Kiss Éva parádézott, remek magyar győzelem Hollandiában!

BÁLINT MÁTYÁS (Eindhoven), MAROSI GERGELY (közvetítés)BÁLINT MÁTYÁS (Eindhoven), MAROSI GERGELY (közvetítés)
2018.03.25. 15:57
Kiss Éva extraklasszis teljesítményt nyújtott (Fotó: Szabó Miklós)
A magyar női kézilabda-válogatott 23–22-re legyőzte Hollandiát Eindhovenben, Európa-bajnoki selejtezőn. A végig szoros mérkőzésen rendkívül kiélezett volt a hajrá, a Kiss Éva szenzációs kapusteljesítménye által segített magyar válogatott egy gólt megőrzött előnyéből, és remek győzelmet aratott!

NŐI KÉZILABDA, EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
4. FORDULÓ, 7. CSOPORT
HOLLANDIA–MAGYARORSZÁG 22–23 (12–12)
Eindhoven, 6000
néző. Vezette: Ch. Bonaventura, J. Bonaventura (franciák)
HOLLANDIA: WESTER – Malestein 1, Van der Heijden 2, GROOT 6 (2), Snelder, ABBINGH 8, Smeets 3. Csere: Dulfer, Broch 1, Steenbakkers, Bont, Van Olphen 1, Smits, Knippenborg, Amega. Szövetségi kapitány: Helle Thomsen
MAGYARORSZÁG: KISS É. – LUKÁCS V. 4, HÁFRA 5, KOVACSICS 6 (1), Kisfaludy, Hornyák D. 1, Schatzl Nadine 1. Csere: Bíró B. (kapus), Sirián 1, Tóth G., Szabó L. 1, Faluvégi, Kovács Anna 2 (2), Puhalák 2. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
Az eredmény alakulása. 7. perc: 2–3. 14. p.: 7–6. 20. p.: 7–8. 28. p.: 10–11. 38. p.: 14–16. 45. p.: 16–18. 52. p.: 20–20. 57. p.: 21–23
Kiállítások: 8, ill. 10 perc
Hétméteresek: 6/2, ill. 4/3
Helle Thomsen:
– Az utolsó másodpercekben a bírók egy olyan szabálytalanságot fújtak le, amit előtte az egész meccsen egyszer sem. Ezzel együtt kihagytunk vagy tíz százszázalékos helyzetet és négy büntetőt. Győznünk kellett volna.
Kim Rasmussen: – Mindig hiszek a csapatomban, a lehetőségekben, a csodákban, és abban, hogy amit csinálunk, az helyes és elvezet a sikerhez. De ez egy fantasztikus győzelem volt, nem hiszem, hogy sokan várták volna ettől a kevés rutinos játékossal felálló csapattól, idegenben, ilyen hangulatban, ilyen ellenféllel szemben. Nagyon büszke vagyok a játékosaimra!

A csoport másik mérkőzésén: Fehéroroszország–Koszovó 41–18 (21–9)

Bátran, határozottan kezdte a meccset a magyar válogatott, aminek annyiból volt jelentősége, hogy a két csapat csütörtöki, győri találkozójának utolsó negyedórájára pont a vagányság tűnt el a társaságból, amely abban az időszakban csak egyetlen gólt tudott szerezni (azt is teljesen esetleges módon), és főképp emiatt kapott ki 19–18-ra.

Ehhez képest most nem haboztak vállalkozni a lányok, Hornyák Dóra például három labdát engedett el, mire a későn érkező holland drukkerek megérkeztek a büféből, és bár az elején a házigazda kétszer átrohant a mieinken a rossz lövések után, ez sem szegte a mieink kedvét. A 7. percre már 3–2-re vezetett a csapat, és utána is tartotta a lépést az Európa- és világbajnoki ezüstérmes ellenféllel.

