A sírból mentette döntetlenre a meccset az FTC a BL-győztes ellen

2022.10.15. 15:45
A női kézilabda Bajnokok Ligája-csoportkör 5. fordulójában a Ferencváros a BL címvédőjét, a norvég Vipers Kristiansandot fogadta, és végig nagy iramú, sok hibával tarkított mérkőzésen döntetlent ért el ellene. A norvégok szinte végig vezettek, de a zöld-fehérek nem adták fel, és szinte az utolsó pillanatokban egyenlítettek.
Elképesztő küzdelem dúlt a pályán (Fotó: Árvai Károly)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Elképesztő küzdelem dúlt a pályán (Fotó: Árvai Károly) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
CSOPORTKÖR
A-CSOPORT, 5. FORDULÓ

FTC-RAIL CARGO HUNGARIA–VIPERS KRISTIANSAND (norvég) 26–26 (12–14)
Érd, 2400
néző. V: M. Sá, V. Sá (portugálok)
FTC: JANURIK 1 – Malestein 1, KLUJBER 6 (3), LEKICS 3, EDWIGE 3, BÖLK 5, Márton G. 3.Csere: Tomori, Kisfaludy, Szucsánszki 1, Hársfalvi 1, Kukely, Cvijics 2, Kovács Anett. Edző: Elek Gábor
KRISTIANSAND: KATRINE LUNDE – Knedlíková 1, Waade, Tchatchet 3, JERÁBKOVÁ 3, ROBERTS 4, Naes Andersen 2.Csere: VJAHIREVA 8, Hesselberg, DEBELIC 3, Dahl 1, Sercien-Ugolin 1.Edző: Ole Gustav Gjekstad
Az eredmény alakulása.6. perc: 1–2. 10. p.: 5–3. 18. p.: 7–6. 20. p.: 7–9. 27. p.: 11–13. 37. p.: 14–19. 42. p.: 17–18. 48. p.: 20–23. 56. p.: 23–24. 59. p.: 24–26
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 3/3, ill. 0/0
Elek Gábor:
– Jobb állapotban vagyunk, mint két-három hete, óriási dolog, hogy az elmúlt két év BL-győztese ellen a végjátékban pontot tudtunk menteni egy olyan meccsen, amelyen kétszer is négy góllal vezettek. Amit elvett az élet a Brest ellen, azt most talán visszakaptuk. Óriási harci szellemről tettünk tanúbizonyságot, de ennek az egy pontnak a fele a közönséget illeti.
Ole Gustav Gjekstad: – Kemény meccs volt, a játékosaim nagyot harcoltak, ugyanakkor sajnálom a kézilabdát és a két csapatot, az európai szövetségnek olyan játékvezetőkre kellett volna bíznia ezt a mérkőzést, akik képesek tisztességesen vezetni. Emiatt nagyon szomorú vagyok.

Régi ismerősök üdvözölték egymást a telt házas Érd Arénában, a norvégoktól a korábbi ferencvárosi Nerea Pena kapta a legnagyobb tapsot a bemutatásnál, de Tomori Zsuzsanna is együtt játszott még az ellenfél keretének nagy részével az elmúlt idényben.

Bár a címvédő Vipers kikapott az előző körben a Bietigheimtől, és a nyáron több változás történt a keretében, így is jelentős játékerőt képvisel, elég csak a Nora Mörköt váltó orosz világklasszisra, Anna Vjahirevára gondolni. A Fradinál Alicia Stolle után újabb átlövő dőlt ki, Ljubljanában Szöllősi-Zácsik Szandra szenvedett vállsérülést, amely az Eb-szereplését is kétségessé teszi.

Az elmúlt hetekben kiválóan teljesítő Klujber Katrin góljával indult a találkozó, utána több hazai támadásba is hiba csúszott, vagy éppen Katrine Lunde védett. A Fradi részéről Janurik Kinga sem maradt el tőle, sőt még egész pályás gólt is elért. A Fradi sok energiát fektetett a védekezésbe, a harcosság több szerzett labdát eredményezett, erre építve kétgólos előnyre tett szert.

A 12. percben a mostanában inkább a formáját kereső Emily Bölk is betalált, ettől eltekintve felállt fal ellen nem volt könnyű túljárni a közben egyenlítő norvégok eszén. Többször sikerült megállítani Vjahirevát, ez azonban nem szegte a jobbátlövő kedvét, és az egyéni megmozdulásai után 9–7-re elhúzott a Vipers, Elek Gábor egyből időt kért. Bölk révén sikerült egyenlíteni, azonban jött pár figyelmetlenség és kapkodás, beállóból és szélről ziccer maradt ki, valamint Vjahireva is sikeresen egy-egyezett, ez együtt 14–12-es félidei Vipers-vezetést eredményezett.

