Hoztuk a kötelezőt: győzelemmel kezdte a vb-t a magyar válogatott

NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)NEDELYKOV TAMÁS (összefoglaló), HATÁR DÁVID (percről percre)
2021.01.15. 20:20
Hoztuk a kötelezőt: győzelemmel kezdte a vb-t a magyar válogatott (Fotó: AFP)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 34–27-re legyőzte az újonc Zöld-foki-szigeteket, így sikerrel kezdte a szereplését a 2021-es egyiptomi világbajnokságon, és nagy lépést tett a középdöntőbe jutás felé. Az afrikai csapat később visszalépett a tornától, így a mérkőzés végeredményét törölték, és 10–0-s gólkülönbséggel a mieinknek írták jóvá.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, EGYIPTOM
A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–ZÖLD-FOKI-SZIGETEK 34–27 (19–14)*
Gíza, zárt kapuk mögött. Vezette:
Emam, Hedaja (egyiptomiak)
MAGYARORSZÁG: Mikler – HORNYÁK P. 4, ANCSIN G. 7, Lékai 2, Bánhidi 3, Szita 1, Sunajko S. 4. Csere: Sipos 1, Topic 1, Balogh Zs. 4 (1), Győri M. 2, Nagy Bence 4, Hanusz 1. Szövetségi kapitány: Gulyás István
ZÖLD-FOKI-SZIGETEK: E. Fernandes – A. Furtado 5, Araujo 2, Moreno 3, SEMEDO 6 (1), G. FURTADO 5 (2), A. Pereira 2. Csere: Almeida (kapus), G. dos Santos, Pina 2, Landim 2. Mb. szövetségi kapitány: Ruí Ferreira
Az eredmény alakulása. 6. perc: 5–1. 8. p.: 5–4. 12. p.: 8–4. 23. p.: 14–8. 26. p.: 17–10. 37. p.: 24–15. 45. p.: 26–19. 51. p.: 28–22. 55. p.: 31–23
Kiállítások: 12, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 3/3
Gulyás István:
– Érződött rajtunk az összeszokottság hiánya, még döcögött a játékunk, tipikus első mérkőzés volt. Nem rossz játékosok alkotják a Zöld-foki-szigetek válogatottját, többen az Európa-ligában, sőt, a Bajnokok Ligájában szerepelnek. Akik nem kaptak lehetőséget, azokat féltettük egy kicsit, mert összesen tizenkét sportolónk szervezetében mutatták ki az antitestet.

* A Zöld-foki-szigetek később visszalépett a tornától, így a mérkőzés végeredményét törölték, és 10–0-s gólkülönbséggel a mieinknek írták jóvá. Részletek itt!

A csoport másik mérkőzésén
Németország–Uruguay 43–14 (16–4)

Sokáig kétséges volt, hogy egyáltalán sor kerül-e a mérkőzésre, miután a felkészülése hajrájában koronavírus-fertőzés által sújtott Zöld-foki-szigetek csapatából négyen Egyiptomba érkezve is pozitív mintát produkáltak. Az afrikai keret többi tagjának negatív lett a ma elvégzett tesztje, így az IHF zöld utat adott a játékuknak. Az más kérdés, hogy mekkora egészségügyi kockázatot hordozott így is a meccs, bár a mieink nagy része már átesett ősszel a víruson. A gyermeke születése miatt csak a hétvégén csatlakozó Bodó Richárd mellett Bóka Bendegúz, Székely Márton és Rodríguez Pedro maradt ki a nyitányra nevezettek közül.

A mieinknél az újonc Sunajko Stefan és a tavalyi Eb-t kihagyó Lékai Máté, valamint Ancsin Gábor is a kezdőnkben kapott helyet, e három játékos góljaival hamar ötgólos előnyre tettünk szert. Míg a csoport korábbi meccsén a németek kiütötték Uruguayt, az hamar kiderült, hogy a mi első ellenfelünk, a Zöld-foki-szigetek komolyabb játékerőt képvisel – még úgy is, hogy csak 11 játékost tudott nevezni a meccsre. Ezt bizonyította, hogy elég volt egy kiállítás, néhány eladott labda és kihagyott helyzet, hogy az afrikai csapat egyre zárkózzon.

Amikor precízen kijátszottuk a támadásainkat, jöttek a gólok is, és visszaállt az öttalálatos különbség. A szakmai stáb hamar megkezdte a csapat forgatását, hiszen az első két csoportmeccsünket arra is fel kell használnunk, hogy mindenki játékba lendüljön, miután a torna előtt felkészülési találkozót sem tudtunk vívni.