Sőt: a hollandok csak egy-egy támadás erejéig tudták visszavenni a vezetést, főleg Lois Abbingh védhetetlen átlövéseinek köszönhetően, amúgy a mezőnyjátékosok közt 26 évesen is messze legrutinosabb, szűk húsz perc után már négy gólnál járó Kovacsics Anikó, a meg-megvillanó Háfra Noémi és a nagyokat védő Kiss Éva vezérletével remekül játszott a magyar együttes, olyannyira nyomás alatt tartva a hollandokat, hogy kapitányuk, Helle Thomsen csak három játékosát cserélte be a szünetig.

A 12–12-vel zárult első félidő után, amelyben egyik csapat sem vezetett egynél több góllal, a második is hasonlóan kezdődött. Kiss négy-öt újabb, bravúrral megfogott ziccere után ráadásul többször is a háromgólos előnyért támadhatott a válogatott, ám a befejezések épp ekkor nem sikerültek igazán pontosan, így a 43. percben, 16–16-nál ismét egyenlített Hollandia.

Helle Thomsennek a 48. percben így is időt kellett kérnie, nem is elsősorban az eredmény miatt (a 18–17-es magyar vezetés nem volt éppen behozhatatlan), hanem mert esélyes létére egyáltalán nem uralta a találkozót a házigazda. A mieink ráadásul úgy őrizték a sovány előnyt, hogy a mezőnyjátékosok között az egy Kovacsicson kívül csupa 19 és 22 év közötti játékos volt pályán.

Az utolsó tíz percre viszont kissé elfogyott a magyar válogatott lendülete támadásban, és védekezésben is elfáradt kicsit a társaság, úgyhogy Laura van der Heijden betörése után az 53. percben 21–20-ra visszavette a vezetést Hollandia. Az egészen remekül védő Kiss Éva azonban Nycke Groot hetesét is kivédte (ez volt a negyedik elhibázott holland büntető), majd Kovacsics Anikó Danick Snelderen átmászva is betalált emberhátrányban, s Lukács Viktória góljával az utolsó három percre már 23–21-es előnnyel fordultak a mieink. És bár a hajrá izgalmasan alakult, Abbingh gólját nem adták meg az utolsó pillanatokban, így a magyar csapat 23–22-re nyert.

Győzelmével a magyar csapat hatalmas lépést tett afelé, hogy csoportelsőként zárja a selejtezősorozatot, ehhez május végén Koszovót idegenben, Fehéroroszországot itthon kell a papírformának megfelelően legyőznie. De még ennél is fontosabb, hogy megmutatta, Görbicz Anita, Szucsánszki Zita nélkül, Tomori Zsuzsanna megrázó sérülése után is van benne erő és fantázia.

4 64–1490
A csoport 1–2. helyezettje, valamint a hét selejtezőcsoport legjobb harmadikja jut ki az Európa-bajnokságra.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI PROGRAMJA
5. FORDULÓ

Május 30. vagy 31.: Koszovó–Magyarország
6. FORDULÓ

Június 2. vagy 3.: Magyarország–Fehéroroszország

2. FÉLIDŐ

60. perc. 7 a 6 ellen támadnak a hollandok. Belövik, de belefújtak a bírók? Igen! Nincs gól! Nincs gól! Letelt már az idő? Nem! Snelder szabálytalan zárását fújták le! MAGYARORSZÁG 23–22-RE GYŐZ EINDHOVENBEN, REMEK SIKER!

60. perc. Egylabdás meccs, hogy a kosárlabdából vett kifejezést használjuk. Ha a hollandok belövik, iksz, ha nem, visszavágunk a hazai vereségért.

60. perc. Helle Thomsen időt kér.

60. perc. Kvázi meccslabda. Ha gólt szerzünk, nyerünk. Nem adják meg Puhalák találatát, és van egy fél perc!

60. perc. Holland labdaszerzés (elbámultunk), Groot szépít, 22–23. 59:08-nál vagyunk.

59. perc. KISS ÉVA-SHOW! Nagyon fontos védés, Dulfer néz csalódottan.

58. perc. Sokáig támadunk, a lövés viszont fölé megy. 2 perc van hátra, 2 gól a magyar előny. Kiegészültek a hollandok.

57. perc. Holland belemenés!

57. perc. Lukács a szélről, góóóól, 21–23!

56. perc. Ráadásul Abbingh technikai hibája után magyar labdaszerzés, és Abbinghot ki is küldik!