A második játékrészben így futni kellett az eredmény után, ráadásul közben védekezésben sem volt könnyű lábbal lekövetni a norvégokat, a Vipers négy találatra meglépett, amikor Eleknek újra időt kellett kérnie. Beállóban Dragana Cvijics kapott szerepet, és sikerült is helyzetbe kerülnie, vagy éppen a társainak „takarítania” a falban, közben azonban már három játékost is cserélt a Fradi védekezés és támadás között. A Vipers megzavarodott kicsit, ezt kihasználva ötről kettőre zárkózott fel az FTC, az idény végén távozó Ole Gustav Gjekstad egyből időt kért.

A játékmegszakítás után maradt ellenfele nyakán az FTC, sőt a 19. percben már az egyenlítésért támadhatott, de belehibázott. Lunde és Janurik is alaposan megtámogatta hátulról a csapatát, míg a portugál bírópáros ítéletei mindkét oldalon borzolták a kedélyeket. A kiállításokkal tarkított periódusból a Vipers jött ki valamivel jobban, háromgólos előnyből várhatta a hajrát.

Nagy küzdelem zajlott mindkét kapu előtt, a Fradi előtt kétszer is felcsillant az egyenlítés esélye, de mindkétszer hiba csúszott a támadásba. Egészen az utolsó percig, amikor rossz bejátszás utáni indulásból Márton Gréta talált be. Az utolsó Vipers-támadás már nem járt sikerrel, így 26–26-os döntetlennel ért véget a meccs. A látottak alapján a pontszerzésre mindenképpen rászolgált a magyar csapat.

Nagy volt a hazai öröm a lefújás után (Fotó: Árvai Károly)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, a végén sikerült egyenlítenie a Ferencvárosnak. 26–26

60. perc: A norvégok kihagyták, vége! A sírból jött vissza az FTC.

60. perc: Vita a zsűrinél, hogy több norvég volt a pályán, mint kellett volna...

60. perc: Rossz passz, gyorsan indult a Ferencváros, és talán túlságosan is hamar belőtte, Márton 11 másodperccel a vége előtt talált be. 26–26

60. perc: Fél perc van hátra, ezt ki kellene védekezni, és még lőni is egy gólt... nem könnyű, de nem is lehetetlen.

60. perc: Norvég időkérés.

60. perc: Jerábková szabálytalankodott, hetes és két perc. A hetest Klujber belőtte. Nem sokon múlott, alig ment át a gólvonalon a labda... 25–26

59. perc: Bölköt lerántották, ment tovább, jött a passzív, és a labdavesztés, Vjahireva gyorsan indult, és belőtte a ziccert. 24–26

59. perc: Tomori labdát lopott, ismét indulhatott az egyenlítésért a Ferencváros.

58. perc: Edwige két ember között befordulva pattintott a hálóba. 24–25

58. perc: Sajnos Jerábková a legrosszabbkor találta meg a góllövőkezét... 23–25

57. perc: Nem jött össze az egyenlítés, mert Klujber nagy lövését eszméletlen bravúrral védte Lunde.

56. perc: Passzívot mutattak a bírók, a norvégok nem találtak rést a falon sokáig, aztán Janurik védett.

55. perc: Sercien Ugolin betörésénél nem fújtak semmit, pedig fault volt, de nem bántuk. A másik oldalon Edwige harcolt ki hetest. A hetest Klujber a kapu jobb oldalába lőtte. 23–24

55. perc: Bölköt rángatták, ő azonban így is belőtte, Vjahirevát kiküldték két percre. 22–24

54. perc: Nem akart helyzet kialakulni, végül Lekics lőtt óriási gólt a bal felsőbe, majd pillanatok múlva Knedlíková lőtt a jobb felsőbe. 21–24

53. perc: És ahogy lenni szokott, a másik oldalon jött a gól, Tchaptchet lőtte be beállóból. 20–23

53. perc: Most már gól kellene a Fraditól is... Cvijics megpróbálta, de csak szabaddobást kapott. Szucsánszki kihagyta a helyzetét, mondjuk előtte lerántották.

52. perc: Jerábková ziccerét lábbal védte Janurik!

52. perc: Bölköt küldték ki két percre, mert lerántotta Jerábkovát.

51. perc: Kovács Anett kapta a jobb szélen, de nem tudta belőni, mert Lunde kivédte a lövést.

