Férfi kéziválogatottunk tíz góllal legyőzte Szlovákiát az Eurokupában

2021.03.14. 14:50
Férfi kézilabda-válogatottunk tíz góllal legyőzte Szlovákiát az Eurokupában (Fotó: Facebook/Magyar kézilabda-válogatott)
A 2022-es magyar–szlovák közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságon már biztosan részt vevő válogatottak számára kiírt Eurokupa 4. fordulójában a magyar válogatott 36–26-ra legyőzte Szlovákiát Győrben.

FÉRFI KÉZILABDA EUROKUPA
4. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–SZLOVÁKIA 36–26 (19–15)

Győr, Audi Aréna, zárt kapuk mögött. Vezette: Backovic, Palackovic (szlovének)
MAGYARORSZÁG:
SZÉKELY M. – Hornyák P. 1, Ancsin G. 5, GYŐRI M. 6 (3), TOPIC 6, Nagy B. 2, SUNAJKO S. 5. Csere: Bősz (kapus), MÁTHÉ 7, Sipos A., Vajda 2, Szita 2, Ligetvári, Hanusz. Szövetségi kapitány: Gulyás István
SZLOVÁKIA: Cupryna – Bogár 2, HRUSCÁK 9 (6), Slaninka 1, Urban 1, RÁBEK 5, J. Briatka 1. Csere: Konecny (kapus), MACHÁC 5, Recicár 1, Burnazovic, M. Briatka 1, Ivanicja. Szövetségi kapitány: Peter Kukucka
Az eredmény alakulása. 7 p.: 6–4. 15. p.: 13–4. 20. p.: 14–7. 24. p.: 16–10. 28. p.: 17–13. 34. p.: 22–17. 38. p.: 22–21. 46. p.: 28–22. 51. p.: 30–23. 57. p.: 33–25.
Kiállítások: 6, ill. 8 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 7/6
Gulyás István:
– Mindkét csapatnak gratulálok, hogy megúsztuk sérülés nélkül ezt a feszített hetet. Nekünk az volt a legfontosabb, hogy minden játékosunk tudjon lehetőséget kapni, valamint hogy megtiszteljük az ellenfelünket azzal, hogy odatesszük magunkat. A saját oldalunkról azt nagyon fontosnak tartottuk, hogy a sikeres vb-szereplés után folytassuk az elkezdett utat, és úgy teljesítsünk, ahogy a szurkolók és mi is elvárjuk azt magunktól.
Peter Kukucka: – Gratulálok az ellenfélnek a megérdemelt győzelemhez. A kezdés nagyon görcsös volt, lehetett látni, hogy az előző két mérkőzés eredménye még benne volt a fejekben. Kár, hogy a második félidőben, egygólos különbségnél a srácok mintha megijedtek volna. A védelem megint nem úgy dolgozott, kihagytuk a helyzeteket, az ellenfél pedig újra el tudott lépni tőlünk.
A nyilatkozatok forrása: MKSZ

Az állás: 1. Magyarország 6 pont (4 mérkőzés), 2. Horvátország 4 (2 mérk.), 3. Spanyolország 2 (3 mérk.), 4. Szlovákia 0 (3 mérk.)

A két nappal ezelőtti, 30–15-ös magyar győzelmet hozó pozsonyi mérkőzés Szlovákia ellen nagyjából jelezte, hogy mekkora a különbség a két csapat között, egyben azt is, hogy a vasárnapi visszavágón lehet bátrabban kísérletezni.

A kispadon ülő Gulyás István szövetségi kapitány és Nagy László így is tett, de nemcsak ez volt az oka annak, hogy a két csapat közti második Eurokupa-összecsapás nyíltabb lett.

A tatabányai sor nem is kezdett rosszul, különösen az irányító Győri Mátyás remekelt, aki amellett, hogy hat lövésből öt gólt szerzett a szünetig, remekül játszott össze Ancsin Gáborral, Hornyák Péterrel és Topic Petarral. Ám amikor a stáb elkezdte forgatni a gárdát, a teljesítmény is romlani kezdett.

