Norvégia nyolcadszor is Európa-bajnok női kézilabdában

2020.12.20. 17:44
Norvégia nyolcadszor is Európa-bajnok női kézilabdában (Fotó: AFP)
Bár sokáig úgy tűnt, hogy a norvégok biztosan megnyerik a dániai  női kézilabda Európa-bajnokság döntőjét Franciaország ellen, az ellenfél a második félidőben feltámadt, és hét perccel a vége előtt még a vezetést is átvette. A végjáték viszont újra Oftedaléké lett (22–20), így a norvégok nyolcadszor is megnyerték a kontinenstornát.

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, DÁNIA

DÖNTŐ
NORVÉGIA–FRANCIAORSZÁG 22–20 (14–10)
Herning
,zárt kapuk mögött. V:Alpaidze, Berjozskina (oroszok)
NORVÉGIA:SILJE SOLBERG – S. Oftedal 3, SKOGRAND 4 (1), Brattset 1, Frafjord, V. KRISTIANSEN 4, Herrem 3.Csere:Katrine Lunde (kapus), N. MÖRK 4 (1), Reistad 2, Sanna Solberg 1, H. Löke, Aune.Szövetségi kapitány:Thórir Hergeirsson
FRANCIAORSZÁG:Leynaud – Coatanea 1, Sercien-Ugolin 1, Zaadi 3 (1), FOPPA 5, Nze Minko 1, Dembélé 1.Csere:DARLEUX (kapus), Edwige, Nocandy, Lacrabere 2 (1), O. Kanor, Flippes 3, Valentini, Kouyaté, Niakaté 3.Szövetségi kapitány:Olivier Krumbholz
Az eredmény alakulása.3. perc: 0–2. 8. p.: 2–4. 14. p.: 7–4. 24. p.: 11–6. 44. p.: 16–15. 50. p.: 17–17. 56. p.: 20–19
Kiállítások:6, ill. 6 perc
Hétméteresek:3/3, ill. 4/2

A dániai Eb döntőjében összejött a francia–norvég slágermeccs: az orosz hiányzók ismeretében ez a két válogatott számított előzetesen is a torna legnagyobb favoritjának, és a csapatok aztán a mutatott játékuk alapján is rászolgáltak a fináléra.

A norvégok több hibával kezdtek, de ez a francia védekezés érdeme volt egyben. A beálló Pauletta Foppa góljaival többször is elment kettővel Olivier Krumbholz együttese, a skandinávoknak kellett zárkózniuk. A 12. percben a franciák kulcsjátékosa, Grace Zaadi már második két percét gyűjtötte be, ezt, valamint a francia átlövők pontatlanságát kihasználva egy ötös sorozattal 7–4-re fordítottak a norvégok.

Alexandre Lacrabere hatperces gólcsendet tört meg, a franciák időkérés nélkül is visszajöttek mínusz egyre. Amandine Leynaud is bemutatott pár védést, de győri klubtársa, Silje Solberg egyértelműen főszerepet játszott abban, hogy igazán egyik franca játékos sem tudott maradandót alkotni támadásban. Pedig Krumbholz sokat variálta a belső embereit, de nem találta a nyerő felállást. A lendületbe jövő norvégok már 11–6-ra is elmentek, a védekezésük hatékonyságát jól bizonyította, hogy a franciák egy újabb, nyolcperces gólcsendet produkáltak.

Krumbholz kénytelen volt másodszor is időt kérni még a szünet előtt, de árulkodó volt, hogy igazán csak beállóból tudott hatékony lenni a csapata. Az Eb álomcsapatába is beválasztott győri Stine Oftedal a góljai mellett a gólpasszok terén is jeleskedett, az első félidőt uraló norvégok 14–10-re vezettek a szünetben.

Az első félidőt uraló norvégok 14–10-re vezettek a szünetben (Fotó: AFP)

A második játékrész elején nem tudtak élni a franciák Cléopatre Darleux védéseivel, miközben Nze Minko jött ki zavaróba. Veronica Kristiansen duplájával visszaállt az ötgólos különbség. Mindkét oldalon sok hiba volt, ebből a periódusból a franciák jöttek ki jobban, és az ellenfelük megtorpanását kihasználva egy gólra jöttek fel (15–16).