51. perc: Kétperces büntetést kapott a Vipers, mert az edzője reklamált.

51. perc: Bölk lövését védte Lunde immár passzívnál. A másik oldalon Tomori harcolt ki belemenést.

50. perc: Vjahirevával szabálytalankodtak, Mártontpedig kiküldték két percre, Tchaptchet gyorsan belőtte. 20–22

49. perc: Megint rontottak a norvégok, a gyors támadás nem jött össze, de a lassúra még volt lehetőség. Lekics kezéből sajnos kiperdült a labda.

48. perc: Lekics vette észre, hogy nincs előtte ember, és talpról besuhintotta. 20–21

47. perc: Kovács Anett szerzett labdát harcosan, most nagyon harap a Fradi.

46. perc: Belemenés a norvégoknál, Klujber engedte el talpról, viszont célt tévesztett.

45. perc: Jerábková ziccerét védte ki Janurik, jött a Ferencváros, Edwige egyedül maradt beállóban, és jól lőtt a jobb felsőbe. 19–21

45. perc: Klujber jobbról, éles szögből kiválóan lőtt a jobb alsóba. 18–21

44. perc: Bölk lövése ment mellé, a másik oldalon előbb Janurik ziccert védett, majd a kipattanó utáni bedobásnál nem figyeltek Vjahirevára, aki a jobb alsóba lőtt. 17–21

43. perc: Ezt is nagyon kijátszották, Vjahireva passzolt, a berobbanó Roberts pedig bevágta. 17–20

42. perc: Norvég időkérés.

42. perc: Klujber betörés volt nagyon szép, a balátlövő pozíciójából lőtt a bal alsóba. 17–19

41. perc: Elpasszolta magát a Ferencváros, jött a norvég támadás egy hatalmas belemenéssel, de a bírók nem fújtak. Így aztán a norvégok járathatták meg a labdát, Sercien Ugolin lövését védte Janurik.

40. perc: Vjahireva kezében is dadoghat a labda, jöhetett a Ferencváros.

40. perc: Labdát szerzett a Fradi, Márton kapta a bal szélen, és most már belőtte a helyzetét. 16–19

39. perc: Nagyon sokáig támadott a Fradi, Cvijicshez került végül a labda, és ezt is kegyetlen erővel vágta be. 15–19

37. perc: Növekedett a norvég előny, Valle Dahl talált be. 14–19

37. perc: Ferencvárosi időkérés.

37. perc: Naes Andersen maradt nagyon egyedül a bal oldalon, és szépen pattintott a hálóba. 14–18

36. perc: Debelic labdát szerzett, Janurik viszont védte a ziccert, a másik oldalon viszont Bölk lövését védte Lunde.

35. perc: Sercien Ugolin remek csellel csinált magának lövőhelyzetet, és belőtte a bal alsóba. 14–17

34. perc: Cvijics bejött a második félidőre, mindjárt helyzetbe is került, és bevágta a bal felsőbe. 14–16

33. perc: Janurik védte Dahl lövését, a kipattanót viszont Debelics belőtte. 13–16

32. perc: Nem találta a helyzetet a Ferencváros, passzív is lett, végül Bölk dobta el, méghozzá a bal alsóba! 13–15

31. perc: Méghozzá mindjárt egy Vjahireva-góllal. Ez már azért dühítő, hogy kb. ötödször adja el ugyanazt a cselt. 12–15

31. perc: Elkezdőtött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, két góllal vezet a Vipers. 12–14

30. perc: Passzívot mutattak a bírók, viszonylag hamar, Debelic elkapta Vjahireva passzát, és bedobta. 12–14

30. perc: Időt kért a Vipers.

29. perc: Sokáig támadott a Fradi, nem találta a rést, mutatták már a passzívot, amikor Bölk lövését bevédte Lunde. 12–13

28. perc: Edwige nem tudta megtartani a labdát, amelyet ki kellett cserélni. Jöhettek a norvégok, Debelic lövését azonban védte Janurik.

27. perc: Edwige kihagyta a ziccert, a másik oldalon viszont Naes Andersen gyönyörűen ejtett a hálóba. 11–13

27. perc: Vjahireva lényegében azt csinál, amit akar, egyszerűen lábbal megver mindenkit, majd gólt lő. 11–12

26. perc: Klujber kapott rövid pihenőt, Bölk bejött, és remek átlövéssel lőtt a kapu bal oldalába. 11–11

25. perc: Kölcsönös rontások után Dahl lőtt magasan fölé.

