A végére elfogytunk, Portugália elintézte a kéziválogatottunkat

VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), HATÁR DÁVID (Budapest, percről percre)VINCZE SZABOLCS (Malmö, összefoglaló), HATÁR DÁVID (Budapest, percről percre)
2020.01.22. 15:45
Nem jött össze a győzelem Portugália ellen (Fotó: MKSZ/Kovács Anikó)
A magyar férfi kézilabda-válogatott 34–26-ra kikapott Portugáliától az Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában, így biztosan nem lesz ott a torna legjobb hat csapata között – ez a többi eredmény fényében azt jelenti, hogy biztosan lemarad az olimpiai selejtezőtornáról. A magyar válogatott csoportjában az ötödik, összesítésben a kilencedik helyen zárt.

FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
KÖZÉPDÖNTŐ, 4. FORDULÓ
2. CSOPORT (MALMÖ)

PORTUGÁLIA–MAGYARORSZÁG 34–26 (16–14)
Malmö, 2930
néző. V: Geipel, Helbig (németek)
PORTUGÁLIA: QUINTANA – AREIA 5, Martins 2, SALINA 5, Frade 1, Cavalcanti 2, Branquinho 4. Csere: H. Gomes (kapus), Silva, Magalhaes 2, Ferraz, MOREIRA 7 (5), BORGES 5, A. Gomes 1. Szövetségi kapitány: Paulo Pereira
MAGYARORSZÁG: Mikler – Hornyák, Balogh Zs. 5, Győri M. 2, BÁNHIDI 5, Szita 1, BÓKA 4. Csere: Székely M. (kapus), Sipos A., Ligetvári 4, ifj. Rosta M., Máthé 4 (2), Nagy B. 1. Szövetségi kapitány: Gulyás István
Az eredmény alakulása. 8. p.: 3–4. 13. p.: 6–4. 17. p.: 8–6. 23. p.: 11–11. 28. p.: 15–12. 33. p.: 18–14. 43. p.: 21–20. 48. p.: 26–20. 53. p.: 29–22. 57. p.: 32–25
Kiállítások: 6, ill. 4 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 4/2
Paulo PEREIRA
, a portugál válogatott szövetségi kapitánya: – Tisztelet a magyaroknak, keményen küzdöttek, hogy megnyerjék a meccset, és kiharcolják az olimpiai kvalifikációt, de most mi voltunk a jobbak. A védekezésünk volt a kulcs, ebből sok támadást tudtunk indítani, a hét hat elleni játék pedig remekül működött, sőt, akkor is sok gólt szereztünk, amikor már nem az volt a taktika. Végig koncentráltunk, szinte tökéletes meccset játszottunk.

Már a svédek ellen is látszott a magyar játékosokon, hogy a hatodik meccsre fizikailag és mentálisan is elfáradtak az Európa-bajnokságon, így nagy kérdés volt, a szakmai stáb mennyire tudja felrázni a srácokat a Portugália elleni hetedikre, egyben az utolsó középdöntős meccsre – ráadásul mindössze tizennyolc óra leforgása alatt.

A tét ugyanis nagy volt mindkét csapat számára, Gulyás István együttese egy győzelemmel vagy egy döntetlennel már mindenképpen folytathatta volna a küzdelmeket A torna stockholmi helyosztóin, sőt, a később rendezett mérkőzések függvényében akár még az elődöntőbe is bekerülhetett volna. Ugyanakkor az is kulcsszempont volt, mennyire tud felkészülni, milyen hatékonyan tudja tartani a portugálok eddig bevált, hét a hat elleni taktikáját.

A negyedik percben a magyar drukkerek kicsit megijedhettek, amikor az FC Porto balátlövője, Fábio Magalhaes rácsúszott a kapujából kivetődő Mikler Rolandra, aki fél percre a földön maradt, majd Bánhidi Bence kapott sárga lapot, miután „leszedte” az ellenfél beállóját, Luís Fradét. Az egy-két gólos különbség ugyan megmaradt, de a 13. percben a portugálok átvették a vezetést, és onnantól kezdve az egész meccsen nekünk kellett futnunk utánuk, amit nehezített, hogy sok hibával kézilabdáztunk, és kicsit kiszámíthatóvá is vált a játékunk.

A portugál kapitány többször is buzgón reklamált, például mikor Balogh Zsolt vállon dobta a kapusát, Alfredo Quintanát, és akkor is látványosan gesztikulált a magyar kispadnak, amikor a 25. percben Szita Zoltán két tamponnal az orrában legyalogolt a pályáról egy Alexandre Cavalcantival történő ütközést követően. Kiderült, belenyúltak a szemébe, és a kontaktlencséje kiesett, a magyar balátlövő be is ment az öltözőbe, és mivel nem látott rendesen, nem volt biztos, hogy visszatér a pályára.