Húsz perc alatt mindössze négy találatra voltak képesek a norvégok, a franciák egyenlítése után új meccs kezdődött. A skandinávok sokkal többet foglalkoztatták a kezdősorukat, míg Krumbholz gyakrabban cserélt, ilyen szempontból is érdekes volt a hajrá, ki mennyire bírja erővel. A franciák a vezetést is átvették (19–18), de erre egyből kettővel válaszoltak a norvégok. Zaadi a legrosszabbkor, ráadásul rossz csere miatt kapta meg a harmadik büntetését, ami döntőnek bizonyult. Nze Minko ugyan labdaszerzés után egyenlített, utána azonban már nem tudtak betalálni a franciák, Mörkék pedig 22–20-ra megnyerték a döntőt.

A 11. Eb-döntőjüket játszó, hibátlanul menetelő skandinávok a nyolcadik címüket gyűjtötték be (1996-ban, 2002-ben és 2012-ben maradtak csak alul a fináléban), Katrine Lunde, Marit Frafjord és Camilla Herrem ötödször ért fel a csúcsra. A címvédő és korábban háromszor bronzérmes franciák felálltak a tavalyi vb csalódást keltő teljesítménye után, de ezúttal meg kellett elégedniük az ezüstéremmel.

A győri játékosok közül Kristiansen négy, Oftedal három, Btrattset egy góllal, Solberg meg 16 (!) védéssel járult hozzá a sikerhez. A franciáknál Nze Minko egy gólt lőtt, Leynaud hét védést mutatott be.

A győriek korábbi jobbátlövője, Nora Mörk tíz térdműtét után Európa-bajnoki aranyéremmel és – 52 találattal –gólkirálynői címmel folytatta pályafutását.

BRONZMÉRKŐZÉS
Horvátország–Dánia 25–19 (11–11)

AZ ÁLOMCSAPAT
Kapus:
Sandra Toft (Dánia)
Jobbszélső:Jovanka Radicsevics (Montenegró)
Jobbátlövő:Nora Mörk (Norvégia)
Irányító:Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló:Ana Debelic (Horvátország)
Balátlövő:Vladlena Bobrovnyikova (Oroszország)
Balszélső:Camilla Herrem (Norvégia)
Védő:Line Haugsted (Dánia)
A legértékesebb játékos (MVP):Estelle Nze Minko (Franciaország)
Gólkirálynő: Nora Mörk (Norvégia) – 52 góllal

