Karnyújtásnyira az aranyérem: az ETO megverte odahaza a Fradit!

2023.04.01. 17:20
A Győri ETO 31–20-ra legyőzte odahaza a Ferencvárost, és ezzel gyakorlatilag bezsebelte a női kézilabda NB I bajnoki címét.
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Koncz Márton)

NŐI KÉZILABDA NB I
GYŐRI AUDI ETO KC–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 31–20 (17–8)
Győr, 5350 néző. V: Horváth P., Marton
GYŐR: SANDRA TOFT – Győri-Lukács V. 2, GROS 10 (3), BROCH 3, HAUGSTED 2, Nze Minko 2, Schatzl Nadine 4. Csere: S. Oftedal 2, BLOHM 3, Rju Un Hi 1, Fodor Cs., Faluvégi D. 2, Anne M. Hansen. Edző: Ambros Martín
FTC: Bíró B. – Malestein 3 (1), KLUJBER 6 (1), Lekics 2, Kisfaludy, Bölk 1, Márton G. 3. Csere: Janurik (kapus), Tomori, Cvijics 1, Szucsánszki 1, Kukely 1, Stolle 2, Cirjenics-Kovacsics. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása. 6. p.: 4–4. 12. p.: 7–5. 16. p.: 9–6. 23. p.: 12–7. 33. p.: 18–12. 44. p.: 25–16. 48. p.: 27–17.54. p.: 31–18
Kiállítások: 4, ill. 4 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 3/2
Ambros Martín: – Nyilván óriási motiváció volt, hogy ilyen mérkőzésen, a BL-negyeddöntőbe jutó Fradival találkoztunk. Hihetetlenül jól játszottunk, és így kellett, ha le akartuk győzni a Ferencvárost. Nem volt könnyű dolgunk, hiszen nekünk élet-halál kérdése volt a siker, hogy ezzel versenyben maradjunk a bajnoki címért, de azt gondolom, fantasztikusak voltunk. Télen is azt mondtam, mikor kikaptunk, hogy még nem dőlt el a bajnokság, most is ezt mondom, hiszen mindkét csapatnak van még hátra néhány mérkőzése.
Elek Gábor: – Ilyen különbséggel is megérdemelten győzött az ETO, a két félidő elejétől eltekintve nem tudtuk vele felvenni a versenyt. Utána az összes problémánk kiütközött, bár ha csúcsformában vagyunk, akkor is nehéz dolgunk lett volna. Nagyon agresszíven és borzasztóan jól védekező, bombaformában lévő Győrrel találkoztunk. A saját csapatomtól többet vártam, de azt azért tudtam, hogy ha az ETO ilyen formában kézilabdázik, akkor kevés esélyünk lesz.

Ahogy az előzetesen várható volt, a női kézilabda-élvonal 2022–2023-as kiírásában is a Győri Audi ETO KC és az FTC-Rail Cargo Hungaria között dől el a bajnoki cím sorsa. Ebben semmi újdonság, vagy meglepetés nincs az elmúlt évek tendenciáját figyelembe véve. Sőt, abban sem, hogy a két zöld-fehér együttes párharca a végletekig kiélezett, ugyanis az elmúlt öt évadban háromszor is pontazonosság alakult ki az élen, amelyből csak egyszer, a 2020–2021-es idényben került ki győztesen a Fradi. Azóta minden bajnoki mérkőzést a pályaválasztó nyert meg ebben a párosításban – a mostani bajnokságban is, ezért 32–26-os decemberi győzelmét követően a Ferencváros került előnybe az élcsapatok küzdelmében.

Tisztában voltak ezzel a szurkolók is: rekordidő – nem egészen két hét – alatt, már februárban elkapkodták az összes belépőt a bajnoki döntőnek is beillő összecsapásra. Így telt ház, és ahogy előzetesen Line Haugsted, a győriek balátlövője nyilatkozta, őrületes hangulat várt a felekre – már egy órával a kezdő sípszó előtt kemény hangpárbajt vívott egymással a két tábor az arénában. De vajon mire számítsunk a pályán két olyan elismert sztárcsapat összevetésében, mint az ETO és a Ferencváros – főleg, ha azok hasonló játékstílust képviselnek? Ki tudja hamarabb felvenni a nemzetközi szinten megszokott ritmust, diktálni a sebességet, jobban szűkíteni a területeket, vagy higgadtabban, pontosabban befejezni a támadásokat?

