Női kézi-vb: Hollandia második nekifutásra már megdöntötte a magyar gólcsúcsot

2021.12.05. 22:21
Hat góljával Estelle Nze Minko (fehér mezben) volt a franciák legeredményesebb játékosa (Fotó: AFP)
Svédország és Hollandia is fölényes győzelmet aratott a spanyolországi női kézilabda-világbajnokság csoportkörének második fordulójában. A franciák a vártnál simábban nyertek Szlovénia ellen. Norvégia „csak” 32 góllal győzte le Iránt.

A-CSOPORT. A francia válogatott Angola legyőzése után Szlovéniával találkozott, amely az első fordulóban simán nyert Montenegró ellen. Az olimpiai bajnok álomszerűen kezdte a meccset, az első 13 percben egyetlen gólt sem kapott – Ana Gros törte meg a jeget a 14.-ben –, így hamar ellépett 6–0-ra Dragan Adzsics együttesétől. A szlovénok az első félidő második felére rendezték a soraikat, öt gól volt a differencia a szünetben (8–13), de a franciák sikere a fordulás után sem forgott veszélyben. Állandósult a hét-nyolc gólos különbség a felek között, mígnem az utolsó percekben Estelle Nze Minkóék kétszámjegyűre növelték az előnyüket – hatodik találatával épp a Győri ETO klasszisa állította be a 29–18-as végeredményt. Az esti meccsen Montenegró szoros első félidő után, a 12 gólig jutó Jovanka Radicsevics vezérletével 30–20-ra legyőzte az Afrika-bajnok Angolát.

B-CSOPORT. Az oroszok már a 24. percben 12–5-re vezettek Lengyelország ellen, és még a 37. percben is hét gól volt az előnyük (19–12), Aleksandra Rosiakék azonban az 50. percre egyetlen találatra csökkentették a hátrányukat (22–21). A lengyelek ereje a hajrára elfogyott, az utolsó percekben már csak két gólt szereztek, így a nyolcszor eredményes Jekatyerina Ilina vezérletével az oroszok végül hárommal nyertek (26–23). Szerbia a várakozásoknak megfelelően fölényes győzelmet aratott Kamerun felett, a góllövésben az európai csapat részéről a hétszer eredményes Vasas-játékos, Marija Agbaba járt az élen.

C-CSOPORT. Az Európa-bajnok Norvégia természetesen simán nyert Irán ellen (41–9), de azt nem lehet mondani, hogy az ázsiai nemzet játékosai sikerélmény nélkül jöhettek volna le a pályáról: a 4. percben 2–1-re még ők vezettek, a hajrában pedig egy alkalommal 3–0-s szériát futottak. Igaz, az 5. és a 34. perc közötti 1–23-as etap már nem cseng olyan jól… A norvégok győri légiósai közül Veronica Kristiansen, Stine Oftedal és Kari Brattset is két gólt dobott. A mérkőzés legjobbjának az iráni válogatott 23 százalékos hatékonysággal (7/30) védő kapusát, Fatemeh Halilit választották meg, aki könnyeivel küszködve vette át a díját. Videó itt!

Kazahsztán az első félidőben becsületesen helytállt Romániával szemben, végül azonban nagy különbségű, 21 gólos vereséget szenvedett. A tizenhét kazah gól túlnyomó részén két játékos, Irina Alekszandrova (8) és az Érdet erősítő Dana Abilda (7) osztozott.

Nathalie Hagman élvezte a Puerto Ricó-iak elleni meccset – meg lehet érteni (Fotó: Getty Images, archív)

D-CSOPORT. A játéknap nyitó mérkőzésén Svédország 48–10-re nyert a hollandok által 55–15-re legyőzött Puerto Rico ellen. A nagy szó nem az, hogy a két csapat között ekkora különbség alakult ki (mert erre azért számítani lehetett), hanem az, hogy az európaiaknál Nathalie Hagman 46 perc alatt 19 gólt lőtt (21 kísérletből), ezzel megdöntötte saját rekordját, valamint a nemzeti csúcsot is – ilyen sok gólt nagy világversenyen játszott meccsen nemcsak női, de még egyetlen svéd férfijátékos sem dobott. A Nantes szélsőjének eddigi legjobbja 17 találat volt, ezt az oroszok elleni Európa-bajnoki mérkőzésen érte el. A női vb-k gólcsúcsát az északmacedón Natalija Todorovszka tartja, aki 2005-ben Kamerun ellen (44–24) 21-szer volt eredményes.

Ami Hollandiának két nappal ezelőtt Puerto Rico ellen még nem sikerült, az Üzbegisztánnal szemben vasárnap már igen: 58–17-es sikerének köszönhetően megdöntötte a magyar válogatott 2005-ös, Ausztrália elleni csúcsát (57–9) a szerzett gólok tekintetében. A legtöbb találatot Debbie Bont és Larissa Nusser (7-7) jegyezte. A társakhoz a koronavírusos fertőzése után szombaton csatlakozó ferencvárosi jobbszélső, Angela Malestein ezen a meccsen még nem játszott.