A fertőzés miatt szintén hiányzó José Tomas kollégája csapata hétgólos hátrányánál kért időt, azonban ha a szünet előtt nem követünk el újra néhány technikai hibát, még biztosabban vezethettünk volna. Az igazsághoz tartozik, hogy Mikler Roland is bemutatott több bravúrt, ziccereket is hárított. Az afrikaiak19–14-nél még fejbe lőtték a másik debütáló játékosunkat, Topic Petart, akire Ligetvári Patrik hiányában védekezésben is fontos feladat hárulhat a vb-n.

A győzelem után járt a pacsi a kispadnál (Fotó: AFP)

A folytatásban egy ideig jól összeállt a védekezésünk, felállt fal ellen alig tudtak betalálni az afrikaiak, így a plusz tízért is támadhattunk. Ehelyett kisvártatva kettős emberhátrányba kerültünk (Sipos Adrián a harmadik két percét kapta meg, így az utolsó negyedórára már nem állhatott vissza), amit kihasználva magára talált Zöld-foki-szigetek.

Ancsin egy hatperces gólcsendet tört meg (tíz lövéséből hét gólt szerzett, ezzel a meccs legjobbjának járó díjat is kiérdemelte), ezúttal főleg a Tatabánya jobbátlövője vállalta magára a távoli bombákat, meghálálva a sok lehetőséget. A fiatalok közül az irányító Hanusz Egon is próbálkozott rendesen, de nem akartak sikerülni a megoldásai, azonban az edzők hagyták, hogy tovább küzdjön. Bánhidi Bence a szokottnál több helyzetet hagyott ki, míg Máthé Dominik vagy ifj. Rosta Miklós nem kapott szerepet a mezőnyjátékosok közül, de ezen a mérkőzésen ez is belefért. Inkább az első két fordulóban jöjjenek ki a hibák, mint a későbbiekben.

Az ellenfél tizenegy emberrel sem vallott szégyent, végigküzdötte a hatvan percet, mindez a tisztes vereséghez volt elég. A mieink hullámzó játékkal hétgólos sikert (34–27) aratva indították a vb-t, vasárnap 20.30-tól Uruguay következik a 2. fordulóban.

A MAGYAR VÁLOGATOTT TOVÁBBI CSOPORTMÉRKŐZÉSEI
Január 17., 20.30: Magyarország–Uruguay(Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)
Január 19., 20.30: Magyarország–Németország(Tv:M4 Sport, élőben az NSO-n)

AZ A-CSOPORT ÁLLÁSA
1. Németország 1 1 43–14 +29 2
2. MAGYARORSZÁG 1 1 34–27 +7 2
3. Zöld-foki Szigetek 1 1 27–34 –7 0
4. Uruguay 1 1 14–43 –29 0

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Hanusz éles szögben bemegy, és kilövi a kapu jobb felső sarkát (34–26). Moreno még szerez egy gólt, de ez a vége, 34–27-re megnyertük a mérkőzést.

59. perc: Topicot állítják ki két percre, Leandro Semedo pedig értékesíti a hetest. 33–26

58. perc: Bánhidi a kapufát találja el, de belülvédekezés miatt hetest kapunk. Sunajko hetesét védi Luis Almeida.

57. perc: Szita köszön be kissé balról (33–25), majd Mikler mutat be egy védést. Hanusz adja el a labdát, de Mikler hárít még egy ziccert.

56. perc: Moreno egy betörés után eredményes (31–24), Győri lent marad a földön. Nagy Bence is eredményes (32–24), majd Moreno válaszol egy újabb gyors góllal. 32–25

55. perc: Hanusz remek védekezése után üres kapura támadunk, Hornyák be is lövi a labdát közelről. 31–23

54. perc:Gualther Furtado lövése nem jó, a másik oldalon pedig Topic lövését védi Luís Almeida. Bánhidi kiharcol egy hetest, ráadásul Pereirát ki is állítják. Sunajko a lécet találja el, de a kipattanó az övé, és másodszorra már nem hibázik. 30–23

53. perc: Bánhidi lövése után a cserekapusról alécre, onnan pedig kifelé pattan a labda.