36/55 (65%) Gól/támadás 26/55 (47%)

A védekezésünk közel sem volt annyira kemény, mint két nappal ezelőtt, a játékosok ezúttal nem olyan határozottan léptek oda faultolni, de hogy a szlovákok mégsem tudtak felzárkózni, és egy nyolc és fél perces gólcsendet is összehoztak, abban főszerepet vállalt a kapuban Székely Márton, akiben hét lövés akadt el a szünetig.

A lövéshatékonyságunkkal nem volt semmi gond az első harminc percben (79 százalék), cserébe az ellenfélnél hagytuk kibontakozni Patrik Hruscákot, akinek hét találatával stabil, de behozható, 19–15-ös magyar vezetéssel zárult az első félidő.

A második félidő elején hagytuk őket tovább zárkózni, aminek az lett a vége, hogy nyolc perc alatt visszajöttek egy gólra (22–21). Erre Nagy László időt kért, és annyit mondott a srácoknak, hogy ne hagyják lerombolni azt, amit eddig felépítettek, Gulyás István pedig azt kérte tőlük, hogy húzzák szét a szlovák védelmet, mert középen magas védők vannak (Martin Slaninka, Oliver Rábek).

Ez hatott is, mert innentől kezdve újra a magyar csapat irányította a mérkőzést. Visszajött az irányító Hanusz Egon és beálló Topic Petar, velük a játék képe is megváltozott: tíz perc múlva újra hét góllal vezettünk.

Szita Zoltán meglőtte a szlovákok elleni 1000. magyar gólt, a kapuba bejött Bősz Dániel, aki élete második válogatott meccsen tíz percet kapott és remekül védett, kilenc lövésből ötöt megfogott. A két csapat 36. összecsapásának végére tíz gólra hízott az előnyünk, a meccs 36–26 lett ide, a magyar válogatott így maradt az Eurokupa-csoport élén.

„Ha én vagyok a legidősebb, az jó jel, mert fiatal a válogatott, van honnan meríteni – mondta a lefújás után a 26 lövésből 14 lövést hárító, 31 éves Székely Márton, aki hétfő hajnalban indul új klubjához, a portugál FC Portóhoz. – Mivel most mindenki megy vissza a klubjába, nehéz az ilyen meccseken plusz energiákat mozgósítani. Többször változott a védelem felállása, de ha valaki nincs itt, akkor igyekszünk pótolni, ez azért mégsem selejtező volt, így lehetett gyakorolni a felállásokat és a figurákat. Valamennyire mégiscsak tétmérkőzésen melegedhettek bele az újoncaink.”

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Labdát szerzünk, Máthé pedig a saját térfeléről az üres kapuba dobja a labdát (35–26). Rábek lövését Bősz védi. Máthé szerez még egy gólt, ez a vége, a mieink 36–26-ra legyőzték Szlovákiát.

59. perc: Peter Kukucka a harmadik idejét is kikéri.

58. perc: Máthé szerez újabb gólt. 34–26

57. perc: Szita lövése után véd a kapus, de Vajda remek helyzetfelismeréssel beleüt a kipattanóba, a labda pedig a kapuban köt ki (33–25). Martin Briatka lő gólt a bal szélről beugorva. 33–26

56. perc: Hruscák betörése után Bőszről a kapufára pattan a labda, amelyet végül Szita szerez meg. Slaninkát küldik ki két percre.

55. perc: Recicár lövése után Bősz véd, de a kipattanót Machác a kapuba lövi (31–25). Máthé egy szép csel után a kapuba bombázza a labdát. 32–25

54. perc: Szita 10 méterről kilövi a jobb alsót. 31–24

53. perc: Hetest kapnak a szlovákok. Hruscák először hibázik hetest, az előző hatot belőtte.

52. perc: Szita lő gólt (30–23), majd Rábek válaszol azonnal (30–24). Szita ejti ki a kezéből a labdát.

51. perc: Hruscák átlövése után a sáncon megpattan a labda, de a Székelyt váltó Bősz így is védeni tud.

50. perc: Jó magyar védekezés, Rábektől veszik el a labdát. Újabb kínaival próbálkozunk, de Sunajko nem találja el a kaput.

49. perc: Topic már bent volt a hatoson belül, amikor összeszedte a labdát.

