A vártnál nehezebben, de megvan az FTC 100. győzelme a női kézi BL-ben

PAPP BÁLINT (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)PAPP BÁLINT (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)
2021.10.30. 17:50
Janurik Kinga védései nagyban hozzájárultak az FTC győzelméhez (Fotó: Árvai Károly, archív)
Alaposan megizzadt ugyan, de megszerezte 100. győzelmét a női kézilabda Bajnokok Ligájában a Ferencváros. A továbbra is veretlen zöld-fehérek a montenegrói Buducsnoszt Podgoricát győzték le idegenben négy góllal.

KÉZILABDA
NŐI BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
6. FORDULÓ
A-CSOPORT
BUDUCSNOSZT BEMAX (montenegrói)–FTC-RAIL CARGO HUNGARIA 26–30 (13–13)
Podgorica, 300
néző. V: Duplii, Pobedrina (ukránok)
BUDUCSNOSZT:
J. Kadovics – N. Bulatovics 1, MASZLOVA 5 (2), Pletikoszics 7 (5), BRNOVICS 5, I. Mitrovics, I. Pavicsevics 5. Csere: Babovics (kapus), N. Vukcsevics 1, Csorovics, Kepic 2 (1). Edző: Bojana Popovics
FTC: JANURIK – MALESTEIN 9 (1), SZÖLLŐSI-ZÁCSIK 4, Behnke, Csiszár-Szekeres, E. Bölk 4, MÁRTON G. 4. Csere: Bíró B. (kapus), KLUJBER 7, Grbics, Stolle 1, Kisfaludy 1, Hársfalvi, Kovács Anett. Edző: Elek Gábor
Az eredmény alakulása
. 7. perc: 1–5. 17. p.: 7–7. 21. p.: 8–11. 25. p.: 10–12. 37. p.: 16–15. 40. p.: 17–16. 46. p.: 20–20. 48. p.: 20–23. 56. p.: 25–26
Kiállítások: 10, ill. 6 perc
Hétméteresek: 9/8, ill. 3/-
Bojana Popovics: – Büszke vagyok a csapatra, mert jól játszott és küzdött. Az első félidőben jól működött a védekezésünk, szünet után azért már akadtak problémáink, de az előrelépés is látszik a játékunkon.
Elek Gábor: – Nagyon-nagyon örülünk a győzelemhez, amelyet nagyon nehezen tudtunk megszerezni. Meccsről meccsre látványosan fejlődik a Podgorica játéka a BL-ben, ezért számítottam arra, hogy kiélezett küzdelmet vívunk. A hétközi bajnokink mentálisan sok erőt vett i belőlünk, ez most is meglátszott a koncentrációnkon. A két pont megszerzése volt a legfontosabb, ami sikerült, ezért boldogok vagyunk.

Túlzás nélkül állíthatjuk, nem erre számítottak a ferencvárosi női kézilabdázók. Az eddigi, idegtépő és körömrágós hajrákat hozó Bajnokok Ligája-csoportmérkőzések után a nyáron meggyengült, fiatal és rutintalan Podgorica elleni szombat esti idegenbeli meccsen a papírforma alapján „cidrizés” nélkül könyvelhette volna el a győzelmet (ami ráadásul a századik lett volna a BL-ben) a magyar bajnok – nagyon nem így történt.

26/52 (50%)Gól/támadás30/52 (58%)

Az első percekben még nem volt gond, a hét perc után 5–1-re ellépő zöld-fehérek nem jöttek zavarba a Buducsnoszt nyitott védekezésétől, és Janurik Kinga is több remek bravúrral kezdett a vendégkapuban. A folytatás mégsem úgy alakult, hogy könnyed játszadozással gyűjti be a két pontot a Fradi. Sőt, keservesen meg kellett küzdenie érte. A hétmétereseket biztos kézzel értékesítő hazaiak nem szakadtak le, jól használták ki a ferencvárosi hibákat és pontatlanságokat, így negyedóra után egyenlített, a második félidő elején pedig a vezetést is átvette a nagy múltú balkáni kirakatcsapat. Fokozatosan hergelték bele magukat a küzdelembe a még pont nélküli montenegróiak, akik az eddigi, többnyire kiütéses vereségeik után most vérszemet kaptak. Nem véletlenül hívta fel játékosai figyelmét Elek Gábor a második játékrész elején időkérésénél, hogy „Gyerekek, óriási harcot kell vívnunk”.