Az első félidő 16–14-es portugál vezetéssel zárult, ami egyáltalán nem volt vészes, sokkal aggasztóbbnak tűnt, hogy támadásban és védekezésben sem tudtunk mit kezdeni az ellenfél gördülékeny hét a hat elleni játékával, nem tudtuk kihasználni, hogy kapus nélkül játszanak, ugyanakkor a létszámfölényes támadásaikkal szemben rendre ki-kinyílt a falunk, Portugália pedig azonnal megtalálta rajta a réseket.

A végére elfogytunk, Portugália elintézte a kézilabda-válogatottunkat (Fotó: Kovács Anikó/MKSZ)

A szünet után Szita ugyan visszaült a padra, de pályára már nem tudott lépni, ami óriási hátrányt jelentett számunkra. Kihagyott hetessel kezdtük a második félidőt, a védelem egyik oszlopa, Sipos Adrián pedig egy ütközés után összegörnyedve a földön maradt, ami azért sem nézett ki jól, mert a Tatabánya beállója nem az a színészkedős típus, ha lent marad, annak oka van.

Hiába lettek egyre hangosabbak a Malmö Aréna magyar szurkolói, csak nem sikerült két gólnál közelebb zárkózni a portugálokhoz, akik ekkorra már nem erőltették a létszámfölényes támadásaikat sem. Amikor a 47. percben az előny tartására berendezkedő ellenfél újra elhúzott öt góllal (25–20), a magyar csapat időt kért, de ez sem sokat segített.

Nem sikerült felrázni az együttest, a támadások továbbra sem jöttek be, nem lettek kreatívabbak, és míg támadásokban nagyot küzdöttünk a portugál fallal, riválisunknak jobban sikerült megőriznie a frissességét, ha kellett, simán fel tudta gyorsítani a játékát, ami azt eredményezte, hogy az utolsó nyolc percet hétgólos hátrányban kezdtük meg (29–22). Ekkor érezni lehetett a magyar együttesen, hogy ezt a meccset már nem tudja megfordítani, a többi csoportellenféllel vívott meccsek alapján inkább azt kellett szem előtt tartani, hogy legalább ötgólos különbségen belül maradjunk, és megmaradjon a remény az olimpiai kvalifikációs tornára, de ez sem sikerült.

Másfél perccel a vége előtt már hét góllal vezettek az ibériaiak, amikor Győri Mátyás lövését bravúrral védte Humberto Gomes, és ez jól mutatta, hogy a magyar csapat nemcsak elfáradt a hetedik Eb-meccsére, hanem még szerencséje sem volt.

A végén azért jó volt hallani Svédországban, ahogy zeng a „Szép volt, fiúk”, mert a vége ugyan 34–26 lett oda, de ennek a csapatnak nincs mit szégyellnie, pláne annak fényében, hogy még a középdöntőbe sem várta senki. Egyszerűen csak sok volt hét roppant kemény meccs ennek a fiatal csapatnak.

A magyar válogatott csoportjában az ötödik, összesítésben a kilencedik helyen zárt, ezzel elvesztette minden esélyét az olimpiai selejtezőre.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc:Magalhaes lövése után a sáncról pattan a kapuba a labda (34–26). győri passza nem jó, nincs már másra idő, a portugálok 34–26-ra legyőzték a magyar válogatottat, így játszhatnak az ötödik helyért.

59. perc: Rohannak a portugálok,Branquinho pedig gólra váltja a gyorsindítást (33–26). Győri ugrik be a hatoson belülre, Humberto Gomes azonban véd. Időt kérnek a portugálok.

58. perc: Balogh passza után Bánhidi lő gólt – a második félidőben az elsőt (32–26). Eladják a labdát a portugálok, de Baloghot lesáncolják.

57. perc: Győri passza után Nagy kissé balról a bal felső sarokba bombázza a labdát (31–25). Ezúttal Moreira lövi a portugálok gólját. 32–25

56. perc: Cavalcanti újabb gólpasszt oszt ki, Borges köszön be. 31–24

55. perc: Győri középről, átlövésből lő gólt. 30–24

54. perc: Minden portugál támadás góllal zárul, ezúttal Cavalcanti eredményes. 30–23

53. perc: Balogh ejti el a labdát,Branquinho rohan és gólt lő (29–22). Bánhidi harcol ki gyorsan egy hetest, Máthé pedig értékesíti. 29–23

52. perc: Sajnos nem tudunk portugál támadást kivédekezni, Cavalcanti bejátszása után megint Salina eredményes. 28–22

51. perc: Balogh lő, Quintana pedig valahogy befocizza a labdát a kapuba. 27–22

50. perc: Sajnos gyorsan kapunk is egyet, Cavalcanti bejátszása után Salina talál be (27–21), érkezik vissza Mikler a kapuba.

