Férfi kézi Eb: Németország megsemmisítette Spanyolországot a döntőben!

2016.01.31. 17:20
Aranyérmes német szelfi (Fotó: Reuters)
Németország sikerével ért véget a lengyelországi férfi kézilabda Európa-bajnokság, miután a döntőben meglepően simán, 24–17-re legyőzte Spanyolországot. A németek 2004 után második Eb-címüket gyűjtötték be, amivel egyenes ágon kijutottak a riói olimpiára.

FÉRFI KÉZILABDA EB, LENGYELORSZÁG
DÖNTŐ
NÉMETORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 24–17 (10–6)
Krakkó, 15 000
néző. V: Gjeding, Hansen (dánok)
NÉMETORSZÁG: WOLFF – Reichmann 3, Wiede, PEKELER 2, LEMKE, Fäth 3, DAHMKE 4. Csere: Strobel 1, HÄFNER 7, Kühn 1, Schmidt 1, Kohlbacher 1, Sellin 1 (1), Pieczkowski. Szövetségi kapitány: Dagur Sigurdsson
SPANYOLORSZÁG: STERBIK – Tomás 4 (3), Maqueda, ENTRERRÍOS 5, Aguinagalde, García 2, Rivera 1 (1). Csere: Guardiola, Morros, Dujshebaev 3, Canellas 1, Ugalde 1, Del Arco, Gurbindo, Banea. Szövetségi kapitány: Manolo Cadenas
Az eredmény alakulása. 10. p.: 5–1. 14. p.: 7–2. 20. p.: 8–4. 33. p.: 12–6. 38. p: 14–8. 44. p: 16–9. 54. p.: 22–13
Kiállítások: 16, ill. 8 perc
Hétméteresek: 3/1, ill. 6/4
Dagur Sigurdsson:
– Fantasztikus sikert értünk el sok viszontagság közepette egységesedő együttesünkkel. Ez újabb óriási lökést ad a német kézilabdának. Minden játékosom kitűnőre vizsgázott, és a döntőben különösen önfeláldozóan harcolt a világ egyik legerősebb csapata ellen.
Manolo Cadenas: – Megérdemelten nyert Németország. A fináléig egyre javult a játékunk, a németekkel viszont nem bírtunk, mert a védekezésüket nem tudtuk áttörni, a kapusuk minden lövést védett. A védelem nálunk sem volt rossz, de támadásban nem találtuk meg a nyerő taktikát.

BRONZMÉRKŐZÉS
Norvégia–Horvátország 24–31 (11–15)

ÚTON RIÓBA – FÉRFI KÉZILABDA
AZ OLIMPIAI INDULÓK (összesen 12 olimpiai hely):
• Brazília (rendező)
Franciaország (világbajnok)
Argentína (a Pánamerikai Játékok 2. helyezettje)
Katar (az ázsiai selejtező győztese)
Egyiptom (az Afrika-bajnokság győztese)
Németország (az Európa-bajnokság győztese)
[plusz
• a hat továbbjutó az olimpiai selejtezőről]
AZ OLIMPIAI SELEJTEZŐSÖK (összesen 12 hely):
• Lengyelország, Spanyolország, Dánia, Horvátország, Szlovénia, Macedónia (a 2015-ös vb 3–9. helyezettje)
Irán, Bahrein (az ázsiai selejtezőtorna 2–3. helyezettje)
Chile (a Pánamerikai Játékok 3. helyezettje)
Norvégia, Svédország (a két legjobb, kvótával még nem rendelkező válogatott az Eb-ről)
Tunézia (az Afrika-bajnokság 2. helyezettje)

AZ OLIMPIAI SELEJTEZŐCSOPORTOK BEOSZTÁSA (3 csoport 4-4 csapattal, 2-2 továbbjutóval):
1. csoport: Lengyelország, Macedónia, Chile, Tunézia
2. csoport:
Spanyolország, Szlovénia, Irán, Svédország
3. csoport:
Dánia, Horvátország,Norvégia, Bahrein

Az már az első percekben látszódott, hogy nagyon felpörögtek a csapatok a döntőre, szikrázó volt a küzdelem a pályán. Különösen a németek védekezése volt kemény, két percek árán is megpróbálták megállítani a spanyolokat. Manolo Cadenas együttese nem is találta a játékát támadásban és az ellenszert az első félidőben ötven százalékkal védő Andreas Wolffra.

Hiába kértek időt a spanyolok 5–1-es hátrányban már a kilencedik percben, negyedóra alatt csak két gólra voltak képesek, sőt szünetig is csak hatig jutottak. Hátul volt még kevesebb gondja a spanyoloknak, amihez Sterbik Árpád is hozzájárult, ha nincsenek a világklasszis kapus védései, még nagyobb lehetett volna a különbség. A megilletődöttségnek nyomát sem mutató németek 10–6-ra vezettek a félidőben, miközben Gedeon Guardiola már második kiállítását gyűjtötte be a játékrész hajrájában.