Nem volt mese, küzdöttek, küszködtek a ferencvárosiak, akik a kétszer villanó Márton Gréta és Szöllősi-Zácsik Szandra góljaival az utolsó tíz perchez közeledve 23–20-ra elléptek. A lelkes Podgorica azonban nem tágított, nem adta olcsón a bőrét, de a magyar együttes rendre góllal válaszolt egy-egy hazai találatra, rutinosan és okosan menedzselte az utolsó perceket, így a Buducsnosztnak nem volt reális esélye a pontszerzésre.

Végül, ha pokoli nehezen is, de megszerezte az újabb, a klubtörténet 100. BL-sikerét az FTC, amely továbbra is veretlen a csoportkörben. Mi pedig újfent megállapíthattuk, hogy az előzetes papírforma sokszor vajmi keveset ér a kézilabdában…26–30

ESEMÉNYEK

60. perc: ITT A VÉGE! HA NEHEZEN IS, DE NYERT A FERENCVÁROS PODGORICÁBAN!

59. perc: Klujber
lövi be a harmincadikat – 26–30.

59. perc: Elek Gábor is elhasználja utolsó időkérését a meccsen.

59. perc: Brnovics
azért még szépít – 26–29.

58. perc: Klujber
parádés csellel veri át a védőket, ezzel a góllal valószínűleg végképp eldőlt a meccs. 25–29

58. perc:
Pavicsevics megint lő, de Janurik megint véd!

57. perc: jön az utolsó időkérés a hazaiaktól.

57. perc:
Pavicsevics megint helyzetben, de Janurik véd! A túloldalon Márton vágja be a huszonnyolcadikat – 25–28.

57. perc: Malestein
lő nagy gólt a jobb felsőbe – 25–27.

56. perc: Pavicsevics
talál be a szélről – 25–26.

55. perc: Szöllősi-Zácsik
előtt egyetlen védő sem marad, ő ezt köszöni szépen – 24–26.

55. perc: Brnovics
kap jó bejátszást, be is fordul, be is dobja – 24–25.

54. perc: Vukcsevics találja meg a rést – 23–25.

53. perc: Malestein
hetesével megvan az első sikeres zöld-fehér büntető a mai meccsen! 22–25

52. perc:
óriási átlövésgól Maszlovától – 22–24.

50. perc: Klujber
előtt nem marad védő – 21–24.

49. perc: Pavicsevics
szerez gólt a szélről – 21–23.

49. perc: hazai időkérés.

49. perc: Szöllősi-Zácsik
találja meg az utat két védő között – 20–23!

48. perc:
és kétgólos a Fradi előnye immár, Márton Gréta talál be ismét! – 20–22

47. perc:
most a Ferencvárosnak van szerencséje, Janurik bokájáról kipattan a labda Pletikoszics lövése után!

46. perc: Maszlova
és Malestein is lő egy-egy gólt – 20–21.

45. perc: Márton Gréta
megy be a szélről – 19–20.

45. perc: Maszlova
gyorsan válaszol – 19–19.

45. perc: Klujber
megy be két ember között – 18–19.

44. perc: Pavicsevics
találja meg a helyet a ferencvárosi védelmi vonalban – 18–18.

43. perc: Malestein
használja ki az előnyt a szélről, újra a Fradinál az előny – 17–18.

43. perc: Brnovics
ráncigálja meg Bölköt, le kell ülnie két percre.

42. perc: Janurik kivédi Pletikoszics hetesét!

41. perc: Szöllősi-Zácsik
átlövése megpattan és bepattan – 17–17.

40. perc: Elek Gábor időt kér.

40. perc:
még szerencséjük is van, a Janurik védése után kipattanó labdát Pletikoszics vágja be a kapuba. 17–16.

38. perc:
a Ferencváros második hetese is kimarad, Babovics fogta meg Klujber lövését.