Az ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre gyorsan megadta a választ a bajnoki címvédő Győri ETO, amelynek kapujában Sandra Toft hárította Emily Bölk átlövését, míg a másik oldalon Schatzl Nadine-ra jött ki a figura, a korábbi Fradi-játékos pedig nem hibázott. Gyorsan beigazolódott, amit az edzők előzetesen elmondtak, azaz hogy a kapusoknak kulcsszerepük lehet a rangadón, ugyanis Toft újabb két védéssel jelentkezett, más kérdés, hogy utóbbinál hetest ítéltek a játékvezetők, amelyből Angela Malestein szerezte meg a fővárosiak első találatát. Habár Bölknek nem igazán ment a játék, ugyanis a második ETO-gól róla született, Klujber Katrin és Malestein nagyszerűen mozgott és rendre jól találta meg a réseket. Utóbbi szép megoldását követően 4–3-nál például először vette át a vezetést a Ferencváros. Érződött a hatalmas tét a csapatokon, egy-egy pontatlanság, technikai hiba mindegyik oldalon akadt, de senki nem tudta lerázni a másikat. Aztán az első negyedóra végén megtorpant az FTC: 7–5-nél Malestein hetesét hárította Toft, aki már ekkor eksztázisban játszott, a szünetre pedig 58 százalékkal védett. A következő támadás végén újból Schatzl volt eredményes, ezt követően időt is kért Elek Gábor, ugyanis látszott, hogy a statikusan játszó budapestiek egyre tanácstalanabbak a rendkívül harcosan és jól védekező győriek ellen. A folytatásban Bíró Blanka jelentkezett egy-egy védéssel, támadásban azonban továbbra is az ötlettelenség érződött, s hogy a ferencvárosiak a Klujber, Malestein duótól várják a megváltást. Jól jellemezte a vendégek játékát, hogy emberelőnyben sem jutottak el tiszta lövőhelyzetig. A huszadik percre fordulóponthoz érkezett a csata, a háromgólos különbségről pedig a kisalföldiek tudtak továbblépni Ana Gros találataival – ekkor már hat volt közte (12–6), sőt, a szünet előtt nem sokkal már a két számjegyű különbségért támadhattak.

Erre azért még várnia kellett a több mint ötezer szurkolónak, ugyanis a Fradiba a második félidőre beszálló Kukely Anna lendületes támadás végén talált a kapuba, mi több, Márton Gréta duplája és Alicia Stolle gyors gólja 18–12-nél megkongatta a győri vészharangot. Percekig örülhettek csak a vendégszurkolók, ez a lendület ugyanis gyorsan elfogyott, a fővárosi védelem pedig képtelen volt hatástalanítani a győriek szlovén válogatott klasszisát, Ana Grost, aki alig tíz perc alatt négyszer volt eredményes a szünet után. Háromnegyed óra elteltével újra a tízgólos különbség határán táncoltak a csapatok, s habár Janurik Kinga az első támadás végén még hárítani tudott, három perccel később Schatzl lövésénél már nem – rá is számolt a hazai közönség a fővárosiakra, ez pedig nem igazán tetszett a kilencedik kerületiek szurkolóinak, akik egyre hevesebben gesztikuláltak a szektorukban. A hajrára teljesen összeomló ferencvárosiakat tulajdonképpen a játék minden elemében felülmúló győri csapatnak jogosan szólt a „Játszik az ETO!” rigmus a lelátóról. Főleg, miután Faluvégi Dorottya a szélről berepülve, kínaiból vette be Janurik kapuját – ekkor volt a legnagyobb a két fél közti különbség (31–18) –, ezzel teljesen megsemmisítve az örök riválist. Ugyanis ez a kiütéses kisalföldi siker tulajdonképpen eldöntötte a bajnoki cím sorsát...

