Spanyol skalp is a zsákban, négy pontot viszünk tovább!

N. T.N. T.
2012.12.07. 18:04
Tomori fantasztikusan játszott, 12 gólt szerzett (Fotó: Mirkó István)
A C és a D jelű négyesben már a csoportkör utolsó fordulóját rendezik a Szerbiában zajló női kézilabda Európa-bajnokságon. A magyar–spanyol összecsapáson két, már középdöntős válogatott találkozott, a meccsnek így a továbbvitt pontok tekintetében volt jelentősége. Nagyon bekezdtek a mieink, akiknek négy gól volt a legnagyobb előnyük, és bár később a spanyolok kiegyenlítettek, a szünetben újra három találat volt a különbség (17–14). Az előny pedig nem fogyott el a végéig sem (32-31), és mivel a németek kiharcolták a számukra fontos győzelmet a horvátok ellen, négy ponttal kezdjük a középdöntőt!

ELŐZMÉNYEK

Míg mi két, horrorfilmre való élménnyel gazdagodtunk két nap alatt, a spanyolok úgy nyertek két mérkőzést az Európa-bajnokságon, hogy különösebb nekibuzdulásra nem is volt szükségük a németek és a horvátok elleni győzelemhez. A világbajnoki és olimpiai harmadik társaságot komolyan kell venni, ám épp az ötkarikás szereplésük óta nem is találkoztak egészen az Eb előttig – ennyi idő alatt pedig még nem sikerült visszatalálniuk a csúcsformához.

Előzetesen számos variáció létezett a továbbvitt pontok tekintetében, 0-tól 4-ig bármi elképzelhető volt. Egy volt csak biztos: két középdöntős csapatról lévén szó ezt az eredményt mindenképpen visszük magunkkal.

A mieinknél Kovacsicz Mónika bajlódott megfázással, míg a spanyoloknál Macarena Aguilarról és Veronica Cuadradóról érkeztek sérülésről szóló hírek, de végül mindannyian bekerültek a nevezettek közé. Az ibériaiaknál Nerea Pena számára különleges volt a meccs, hiszen többek között ferencvárosi csapattársaival állt szemben.

A MÉRKŐZÉS

Kezdés előtt háromnegyed órával először a spanyolok, majd pár perccel később a mieink futottak ki melegíteni a pályára, a magyar csapatot hangos üdvrivalgás és taps fogadta. A lányok összekapaszkodtak a térfél közepén, majd kezdődött a bemelegítés. A válogatott tagjai próbálták biztatni egymást, majd egymást ölelgetve elindultak a hivatalos ceremóniához, közben Andreas Smaby, a stáb norvég videós tagja hergelte a közönséget.

ONLINE KÖZVETÍTÉSÜNKET ITT ÉRHETIK EL!

Bár még mindig volt bőven hely a lelátón, egyértelműen erre a meccsre jöttek el a legtöbben Magyarországról, például a Ferencváros női kézilabda-szakosztályának utánpótlása 300 gyerekkel. A kezdést megelőzően Herr Orsolyát 125. válogatottsága alkalmából köszöntötték.

1–5. perc: A mieink a Herr – Bognár-Bódi, Rédei-Soós (védekezésben Szekeres), Görbicz (védekezésben Szucsánszki), Szamoránsky, Tomori, Vérten összeállításban kezdték a meccset. A spanyolok rögtön nyitott védekezéssel indítottak, de nem tartott sokáig, amíg Szamoránsky beállóból betalált. Ezúttal merőben máshogy néztek ki az első percek, hiszen több jó védekezés után 4–0-ra elmentünk. Duenas kapitány már a negyedik percben (!) időt kért. Martin pontos ejtésére Tomori válaszolt átlövésből. Védekezz!" – zúgott a lelátó, a lányok pedig engedelmeskedtek. Egy labdaeladás után Mangue ziccerét Herr rúgta ki lábbal. (5–1)

6–10. perc: Herr újabb ziccert védett, de hetesből Martin duplázott. Kiállítást harcoltunk ki, majd büntetőt, amit Görbicz vágott be. Hamar elszállt az előny, mert Szekerenek is ki kellett mennie, ám a védekezés továbbra is kellően agresszív és önfeláldozó volt. Tomori betörése után a túloldalon ismét csak Martin talált be a jobb szélről. (7–3)

11–15. perc: Bódi faulttal együtt is bevitte és Navarróról bepattant, ráadásul közben Barbosát is kiszórták. A spanyolok látványosan nem találták a magyar védekezés ellenszerét. "„Itthon vagyunk" – hallatszódott a lelátóról. A támadásainkba becsúszott néhány labdaeladás, de hátul ezt bőven kompenzálni tudtuk. A két Fernández, Beatriz és Begona egyaránt eredményes volt, közte indulásból Vérten lőtt gólt. (9–5)

16–20. perc: Kezdtek magukra találni a spanyolok, akikhez megérkezett Pena. Az FTC légiósa rögtön betalált, ráadásul Szekeres megkapta a második két percét. Tomori elkezdte belőni magát, így sikerült 1–1-gyel lehozni ezt az időszakot. Elöl túl sok volt a labdaeladás és a technikai hiba, amelyből 11–9-re jöttek fel a spanyolok. Böhn ezt megelégelve időt kért. Görbicz és Pena is betörésből talált be. (12–10)

21–25. perc: Navarro védése után már csak mínusz egy volt a különbség. A következő támadásnál Görbicz kapott a combjához, és le kellett támogatni. Fogadkozás ide vagy oda, Pena már a harmadik gólját lőtte, így egyenlítettek a spanyolok. Szerencsére Tomorira újfent lehetett számítani. A magyar fal már korántsem volt olyan hatékony, mint az elején, így állandósulni látszódott a döntetlen körüli állás. Navarro másodperceken belül két ziccert is fogott. (14–13)

26–30. perc: Görbicz hiányában Tomori értékesített egy hetest, majd a Martin helyett beálló Alonso ejtett fölé. Szamoránsky végre bedobta a ziccerét, majd egy jó védekezést egy felesleges kínai kísérlet követett. Ebből Mangue büntetett. Rédei-Soós büntetőt érően tört be, Tomori a jobb alsóba vágta. A szünet előtt Pena megpattanó lövését hárította lábal Herr. 17–14 a szünetben.

