Váratlanul fölényes, parádés győzelem Spanyolország ellen a női kézi Eb-n!

NEDELYKOV TAMÁS (Montbéliard), CSERHÁTI ZOLTÁN (közvetítés)NEDELYKOV TAMÁS (Montbéliard), CSERHÁTI ZOLTÁN (közvetítés)
2018.12.05. 20:51
Háfra Noémi nagyon sokat tett azért, hogy a magyar csapat biztosan kézben tartsa az összecsapást (Fotó: MTI/Kovács Tamás)
A magyar női kézilabda-válogatott 32–26-ra legyőzte Spanyolországot a franciaországi Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában, így két pontot visz magával a középdöntőbe. A mieink 45 percig leradírozták ellenfelüket a pályáról, és váratlanul fölényes győzelmet arattak.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
CSOPORTKÖR, 3. FORDULÓ
C-CSOPORT (MONTBÉLIARD)

MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 32–26 (19–14)
Montbéliard, 3000
néző. Vezette: Moszirinszki, Pandzsics (szerbek)
MAGYARORSZÁG: KISS É. – Lukács V. 4, Kovács A. 3, PLANÉTA 8 (6), Mészáros R. 1, KOVACSICS 3, SCHATZL 5. Csere: Bíró B. (kapus), HÁFRA N. 5, Tóvizi, Tóth G. 2, Pálos-Bognár 1, Kazai, Orbán Adrienn, Szalai, Szabó L. Szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
SPANYOLORSZÁG: Castellanos – MARTÍN 6 (3), M. González 3, Fernández 2, HERNÁNDEZ 3, Pena 2, LÓPEZ 5 (1). Csere: Navarro (kapus), Cesarero, L. González, Rodríguez 2, Arderius 1, Valdivia 2, Gutiérrez, García. Szövetségi kapitány: Carlos Viver
Az eredmény alakulása. 2. p.: 1–0. 5. p.: 3–1. 9. p.: 4–4. 11. p.: 5–6. 14. p.: 8–7. 19. p.: 12–8. 28. p.: 17–12. 31. p.: 20–14. 36. p.: 23–15. 39. p.: 25–15. 41. p.: 25–18. 45. p.: 28–18. 47. p.: 29–18. 55. p.: 31–23
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 7/6, ill. 8/4
Kim Rasmussen:
– Nagyon büszke vagyok a lányokra, nagyon jó munkát végeztek, pedig a gyors kézilabdát játszó spanyolok ellen sohasem könnyű. Az első tíz percben akadtak gondjaink, de az ellenfélnek szerencsére sokkal több. Ma jobban működtünk csapatként, s nagyon örülök neki, hogy így alakult – a sportra is igaz, hogy egyszer fent, egyszer lent, mi most fent voltunk, a spanyolok pedig egy kicsit elveszítették a hitüket meccs közben. Az utolsó tíz percben azért voltak technikai hibák, de ez megesik, ha ilyen hőfokon pörög a játék. Van még miben fejlődni, ám e nap után nagyon boldog vagyok.

Korábban:Hollandia–Horvátország 34–23 (17–10)

A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Hollandia3390–75+156
2. MAGYARORSZÁG32181–72+94
3. Spanyolország31278–7802
4. Horvátország3359–83–240

Jó ismerősök üdvözölték egymást a bemelegítéskor, hiszen a spanyolok kulcsembere, Nerea Pena hat ferencvárosi klubtársával találkozott – ezúttal ellenfélként –, de a siófoki Mireya Gonzálezt és a Balaton-partiak korábbi játékosát, Lara Gonzálezt sem kellett bemutatni a mieinknek. Annál inkább az ibériai keret kevésbé rutinos tagjait, hiszen a spanyoloknál is hat játékosnak ez az első nagy tornája.

Érdekesség, hogy mindkét csapat váltott a kapuban, nálunk Kiss Éva, míg a túloldalon Mercedes Castellanos kezdett a vonalon. Kim Rasmussen szövetségi kapitány már beszélt arról, hogy Kovacsics Anikó könyöksérüléssel bajlódik, a csapatkapitány egy méretes kötéssel a kezén vállalta a játékot.