49. perc: Máthé lövését blokkolják, majd Nagy lövése után Quintana véd. Hat perce nincs magyar gól, ellenben kaptunk négyet. Salinától veszik el a labdát, Bóka pedig góllal fejez be egy lerohanást. 26–21

48. perc: Újabb eladott labda, Máthé bejátszása pontatlan volt. A másik oldalon Martins megtalálja Borgest, aki nem hibázza el a ziccert. 26–20

47. perc: Nagy eladott labdája után Borges az üres kapuba dobja a labdát, először van a két csapat között öt gól (25–20). Időt kérünk.

46. perc: Sipos szabálytalankodik, másodszor küldik ki két percre. Gyorsan büntetnek a portugálok,Branquinho lő gólt a bal szélről beugorva. 24–20

45. perc: Ligetvári vállalkozik megint, de ezúttal nem találja el a kaput.

44. perc: Moreira passza után Areia ugrik be a jobb szélről, majd a jobb alsó sarokba lövi a labdát. 23–20

43. perc: Máthé gyorsan válaszol, kipókhálózza a jobb felső sarkot (22–19). Székely jól kezd, André Gomes lövését védi. Azonnal góllal büntetünk, Ligetvári köszön be negyedszer. 22–20

42. perc: Kapust cserélünk, jön Székely Mikler helyére. Eladjuk a labdát, Salina pedig könnyű gólt lő. 22–18

41. perc: Akadozik a portugál támadógépezet, időt is kérnek. Moreira passzívnál megint a jobb alsó sarokba bombázza a labdát. 21–18

40. perc: Ligetvári lő remek gólt, kifelé megveri az emberét, majd átejti a kapust. 20–18

39. perc: Góllal válaszolnak a portugálok, passzívnál, nagyon váratlanul Martins középről a jobb alsó sarokba küldi a labdát. 20–17

38. perc: Moreira eladja a labdát, de nem tudjuk lerohanni őket. Így is jó, Ligetvári 126 km/h-val bombázza a jobb alsó sarokba a labdát. 19–17

37. perc: Győri harcol ki egy hetest, ezúttal Máthé érkezik. Ő nem hibázik, a kapu jobb felső sarkába dobja a labdát. 19–16

36. perc: Sipos maradt a földön, a felugró André Gomes térddel gyomorszájon találta. Ápolni is kell a magyar játékost. Rosta jön védekezni Sipos helyett. Passzívnál Moreira találja el a kapufát, de megint az övék a kipattanó. André Gomes ugrik be a hatoson belülre, majd gólt lő. 19–15

35. perc: Borges borítja be Bánhidit, esetleg fordítva, mindenesetre a portugálok kapnak szabaddobást.

34. perc: Passzívnál Máthé lövi ki a jobb alsó sarkot. 18–15

33. perc: Bánhidi harcol ki egy hetest, de sajnos ebből sem tudunk gólt lőni, Balogh lécra pattintja a labdát. Sajnos rögtön kapunk rá egyet, megtalálják beállóst, Borgest,akigólt lő. 18–14

32. perc: Ligetvári nagy nehezen összeszedi a labdát, majd fejbe lövi Quintanát. Megint ápolni kell a kapust.Branquinho ugrik be a bal szélről, majd elpörgeti Mikler mellett a labdát. 17–14

31. perc: Elkezdődött a második félidő, a portugálok támadhatnak először. Most nem hét a hat ellen támadnak, mi pedig kimegyünk emberfogásra André Gomesre. Moreira passza nagyon pontatlan.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Magalhaes lövése után a jobb oldali kapufárólBranquinho kezébe pattan a labda. Rui Silva megtalálja Areiát, aki megint nem hibázik a jobb szélről (16–13). 23 másodperc maradt, időt kérünk. Balogh passza után Ligetvári a szaggatotton kívül ugrik fel, majd a kapuba bombázza a labdát (16–14). Areia még hiába lő gyorsan egy gólt, lövés előtt leért, így a szünetben 16–14-re vezetnek a portugálok.