56. perc. Kovacsics 6. gólja, 21–22!

56. perc. Egy rossz holland passzal, a szélső elindult befelé, a passz jött a helyére. Ajándék, támadhatunk.

55. perc. Viszont a magyar akció sem eredményez gólt. Kezdődik az utolsó öt perc.

55. perc. KISS ÉVA (TERMÉSZETESEN) VÉDI GROOT HETESÉT! A kipattanó nálunk landolt. A negyedik kihagyott holland hetes, Kiss Éva harmadik kivédett büntetője!

55. perc. A hollandok kimozgatják a magyar védelmet, hetes és Hornyákot kiállítják. Kár érte.

54. perc. Mondjuk most egy 5–2-es szériában vannak a hollandok. Háfra szétszór mindenkit, gólt lő! 21–21, és kiállítás a hollandoknál!

53. perc. Kim Rasmussen időt kér és komoly kakaót tesz a magyarázásba. Ha ezt az energiát átviszik a lányok a pályára, a hollandoknak végük… A kapitánynak igaza van, itt az esély, ez a hajrá nyerhető.

53. perc. Fordítanak is a hollandok, 21–20, Van der Heijden.

52. perc. Háfra bebújik és gólt lő, de még nem örülhet, mert hetest kapunk. Aztán megint nem örülhet, mert Kovacsics kapu fölé lő.

52. perc. Groot egyenlít, a védőfal eléggé elvesztette a fonalat, 20–20.

51. perc. Szép! Szabó Laura újra a magyar csapatot juttatja előnyhöz, 19–20.

51. perc. Kitör egy kis káosz, úgy tűnik, Lukács labdát szerez, aztán úgy, hogy mégsem, a bírók nekünk ítélik a támadás jogát. Fütty a lelátón.

50. perc. Megint jó az előkészítés a falban, Abbingh átlövése kiköt a bal alsóban. 19–19.

49. perc. Kovacsics útjára indít egy varázslatos passzt, Puhalák köszöni, 18–19!

48. perc. Groot labdát szerez, Malestein robog, Kiss Éva megint véd!!!

48. perc. Abbingh keze villan, hatalmas átlövésgól. Abbingh 7. találatával 18–18, megint egyenlő.

48. perc. Holland időkérés.

48. perc. Kovacsics lepné meg talpról Westert. Wester nem szereti a meglepetéseket, nem is kér belőlük.

47. perc. Jó, mindent azért nem lehet, Groot megszerzi 4. gólját és 17–18.

46. perc. KISS ÉVA VÉDI VAN DER HEIJDEN BÜNTETŐJÉT!!!

46. perc. Groot kicsikar egy kétperces kiállítást, Szabó Laura megy ki. Hetes is.

45. perc. Pláne így! Szép, higgadt játék, Lukács a szélről a befejező, 16–18!

45. perc. Így a félidő felénél, a meccs háromnegyedénél megállapítjuk: ez még mindig jó.

43. perc. Cserébe Háfra lő nagyon szép gólt, 4 találatnál tart, 16–17.

43. perc. Abbingh bombája beviszi Kiss Éva kezét, 16–16.

43. perc. Puhalák a kapuba lő, de belépett, nem adják meg. Holland akció jöhet, Grootot ledarálják a belső védők.

41. perc. Mindent nem lehet védeni, Abbingh átlövi a falat, 15–16.

41. perc. Broch helyzetben, KISS ÉVA EZT IS VÉDI!!

40. perc. Hornyák szétlövi a lécet, a kipattanó viszont megvan. Csak gól nincs, Kovacsics lövését Wester védi.

39. perc. Ráadásul a hollandok megint nem tudnak betalálni, jöhet a magyar csapat. Kovacsics lő, Wester véd. Viszont a holland akciónál Kiss rácsapja az ajtót Snelderre! Még egy bravúr!

38. perc. Lehívjuk a kapust, Hornyák betalál, 14–16!

37. perc. Kiss Éva megint véd egyet, de a kipattanó a hollandoké. Nem baj, mert Broch lövését is fogja!