A továbbjutás bebiztosítása után abban bízhattunk, hogy a lányok a spanyolok ellen már felszabadultabban fognak játszani, és így is lett. Hamar elléptünk két góllal, de aztán5–4-re fordított az ellenfél. Bíró Blanka már melegített, amikor Kiss Éva az Eb-n eddig mutatott jó szokásához híven megfogott egy hetest, majd egyből az ismétlést is, ezután pedig fokozatosan felépítette magát, a szünetben már 30 százalék állt a neve mellett. A két szélső, Schatzl Nadine és Lukács Viktória hibátlanul lőtte be a helyzeteit, mint ahogy Planéta Szimonetta a büntetőket, így újra átvettük az irányítást. A túloldalon Pena valóban veszélyesen osztogatott, és beállóban Ainhoa Hernández is többször borsot tört az orrunk alá, de ez még kezelhető volt. A spanyol kapitány12–8-as vezetésünknél kért időt a 19.percben.

Rasmussen folyamatosan nagy beleéléssel magyarázott a kispadnál, a lelkesedése már csak azért is érthető volt, mert egyértelműen most játszottunk a legjobban eddig a tornán. Ráadásul Háfra Noémi még csak ezután lendült bele, a jobbátlövő helyéről rendre megverte a védőjét, és ötször talált be a félidőig. A Möbelringen-kupán arra panaszkodtunk, hogy nem jutunk húsz gól fölé, itt ezt majdnem harminc perc alatt megtettük,19–14-re vezettünk a pihenőben.

Itthon vagyunk”– skandálták az egyik hosszú oldali szektort majdnem megtöltő magyar szurkolók, miközben a csapat növelni tudta előnyét. Penának több rossz lövése is volt, de a társai is sokat hibáztak, így hiába kért időt Carlos Viver, a 39. percre már rászámoltak a spanyolokra (2515).

Ami még mindenképpen pozitív volt, hogy sebességben is felvettük a versenyt az ellenféllel, amely pedig próbált mindent bevetni. Kijöttek öt egyre Kovacsicsra, támadtak a kapust lehozva, de utóbbiból is mi lőttünk két üres kapust gólt. Mivel az előnyünk nem csökkent, ezért Rasmussen egyre több játékosunknak adott lehetőséget, a hajrában a meccs előtt becserélt Szabó Laura is pályára lépett.

A Kisst váltó Bíró Blanka is megfogott két hetest, de az alapcsapatuk nagy részét a pályán tartó spanyolok azért az utolsó tíz percben tudtak faragni a hátrányukon, de ez már csak szépségtapasz lehetett a számukra.A 32–26-os sikerünk azt jelenti, hogy a második helyen zárjuk a csoportot, és két pontot viszünk magunkkal a középdöntőbe. Folytatás pénteken 21 órától már Nancyban, a második kört nulla ponttal kezdő Norvégia ellen.

6. Norvégia2255–64–90

Kiss Évát választották a mérkőzés legjobbjának.