37. perc: Malestein
lő hatalmas gólt távolról – 16–16.

37. perc: Pavicsevics
lő gólt a szélről, vezet a Buducsnoszt. 16–15

35. perc:
Babovics védése után Brnovics talál be az üres kapuba – 15–15.

35. perc: Pletikoszics
értékesíti a büntetőt, mind a nyolc hetesét bedobta eddig a hazai alakulat. 14–15

35. perc: Kisfaludy ül le két percre, és még hetest is dobhat a Buducsnoszt.

34. perc: Bölk
eredményes átlövésből – 13–15.

33. perc:
Bulatovics lőhet a szélről, de Janurik véd!

33. perc: Bölk
helyezi el a megszerzett labdát az üres kapuban – 13–14.

32. perc: Kepic
le is ült két percre.

31. perc: Malestein
dobhatja az FTC első mai hetesét, ám Babovics véd.

31. perc: FOLYTATJUK! Most a Ferencvárosé az első támadás lehetősége.

30. perc: nincs újabb gól a végén, VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! 30 PERC UTÁN DÖNTETLEN AZ ÁLLÁS.

30. perc: Pletikoszics
harcol ki hetest Klujberrel szemben, Kepic használja ki. 13–13

29. perc: Kepic
és Klujber gyors gólváltása után 12–13.

28. perc:
Janurik véd, majd célba veszi az üres kaput, de nem találja el.

27. perc: Csorovics
áll ki két percre.

27. perc:
újabb podgoricai hetes, Pletikoszics a leülő Bíró fölött ejt a kapuba. 11–12

26. perc:
Kisfaludy kifelé fordulva tud lőni, a kapufát találja telibe.

25. perc: Elek Gábor időt kér.

25. perc:
Szöllősi-Zácsik iménti góljánál Maszlovát leültették két percre a játékvezetők.

25. perc: Szöllősi-Zácsik
a levegőből húzza le a kissé dadogós passzt, de gól a vége – 10–12.

24. perc:
megint hetes, megint Pletikoszics, megint gól. 10–11

23. perc: Pletikoszics
büntet hetesből – 9–11.

23. perc: Stolle
viszi földre Csorovicsot hetest és két percet érően.

21. perc: Klujber
találja meg ismét a rést a pajzson – 8–11.

20. perc: Klujber
a legjobbkor üti le a labdát, gyönyörűen hozza magát helyzetbe, és ha már ott van, belövi. 8–10

20. perc: Bulatovicsé
az újabb montenegrói találat, 8–9.

19. perc:
szép bejátszás Bölktől Kisfaludynak, meg is van az újabb gól. 7–9

18. perc: Stolle
találja meg az utat a védők között, 7–8.

17. perc:
megint hetest dobhatnak a hazaiak, az érkező Bíró sem tudja hárítani Maszlova lövését. 7–7

17. perc: Maszlova
talál be hetesből, 6–7.

16. perc: Klujbernek
kell leülnie két percre, szabálytalan csere állhat a háttérben.

15. perc: Pletikoszics
eredményes, 5–7 ezzel.

14. perc: Brnovics
megint ejtésből szerez gólt, Bölk a következő támadásból rögtön válaszol. 4–7

12. perc:
Mitrovics lövésénél ismét Janurik hárít, az ellentámadásból Malestein szerzi meg a negyedik gólját. 3–6

10. perc: Brnovics
ejti át a labdát finoman Janurik felett – aki azért nem sokkal előtte még bemutatott egy védést. 3–5

8. perc:
Csiszár-Szekeres szabálytalankodik Brnoviccsal szemben, hetest dobhat a Buducsnoszt. Pletikoszics lő, Janurik ezt is majdnem kivédi – de csak majdnem. 2–5

7. perc: időt is kérnek a hazaiak.

7. perc: Bölk
rohan át egyedül a pályán a megszerzett labdával, 1–5 már ezzel.

7. perc:
Janurik megint véd, Malestein megint gólt dob. 1–4!

6. perc:
gyorsan felér a labdával a Ferencváros, végül Malesteinre jön ki a lövés, nem is ront a német a szélről – 1–3.