Érd–Alba Fehérvár KC20–24 (12–12)
Siófok KC–Dunaújvárosi Kohász KA29–30 (13–12)

Május 26.: MTK Budapest (hazai)

Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény rangsorol, ha ez is egyezik, az egymás elleni gólkülönbség dönti el, ki végez előrébb. Abban az esetben, ha ez is megegyezik, a jobb gólkülönbség, a több győzelem, majd a több döntetlen alapján határozzák meg a helyezéseket.

Forrás: mksz.hu

60. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

59. perc Mindkét kapus véd egyet, Rju kilép a labdával.

57. perc Újabb gól Klujbertől, 31–20.

56. perc Janurik védi Rju ziccerét, Malestein lövése a kapufáé.

55. perc Klujber ballal a jobb alsóba lő egy szép csel után és a hatos elől, 31–19.

54. perc Faluvégi nem ront, Gros feladását kínai figurából vágja ballal a léc alá! Játszik az ETO! – zúgja a hazai B-közép.

54. perc Márton bevetődve jobbal a bal alsó mellé lő, Blohm labdavesztése után.

52. perc Kulely átlövése Tofté, jöhet a „sandrázás”. A meccs hőse. Blohmnak is megy, jelzi egy beállóból szerzett góllal.

51. perc Gros meg Faluvéginek ad gólpasszt.

51. perc Malestein a jobb szélről eredményes Kovacsics szép passza után. 28–18

50. perc Elek mester időt kér még.

50. perc Toft védi Lekics átlövését, Oftedal zseniális betöréssel eldönti a mérkőzést.

48. perc Belemenés Stollénél, Gros zseniális bejátszását a levegőben úszva, félig a kapunak háttal is a bal alsóba teszi bevetődve Blohm. Tíz közötte.

47. perc Oftedalnál technikai hiba, Cvijics köszöni szépen. Gros átlövésre jelentkezik... kitalálják. 26–17!

45. perc Stolle átlövése Toft-csemege. Haugsted lövése meg Januriké. Malestein ziccerben, kényelmesen bevetődhet... de megbabonázza őt is Toft! Zúg a Sandra, Sandra!-kórus a csarnokban, mintha egy 80-as évekbeli klubdélutánon lennénk.

44. perc Broch kiharcol egy hetest, Gros ballal a jobb felsőbe lő. 25–16

43. perc
Janurik eléri Schatzllövését... de egy rossz FTC-támadás után ziccerben a győri játékos, és nem is ront beugrásból.

41. perc Grosszal ma nincs bírás, de Lekics átlövése sem csúnya éppen. 23–16

40. perc Toft eléri jobb kézzel Stolle cunderezését a jobb sarok előtt.

Fotó: Koncz Márton

39. perc Gros és Lekics gólváltása.

38. perc Broch beugrás közben teszi át egyik kezéből a labdát a másikba, majd pontosan lő. Malestein kiharcol egy hetest, Klujber a bal felsőbe lövi azt.

37. perc Klujber átlövése a blokké, Stolle betörése már hibátlan. 20–13

36. perc Gros keze elsül elöl, Elek nem hisz a szemének. Grosnak az utolsó 6 lövéséből 6 lett gól, előtte 3/1 volt a mutatója.

A Bajnokok Ligája-továbbjutás után Kukely Anna vezetésével harcolta ki az FTC a négy közé jutást a Magyar Kupában. A fiatal tehetség nemrég a szövetségi kapitány figyelmét is felkeltette, így nemsokára először léphet pályára a magyar válogatottban.

35. perc Toft eléri a bal sarok előtt Stolle átlövését, 50 százalékos ma a mutatója.

34. perc Schatzlejtése a lécen csattan, Kukely eladja, Gros a szaggatottról nagy gólt lő a bal alsóba. 19–12

33. perc Nze Minko ziccere Januriké, Stolle eredményes betörésből a másik oldalon.

32. perc Majd ismétel Gros bakija után, ziccerből.

31. perc Szép Kukely-góllal, de Haugsted válaszol azonnal betörésből. Márton is megvillan, 18–10.