Sok volt az eladott labda is a spanyoloknál, ezt pedig kíméletlenül megbüntették a németek. A 34. percben már hat gól volt az előnyük, és nem látszódott, hogyan tudnának fordítani a spanyolok. Kai Häfner nagyszerűen pótolta Steffen Weinholdot, ötödik góljával 16–9-re mentek el a németek. A spanyolok két beállóra álltak át, de ez sem hozta meg az áttörést.

A hajrára valódi német gálába fordult a döntő, a spanyoloknak a kozmetikázás sem igazán jött össze. 24–17-re is teljesen megérdemelten nyertek a németek.

Győzelmükkel a németek egyenes ágon kijutottak a riói olimpiára, a negyedik Eb-döntőjüket elveszítő spanyoloknak selejtezniük kell. Az már a döntőbe jutásukkal biztos volt, hogy mindkét csapat selejtező nélkül ott van a 2017-es világbajnokságon.

2. FÉLIDŐ
60. perc: Ennyi a vége, Németország az Európa-bajnok. 24–17
59. perc:
Lemkét kiállítják. Megcélozzák az üres kaput a spanyolok, Wolff visszaugrik, és lehúzza a labdát. Reichmann góljára Entrerríos válaszol.24–17
58. perc: Häfner
-gól itt, García-gól ott. 23–16
57. perc:
Wolff mutat be két óriási bravúrt két másodpercen belül.
56. perc: Ugalde
szép gólt lő a bal szélről. 22–15
55. perc:
Pekeler megdolgozza Aguinagaldét, kiállítják. Entrerríos a szélről szépít. 22–14
54. perc:
Eladják a labdát a spanyolok, a németek nem sietnek. Nagyon feltolják a védekezésüket a spanyolok. Fäth felugrik, és visszahúzza a jobb alsó sarokba. 22–13
53. perc: Canellas ziccert alakít ki magának, de Wolff lábát találja el. Dahmke beugrik, és már nyolc góllal vezetnek a németek. 21–13
52. perc: Pekeler
kapja meg a falban a labdát, és Sterbik feje mellett elteszi a labdát. 20–13
51. perc:
Német hetes, Entrerríost kiállítják. Sellin megtáncoltatja Sterbiket, majd a lábai mellett belövi. Dujshebaev egy bombával válaszol. 19–13
50. perc: Sterbik véd, majd indítaná Tomást, ám a németek elhalásszák a labdát.
49. perc:
Sterbik védi Fäth lövését, de az oldalvonalon megy ki a labda. Häfner ütemtelenül elereszti, meglepi vele Sterbiket. Dujshebaev betör, hetes. Tomás bepattintja. 18–12
48. perc:
Sellint kiállítják, Entrerríos használja ki az emberelőnyt pontos átlövéssel. 17–11
47. perc: Fäth
átlövésből lövi az újabb német gólt, Sterbiknek esélye sem volt. Dujshebaev lövését védi Wolff, majd García elhagyja a labdát. A német lerohanásba hiba csúszik. 17–10
46. perc:
Két beállóval támadnak a spanyolok, Aguinagalde hétméterest harcol ki, Tomás értékesíti. 16–10
45. perc:
Eladják a labdát a németek.
44. perc: Häfner
talpról bebombázza. Spanyol időkérés. Entrerríos lövését Wolff védi. 16–9
42. perc: Häfner
betörésből eredményes, Wolff védi Baena közeli lövését. 15–9
41. perc:
Baena befordul, hétméteres. Tomás behúzza. 14–9
40. perc:
Häfner lövése sem pontos.
39. perc:
Aguinagalde hetest harcol ki, de Rivera kapu mellé dobja a labdát. Újabb spanyol labdaszerzés, Ugalde végigviszi, hetes. Canellas áll oda ezúttal, ő kapufát lő.
38. perc: Schmidt
befordul, újra hat közte. 14–8
37. perc: García
értékesít egy ziccert labdaszerzés után. 13–8
36. perc: Dahmke
kanyarodhat fel viszonylag szabadon, nem is hibázza el. Tomás lövését viszont lábbal hárítja Wolff, nem megy a spanyol jobbszélsőnek. 13–7
35. perc:
Spanyol labdaszerzés után Ugalde indul, de elveszti a labdát.
34. perc: Tomás
megtöri az őt sújtó átkot, beveszi Wolff kapuját. 12–7
33. perc: Pekeler
lerohanásból eredményes. 12–6
32. perc:
Kiegészülnek a spanyolok, de heteshez jutnak a németek. Sterbik védi Reichmann büntetőjét.
31. perc:
Reichmann a jobb szélről Sterbik lába alatt betalál. García gyenge átlövését Wolff könnyen védi. 11–6