52. perc: Szita bejátszása után Bánhidi estében szerez gólt (29–22). Luís Almeida érkezik a zöldfokiak kapujábaÉlcio Fernandes helyére. A zöldfokiak kínai figurája nem jó, deGualther Furtado így is gólt szerez. 29–23

51. perc: Ancsint nem tudják feltartóztatni, ezúttal betörés után talál be (28–21). Gyors válasz érkezik, Leandro Semedo eredményes. 28–22

50. perc:Edmilson Araújo kap jó labdát, majd egy betörés után kilövi a jobb alsót (27–21). Hanusz találja el a kapufát.

49. perc: Landim szerzi meg a 20. zöldfoki gólt (27–20). A másik oldalon Hanusz hibázik. Mikler bemutat egy védést, majd Bánhidi a kapufát találja el.

48. perc: Leandro Semedo nem találja el a kapunkat. Ancsin megszakít egy nagyjából hatperces magyar gólcsendet. 27–19

47. perc:Edmilson Araújo lövése után a lécről a kapu fölé pattan a labda, Hanusz a másik oldalon megint belemegy az ellenfelébe.

46. perc: Hanusz találja meg Bánhidit, de a kapus védi a lövését.

45. perc: Kettős emberhátrányban Hanusz megy bele az ellenfelébe. Admilson Furtado könnyű gólt szerez a jobb szélről beugorva. 26–19

44. perc: Bánhidit küldik ki két percre, majd 15 másodperccel később Sipost is – utóbbinak jár a piros lap is, ez volt a harmadik kiállítása.Gualther Furtado értékesíti a hetest. 26–18

43. perc: Ancsin lövése után ezúttal kisegíti a kapufaÉlcio Fernandest.

42. perc: Passzívnál Ancsin lövi ki a bal alsó sarkot (26–17). Sipos kap bele egy passzba, labdát szerzünk, a tízgólos vezetésért támadunk.

41. perc: Ezúttal belemenés a zöldfokiaknál, megint támadhatunk. Áll a játék, Sunajko maradt lent a földön a zöld-fokiak kispadja előtt. Ápolni kell a szélsőt, a bírók pedig videóznak. Sunajko összefutott az éppen cserélő Landimmal, majd ráesett Morenóra.

40. perc: Szabálytalan zárás, miénk a labda. Jó a húzás a szélre, ráadásul Hornyák feladja kínaira, Győri pedig betalál az üres kapuba. 25–17

39. perc: Hanusz egy betörés után a kapu fölé bombázza a labdát.

38. perc: Leandro Semedo szerez remek gólt átlövésből (24–16). Újabb eladott labda, Semedo pedig megint betalál. 24–17

37. perc: Nagy Bence a szaggatottról lövi kia jobb alsót. 24–15

36. perc: Ancsint küldik ki két percre. Emberhátrányban jól védekezünk, megszerezzük a labdát. Hanusz Egon is a pályán.

35. perc: Zöld-foki labdaszerzés, de Mikler védi Admilson Furtado ziccerét. Góllal bosszuljuk meg a kihagyott helyzetet, Bánhidi eredményes. 23–15

34. perc: Landim lő gólt (21–15), majd mi is betalálunk, Nagy Bence szerez egy gyors gólt. 22–15

33. perc: Mikler bemutat egy újabb védést, de ezúttal nem indulunk belőle. Eladjuk mi is a labdát, de most ők sem tudnak lerohanni minket.

32. perc: Leandro Semedo lövését blokkolja Sipos, majd Mikler is belepaskol a labdába. Ancsin bombázza a kapuba a labdát. 21–14

31. perc: Elkezdődött a második félidő, támadnak a zöld-fokiak. Eladták a labdát, jöhetünk.Sipos kap jó bejátszást, és megszerzi az első gólját a meccsen. 20–14

19 gólig jutottunk az első félidőben (Fotó: AFP)

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Labdát veszítünk, de Mikler bemutat egy ziccervédést. Újabb labdavesztés, Admilson Furtado pedig ezúttal nem hibázik (19–14). Balogh nem tud gólt lőni, így a szünetben 19–14-re vezetünk.

29. perc: Balogh is beköszön (19–12), majd Mikler védése után Admilson Furtado lövi be a kipattanót.19–13

28. perc: Ez is bent van, rendezetlen védelemmel szemben Pereiraeredményes (18–11). Labdát veszítünk, Délcio Pina pedig gólt szerez a lerohanás végén. 18–12

27. perc: Délcio Pina küldi a kapunk mellé a labdát.Győri egy az egyben megveri a védőjét, és gólt lő. 18–10

26. perc: Balogh is gólt szerez, a jobb alsót lövi ki kilenc méterről. 17–10

25. perc: Gualther Furtado a kapuba pattintja a labdát (15–9). Balogh pazar labdát ad Topicnak, aki nem is hibázik (15–10). Azonnal jön a válasz, Leandro Semedo bombázza a labdát a kapunkba. 16–10

24. perc: Nagy Bence a pályán, és azonnal góllal kezd (15–8). Időt kérnek az afrikaiak. Ancsin kap sárga lapot, a zöld-fokiak pedig hetest.