37. perc. Lukács lök, leküldik a latrok. Többet nem alliterálok inkább… 2 perc.

36. perc. Háfra menne be a falba, de leküldik. Aztán Háfra megint megmozgatja a hollandokat, kiharcol egy hetest. Kovacsics belövi, 14–15! Kovacsics 5 gólos.

35. perc. Az precíz! Most a mieink játsszák meg a szélt, s Lukács egyenlít, 14–14. Bónuszként Kiss Éva ziccert fog!

34. perc. Sikertelen magyar támadás végén Wester véd, a hollandok ziccerig játszanak, Smeets, 14–13.

33. perc. Van Olphen megint megpróbálja, de most Kiss Éva védeni tud! Megszólal a Ria, ria, Hungária.

32. perc. A passzív játék fenyegeti a magyar csapatot, amikor Háfra ütemtelenül közbelő, 13–13!

31. perc. Jesszus, Mária! Irdatlan nagy gól, Van Olphen nagyon precíz, 13–12.

31. perc. Nézzük a folytatást! Hollandia kezdi a második félidőt.

1. FÉLIDŐ

30. perc. Ejjj, a kapufa hárít! 12–12-vel ér véget az első félidő, nagyon szoros mérkőzés, a fiatal magyar válogatott eddig tartja a lépést. Két gólnál nagyobb különbség egyszer sem volt a két csapat között, kettő is csak ritkán.

30. perc. Még van fél perc. Kim Rasmussen is időt kér.

30. perc. Ezt a hollandok Smeets góljával ünneplik meg, 12–12.

30. perc. A félidő utolsó perce Háfra Noémi góljával kezdődik, 11–12! Mindkét csapat kiegészül.

29. perc. Abbingh megint elkapja a fonalat, mondjuk ez pont nem hiányzott, 11–11.

28. perc. Holland időkérés.

28. perc. Remek magyar védekezés, Puhalák labdát szerez és a kapuba lő, 10–11!

28. perc. Broch kimegy két percre, egy hetest is összehoz, Kovács Anna belövi. 10–10.

27. perc. Groot ezt is belövi, 10–9.

27. perc. Kiss Éva megint véd egyet, viszont sajnos közben Van der Heijdent lecsapták a védők, rosszul is esik. Ápolás, hétméteres.

26. perc. Most nem Abbingh, hanem Groot lövi. A hálóba, 9–9.

25. perc. Abbingh most vaktölténnyel lő, a labda a magyar válogatottnál, mely a kétgólos vezetés megszerzéséért támadhat. Schatzl próbálkozik, Wester nem eszi meg a trükkös kísérletet. Rohannak a hollandok, heteshez jutnak.

24. perc. Kovács Anna belövi a hetest, 8–9, megint vezetünk!

24. perc. Egy eredménytelen magyar akciót egy eredménytelen holland követ, mert Kiss Éva megint véd. A másik kapu előtt meg Wester véd nagy hirtelenjében két ziccert, de harmadszor is a magyar válogatotthoz kerül vissza a labda, hétméteres!

22. perc. Jaj, neeeeeee… Smeets ziccerbe kerül, lő, Kiss Éva véd, de a labda továbbcsorog, a kapufára, keresztbe a gólvonalon, és bevánszorog a másik sarokba. Pech. 8–8 és kiegészül a magyar válogatott.

21. perc. Addig jó az akció, hogy Kovacsics helyzetbe kerül, ott a bibi, hogy Wester védi a ziccert. Időhúzásnak viszont tökéletes, mert támadhatunk tovább. Egy ideig, elveszik a labdát.

20. perc. Faluvégi jól védekezik, ezzel belekerget Van der Heijdent egy belemenésbe.

20. perc. Ráadásul Hornyákot kiállítják.

19. perc. Bónusz: a hollandok elrontják az akciójukat. Újonc a pályán a magyar válogatottban, bejön Faluvégi Dorottya. Tóth megcélozza a fölső sarkot, de nem talál.

18. perc. Kovacsics Anikó nem áll le, megint bemegy a védők közé, megint igaza van, 7–8!