3

1. PERC FOLYTATJUK!

A múlt héten visszatért gyermeke születése után a Győri Audi ETO KC soraiba Kari Brattset, akinek napról napra javul a formája, s reméli, sokat tud még segíteni együttesének ebben az évadban is.

A Győri Audi ETO női kézilabdacsapata a honlapján jelentette be, hogy a 18 éves irányító, Farkas Júlia profi szerződést írt alá, és ezzel véglegessé vált a 2023–2024-es idény kerete.

30. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

30. perc Rju betörése kiváló, Klujber átlövését ismét eléri Toft. 17–8!

29. perc Hazai időkérés, nyilván.

28. perc Haugsted hátrányból is gólt szerez, Bölk nagy gólt vág a szaggatottról. 16–8

28. perc Klujber bevetődéses ziccerét védi Toft!

27. perc A Cvijics ellen védekező Brochnak két perc.

26. perc Blohm ismét labdát szerez a hatosán, Haugsteddel együttműködve. Broch meg Rju passzát a vonalról jobbal a jobb felsőbe suhintja, 15–7!

25. perc Jó védekezés után Nze Minko ziccerben... és nem is ront.

24. perc Gros ballal irgalmatlan nagy erővel a jobb alsóba lő. 13–7

24. perc Rju a pályán, kiharcol egy hetest, pici lépéshiba után. És Tomorinak még két perc is mellé.

23. perc Türelmes támadás, 9 méterről nagy gól Klujbertől, a földről.

22. perc És újabb FTC-s időkérés.

21. perc Átlövésgól Grostól, pontatlan lövés Malesteintől. Gros a hatos elől is betalál: 12–6.

20. perc Cvijicsnek két perc lökésért. Hetes is, Gros ballal a bal felsőbe pattintja a labdát. 10–6

18. perc Bölk és Lukács lövése is a kapusoké.

17. perc Két perc Haugstednek.

16. perc Szép támadás, jó lövés Szucsánszkitól, kapufás gól. Bíró véd egyet, Blohm kísérlete után.

15. perc Erre hamar eladják a labdát, mégpedig Bölk, Lukácstól kontragól, 9–5!

15. perc Időkérés a vendégektől.

14. perc
Schatzltól nagy gól betörésből, Szucsánszki eladja elöl. Rossz csel Oftedaltól.

Deli Rita olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnoki bronzérmes kézilabdázó
Az ETO-nak mindig nehezebb a Fradi otthonában játszani, a hazai pálya ezúttal a győrieket segíti. Ami a Ferencvárosnak pozitívum lehet, hogy a múlt hétvégén erős ellenféllel szemben nyert a Bajnokok Ligájában, míg az ETO-nak az automatikus negyeddöntő kiharcolása miatt szünete volt a sorozatban. Az FTC ebből profitálhat, jó ritmust adhat neki az a találkozó. Ami taktikailag és egyénileg is pluszt adhat a győrieknek, az Kari Brattset visszatérése, úgy gondolom, hatvan–negyven százalékban ők az esélyesei a szombati presztízsmérkőzésnek. Szakmai szempontból a hazaiaknál a Stine Oftedal, Ana Gros, Estelle Nze Minko hármastól sokat várok, kiegészítve a jó beállójátékkal, a kapuban pedig Sand­ra Toft lehet kulcsember. A másik oldalon kimondottan javuló beállójátékot láthattunk legutóbb Dragana Cvijicstől és Kisfaludy Anett-től, ami hosszú idő után figyelhető meg a Ferencváros játékában. Alicia Stolle nagyon jó formába került, Klujber Katrinnal jól kiegészítik egymást, Emily Bölk játéka pedig mindig meghatározó. Amelyik csapat győzni akar, a tökéleteshez közeli játékot kell nyújtania, a jó kapusteljesítmény döntő lehet.

13. perc Cvijics négy védő között, hetes. Toft eléri a jobb felső előtt Malestein lövését!

12. perc
Lekicsnek nem megy most, nem mer lőni a szaggatottról. Oftedal megmutatja, hogy felugrás nélkül is lehet onnan gólt szerezni, 7–5.

11. perc Technikai hiba itt is és ott is, jól védekezik most a Győr. Cvijics ellen is, ő volt a tavalyi rangadó hőse.