48. perc: Ancsin átlövése is beakad (29–23). Székely védi Juraj Briatka lövését.

47. perc: Hetes és két perc, Máthénak kell leülnie. Székely belekap a labdába, de Hruscák ezt is belövi. 28–23

46. perc: Újabb Máthé-gól, ezúttal a jobb alsót lövi ki a szaggatottról (28–22). Időt kérnek a szlovákok.

45. perc: Máthé passz helyett most a lövést választotta: igaza lett, gólt szerzett (27–22). Urban lövését először Székely védi, majd a kapufa segít a kipattanó utáni ismétlésnél.

44. perc: Szabálytalan zárás a szlovákoknál, támadhatunk.

43. perc: Passzívnál Rábek lő, Székely véd. Csak a szokásos, Máthé passza után Topic lő gólt. 26–22

42. perc: Ezek most Topic pillanatai, a beálló ezúttal is Máthé bejátszása után szerez gólt. 25–22

41. perc: Máthé is megtalálja az üresen álló Topicot, aki ezúttal sem hibázik (24–21). Sőt, utólag két percre kiállítják Slaninkát. Rábek lő egy pokolian nagy gólt 10 méterről. 24–22

40. perc: Urban nem találja el a kapunkat.

39. perc: Ezúttal van magyar válasz, Hanusz bejátszása után Topic lő gólt. 23–21

38. perc: Máthé hibázik, majd Székely egymás után két bravúrt mutat be, előbb Slaninka, majd Recicár zicerét védi. Már csak eggyel vezetünk, ezúttal Hruscák bombázza a kapunkba a labdát. 22–21

37. perc: Ligetvári lövése után Konecny véd, megint jó a szlovák lerohanás, Machác ismét beveszi a kapunkat (22–20). Időt kér a magyar válogatott.

36. perc: Rábek lő óriási gólt (22–18). Máthé elhagyja a labdát, rohannak a szlovákok, Juraj Briatka pedig gólt lő. 22–19

35. perc: Hruscák átlövése után Székely véd. Ligetvári átlövése után a blokk és Konecny is beleért a labdába.

34. perc: Hruscákot sikerül blokkolni. Megint Hruscák próbálkozik, a labda lelassul a sáncon, majd Székely is belekap. Gyors ellentámadás végén Máthé szerez gólt. 22–17

33. perc: Máthé passza után Sunajko lő gólt. 21–17

32. perc: Ez is bent van, megint Machác volt eredményes. 20–17

31. perc: Elkezdődött a második félidő, emberelőnyben támadnak a szlovákok. Machác gyorsan gólt szerez (19–16). Topic harcol ki hetest, ráadásul Rábeket két percre kiküldik. Győri belövi a hetest. 20–16

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Győri húzása után Sunajko éles szögből ugrik be, majd belövi a labdát a kapuba (19–14). Ez is bent van, Machác eredményes, így a szünetben 19–15-re vezet a magyar válogatott.

29. perc: Székely véd, de a kipattanó a szlovákoké. Hetes és két perc, Nagynak kell leülnie. Hruscák ezt is belövi, már hét gólnál jár. 18–14

28. perc: Hruscák elkapta a fonalat, 11 méterről lőtte ki a jobb alsót (17–13). Itt a gyors válasz, Vajda kap labdát beállóban, befordul, és elteszi a kapus mellett. 18–13

27. perc: Újabb szlovák gól, megint Hruscák eredményes (17–12). Győri átlövése után Konecny véd lábbal.

26. perc: Urban átlövése után is a kapunkban köt ki a labda (17–11). Ancsin bejátszása nem jó Vajdának.

25. perc: Labdát szereznek a mieink, a lerohanás végén pedig Sunajko eredményes. 17–10

24. perc: Egy betörés után Rábek küldi közvetlenül a léc alá a labdát (16–10). Eladott labda a mieinknél, de Székely védi Juraj Briatka ziccerét.

23. perc: Ancsin átlövése után Konecny véd.