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Entrerríos két lábról felugrik, és Wolff karjáról bepattan a labda. Kühn gólja zárja a félidőt. 10–6
29. perc: Strobel
lövése után átcsúszik a labda Sterbiken. Guardiolát ráadásul kiállítják. 9–5
28. perc:
Wiede átlövését Sterbik védi. Német időkérés. Spanyol labdaszerzés, Entrerríos megcélozza az üres kaput, amelybe azonban visszaér Wolff és véd.
27. perc:
Az Entrerríost meglökő Pekelert kiküldik két percre. A Tomást váltó Gurbindo is kihagy egy nagy helyzetet, Wolff jól véd.
26. perc:
A német védelem továbbra is remekül teszi a dolgát.
25. perc:
Letelik a spanyol kiállítás.
24. perc:
Fäth lövi fejbe Sterbiket, megállítják a játékot. A kapus tudja folytatni a játékot. Jól védekeznek a spanyolok, Wiedétől elveszik a labdát.
23. perc:
Morros áll ki két percre, plusz német hetes. Reichmann a lécre dobja a labdát, amelyet a spanyolok megszereznek. Dujshebaev emberhátrányban talál be átlövésből. 8–5
22. perc:
A németek elvesztik a labdát, majd lefülelik a spanyol indítást.
21. perc: Fäth
nagy gólt lő, Tomás viszont nem bír Wolff-fal. Fäth talpról engedi el, de Sterbik ezúttal útját állja a lövésnek. A spanyolok még emberelőnyben támadhatnak, de ismét hibáznak. 8–4
20. perc:
Aguinagalde nagy nehezen leteszi a szélre Tomásnak, akivel szemben Dahmke belül védekezik, de nincs hetes. Van viszont kiállítás, Kohlbacher ül le. A spanyolok egyből eladják a labdát emberfórban.
19. perc: Wiede szépen lepörög az emberéről, de Sterbik véd.
18. perc:
Belemenés mindkét oldalon, majd Häfner ziccerben a vonalra lép. Canellas áthámozza magát a védőjén, és betalál. 7–4
17. perc:
Schmidtet állítják ki másodszor, mert megütötte a beugró Dujshebaevet, akit így sem tud megakadályozni a gólszerzésben. A másik német kiállítás letelik. 7–3
16. perc:
Rossz német bejátszás, jöhetnek a spanyolok. Canellas bevágja a léc alá, de belesípolnak a bírók.
15. perc:
Járatják a németek a labdát, végül Dahmke tör be, eredményesen. Kühn kap kétperces kiállítást. Rivera próbálkozik a bal szélről, Wolff véd. 7–2
14. perc:
Canellas egyedül próbálkozik, kapu fölé lő.
13. perc:
Lejár a német kiállítás, ennek örömére Kohlbacher lő egy gólt betörésből. 6–2
12. perc:
Belemenés a németeknél, Entrerríos használja ki, hogy rendezetlen a németek védelme. 5–2
11. perc:
Schmidt sózott oda Aguinagaldénak, két perc a „jutalma”. Emberelőnyben is tanácstalanok a spanyolok, Dujshebaevet leblokkolják.
10. perc:
Wolff mutat be újabb bravúrt a német kapuban. Reichmann viszont betalál. 5–1
9. perc:
Wolff védi Tomás lövését, Sterbik pedig nemes egyszerűséggel megfogja a labdát Kühn lövése után.
8. perc:
Fäth löki meg a levegőben lévő Maquedát, nincs kiállítás. Häfner indul, és nem ront. Spanyol időkérés. 4–1
7. perc:
Aguinagalde harcol ki hétméterest, amelyet Rivera értékesít. Häfner kanyarodik fel, és Sterbik feje fölé lő. 3–1
6. perc:
García lövését blokkolják, Häfner indul, gól. 2–0
5. perc:
Sterbik spárgázza ki a labdát Reichmann átlövése után. Dahmkét indítják, Sterbik védi a ziccert.
4. perc:
Fäth átlövését is hárítja Sterbik. A másik oldalon Wolff védi Maqueda lövését. Guardiolát kiállítják két percre a dán játékvezetők.
3. perc: Német labdaszerzés, Sterbik védi a ziccert.
2. perc: Dahmke
alulról elengedi, Sterbik nem tud védeni. 1–0
1. perc: A spanyolok támadhatnak először, nem járnak sikerrel, Maqueda csak kapufáig jutott.