23. perc: Lékai megtalálja Hornyákot, aki beugrik, és gólt szerez (14–8). Egy blokkolt lövés után Mikler nyomja a kapu fölé a labdát.

22. perc: Gualther Furtado test mellől lő, de nem találja el a kaput.

21. perc: Lékai egy az egyben megveri a védőjét, majd a lécet találja el, de kap egy hetest. Balogh gólra váltja a büntetőt. 13–8

20. perc: Edmilson gondolkodás nélkül a kapunk jobb oldalába bombázza a labdát. 12–8

19. perc: Balogh lövését ezúttal védi a kapus. A zöld-fokiaktól elveszik a labdát.

18. perc: Délcio Pina átlövése után utat talál a kapunkba a labda. 12–7

17. perc: Leandro Semedo bombázza a kapu mellé a labdát. Baloghra nem lépnek ki, így kilövi a kapu jobb oldalát. 12–6

16. perc: Balogh passza jó, Hornyák gólt szerez (10–6). Leandro Semedo a kapufát találja el, a játékvezetők elmennek videózni. Azt vizsgálták, hogy a gólvonal mögé pattant-e a labda, de a lécről egyértelműen kifelé jött. Gualther Furtado találta el Lékait, ez is kétperces kiállítás. Balogh passza megint pontos a szélre, Sunajkonem hibázik a bal szélről. 11–6

Nagy volt a csata az első félidőben (Fotó: AFP)

15. perc: Labdát veszítünk, Admilson ziccerét védi Mikler – egy ejtéssel próbálkozott, de nem jött be. Ismét elveszítjük a labdát, Pereira pedig belövi a ziccert. 9–6

14. perc: Egy betörés után Leandro Semedo is megszerzi az első gólját. 9–5

13. perc: Belemenés a zöld-fokiaknál. Ancsin megy be kissé jobbról, és megszerzi a harmadik gólját. 9–4

12. perc: Repkednek a kétperces kiállítások, Sipost másodszor is kiküldik. Lékai labdát szerez, Topic indul, de a lövését védi a kapus. Újra indulni tudunk, Sunajko pedig nem hibázik. 8–4

11. perc: Bánhidi szerez gólt, majd a földön marad (7–4). Moreno rátaposott a lábára, de ezt nem szúrták ki a játékvezetők.

10. perc: Hornyák ugrik be a jobb szélről, és megszerzi az első gólját a vb-n. 6–4

9. perc: Admilson Furtado rángatta meg Szitát, két percre kiküldik.

8. perc: Szita átlövését védi Fernandes, indulnak az afrikaiak, Admilson Furtadokönnyű gólt szerez. 5–4

7. perc: Ancsin kerül ziccerbe, de a kapus védi a lövését. A másik Furtado is betalál, Admilson volt eredményes. 5–3

6. perc: Megvan az első zöld-foki gól, Gualther Furtado a szerzője (5–1). Ráadásul Sipost két percre kiállítják. Ancsint blokkolják,Gualther Furtadopedig a saját térfeléről az üres kapunkba dobja a labdát. 5–2

5. perc: Rossz a zöld-fokiak bejátszása beállóba, újra jó a lerohanás, sSunajkomegszerzi az első gólját a magyar válogatottban. 5–0

4. perc: Admilson Furtado ugrik be a jobb szélről, Mikler védi a lövését. Ancsin lő egy bombagólt (3–0), majd egy technikai hiba után megkapjuk a labdát, Ancsin pedig a gyorsindítás után eredményes. 4–0

3. perc: Lékai befut beállóba, Szitától labdát kap, és megszerzi a második gólját. 2–0

2. perc: Semedo is a kapufát találja el, Bánhidi összeszedi a labdát, Lékaiaz üres kapuba dobja azt. Vezetünk: 1–0.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés. Vagyis csak úgy tűnt, mert egy másodperc után gond adódott az órával. 40 másodperc után máris jön egy kiállítás, Pereirának kell leülnie két percre. Szita találja el a kapufát emberelőnyben.