AZ EB VÉGEREDMÉNYE
Európa-bajnok: Norvégia
(Emilie Arntzen, Malin Aune, Kari Brattset, Kristine Breistöl, Marit Frafjord, Rikke Granlund, Camilla Herrem, Marit Jacobsen, Veronica Kristiansen, Heidi Löke, Katrine Lunde, Nora Mörk, Stine Oftedal, Henny Reistad, Emily Sando, Stine Skogrand, Sanna Solberg-Isaksen, Silje Solberg, Marta Tomac. Szövetségi kapitány: Thórir Hergeirsson)
9. Spanyolország
10. MAGYARORSZÁG (Bíró Blanka, Csiszár-Szekeres Klára, Faluvégi Dorottya, Háfra Noémi, Helembai Fanny, Kácsor Gréta, Klujber Katrin, Kovacsics Anikó, Lakatos Rita, Lukács Viktória, Márton Gréta, Schatzl Nadine, Szikora Melinda, Szöllősi-Zácsik Szandra, Tomori Zsuzsanna, Tóth Eszter, Tóvizi Petra. Szövetségi kapitány: Danyi Gábor, Elek Gábor)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, a norvégok nyerték az Eb-t. 20–22
60. perc: Jut még egy hetes a norvégoknak. A hetest Mörk kihagyta.
60. perc: Norvég időkérés.
60. perc: Ez eldőlt, a norvégok megnyerik az Eb-t, méghozzá százszázalékos teljesítménnyel.
60. perc: Mörk passzívnál ellőtte fölé. Darleux indított – rosszul.
59. perc: Tanácstalanul passzolgattak a franciák, aztán el is rontották lövés nélkül.
59. perc: Francia időkérés.
59. perc: Solberg kapta szabadon a labdát a bal szélen, és ezúttal bedobta. 20–22
58. perc:
Passzívig játszottak a franciák, majd végül jobb híján eladták a labdát.
58. perc: Mörk betörés után szerzett okos gólt. 20–21
57. perc: Mörk eladta a labdát, Nze Minko végigszaladt, és bevágta. 20–20
56. perc: Zaadi rosszul cserélt, harmadik kétpercesével pirosat kapott.
56. perc: Nze Minko óriási cselek után került helyzetbe, de Solberg kitalálta a gondolatát, és védett.
56. perc: Reistad most betalált, újra a norvégok vezetnek. 19–20
55. perc: Ugoline
lövését védte Solberg, újra esély a norvégok előtt.
55. perc: Mörk irtó nagy gólt lőtt a bal fölsőbe. 19–19
53. perc: Foppa szerzett meg egy kósza labdát, majd betört, és hetest harcolt ki. A hetest Zaadi a jobb alsóba küldte. 19–18
53. perc: Reistad
ellőtte fölé, a franciák átvehetik a vezetést.
52. perc: Norvég időkérés.
52. perc: Krisiansen lövését Darleux kivédte, aki 70%-kal véd, de az oldalvonalon kívülre.
51. perc: Niakaté ravaszul ellőtte, amikor senki sem számított rá, és bement. 18–18
50. perc: Skogrand ezúttal nagyon biztosan belőtte. 17–18
49. perc: Lacrabere ment előre ellenállhatatlanul, és ez hetest ért. A hetest Zaadi lőtte, méghozzá a bal alsóba. 17–17
49. perc:
Dadog most a norvég kezekben a labda, izgalmas lett a meccs.
48. perc: Kristiansen rossz passza után Niakaté tört be, és felhozta egy gólra a franciákat. 16–17
46. perc: Flippes
került ziccerbe, de Solberg ezt is kivédte. A 13. védése.
46. perc: Reistad mehetett ki két percre.
45. perc: Mörk fordult be, hetest kapott. A hetest Skogrand a bal fölsőbe lőtte. 15–17
45. perc:
Belemenés Niakaténál.
44. perc:
Nem megy most a norvégoknak, ezúttal is elpasszolták magukat.
43. perc: Hetest kaptak a franciák, amelyet Lacrabere a léc alá vágott. 15–16
42. perc:
Régóta nem lőttek gólt a norvégok, és el is adták a labdát.
41. perc: Zaadi nagy lendülettel tört be, és a lécet találta el.
41. perc: Egyúttal emberhátrányba kerültek a norvégok, majd Oftedal előkészítés nélkül Darleux-be lőtt.
40. perc: Skogrand megint rontott, Flippes betört, és bevágta. 14–16
0. perc: Foppa maradt egyedül, és a beállós szépen belőtte. 13–16
39. perc: Flippes
ejtésére számított Solberg, és lekapta. Az ellentámadás végén Kristiansen ziccerben a kapufát döntette meg.
39. perc: Nem sietnek a támadásokkal a norvégok, azért egy belemenést így is összehoztak.
38. perc: Zaadi topogott be a norvég védőfalba, majd ziccerből a bal kapufát találta el.
37. perc: Oftedal betörés után a kapufát találta el.
36. perc: Dembélé maradt szabadon a bal oldalon, és szépen lőtte ki a bal fölsőt. 12–16
36. perc: Kristiansen tört be a védőfalba, és a jobb alsóba talált. 11–16
35. perc: Ugolin lőtt szép gólt a bal alsóba. 11–15
35. perc: Megtört a jég, Kristiansen a jobb alsóba lőtt. 10–15
34. perc: Coatanea
került ziccerbe, de Solberg a kapufára védett.
34. perc: Herrem lövését is kivédte Darleux.
33. perc: Oftedal
alsó lövését Darleux védte, aztán rosszul indított.
32. perc: Skogrand pattintott fölé, de rontottak támadásban a franciák, akik hét a hat ellen próbálkoznak eddig a második félidőben.
32. perc: Solberg
védett kétszer is, egyik nagyobb volt, mint a másik.
31. perc: Méghozzá egy szép Darleux-védéssel.

