Szinte végig vezettek, mégis kikaptak női kézilabdázóink a spanyoloktól

BOBORY BALÁZS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)BOBORY BALÁZS (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)
2022.03.02. 17:50
Bosszantó vereséget szenvedett a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnoki selejtezősorozat harmadik fordulójában: Golovin Vlagyimir tanítványai csak a mérkőzés legvégén kerültek hátrányba Spanyolországgal szemben, ám ez kétgólos vereséget eredményezett.
A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
Szöllősi-Zácsik Szandra (és Klujber Katrin) hét góllal állt a magyar támadósor élére (Fotó: Török Attila) A GALÉRIÁÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKI SELEJTEZŐ
5. CSOPORT, 3. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 28–30
(16–13)
Tatabánya, 4500 néző. V: Vujacsics, Kazanegra (montenegróiak).
MAGYARORSZÁG:
Janurik – LUKÁCS V. 6, KLUJBER 7 (2), Vámos P. 2, Bordás, SZÖLLŐSI-ZÁCSIK 7, Márton G. 4. Csere: Szemerey (kapus), Hornyák D., Helembai F., Kuczora 1, Háfra N. 1, Schatzl Nadine, Faluvégi D., Kácsor. Szövetségi kapitány: Golovin Vlagyimir
SPANYOLORSZÁG: S. Navarro – M. González 3, ECHEVERRÍA 5, Cesáreo 1, L. González, A. FERNÁNDEZ 3, J. GUTIÉRREZ 9 (6). Csere: Castellanos (kapus), A. Hernández 2, Espínola 1, Arcos 2, Arderius 1, S. López 2, Gascó 1. Megbízott szövetségi kapitány: Imanol Álvarez
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–3. 9. p.: 7–5. 14. p.: 10–6. 19. p.: 12–11. 24. p.: 15–12. 36. p.: 17–17. 42. p.: 22–17. 44. p.: 24–19. 49. p.: 24–22. 51. p.: 25–24. 54. p.: 27–24. 57. p.: 28–27.
Kiállítások: 6, ill. 2 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 7/6
Golovin Vlagyimir:
– A mérkőzés nagy részében valóban nem nézett ki rosszul a játékunk, de ebben a sportágban hatvan percig tart a küzdelem. Az utolsó öt percben kellett volna jobban figyelni és játszani. A végén kimaradtak a ziccerek, a spanyolok agresszívabbak lettek védekezésben és talán egy kicsit el is fáradtunk. Labda nélkül nehezebben indultunk, ha helyzetbe is kerültünk, a kapufát találtuk el.
Imanol Álvarez: – Nagyon nehéz mérkőzést játszottunk, amelyen a hazai csapat szinte végig vezetett. A csapat azonban végig harcolt és a hajrában talán a nagyobb tapasztalatának köszönhetően sikerült is fordítania. Nagyon fontos két pontot szereztünk, idegenben is szerettük volna legyőzni a magyarokat, és örülünk, hogy ez sikerült.

Ahogy az első félidő hajrájához érve Szöllősi-Zácsik Szandra az ellenfél kilencesétől a labdavesztés után sprintben elindult, hogy valahogy utolérje a robogó spanyol szélsőt, az mindent tükrözött a válogatott addigi hozzáállásából. A 31 éves, kétgyermekes édesanya akaratát siker koronázta, hiszen utol is érte és ki is szorította riválisát, aki így nem kerülhetett helyzetbe. Nem mellesleg az FTC átlövője támadásban is vezére volt együttesének.

És ez a mentalitás minden magyar játékoson érezhető volt, a szünetig koncentráció, egység, segítő szándék, lendület és ötletesség jellemezte Golovin Vlagyimir együttesét a csoport papíron legnehezebb ellenfelével, a spanyolokkal szemben. A tatabányai sportcsarnokban helyet foglaló szurkolók – akik megváltott belépőjegyük minden forintjával az ukrajnai, kárpátaljai menekülteket segítették a szövetség felajánlásának köszönhetően – nem győzték számolni a szebbnél szebb találatokat, és egyáltalán nem volt sablonos a magyar együttes játéka, egyedül talán a beállókat nem sikerült foglalkoztatni eleget, egyébként felállt fal ellen és lerohanásból is eredményesek voltak Vámos Petráék.