22. perc: Rábek előtt megnyílik az út, be is megy rajta, majd a kapuba bombázza a labdát (15–8). Azonnal jön a válasz, Ancsin lő gólt (16–8). Slaninka lő gólt. 16–9

21. perc: Vajda harcol ki egy hetest Nagy bejátszása után. Győri ezt a büntetőt is belövi. 15–7

20. perc: Győri megy bele az ellenfelébe, majd Nagy védekezik belül, hetest kapnak a vendégek. Hruscák Bősznek is belövi a hetest. 14–7

19. perc: Nagy lövése után Konecny hárít, majd jön egy gyors szlovák gól, Bogár eredményes a szélről. 14–6

18. perc: Ancsin passza ezúttal pontatlan volt. Urban lövését védi Székely.

17. perc: Hornyák adja fel a labdát, Győri pedig a levegőben lekapja és gólt lő – remek kínai figura volt (14–5). Székely védi Rábek lövését, majd a kipattanót begyűjtő Juraj Briatka hibázik.

16. perc: Recicárt megtalálják a falban, a beálló pedig nem hibázik (13–5). Szlovák labdaszerzés, majd gól, de Slaninka rálépett a vonalra.

15. perc: Elveszik a labdát a szlovákoktól. Ez is bent van, Topic lő gólt. 13–4

14. perc: Sipos kap sárga lapot. Hruscák lövése után Székely véd, gyorsan indulunk, Sunajko pedig gólra váltja a ziccert. 12–4

13. perc: Időt kérnek a szlovákok. Rossz a szlovák bejátszás, Székelyé a labda. Ancsin lendületből érkezik, és a kapuba bombázza a labdát. 11–4

12. perc: Topic blokkol, Sunajko pedig a saját hatosának előteréből az üres szlovák kapuba íveli a labdát. 10–4

11. perc: Rábek elejti a labdát, Hornyák lecsap rá, és a saját térfeléről az üres kapuba dobja. 9–4

10. perc: Hruscák átlövése ezúttal pontatlan. Hetes és két perc, Machácnak kell elhagynia a pályát. Győri gólra váltja a büntetőt. 8–4

9. perc: Remek bejátszás, Topic befordul, és gólt lő. 7–4

8. perc: Ancsint blokkolják, rohannak a szlovákok, Bogár ziccere után azonban Székely véd.

7. perc: Nagy lövi az újabb gólunkat (6–3). Megint büntetőt kapnak a szlovákok, Hruscák ezúttal sem hibázik. 6–4

6. perc: Kezdünk ellépni, egy szlovák hiba után Nagy lő gólt (5–2). Hornyákot állítják ki két percre, Hruscák pedig gólra váltja a hetest. 5–3

5. perc: Győri közel kerül a falhoz, és ezúttal a bal alsó sarokba lövi a labdát (3–2). Székely mutat be egy védést Rábek lövése után. Jön a magyar büntetés, ismét Ancsin eredményes. 4–2

4. perc: Hruscák érkezik, és gólra váltja a büntetőt (2–2). Urban is besárgul.

3. perc: Betalálnak a szlovákok is, Bogár volt eredményes (1–1). Ancsin első lövése után a kapuban köt ki a labda (2–1). Hornyák kap sárga lapot, a szlovákok pedig hetest.

2. perc: Rábek lövése után a kapufáról megy ki a labda. Megvan az első magyar gól, Győri lövi ki a jobb alsót. 1–0

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a mieink vezethetik az első támadást. Győri harcol ki gyorsan egy hetest. Máthé hetesét védi Cupryna, majd a kipattanó után is véd egyet a kapus.

Pirosban a magyar, fehérben a szlovák válogatott.

A játékosok már a pályán, jönnek a himnuszok.

A két válogatott pénteken Pozsonyban találkozott egymással, akkor a mieink 30–15-re nyertek. Részletek itt!