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, biztosan vezet Norvégia. 10–14
30. perc: Flippes gyors támadás végén lőtt gólt. 10–14
30. perc: Leynaud védett nagyot, de maradt a labda a norvégoknál. Oftedal ütemtelenül lőtt a jobb alsóba. 9–14
29. perc: Norvég időkérés.
29. perc: Hét a hat ellen próbálkoztak a franciák, Niakaté bevágta. 9–13
29. perc: Brattset kapott jó labdát Oftedaltl, betört, és belőtte. 8–13
28. perc: Foppa kapott jó labdát beállóban, majd a kapu bal oldalába lőtt. 8–12
28. perc: Oftedal elképesztő cselek után lőtt védhetetlenül a francia hálóba. 7–12
27. perc: Nocandy
lőtt fölé eléggé nagyon...
27. perc: Francia időkérés.
26. perc: Maradt a labda a norvégoknál, de nem tudtak helyzetbe kerülni.
25. perc: Mörkkel szemben még a belül védekezés sem segít... Hetes. A hetesből Mörk Leynaud kezét találta el.
24. perc: Flippes szép egyéni akció végén lőtt a jobb felsőbe. 7–11
23. perc: Kölcsönös rontások után Kouyate belemenése adott lehetőséget a norvégoknak, hogy ötgólosra hizlalják az előnyüket, és Reistad meg is tette. 6–11
21. perc: Újabb rontott francia támadás miatt maradt egyedül Herrem, és némi gondolkodás után a bal alsóba lőtt. 6–10
20. perc: Belemenés Lacrabere-nél, Oftedal viszont hetest harcolt ki a másik oldalon. A hetest Mörk kíméletlenül bevágta. 6–9
20. perc: Francia időkérés.
19. perc:
Lépéshiba a norvégoknál, Lacrabere gyenge lövését védte Solberg.
18. perc: Solberg
szenzációs, ezúttal is védett, pedig Flippes nagyot repült a gólért.
17. perc: Edwige lövését mentette Solberg, gyorsan indult Skogrand, és bevágta. 6–8
17. perc:
Elrontott francia támadás után Mörk lövését védte Leynaud.
16. perc: Reistad
nem túl jó lövése Leynaud lábáról pattant mellé.
16. perc: Reistad lövését védte Leynaud, majd a francia támadás végén Zaadi betörésből lőtt nagy gólt. 6–7
15. perc: Lacrabere talpról lőtt nagy gólt. 5–7
14. perc: Gyorsan támadtak a norvégok, Skogrand a jobb szélről növelte háromra az előnyt. 4–7
14. perc: Foppa
került ziccerbe, Solberg viszont őrült nagyot védett.
13. perc: Kanor rossz lövése ajándék volt a norvégoknak, Oftedal viszont megtalálta a rést a francia védőfalon, és a bal fölsőbe lőtt. 4–6
12. perc: Mörk ugrott fel a hatoson, és a kapus lába között talált a kapuba. 4–5
12. perc: Nze Minko
szórta el a labdát, majd a norvég támadás közben Zaadi lökött, megint kiküldték két percre.
10. perc: Ugolin lövése nem találta el a kaput, maradt még egy kis idejük emberhátrányban a norvégoknak, és Herrem bizony be is dobta a bal szélről a helyzetét. 4–4
10. perc: Mörk
rossz átadását lefülelték a franciák, Edwige szerezte meg, emberhátrányban persze nem siették el a kékek.
9. perc: A másik oldalon Solberg védett, majd Kristiansen harcolt ki emberelőnyt, Zaadit küldték ki két percre.
8. perc: Herrem kapta a labdát a bal oldalon, és szépen bedobta. 4–3
7. perc: Újabb rontott norvég támadás után Foppa kapta megint beállóban, és kettőre növelte a francia előnyt. 4–2
6. perc: Coatanea indult gyorsan, kapta a labdát a jobb szélen, és a kapu közepébe pattintott. 3–2
5. perc: Nze Minko a jobb alsót vette célba, de védett a kapus, az ellenakcióból pedig Kristiansen megint a jobb alsóba lőtt. 2–2
4. perc: Megvan az első norvég gól, Kristiansen átlövésből talált a jobb alsóba. 2–1
3. perc: Emberhátrányban támadtak a norvégok, de eladták a labdát. Gyorsan indult Foppa, és a kapuba ejtett. 2–0
2. perc: Ugolin lövése kijött a kapufáról, Foppa összeszedte, és erőszakosan a kapuba pattintott. 1–0
1. perc: Solberg
védésével indult a meccs, majd egy rossz bejátszás után indulhattak újra a franciák.

1. perc: Elkezdődött a döntő, a franciák tiszta fehérben, a norvégok piors-kékben játszanak.