60. VÉGRE! A MAGYAR VÁLOGATOTT A VÁRAKOZÁST MESSZE FELÜLMÚLÓ TELJESÍTMÉNNYEL 32–26-RA LEGYŐZTE SPANYOLORSZÁGOT!
60.
Pálos-Bognár dobta ki az oldalvonalon túlra a labdát, Rodríguez szépített. 32–26
59.
Spanyo indítás, Hernández lövése túljutott Bírón. 32–25
58.
Tóth eladott labdája után spanyol belemenés.
55.
Kovácsnak nincs sok szerencséje, Navarro a kapufára tolta a labdáját.
54.
Spanyol indulás, López-gól. 31–23
54.
Martín ejtett a szélről a lécre Bíró felett.
53.
Hetes a túloldalon is, ezúttal Kovács dobta, ám Navarro kitolta a labdát.
53.
Spanyol büntető, López a bal felsőbe helyezte. 31–22
51.
Ismét egy elveszített labda, de a túloldalon is, így Kovács is kihasználta az üres kaput. 31–21
51.
Kovács lövése a lécről jött ki, Martín büntetett az indítás után. 30–21
50.
Kim Rasmussen időt kért.
50.
Tóth belemenését követően Bíró mutatott be nagy bravúrt González lövése után.
49.
Bíró is pályára lépett, Martín kihagyta vele szemben a hetest, a kapufa mentett.
49.
A spanyolok üres kapus gólja nem ér, mert nem jó helyről végezték el a szabadot.
48. González
találta meg a helyet emberelőnyben. 30–20
47. Tóvizi
fogta a beállót túl erőszakosan, két percre lecsücsül.
45.
Eladott labda itt is, ott is, majd egy üres kapus gól Kovacsicstól a saját kilencesétől. Megint tíz közte! 28–18
44.
Így van. Spanyol kiállítás Garcíának, és a magyar csapaté a labda, miután már elindult a játék, amikor 8-an voltak a pályán a spanyolok.
44. Videózás.
Alighanem sokan voltak a spanyolok a pályán az időkérés után.
44.
Viver kikérte az utolsó időkérését is.
44.
Kiss centikre volt a góltól, miután üres kapus támadással próbálkoznak már a spanyolok.
43.
Magyar labdaszerzés, gyors támadás, Planéta fejezte be 6 m-ről. 27–18
43.
Tóth lövését kitolta Navarro.
42.
Kiss védte M. González lövését a szélről.
42. Kovács
pattintott a kapuba egy keresztbe futás után. 26–18
41. López
használta ki az emberelőnyt. 25–18
41.
Hosszú magyar támadás végén Háfrát blokkolták.
40. Martín
értékesítette a spanyol hetest. 25–17
40. Planéta
40. Martín
szakította meg a rászámolást. 25–16
39.
Kovács betörése után hetes. Planéta ezt a jobb alsóba dobta Castellanosnak. 25–15
38. Padlón a spanyolok.
Újra nálunk a labda, ám Lukács lövését védte Navarro.
35.
Ismét Háfra harcolt ki hetest, nem lehet tartani. Planéta ezt is bedobta Navarrónak a bal alsóba. 21–15
34. Rodríguez
átlövése akadt be. 20–15
34.
Újabb rossz spanyol lövés, Mészárosnál pedig támadót fújtak.
33.
Magyar labdaszerzés, ám Schatzl lövésénél lent látják a szélső lábát a játékvezetők.
33.
Egy Navarro-védés Háfrával szemben.
32.
Spanyol támadás passzívig, A. Rodríguez lőtt fölé.
31.
Háfra harcolt ki hetest, Planéta lövése szerencsével betalált. 20–14
31. Elkezdődött a második játékrész.
Navarro a spanyol kapuban, a magyar kezdő a pályán.

A spanyol kapusokban három labda akadt el, Kiss ennek a dupláját fogta. Háfra 6/5, Schatzl 5/5, Planéta 4/4, szinte hibátlan teljesítmény.

Eddig minden előzetes várakozást felülmúl, ahogy a magyar válogatott teljesít. Egyénileg is több kiemelkedő teljesítmény van, és különösen támadásban taglózza le ellenfelét, hogy mindenre van válasza, a védekezés pedig hozza a lehetőségeket. De tudjuk-e ezt tartani egy egész meccsen át? Nagyon jó lenne!