24. perc: Eladott ferencvárosi labda után Debelic maradt elöl, és belőtte a jobb felsőbe. 10–11

23. perc: Ez is szép volt ám! Hársfalvi ugrott be szépen a bal oldalról, és kilőtte a bal felsőt. 10–10

22. perc: Vjahireva megint eladta ugyanazt a cselt, mint az előbb, majd a kapu jobb oldalába lőtt. 9–10

21. perc: Roberts nagy lövését védte Janurik, a másik oldalon Edwige-et lökték el egy hetesért. A hetest Klujber a jobb alsóba dobta. 9–9

21. perc: Malestein kapta a jobb oldalon a labdát, és lehetetlen szögből is képes volt belőni. 8–9

20. perc: Ferencvárosi időkérés.

20. perc: Most némi hullámvölgy a védekezésben, mert Vjahireva könnyen be tudott lépni a védőfalba, és be is lőtte. 7–9

20. perc: Szucsánszki tört be, jött a belül védekezés, viszont a bírók nem fújták le... Elek Gábor is kapott egy sárgát.

19. perc: Márton lövését kivédte Lunde, a másik oldalon viszont Vjahireva nem hibázta el a helyzetét.. 7–8

19. perc: Vjahireva óriási passzát Roberts kapta el, és lőtte a bal felsőbe. 7–7

18. perc: Szép volt Szucsánszkira nem számítottak, hogy ellövi, meglátta a lyukat a védőfalon, betört, és a bal alsóba lőtt. Waadét ráadásul ki is állították két percre. 7–6

17. perc: Vjahirevánál fújtak támadót, bár a bírókon kívül mindenki hetesnek látta a magyar védő megmozdulását... A norvég edző reklamált, kapott egy sárgát.

17. perc: Szucsánszki passzából Malestein lőtte el a jobb szélről, a kapufa azonban mentett.

16. perc: Klujber betörését belemenésnek fújták, a másik oldalon Jerábková lőtt gólt, Lekicset pedig kiküldték két percre. 6–6

16. perc: Vjahireva újabb lövését védte Janurik, ezúttal lábbal.

15. perc: Passzívig játszott a Fradi, végül azonban elvették a labdát a bírók.

13. perc: Labdát szerzett Klujber, de nem siették el a zöld-fehérek a támadást. Végül a bírók elvették a labdát Lekicstől. A másik oldalon Vjahireva lövését védte Janurik.

13. perc: Hosszan támadott a Ferencváros, végül Edwige került ziccerbe, Lunde viszont nagy bravúrral védett.

12. perc: Vjahireva nem sokáig vacakolt, némi csel után lőtte ki a bal alsót. 6–5

12. perc: Bölk emelkedett nagyon magasra, és kiváló gólt szerzett. 6–4

11. perc: Vjahireva csinál helyett Jerábkovának, aki lendületből érkezve lőtt a bal alsóba. 5–4

10. perc: Belemenést fújtak Robertsnél, Klujber lövését a jobb felsőből szedte ki Lunde, de a kipattanó Mártoné lett. Passzivnál Bölk lőtte el, Lundénak nem okozott gondot.

9. perc: Jó védekezéssel sikerült hibára késztetni a norvégokat, így jöhetett az FTC. Bölk ezúttal is előkészített, Edwige kapta magányosan a hatoson, és bevágta a ziccert. 5–3

8. perc: Megharcolt az újabb gólért a Fradi, ezúttal Bölköt rángatták, de nem lőtt, inkább passzolt, Márton pedig a kapus lába közt lőtt a kapuba. 4–3

8. perc: Nem sokáig maradt az előny, mert Roberts előtt ismét szétrebbent a védőfal, úgy meg könnyű gólt lőni. 3–3

7. perc: Jerábková lövését Janurik védte remekül, jött az FTC, Lekics jó betörés után lőtt gólt kissé jobbról. 3–2

6. perc: Hiába az emberelőny, egy rossz passz miatt jöhettek a norvégok, de a lövés rossz volt, Janurik elkapta, majd a saját hatosáról lőtt a Vipers kapujába. 2–2

6. perc: Húzták az időt, amennyire lehetett, Vjahireva csodás passza azonban eljutott Tchaptchethez, aki belőtte. 1–2

5. perc: Márton került helyzetbe a bal szélen, csakhogy Lunde hasát találta telibe.

5. perc: Klujber passzát Naes Andersen lábbal mentette, kiment két percre.

3. perc: Elrontott ferencvárosi támadás után szerencsére sikerült visszazárni, és egy szabaddobással jöhetett a Vipers. Passzívot jeleztek a bírók, Janurik pedig védte a sáncon megpattanó lövést.