10. perc Klujber betörése hibátlan. Oftedal ziccere Bíróé, az első védése ma.

9. perc Tomori remekül védekezik Blohmmal szemben, Schatzlkissé jobbról nagy gólt dob aztán, beugorva. 6–4!

8. perc Bíró indítása rossz Haugsted rossz passza után. Idegesek a játékosok a döntőn, nyilván.

7. perc Toft eléri a bal sarok előtt Klujber balkezes, beugrásos lövését, a kapus ma 9 lövésből 4-et megfogott.

6. perc Gros
lő átlövésből, 8 méterről gólt, Toft fogja Lekics ziccerét, Schatzleredményes beugrásból. 5–4

6. perc Broch egyenlít beállóból, a jobb szélről Malestein ballal és a jobb, azaz a hosszú felsőbe lő.

4. perc Nze Minko zseniális csel után jobbal a bal felsőbe lő a hatosról. Klujber betörése is zseniális. Gros lövése már nem annyira, de Klujbernél belemenés a másik oldalon. Nze Minkónál meg kétszerindulás, Márton kontrázhat, 2–3!

2. perc Toft véd még egy Malestein-átlövést, de aztán lökik Kisfaludyt, hetes. Malestein ballal a jobb alsóba lő. 1–1!

1. perc Toft védi Bölk átlövését, a bal szélről jobbal Bíró lába alatt a bal alsóba lő Schatzl. 1–0!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta zöldben, a vendégek tiszta fehérben.

Kihirdette a jelölteket a 2022-es év legjobb női kézilabdázója címre a Handball Planet szakportál, melynek szavazásán a szurkolók is dönthetnek arról, kit láttak az előző esztendő legjobbjának. A posztonkénti listára a Győri Audi ETO KC hét játékosa, valamint az FTC-Rail Cargo Hungaria három kézilabdázója került fel.

„Nagyon várom már ezt az összecsapást. A magyar bajnokságban ez az idény legfontosabb mérkőzése, hazai pályán, telt ház előtt, őrületes hangulatban. Rendkívül küzdelmes találkozó vár ránk sok párharccal. A védekezés a legfontosabb, hiszen ha hátul összeállunk, kontrából szerezhetünk néhány gyors gólt. Ezeken az összecsapásokon nem a képességek a fontosak, hanem az, hogy bízzunk egymásban, és csapatként harcoljunk.” – Line Haugsted, a Győri ETO balátlövője.

„Győrben mindig nehéz pontot, pontokat szerezni, de mindent megteszünk érte, mert még megnyerhetjük a bajnokságot. Nagyon jó hangulatú meccset várok, ezekért a találkozókért érdemes játszani. Győrben egy pont is bravúrnak számít, de ha legalább annyi összejön, végig élesnek kell maradnunk a hátralévő mérkőzéseken. Mindenesetre a Fradival még nem nyertem Győrben, úgyhogy jó lenne, ha meglenne az első siker.” – Cirjenics-Kovacsics Anikó, a Ferencváros irányítója.

Hiába vesztett ősszel az ETO a Népligetben, a Fradi Debrecen és Mosonmagyaróvár elleni pontvesztése szinte lenullázta a hatgólos előnyt. Azért csak szinte, mert döntetlen esetén az egymás elleni összevetésben megmarad a fővárosiak előnye. Kis túlzással élve: győzelem vagy halál a jelszó?
A. M.: – Bizonyos értelemben igen, de ne felejtsük el, hogy mindkét csapatnak vannak még hátra bajnoki mérkőzései. Másrészt pedig nem, hiszen ez is egy a huszonhat találkozóból, amelyet ugyanúgy meg akarunk nyerni, mint a többit. Megvannak a céljaink az idényben, ezek egyikének eléréséhez egyértelműen győzni kell.
E. G.: – Szerintem nem érdemes ennyire sarkítani a helyzetet. Sok problémával, sérülésekkel küzdöttünk azokban az időszakokban, amikor botlottunk, ráadásul az előre hozott világversennyel még hosszabb volt ez a szakasz. Tisztában kell lenni azzal, hogy Győrben az európai élcsapatok sem feltétlenül győzelmi eséllyel lépnek pályára. Nem is rakunk nagy terhet a játékosokra – szeretnénk jó meccset játszani, és ha rés van a pajzson, bebújni rajta.