5. perc: Márton
a szélről gyorsan kihasználja az emberelőnyt – 1–2.

5. perc: Brnovics
gyötri meg emberét, két percre kiáll.

4. perc:
Maszlova átlövését is kiüti Janurik. Erős kezdés a kapuban!

3. perc:
Brnovics ziccerét Janurik védi bravúrral!

3. perc: Malestein
találja el a hosszú sarkot éles szögből a szélről – 1–1.

1. perc: Pavicsevics
találatával előnybe kerül a Buducsnoszt. 1–0

1. perc: KEZDÜNK!
A hazaiak támadnak kék-fehérben, a Ferencváros tiszta zöldben szerepel.

ELŐZMÉNYEK

A meggyengült és megfiatalított Buducsnoszt ellen folytatná jó őszi sorozatát a még veretlen magyar bajnok.

A Ferencváros női kézilabdázóit irányító Elek Gábor hét közben arról beszélt, az eddigi legnehezebb hetet tapossák az idényben, mert két olyan mérkőzésen – a Debrecen elleni bajnoki rangadó és a montenegrói Buducsnoszttal vívandó Bajnokok Ligája-csoportmeccs – kell bizonyítaniuk, amelyeken elvárják tőlük a sikert, amit viszont nem könnyű elérni. Az addig szintén hibátlan DVSC-vel szemben szerdán, ha nagy küzdelemben is, de győzött az FTC, amely a papírforma alapján szombaton Montenegróban is abszolút esélyes.

A kétszeres BL- és háromszoros KEK-győztes balkáni kirakatcsapat alaposan meggyengült a nyáron, kis túlzással a komplett keret távozott, a roppant fiatal és tapasztalatlan új együttes pedig eddig rendre alulmaradt a csoportkörben. A ferencvárosiak márciusban fájdalmas módon bukták el a Podgorica elleni nyolcaddöntős párharcot az elitsorozatban, de jókora szenzáció lenne, ha a meggyengült montenegróiak szombat este is meg tudnák tréfálni a magyar bajnokot, amely még veretlen az aktuális kiírásban – csak a két magyar résztvevő nem veszített még meccset ezen az őszön. A Fradi ráadásul a 100. győztes BL-meccsét tudhatja le a hévégén, eddig csak a Győr, a Buducsnoszt, a szlovén Ljubljana, az osztrák Hypo és a norvég Larvik érte el ezt a mérföldkövet.

A nagy podgoricai exodus Itana Grbicset is érintette, a 25 éves, podgoricai születésű és nevelésű irányító pénzügyi viták miatt távozott, és augusztus végén csatlakozott a zöld-fehérekhez, hogy pótolja az egyaránt vállsérülés miatt kidőlő Kovacsics Anikót és Szucsánszki Zitát.

„Mindig különleges érzés hazatérni, Podgorica a szülővárosom és a Buducsnosztban kezdtem el kézilabdázni – tekintett a szombati találkozó elé Itana Grbics. – Természetesen jó érzés visszatérni és látni a családomat is, de profi k vagyunk, szóval az érzelmeket a háttérbe kell szorítani és mindent megtenni a csapatom sikeréért. Nyilván tudok segíteni a többieknek tanácsokkal, hiszen ismerem az ellenfelünket, amely teljesen átalakult, fiatal és tapasztalatlan játékosokkal áll fel, ugyanakkor biztosak lehetünk benne, hogy az utolsó pillanatig küzdeni fog, mert igazi harcosok alkotják. Éppen ezért nem lesz könnyű dolgunk. Azt kell folytatnunk Montenegróban is, amit eddig csináltunk: csak a saját játékunkra figyelni. Csak így nyújthatjuk a maximumot és tudunk hatékonyak lenni védekezésben és támadásban.”

A montenegrói válogatottal a nyári, tokiói olimpián – a magyar nemzeti együttest eggyel megelőzve – a hatodik helyen végző karmester a napokban a klubhonlapon a beilleszkedéséről is beszélt: „Ami a legfontosabb, hogy nagyon jól érzem magam a Ferencvárosban, élvezem a játékot és szeretem Budapestet is. Hálás vagyok, hogy lehetőséget kaptam a Fraditól.”