Szembetűnő volt a tempó, amit a vendéglátó csapat diktált, Márton Gréta és Lukács Viktória is többször meglógott a szerzett labdákkal és könnyű gólokat szerzett, de az átlövők, így Szöllősi-Zácsik és Klujber Katrin is be-betaláltak. A spanyolok végig futottak az eredmény után, a 13. percben már négygólos hátrányban voltak, ekkor időt is kértek, ám hiába küzdötték vissza magukat mínusz egyre, a kapuban Janurik Kinga nagyon fontos pillanatokban támogatta meg a hazai gárdát, amely háromtalálatnyi előnnyel a tarsolyában vonult pihenőre harminc perc után.

Amiből a fordulás után villámgyorsan nem maradt semmi. Elég volt egy-két technikai hiba, eladott labda, kapufára lőtt ziccer, és a vendégek egyenlítettek is. Sok olyan magyar válogatottat láttunk már, amelyik egy gyengébb periódus után összetör és hagyja leomlani mindazt, amit addig felépített. Nos, ez az együttes az első alkalommal kimászott a gödörből, s ki más, mint Szöllősi-Zácsik lendítette át a mieinket a holtponton két hatalmas átlövésgóllal, majd Szemerey Zsófi védett hétméterest. Ez már megadta az alaphangot, hogy a magyar válogatott egy 5–0-s rohammal elhúzzon. A mérkőzés 43. perce egy újonc életében hozott fontos pillanatot, Kuczora Csenge első mérkőzését játszotta a nemzeti csapatban és szép egyéni alakítás után az első találatát is megszerezte.

Az utolsó negyedórára is ötgólos előnnyel mentek neki a mieink, de bosszantó hibák következtek, akadozott a gépezet támadásban, a spanyolok pedig megérezték a vérszagot, és visszazárkóztak egyetlen találatra. Az utolsó hét percre visszaérkezett a mieinknél a parkettre a kezdősor, és Szöllősi-Zácsik, valamint Klujber átlövései megint megmutatták az utat a győzelem felé, ám négy perccel a vége előtt – a meccsen mindössze harmadszor – újra döntetlen lett az állás.

Az ilyen kiélezett helyzetekben pedig általában a tapasztalat győz: elfogyott az ötlet a magyar támadásokból, a világbajnok spanyolok pedig nem remegtek meg. Két perccel a zárás előtt a találkozó során először megszerezték a vezetést, és ezt a két pontot nem is engedték ki a kezükből. Egy igazán rossz, körülbelül nyolcperces szakasz megpecsételte az addig remeklő magyar válogatott sorsát, amely szombaton, Spanyolországban visszavághat ellenfelének.

1. Spanyolország3386–786
2. MAGYARORSZÁG32192–824
3. Szlovákia2256–630
4. Portugália2246–570

ESEMÉNYEK

60. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK! A magyar női kézilabda-válogatott 30–28-ra kikapott Spanyolországtól.

60. perc: Hernández
lő még egyet – 28–30.

60. perc: spanyol időkérés.

59. perc:
Hernández blokkolja Klujber lövését, Echeverría góljával vezetnek a spanyolok – 28–29.

58. perc: magyar időkérés.

58. perc: Fernándezé
az újabb spanyol gól – 28–28.

57. perc:
Kácsor kapufája után Lukács szedi össze és dobja be a kipattanót – 28–27.

56. perc: Gutiérrez
hetesből egyenlít – 27–27.

55. perc: Echeverría
is betalál – 27–26.

54. perc: Arderíus
azonnal válaszol – 27–25.

54. perc: Klujber, micsoda gól!
Nagyon elsül a keze – 27–24.

53. perc: Szöllősi-Zácsik lő nagy gólt távolról – 26–24.

52. perc:
Vámos betalál, de a gól érvénytelen – Golovin időt kért, mielőtt a labda a kapuba került volna.

51. perc:
Háfra eladja a labdát támadásban, Gutiérrez egy gólra csökkenti a különbséget – 25–24.