2. perc: Roberts előtt tátongott jókora lyuk a Fradi védőfalán, begyalogolt, és bevágta. 1–1

1. perc: Klujber kapott labdát, nagy lendülettel tört be a védőfalba, majd a bal alsóba lőtt. 1–0

1. perc: Elkezdődött a meccs, az FTC zöld-feketében, a Vipers fehér-feketében játszik.

A Ferencváros meccskerete:
13 Janurik (k), 1 Sass (k), 3 Edwige, 8 Szucsánszki, 14 Kisfaludy, 15 Hársfalvi, 18 Kovács Anett, 20 Bölk, 21 Márton, 23 Tomori, 26 Malestein, 27 Kukely, 42 Klujber, 50 Kármán, 72 Cvijics, 77 Lekics.

A Vipers meccskerete:
1 Börjesson (k), 12 Poulsen (k), 16 Lunde (k), 6 Sercien Ugolin, 9 Roberts, 11 Waade, 13 Vjahireva, 14 Höve, 18 Hesselberg, 20 Tchaptchet Defo, 21 Valle Dahl, 25 Pena, 27 Naes, 31 Debelic, 37 Knedlíková, 51 Jerábková.

ELŐZMÉNYEK

A nehezebb időszakot követően talán kissé fellélegezhettek a Ferencváros női kézilabdacsapatának szurkolói, hiszen a Bajnokok Ligájában nagy csatában ugyan, de 32–30-as győzelmet arattak kedvenceik a múlt héten Ljubljanában, míg szerdán Siófokon nyertek meggyőző játékkal 29–19-re.

Ezúttal sokkal nehezebb dolguk lesz a zöld-fehéreknek, akik a címvédő Viperst fogadják. Ezen a véleményen vanSzucsánszki Zitais, aki betegségét követően csapata legutóbbi BL-mérkőzésén – egy hónapos kihagyást követően – tért vissza.

„Ugyanazt az influenzaszerű betegséget kaptam el, mint Dragana Cvijics és Tomori Zsuzsi, csak nekem kissé elhúzódott, mert itthon a gyermekemmel oda-vissza fertőztük egymást”– kezdte a Ferencváros irányítója, Szucsánszki Zita.„Nem volt gyógyító hatása a Bietigheim és a Brest elleni meccsnek, nagyon rossz volt lázasan, otthonról nézni. Ilyen rossz periódus persze minden csapat életében előfordul, de úgy érzem, a szlovéniai győzelemmel átszakadt egy gát. Voltak jó megoldásaink, és a játékot is élveztük, ami mindig fontos, hiszen azon túl, hogy ez a munkánk, nagyon szeretjük csinálni. Múlt hétvégén a Ljubljana ellen először játszhattam, aztán Siófokon is pályára léptem. Szerencsére egyre jobban érzem magam, és szombaton is szeretnék segíteni a csapatnak, mert jelenleg nagyon kevesen vagyunk.”

Ezúttal sokkal nehezebb feladat vár hazai pályán a Ferencvárosra, amely a címvédő Vipers Kristiansandot fogadja.

„Nagyon erős ellenfél érkezik, de csak abból tudunk hitet meríteni, hogy a legutóbbi két meccsünk jól sikerült, és mindenkinek voltak szép megmozdulásai. Sajnos Szöllősi-Zácsik Szandra megsérült, de csapatként kell jól teljesítenünk, csak így lehetünk sikeresek. Tudjuk, hogy a Vipers az esélyesebb, de pluszlökést ad, hogy hazai pályán, telt ház előtt, szenvedélyes közönség előtt játszhatunk.”

A norvég bajnok rengeteg nagyszerű játékossal érkezik, közülük többen(Markéta Jerábková, Jana Knedlíková, Jamina Robertsés a jelenleg sérültNerea Pena)is megfordultak korábban a magyar NB I-ben, így jól ismerik egymást a felek, ami nemcsak előny, hátrány is lehet.

Az előző körben – hála az FTC korábbi válogatott kapusa,Szikora Melindaparádéjának – a Bietigheim meglepetésre legyőzte a címvédőt, ami talán nyomot hagyott a vendégek játékán.

„Ez nekünk is rendkívül tanulságos meccs volt. Láthattuk, hogy Lunde és Markéta Jerábková is kifoghat rossz napot, tud gyengébben teljesíteni. Akadt néhány olyan jelenet, amely megmutatta a Vipers gyengeségeit is, ezeket kell kihasználnunk, és ami a legfontosabb, hinni benne, hogy meg tudjuk csinálni”– nyilatkozta Szucsánszki Zita.