18. perc. „Elcsúszik” a magyar csere, Broch megkegyelmez, mert fölé durrant.

17. perc. Tóth megy be a darálóba, ledarálják egy sárga lapért cserébe. Fenn a kéz! Tóth ellövi, Wester hárít.

16. perc. Kiss Éva nevet utoljára egy holland akció végén, támadhatunk a vezetés visszaszerzéséért.

15. perc. Szééép magyar kombináció! Kovacsics játszik be Sirián Szederkének, aki nem is hibázik, és 7–7.

14. perc. Rontott magyar akció után szaporázzák a hollandok, és Broch meg is találja a rést, 7–6.

13. perc. Hornyákot lövik telibe, megnézik az állapotát, szerencsére minden rendben. Malestein kierőszakol egy hétméterest. Abbingh ezt is kihagyja, 0/2!

12. perc. Kovacsics cselez, bemegy, 6–6. Eddig tényleg vezéregyéniség, 3 gólos!

12. perc. Abbingh megint felmegy, megint megrongálja a magyar hálót egy borzalmas erejű lövéssel. 6–5.

11. perc. Groot próbálja bevenni Kiss Éva kapuját, a magyar kapus beveszi a „ma nem!” tablettát, és véd egy nagyot.

10. perc. Feljegyzendő, de nem gól – Snelder kap 2 perces büntetést. Schatlz kerül helyzetbe, aztán leér a lába, ezért kár volt.

10. perc.Abbingh sújt le precíz, nagy erejű és jól előkészített átlövéssel, 5–5.

9. perc. Az igen! Kovacsics talpról alaposan meglepi a hollandokat, ezzel már 4–5.

8. perc. Tényleg kiszakadt, mindkét csapat veszettül tüzel, Van der Heijden egyenlít, 4–4.

8. perc. Kiszakadt a gólzsák, Háfra, 3–4!

7. perc. Abbingh most jól céloz, nem úgy, mint a hetesnél, 3–3!

7. perc. És már 2–3, Kovacsics, fordít a magyar csapat!

6. perc. Sőt, 2–2, Hornyák passza után Lukács.

5. perc. Schatzl szépít, 2–1.

4. perc. Újra Hornyák, megint csak a kapusig jut. Jönnek a hollandok, Groot végigviszi, 2–0.

4. perc. KISS ÉVA KIVÉDI! Abbingh járt rosszul.

3. perc. Ugyanaz a forgatókönyv, rossz Hornyák lövéssel. Rohannának a hollandok, de a magyar csapat gyorsan vissza tud rendeződni. Hiába, mert az akció vége így is hetes a hollandoknak.

2. perc. Bezzeg az első holland lövés jó, 1–0 oda.

1. perc. A magyar válogatott kezdi a mérkőzést! Hornyák lövése nem jó.

A hollandok egy kicsit hamis magyar Himnusszal nyitnak. A sajátjuk jobban sikerül.

A csoport másik meccsén kiütés, Fehéroroszország–Koszovó 41–18. Ezzel a fehéroroszok pontszámban beérték a mieinket.

JÓ DÉLUTÁNT, KELLEMES IDŐTÖLTÉST KÍVÁNUNK! Visszafogottan fogalmazva sem a nagyon fiatal kerettel felálló, sérülések tizedelte magyar női kézilabda-válogatott az esélyes Eindhovenben. Narancs-feketében a hollandok, zöldben a mieink.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria), Janurik Kinga (Érd), Kiss Éva (Győri Audi ETO KC)
Jobbszélsők: Faluvégi Dorottya (FTC-Rail Cargo Hungaria), Lukács Viktória (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbátlövők: Hornyák Dóra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Karnik Szabina (MTK Budapest), Kovács Anna (Dunaújvárosi Kohász KA)
Irányítók: Kovacsics Anikó (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Gabriella (Érd)
Beállók: Kisfaludy Anett (Érd), Sirián Szederke (DVSC-TVP), Szabó Laura (Érd)
Balátlövő: Háfra Noémi (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balszélsők: Puhalák Szidónia (Győri Audi ETO KC), Schatzl Nadine (FTC-Rail Cargo Hungaria)