50. perc:
sajnos hátul nem figyelünk, Hernández büntet – 25–23.

50. perc: Háfra,
de jókor jön ez a gól! 25–22.

49. perc: Gutiérrez
lövi a spanyol hetest a léc alá – 24–22.

47. perc: Arcos
is betalál, újra három gól a különbség – 24–21.

47. perc:
hatalmas gólt kapunk a szélről, Gutiérrez lőtte szét a kapunk bal felső sarkát éles szögből – 24–20.

45. perc: Márton
lövi be a helyzetét a szélről – 24–19.

44. perc: Gutiérrez
hozza vissza négyre a spanyolokat hetesből – 23–19.

44. perc:
egy szép csel után megvan Kuczora Csenge első gólja a magyar válogatottban! 23–18

43. perc: Arcos
töri meg a spanyolok gólcsendjét – 22–18.

43. perc: Vámos
keményen odapakol ellenfelének, két percre le kell ülnie.

42. perc:
helyreállt a rend a második félidő elején látott zavar után: Janurik bravúrja után Klujber lő hatalmas gólt átlövésből – 22–17.

4
1. perc: spanyol időkérés.

41. perc: erről van szó!
Bordás szerez labdát, a gyorsindítás végén Lukács szerez gólt magabiztosan – 21–17.

40. perc: Vámos
szerzi meg a huszadik magyar gólt – 20–17.

39. perc:
Arcos hetesét Szemerey jobb kézzel hárítja!

38. perc:
megint Szöllősi-Zácsik lő, megint gól a vége – 19–17.

37. perc:
a kisebb megtorpanás után jól jön Szöllősi-Zácsik elemi erejű lövése – 18–17.

36. perc: López
nagyon éles szögből találja meg a labdányi helyet Janurik mellett, egál – 17–17.

35. perc:
spanyol gyorsindítás, López gólja után 17–16.

34. perc: González
azonnali válasza után 17–15.

34. perc: Klujber
teszi el a labdát a jobb alsó sarokba – 17–14.

33. perc: Fernández
találja meg a rést a pajzsunkon, övé a második félidő első gólja – 16–14.

31. perc: FOLYTATJUK! A spanyolok kezdik a második félidőt.

30. perc: nincs újabb gól, VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! Háromgólos előnyben vagyunk a szünetben.

27. perc: Klujber
hetesből állítja vissza a háromgólos különbséget – 16–13.

25. perc:
a labda megszerzése után sajnos mi is hibázunk, Espínola büntet – 15–13.

24. perc:
ügyesen veri át a védelmet Klujber, meg is bontja vele a spanyolok falát – 15–12.

24. perc:
újabb kiváló átlövés Szöllősi-Zácsiktól, Gascósajnos gyorsan válaszol. 14–12

22. perc: Szöllősi-Zácsik
lövése utat talál a spanyol kapuba – 13–11.

21. perc: itt az első magyar időkérés is.

19. perc:
a Schatzl szabálytalanságáért megítélt hetest Gutiérrez értékesíti újfent – 12–11.

19. perc: Schatzl Nadine-t
küldik ki két percre.

18. perc: Gutiérrez
dobja be magabiztosan a hetest – 12–10.

17. perc: Lukács
kap labdát a szélen, s ha már megkapja, be is dobja – 12–9.

17. perc:
bravúrosan fejezi be a kissé elméretezett indítást Echeverría, gól a jutalma – 11–9.

16. perc: Klujber
magabiztosan értékesíti a megítélt hetest – 11–8.

15. perc: Echeverría
marad egyedül a jobb szélen, majd egy gyorsindítást is értékesít – 10–8.

14. perc: spanyol időkérés.

14. perc:
nincs fújás Szöllősi-Zácsik betörésénél, ám a spanyolok elrontják a támadásukat, Lukács újabb góljával 10–6 immár!

13. perc:
Janurik nagy védése után Szöllősi-Zácsik találja meg a lyukat a spanyol falban – 9–6!

12. perc:
jó támadásépítés után Lukács talál be a szélről – 8–6.