Pirosban a mieink, fehérben az afrikaiak.

A magyar válogatott a Zöld-foki-szigetek elleni meccs előtt (Fotó: AFP)

Pályán a játékosok, jönnek a himnuszok.

A magyar keretből kimaradók a Zöld-foki-szigetek ellen:Székely Márton (Telekom Veszprém), Bodó Richárd (Szeged), Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Rodríguez Pedro (Balatonfüredi KSE).

A csoport másik mérkőzésén a Németország gólgálát rendezett, és 43–14-re legyőzték az újonc Uruguayt. Részletek itt!

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Zöld-foki-szigetek mérkőzés az egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokság A-csoportjának 1. fordulójában. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Mint ismert, a Zöld-foki-szigetek válogatottjánál a múlt héten még 15 játékosnak és stábtagnak lett pozitív a gyorstesztje, a PCR-tesztek hétfőn már „csak” hét esetben jelezték a fertőzést.Végül a hírek szerint hat játékos és négy stábtag(a szövetségi kapitányon kívül az egyik edző, egy fizioterapeuta és a szövetség egyik munkatársa) nélkül utaztak el Egyiptomba. Azelső éjszakát egy karanténhotelben töltötték,leginkább a németek nyomására, majd azIHF csütörtök este jelezte, a megérkezés utáni vizsgálat további négy játékosnál mutatott pozitív eredményt, őket elkülönítették, az egész afrikai együttesre pénteken újabb tesztelés várt.

A nemzetközi szövetség szabályzata alapján egy csapat csak akkor léphet pályára, ha legalább 10 kézlabdázót – egy kapust is beleértve –, egy edzőt és egy orvost vagy fizioterapeutát ki tud állítani.

Az újabb PCR-teszt a 11 még bevethető afrikai játékosesetében negatív eredményt hozott,miközben a magyar válogatott részérőlNagy László elmondta, azt kérték, hogy a csarnokba megérkezve még antigén-gyorstesztet is csináljak az ellenfélnél. Mivel azMKSZ beszámolója szerint ez is negatív lett avírussal még nem érintett játékosok és stábtagok esetében, így sor kerülhet az esti mérkőzésre.

Ezt erősítette meg az IHF is anémet dpa hírügynökség érdeklődésére.

Mikler Roland: Nem bánnám, ha minél tovább Egyiptomban kellene maradni. A teljes interjú itt!

Gulyás István szövetségi kapitány vezéreket szeretne látni a férfi kézilabda-világbajnokságon, amelyre szerinte a tavalyi Eb-n látottnál erősebb magyar válogatott utazott el. A teljes interjú itt!

Levetkőzni a teli gatyát: Egyiptomban átléphetik árnyékukat a kézisek. A torna beharangozója itt!

A MAGYAR KERET  A ZÖLD-FOKI-SZIGETEK ELLEN
Kapusok:
Borbély Ádám (Veszprémi KKFT), Mikler Roland (Mol-Pick Szeged)
Jobbszélsők:  Hornyák Péter (Grundfos Tatabánya)
Jobbátlövők:   Ancsin Gábor, Balogh Zsolt (mindkettő Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum – Norvégia)
Irányítók:  Győri Mátyás (Tatabánya), Hanusz Egon (Csurgói KK), Lékai Máté (Telekom Veszprém), Nagy Bence (FTC)
Beállók:  Bánhidi Bence, ifj. Rosta Miklós (mindkettő Szeged), Sipos Adrián (Tatabánya), Topic Petar (Balatonfüred)
Balátlövők:   Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők:
Sunajko Stefan (Tatabánya)

Kimaradók a Zöld-foki-szigetek ellen:Székely Márton (Telekom Veszprém), Bodó Richárd (Szeged), Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Rodríguez Pedro (Balatonfüredi KSE)

H-csoport (Alexandria):Szlovénia, Fehéroroszország, Dél-Korea, Oroszország
A csoportok első három helyezettje jut a középdöntőbe, ahonnan a csoportok első két-két helyezettje jut a negyeddöntőbe.

*A koronavírusos-fertőzések miatt visszalépő Csehország helyén Észak-Macedónia, míg az Egyesült Államok helyén Svájc szerepel.

A középdöntő mérkőzésnapjai az 1. csoportban:január 21., 23., 25.
Negyeddöntők (Kairó, Új főváros):január 27.
Elődöntők (Kairó):január 29.

Döntő (Kairó):január 31.