULÓ

I. CSOPORT (Granollers)
Orosz csapat–Szlovénia 26–26 (14–15)
Montenegró–Szerbia 25–27 (18–14)
Franciaország–Lengyelország 26–16 (14–9)

6. Lengyelország 3 3 60–77 –17 0

II. CSOPORT. A címvédő Hollandia a felek legutóbbi négy meccse alkalmával mindig megverte Romániát – így a tavalyi Európa-bajnokságon is (35–24) –, most azonban meggyűlt vele a baja. A hollandok az első játékrész végén futott 4–1-es szériájuknak köszönhetően a szünetben 17–14-re, majd a fordulás után (a 40. percben) már hat góllal, 22–16-ra is vezettek, ám ezt követően támadásban nagyon sok technikai hibát vétettek, amely ahhoz vezetett, hogy Románia az összesen hat gólig Cristina Laslo hetesével az 56. percben egyenlített (29–29). Végül aztán csak megnyerte a meccset a holland csapat, Tess Wester a hajrában több bravúrt is bemutatott, a koronavírus-fertőzésből felépülő és a vb-re egy órával a mai meccs előtt benevezett FTC-szélső, Angela Malestein 59:13-nál pedig meglőtte a győztes találatot. Románia a következő fordulóban Puerto Rico ellen javíthat, de a nyolc közé jutásra igen csekély esélye maradt.

Az Európa-bajnok norvég válogatott a várt nagy különbséggel, 43–7-re nyert Puerto Rico ellen. Ennél sokkal többet ehhez a mérkőzéshez nem is érdemes hozzáfűzni. A norvégoknál Stine Oftedal és Kari Brattset is pihenőt kapott, a harmadik győri légiós, Veronica Kristiansen a pályán töltött bő 16 perce alatt egy gólt szerzett. A mezőny legeredményesebb játékosának Sanna Solberg-Isaksen bizonyult 10 találattal. A Puerto Ricó-iak a 15. és a 47. perc között egyetlen gólt sem dobtak, ebben az időszakban a norvégok 20–0-s szériát futottak.

A svédek Kazahsztán felett aratott 55–20-as győzelme során Nathalie Hagman beállította a Puerto Rico elleni csoportmeccsen elért egyéni rekordját, ismét 19 gólt dobott – ezúttal ráadásul 25 lövésből, tehát még maradt is benne néhány találat… A Nantes szélsője egyébként szinte végig is játszotta a mérkőzést, csaknem 53 percet töltött a pályán, minden más csapattársánál többet. A svédekre két nap múlva a továbbjutás szempontjából nagyon fontos meccs vár Norvégia ellen.