11. perc: Gutiérrez
pattintja a jobb felsőbe az első spanyol hetest – 7–6.

10. perc: Cesáreo
pakol oda keményen Klujbernek, kétperces kiállítás a „jutalma”. Közben az újonc Kuczora Csenge először a pályán a válogatottban.

8. perc: Fernández
és Márton találatai után 7–5.

8. perc:
egy-egy gyors gól Klujbertől és Mártontól, kétgólos előny ismét – 6–4.

6. perc: Mireya González
másodszor dob gólt – 4–4.

6. perc:
Klujber labdaszerzése után Lukács dobja be a ziccert – 4–3.

5. perc: Vámos
játssza magát tisztára szépen, a túloldalon Cesáreo is eredményes – 3–3.

4. perc: González
előtt óriási a hely, ki is használja – 2–2.

3. perc: Gutiérrezé
az első spanyol találat – 2–1.

3. perc: Bordásé
a mérkőzés első kétperces kiállítása.

2. perc:
az első spanyol támadásnál labdát szerzünk, a vendégek kapujánál Márton Gréta értékesíti magabiztosan a helyzetét – 2–0.

1. perc: Szöllősi-Zácsik
remek lövéssel kezdi meg a gólgyártást – 1–0.

1. perc: KEZDÜNK! A magyar válogatott vezetheti az első támadást.

A mai keretünkből Szikora Melinda, Kovács Anett, Albek Anna, Kajdon Blanka, Tóvizi Petra és Fodor Csenge maradt ki.

ELŐZMÉNYEK

Nem vár könnyű feladat a magyar női kézilabda-válogatottra, hiszen a világbajnoki negyedik helyezett spanyol válogatott érkezik Tatabányára. Az ellenfél – hozzánk hasonlóan – két meccsből két győzelemmel áll Szlovákia és Portugália ellen, de a mi gólkülönbségünk hattal jobb, így két kör után a mieink állnak az élen.

Természetesen ahogyan sokan mások, a Magyar Kézilabda-szövetség is igyekszik segíteni az ukrajnai események kapcsán nehéz helyzetbe kerülőknek: a mai mérkőzésre eladott jegyekből befolyó teljes bevételt a szomszéd országból érkező menekültek kapják meg.

A találkozó előtt lehetőségünk volt arra, hogy beszélgessünk Golovin Vlagyimir szövetségi kapitánnyal.

„Elsősorban a saját játékunkat próbáljuk csiszolni a mostani felkészülés során, igyekszünk javítani a hibáinkat. De természetesen készülünk a spanyolokra is, kielemeztük, hogy mit játszanak, milyen taktikával sikerült nekik a világbajnokságon a negyedik helyet elérniük. Nekik is vannak gyengéik, azokat szeretnénk kihasználni. Lelkileg óriási lökést adna a fiatal csapatunknak egy győzelem. Egy nálunk sokkal előrébb rangsorolt válogatott legyőzése önbizalmat, erőt adna, hiszen meglenne az a tapasztalat, hogy ezt hogyan tudjuk elérni. És így sokkal egyszerűbb lenne a hasonlóan nehéz mérkőzéseket lejátszani a Párizsig vezető úton” – mondta a szövetségi kapitány az NSO Tv-nek. A teljes videó ITT megtekinthető.

A spanyolok elleni keretbe két újonc, Kajdon Blanka és Kuczora Csenge is bekerült, velük is válthattunk néhány szót.

„Először nagyon meglepődtem, hogy meghívtak a válogatott keretébe, de iszonyatosan boldog voltam. Azon az éjszakán semmit sem aludtam, feküdtem az ágyban, és azon gondolkodtam: úristen, ez hogy lehetséges?! De csakis pozitív gondolatok jártak a fejemben” – idézte fel az NSO Tv-nek Kajdon Blanka, hogyan fogadta, hogy miután Tóth Gabriella lemondta a szereplését a válogatottban,Golovin Vlagyimir őt hívta be a helyére. A teljes videó ITT elérhető.

Nem kell sokat várni a spanyolok elleni következő összecsapásra, hiszen szombaton 20 órától már idegenben lépünk pályára mai ellenfelünk ellen.