30. Vége az első félidőnek. ÖTTEL VEZET A MAGYAR VÁLOGATOTT.
28.
Jó!! Ismét húzás Schatzlnek, aki nem tud hibázni! Sőt, Kovacsics-labdaszerzés után gyors akció, és Planéta végigvitte, befejezte! 17–12
25.
Tóth hiába szerzett labdát, rossz labdavezetés miatt elveszítette.
25.
Szélsőgól a túloldalon is Valdíviától. 14–11
24.
Tóth G. lövése is a lécen csattant, de maradt a labda, és az akció végén újra Schatzl pattint..
22.
Újabb spanyol hetes, ez jogos. Tóvizit kiállították mellé.
21.
Kovács trafálta telibe a kapufát, egyébként már Navarro a kapus a másik oldalon.
20.
Alícia Fernández újabb lövését védte Kiss lábbal.
20.
Carlos Viver most elégelte meg az állást, időt kért.
19.
Maradt még az előnyből, Schatzl ki is használta. 12–8
19.
Könnyű síppal kapják a spanyolok a heteseket. Alícia Fernández azonban nem tudta kihasználni, Kiss lábbal vette le!
18.
Tóvizi büntetőt harcolt ki, Planéta bevágta. 11–8
17.
Újabb Kiss-védés A. Rodríguezzel szemben, majd Cesareóé az első kétperces.
16.
Pena leosztása után Alícia Fernández tört be eredményesen, viszont a túloldalon Kovacsics is újra hozzászólt a meccshez. 10–8
15.
Ez eddig remek: Lukács ejtéssel növelte az előnyt. 9–7
14. Kiss!!
Az Eb hetesölője López büntetőjét, majd ismétlését is hatástalanította!
10.
Kovács labdáját kitolta Castellanos, Martín ejtésével először spanyol előny. 4–5
9. Pena
első gólja átlövésből, középről érkezett. 4–4
8. Háfra találta el a kapufát.
7. M. González
bal keze villant újra. 4–3
6. Megint jó védekezés, Martín ment bele, Kovacsics pedig végigvitte a labdát, de nem adták meg a gólját.
6.
Kovács harcolt ki hetest. Planéta bedobta. A 3. hetese jó az Eb-n. 4–2
5. Kovacsics
találta meg a helyet az 1-es és a 2-es között. Gyors ellentámadás, most jó a spanyoloktól A. Hernándeztől. 3–2
Labdaszerzés a spanyol beálló elől.
1. perc: A spanyolok kezdték az összecsapást.
Kiss Éva a kapuban.

A mieink zöld felső, nadrág, a spanyolok fehér felső és nadrág összeállításban.

A találkozót a szerb Ivan Moszorinszki, Alekszandar Pandzsics páros vezeti.

A MÉRKŐZÉS ELŐTT

Kim Rasmussen szövetségi kapitány a meccs előtt kihasználta első cserelehetőségét: Lakatos Rita helyére Szabó Laurát nevezte a 16 fős keretbe. A kapitány a délelőtti edzésen elmondta, a csere oka, hogy a középső védelmet tömörebbé, fizikálisan erősebbé akarja tenni, mert ott veszélyesek a spanyolok.

A dán edző elárulta, Kovacsics Anikónak fáj a könyöke, amit igyekeznek óvni. Hozzátette, többen küzdenek kisebb-nagyobb problémákkal, de valószínűleg mindenki játszani fog az esti mérkőzésen.

Mint ismert, az Eb rajtjára legfeljebb 16 fő volt nevezhető, a csoportkör során kettő, a középdöntő alatt újabb kettő, majd a döntő hétvégén ismét két játékos cseréjére van lehetőség.

A 19 éves Lakatos Rita eddig a két mérkőzésen összesen kicsivel kevesebb mint tíz percet töltött a pályán (azt is mind Hollandia ellen), gólt nem szerzett.

Nem elég Penát kikapcsolni a spanyol csapatból – beharangozó, meccs előtti várakozás a résztvevőktől itt!

ELLENFÉLNÉZŐ

Magyar mérleg Spanyolország ellen: 10 győzelem, 6 döntetlen, 5 vereség, 527–463-as gólkülönbség
Legutóbb egymás ellen: 2015. március 21., Érd (felkészülési mérkőzés)
Magyarország–Spanyolország 25–25 (13–14)
A magyar gólszerzők:
Bulath 8, Tóth G. 7, Schatzl Nadine, Szucsánszki, Triscsuk 2-2, Bódi, Kovacsicz, Mayer, Szamoránsky P.

A MAGYAR VÁLOGATOTT 18 FŐS EB-KERETE NÉVJEGYEK ÉS SZUBJEKTÍV JELLEMZÉSEK ITT!