29. perc: Balogh bejátszása nem jó, de visszaszerzi a labdát. Balogh a szaggatottnál ugrik fel, és a bal alsó sarokba lövi a labdát. 15–13

28. perc: Győri lövését könnyedén védi a kapus, majd Magalhaes harcol ki hetest. Megint Székely jön a magyar kapuba, de Moreira az ötödiket is gólra váltja. 15–12

27. perc: Ligetvári a lécet találja el, Bánhidié a kipattanó, a beállónk pedig nem hibázik (13–12). Kiegészülnek a portugálok, megint hét a hat ellen támadnak. Magalhaes 132 km/h-val bombázza a bal felső sarokba a labdát. 14–12

26. perc: Szita besétál az öltözőbe. Támadnak a portugálok, Borges pedig kiharcol egy hetest. Moreira egyelőre nem hibázik, a negyedik büntetőjét is belövi. 13–11

25.perc: Passzívnál Szita lövését védi Quintana, a magyar átlövő a földön marad, az arcát fájlalja. A földön ütközött Cavalcantival, a játékvezetők kimennek videózni. Két percre kiállítják a portugált, emberelőnybe kerülünk. Balogh ad egy rossz passzt Bánhidinek.

24. perc: Nem találjuk az ellenszert a hét a hatra, Rui Silva passza után Borges eredményes beállóból. 12–11

23. perc: Areianak nagyon nagy helye van, felkanyarodik a jobb szélről, majd gólt lő (11–10). Micsoda gól! Balogh adja fel a labdát Bókának, aki a levegőben lekapja, majd a kapuba dobja azt. 11–11

22. perc: Szemben a kapuval Balogh emelkedik, majd pokolian nagy gólt lő a bal felső sarokba (10–9). Frade ziccerét védi Mikler, aki gyorsan passzol Bókának, ő pedig a saját térfeléről az üres kapuba küldi a labdát, ezzel egyenlítünk! 10–10

21. perc: Ezúttal Salina harcol ki hetest. Kapust cserélünk, Székely érkezik Mikler helyére. Moreira neki is bedobja. 10–8

20. perc: Branquinho lövése után a léc segít ki minket, majd Areia szerzi meg a labdát és harcol ki hetest. Moreira a második büntetőjét is gólra váltja (9–7). Bánhidit találjuk meg a falban, a beállónk pedig nem hibázik. 9–8

19. perc: Martins gólt szerez emberelőnyben (8–6), erre viszont gyors góllal válaszolunk, Szita lövése után a labda a kapuba pattan Quintanáról. 8–7

18. perc: Rui Silva lövését Mikler védi, de sajnos oldalt megy ki a labda, Sipost pedig két percre kiállítják. Rui Silvát ápolni is kell, le is megy a pályáról. Időt kérnek a portugálok.

17. perc: Szita passza után Balogh emberrel a nyakában lövi a jobb alsó sarokba a labdát (7–6). Cavalcanti kap utólag egy sárga lapot. A másik kapu előtt Sipos sárgul be.

16. perc: Nagyon fontos magyar gól, Balogh passza után Bóka lövi a rövidbe a labdát (6–5). Nagyon jól megy a hét a hat ellen a portugáloknak, ezúttal Salina eredményes. 7–5

15. perc: Győri a szaggatottnál ugrik fel, a labda azonban a jobb oldali kapufáról kifelé pattant. Közel hétperces már a magyar gólcsend. Megtalálják Areiát a jobb szélen, ő beugrik, majd a kapuba dobja a labdát. 6–4

14. perc: Balogh adja el a labdát, Areia rohan, majd értékesíti a ziccert. 5–4

13. perc: Magalhaes passza rossz, de egy magyar kézről ment ki a labda. Mikler-bravúr, Rui Silva bejátszása után Frade találja fejbe a magyar kapust.

12. perc: Újabb Szita-lövés, Quintana azonban véd. Bánhidi szerencsére leszedi a kipattanót. Passzívnál támadunk, Balogh pontosan fejbe lövi Quintanát. A portugál kapusnak ez nem nagyon tetszik…

11. perc: Bóka szabálytalankodik a ziccerben lévő Martinsszal szemben. Moreira érkezik, és gólra váltja a büntetőt. 4–4

10. perc: Szita remek lövése után a kapufa kisegíti a portugálokat, de a kipattanót legalább visszaszerezzük. Sajnos ez is kapufa, Balogh találta el ezúttal a bal oldalit. Bánhidi kap egy sárga lapot.

9. perc: Balogh passza után Bánhidi fordul be, majd a kapuba küldi a labdát (3–4). Rui SIlva átlövésébe Mikler kap bele, remek védés.