A minitornát a 2022-es magyar-szlovák közös rendezésű Európa-bajnokságon már biztosan részt vevő válogatottak számára írták ki.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Magyarország–Szlovákia mérkőzés a férfi kézilabda Eurokupa 4. fordulójában. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

Amikor 2018 júniusában a glasgow-i konferencián az Európai Kézilabda-szövetség Magyarországnak és Szlovákiának ítélte a 2022-es férfi Európa-bajnokság rendezési jogát, Máthé Dominik még válogatott sem volt, csak fél évvel később derült ki, mekkora tehetség van kibontakozóban Balatonfüreden. Bár az akkor 19 esztendős jobbátlövőt 2019-ben nevezték a világbajnokságra, ahhoz, hogy a nemzeti együttesben éppen csak bemutatkozva hat gólja mellett három gólpasszt is kiosszon a négyszeres olimpiai ezüstérmes, négyszeres világ- és Európa-bajnok svédek ellen, Ancsin Gábor és Imán Dzsamáli sérülése is kellett. Azóta viszont szó sincs szerencséről: az immár a Bajnokok Ligájában szereplő norvég Elverum légiósa tudatosan építi karrierjét, a válogatottból pedig mára kirobbanthatatlan lett.

VÉLEMÉNY

„Már a mérkőzés elején látszott, hogy valami nem stimmel, egyszerűen semmi sem működött abból, amit elterveztünk. Az hagyján, hogy védekezésben és támadásban is katasztrofális teljesítményt nyújtottunk, de ebben mi, kapusok is ludasak vagyunk, mert szinte védésünk sem volt. A magyaroknak ráadásul meg sem kellett erőltetniük magukat, végig könnyedén játszottak” – mondta Michal Konecny, a szlovák válogatott kapusa.

A szlovákok elleni Eurokupa-meccsen újabb mérföldkőhöz érkezett, a felnőttek között először szerzett legalább tíz gólt címeres mezben. Vasárnap kora délután ismét Szlovákiával mérkőzünk az Eb-selejtezőket helyettesítő sorozatban, ezúttal Győrben.

„Eléggé elfáradtam, főleg a lábaimban érzem még a pozsonyi mérkőzést – mondta a Nemzeti Sportnak a Szlovákia felett aratott 30–15-ös győzelmet követően a 28-szoros válogatott Máthé Dominik, aki 83 százalékos hatékonysággal lőtt pénteken, hatból öt büntetőt is értékesített. – Ebben az is közrejátszik, hogy a klubcsapatommal végigturnéztuk Európát. Hosszú menetelés volt: tizennégy nap alatt játszottunk Lengyelországban, Észak-Macedóniában, Franciaországban, majd Portugáliában. Nagyon örültem, amikor végre pihenhettem itthon egy kicsit. A játékomon talán meglátszott, hogy feltöltődve érkeztem a válogatotthoz.”

Máthé felkészülését az sem zavarta meg, hogy szobatársa, ifjabb Rosta Miklós a találkozó reggelén rosszullétre panaszkodott, ezért óvintézkedésként másik szobába költöztették, amíg a szegedi beálló elhagyta a válogatott szállását. A 21 éves játékos lendületesen kezdett a pozsonyi Ondrej Nepela-csarnokban, már az első negyedórában meglőtte góljai felét, és a folytatásban is a mieink egyik legjobbja volt. Átlövőként még arra is figyelt, hogy egykori füredi csapattársait, Bóka Bendegúzt, Rodríguez Pedrót és Topic Petart folyamatosan tömje labdával.

„Kijött a lépés, büszke vagyok a csapatra – folytatta Máthé, aki a „visszavágón” valószínűleg kevesebb lehetőséget kap. – Mikler Roli fantasztikusan védett, annak meg különösen örülök, hogy a zárt védekezésünkből sok kontratámadást tudtunk góllal befejezni. Komolyan vettük a meccset, még ha a szlovák nem is a legerősebb válogatott. Belülről olyan volt, mintha Ligetvári Patrik és Topic Petar évek óta együtt játszana, mindketten kiválóan védekeztek, támadtak. Eddig engem szolgáltak ki az irányítók, most én próbáltam minél jobb ziccerbe hozni őket. Tényleg szerencsésnek érzem magam, hogy ilyen remek játékosokkal vagyok körülvéve.”

A tervek szerint Győrben „másik” magyar csapatot láthatunk majd, mivel a tatabányaiakon – Ancsin Gábor, Győri Mátyás, Hornyák Péter, Sipos Adrián, Sunajko Stefan – kívül a ferencvárosi Nagy Bencének, valamint a friss portói igazolás Székely Mártonnak is több szerepet szán a szakmai stáb.