A védekezés ismét megbízható volt, Herr is hozzátette a magáét – ha támadásban kevesebb lett volna a hiba, amelyből gyorsan indulhattak a spanyolok, akkor még biztosabb lehetett volna a vezetés.

Az első félidő alatt folyamatosan érkeztek a magyar szurkolók, így a játékrész második felére már elég szépen megtelt a kamerákkal szembeni hosszanti lelátó.

31–35. perc: Martin visszajött a jobb szélre, és rögtön be is talált. Cuadradót szórták ki, majd Tomori lőtte ki a bal felsőt. Előnyben gyors indulást követően a jobbára csak védekező Szekeres vitt végig egy lerohanást. Fej-fej mellett haladtak a csapatok, Pena és Martin továbbra is nagyon élt, de szerencsére a mi válaszaink is érkeztek (20–17)

36–40. perc: Navarrót González váltotta, miközben a spanyol kapitány nekivetkőzött. Támadásban Rédei-Soós és Bognár-Bódi kivételével a fradis sor játszott, mégpedig eredményesen, 22–17-nél az eddigi legnagyobb különbség alakult a két fél között. Ezután sorozatban kettőt is lőttek a spanyolok, de Szucsánszki megtörte a felzárkózási kísérletet. (23–20)

41–45. perc: Tomori már passzívnál akasztott hatalmas gólt a kapu bal oldalába, Duenas kikérte a második idejét is. Barbosa kígyózott át a védelmünkön, miközben Vincze jött be a bal szélre, és rögtön gólt is dobott. Szucsánszki kapott két percet, irányítóba visszajött Görbicz. Az előnynek is köszönhetően 25–23-ig zárkóztak fel a spanyolok. Közben Kovacsicz is beállt.

46–50. perc: Szamoránsky a lehető legjobbkor volt eredményes beállóból, de Martin újra beköszönt. Újabb kihagyott támadás után már passzívnál Beatrice Fernándezre nem léptünk ki. Tomori közben már 11 gólnál járt. Folyamatosan ott voltak újra az egyenlítés közelében, de tartottuk a lépést. (28–26)

51–55. perc: Az előny persze nem volt megnyugtató, az már annál inkább, hogy Tomorin kívül több lábon álltunk támadásban (Görbicz is újra eredményes volt), míg hátul Herr hozta a fontos védéseket. A visszajövő Navarro is fogott egyet, a hajrá 30–28-nál kezdődött, miután Böhn még épphogy az utolsó öt perc előtt kérte ki a második idejét.

56–60. perc: Görbicz kicsit felhúzta magát a kemény spanyol védekezésen, ezt egy talpról eleresztett góllal büntette. Újabb jó védekezést követően második próbálkozásra ziccerig játszottunk, és érkezett Tomori 12. (!) gólja, valamint az utolsó spanyol időkérés három perccel a vége előtt. Mangue szépített, majd Navarro védett nagyot. Pinedo is betalált, már csak két gól volt a különbség egy perccel a vége előtt. Passzívnál a falnak háttal álló Görbicz vágta be a kapuba, de nem adták meg. Még dobtak egy gólt a spanyolok, ám ez már senkit nem érdekelt. 32–31-re nyert a magyar válogatott, és mivel a németek kiharcolták a számukra fontos győzelmet a horvátok ellen, négy ponttal kezdjük a középdöntőt!

GÖRBICZ: FANTASZTIKUS VOLT A VÉDEKEZÉSÜNK A SPANYOLOK ELLEN

NŐI KÉZILABDA EB, SZERBIA
C-CSOPORT, 3. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 32–31 (17–14)
Újvidék, 3000 néző. V: Maric, Masic (szerbek)
MAGYARORSZÁG: HERR O. – Bognár-Bódi 1, RÉDEI-SOÓS 5, GÖRBICZ 4 (1), Szamoránsky P. 4, TOMORI 12 (3), Vérten 2. Csere: Kiss É. (kapus), Szekeres 1, Szucsánszki 2, Kovacsicz, Vincze M. 1
SPANYOLORSZÁG: Navarro – MARTÍN 7 (2), Mangue 2, Fernández I. 2, Fernández M. 3, Barbosa 3, PINEDO 5. Csere: González (kapus), Alonso 3 (1), PENA 5, Amorós, Cuadrado 1, Benzal
Az eredmény alakulása. 3. p.: 4–0. 9. p.: 7–2. 14. p.: 9–4. 18. p.: 11–7. 20. p.: 12–9. 23. p.: 12–12. 27. p.: 16–13. 37. p.: 22–17. 46. p.: 26–25. 51. p.: 28–27. 57. p.: 32–28
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 4/4, ill. 3/3
Németország–Horvátország 17–16 (8–7)