8. perc: Kiegészülnek, megint hét a hat ellen támadnak, Rui Silva pazar passza után Frade bombázza a léc alá a labdát. 3–3

7. perc: Sikerült még kihasználni az emberelőnyt, megnyílik a fal, Balogh befut, majd gólt lő középről. 2–3

6. perc: Egyenlítenek a portugálok,Cavalcanti átlövése után a bal felsőbe pattan a labda. 2–2

5. perc: Mikler védi Salina átlövését. Martins szabálytalankodik, ráadásul két percre ki is állítják. Szita nem túl pontos, telibe lőtte Quintanát.

4. perc: Mikler védiMagalhaes lövését, majd megy a saját kipattanójára és ütközik a magyar kapussal. Szerencsére mind a két játékos tudja folytatni. Remek gól, jön egy irányítóbefutás Győritől, Baloghtól kapja a labdát, majd gólt lő. 1–2

3. perc: Szita harcol ki egy hetest, Martins pedig sárga lapot kap. Quintana lábbal védi Balogh hetesét.

2. perc: Rögtön kapus nélkül, hét a hat elleni támadással kezdenek a portugálok, Salina pedig gólt is lő. 1–1

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, mi támadhatunk először. Passzívnál Szita bejátszása után Bánhidi lő gólt. 0–1

A mieink piros, a portugálok fehér szerelésben léptek pályára.

A csapatok már a pályán, jönnek a himnuszok.

Ha a mieink pontot szereznek, biztosan szerepelhetnek majd az olimpiai kvalifikációs tornán. Ha le is győzik a portugálokat, Norvégia pedig nyer Szlovénia ellen, akkor elődöntőbe is jut a magyar válogatott.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a Portugália–Magyarország mérkőzés a férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó fordulójában. Tartsanak velünk!

ELŐZMÉNYEK

ÖTSZÖR SIKERÜLT
A portugálok legutóbb 2006-ban jutottak ki a férfi kézilabda Európa-bajnokságra, akkor pontot sem szereztek, ráadásul eddig csupán egyetlen alkalommal győzték le a magyar csapatot, 2008-ban Lillehammerben, felkészülési meccsen. Annak ellenére, hogy az örökmérlegünk kiváló ellenük, nem árt tudni, az öt győzelemből háromszor csak egyetlen góllal bizonyultunk jobbnak náluk. A 2020-as kontinensviadalon már most beállították Portugália valaha volt legjobb, 2004-es Eb-eredményét, amikor is bejutottak a középdöntőbe, ahol egyik ellenfelüket (Ukrajna) sikerült legyőzniük. Ezúttal a házigazda svédeket páholták el tíz góllal (35–25) a második körben, de a szlovénok elleni keddi vereséggel biztossá vált, csak az 5. helyért játszhatnak az Eb-n, már ha egyáltalán eljutnak Stockholmba. Erre a mieink elleni meccs lesz az utolsó lehetőségük.
MAGYAR MÉRLEG ELLENE: 6 mérkőzés, 5 győzelem, 1 vereség
LEGUTÓBB EGYMÁS ELLEN (2015. június 10., Santo Tirso, Eb-selejtező): Portugália–Magyarország 25–26 (15–12). A magyar gólszerzők: Bodó 5, Ancsin G. 4, Balogh Zs. 3, Gazdag 3, Lékai 3, Faluvégi 2, Hegedűs M. 2, Pásztor Á. 2, Bánhidi 1, Szöllősi B. 1

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE –NÉVJEGYEK ÉS RÖVID JELLEMZÉSEK ITT!
KAPUSOK: Mikler Roland (Mol-Pick Szeged), Székely Márton (Telekom Veszprém)
JOBBSZÉLSŐK:Fekete Bálint (Cuenca – Spanyolország), Hornyák Péter (Tatabánya)
JOBBÁTLÖVŐK:Balogh Zsolt (Tatabánya), Bartók Donát (klub nélkül), Máthé Dominik (Balatonfüred)
IRÁNYÍTÓK:Győri Mátyás (Tatabánya), Ubornyák Dávid (Gyöngyös)
BEÁLLÓK:Bánhidi Bence (Mol-Pick Szeged), Rosta Miklós (Mol-Pick Szeged), Sipos Adrián (Tatabánya)
BALÁTLÖVŐK:Ligetvári Patrik (La Rioja – Spanyolország), Nagy Bence (Ferencváros), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
BALSZÉLSŐ:Bóka Bendegúz (Balatonfüred)
Szövetségi kapitány:Gulyás István