– Az első felvonáson meglepően nagy különbség alakult ki, szinte végig az FTC akarata érvényesült. A népligeti mérkőzés tapasztalatait is figyelembe véve mire kell leginkább figyelni a „döntő” megnyeréséhez?
A. M.: – Nagyon fontos, hogy a saját játékunkra koncentráljunk, és higgyünk magunkban. Ez egy meccs a sok közül, amely nyilván nagyobb tétre megy, mint a többi, de mégiscsak ugyanazt kell csinálni, mint a korábbi bajnokikon – igazi csapatként, maximális koncentrációval játszani, és akkor az eredmény sem marad el.
E. G.: – Az első félidőben kifejezetten az ETO uralta a meccset, de Bíró Blanka teljesítménye akkora stabilitást adott a csapatnak, hogy az felszabadított minket. Így, hogy hátul javítottuk az elöl elkövetett hibákat, sokkal ötletesebbek voltunk. Most is ezen fog múlni – nagy lehetőséghez jut az, akinek egy-egy stabil szakasz lesz a játékában.

– Mindkét csapat kerete kiegészült, többen visszatértek sérülésből, s talán már a fővárosiak is hozzászoktak Béatrice Edwige hiányához. Jelenleg melyik csapat tűnik komplettebbnek, kik lehetnek a kulcsszereplői a csatának?
A. M.: – Mindkét társaság tudja, mit szeretne játszani szombaton, aztán majd elválik, hogy a tervekből mi valósul meg. Több olyan sportoló van mindkét együttesben, aki képes eldönteni a találkozót. Mindkét csapat játékban van, kíváncsian várom magam is, kik lesznek a húzóemberek. Az biztos, hogy a védekezésnek és a kapusoknak kiemelkedő szerepük lesz.
E. G.: – Kovács Anett nagyon hiányzik a jobb szélről. A decemberi meccsünket kihagyó Kisfaludy Anett már visszatért, de az ETO felé billenti a mérleg nyelvét, hogy Line Haugsted, Ana Gros és Kari Brattset is bevethető lesz, bár Silje Solberg azért hiányozhat. Sok múlik majd a játékstruktúrán, hogy ki mennyire tudja tompítani a másik erősségeit, valamint kiemelt jelentősége lesz a kapusoknak, a precizitásnak.

– Az ETO és a Ferencváros is hozta a kötelezőt, sima Magyar Kupa-továbbjutással hangolt a hétvégi „bajnoki döntőre”. Habár a győriek lesznek hazai pályán, a Fradinak talán előny, hogy egy hete még kiélezett BL-meccsen kellett bizonyítania, míg a kisalföldiek több mint egy hónapja játszottak valódi erőfelmérőt jelentő nemzetközi kupamérkőzést. Hogy látja, a frissesség vagy a meccsritmus nyomhat többet a latban?
Ambros Martín, Győri Audi ETO KC: – Rangadó lesz a javából, és nyilván nagyon sok múlik majd az egyéni teljesítményeken, de a találkozót a jobban teljesítő csapat nyeri meg. Mi bőven készülhettünk és gyakorolhattunk az elmúlt időszakban, ennek is megvan az előnye.
Elek Gábor, FTC-Rail Cargo Hungaria : – Ez az a párharc, amelynél lassan tizenöt éve keressük, mi lehet a tényleges előny. Annyira a pillanatnyi forma és a mentális állapot határozza meg ezt a párharcot, hogy nem lehet előzetes felmérésekbe kapaszkodni. A frissesség és a nemzetközi ritmus sem jön rosszul, de hogy ki mennyire tudja felvenni a másik ritmusát, az más kérdés.

Habár ősszel 32–26-ra győztek a fővárosiak, két botlásukkal szinte nullázták az előnyüket, így a szombati csata győztese néhány forduló múlva valószínűleg aranyat ünnepelhet.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A GYŐR–FTC MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!