Dánia megvédte világbajnoki címét férfi kézilabdában!

RUSZNÁK GYÖRGYRUSZNÁK GYÖRGY
2021.01.31. 17:14
Ismét Dánia lett a világbajnok (Fotó: AFP)
Dánia nyerte az egyiptomi férfi kézilabda-világbajnokságot, miután nagy küzdelemben kétgólos különbséggel legyőzte Svédországot. A dánok legutóbb négy évvel ezelőtt – 2017. január 22-én – veszítettek vb-mérkőzést, amikor Albertville-ben kikaptak a magyar válogatottól a nyolcaddöntőben.

FÉRFI KÉZILANBDA-VILÁGBAJNOKSÁG, EGYIPTOM
DÖNTŐ
DÁNIA–SVÉDORSZÁG 26–24 (13–13)
Kairó, zárt kapuk mögött. Vezette:
Raluy, Sabroso (spanyolok)
DÁNIA: N. LANDIN – Svan, L. Andersson 1, Saugstrup 3, Möllgaard 2, M. HANSEN7 (1), M. Landin2. Csere: K. Möller (kapus), Gidsel 1, ToftOlsen, ÖRIS 5, Hald, Mensah 1, Zachariassen, HOLM 4. Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
SVÉDORSZÁG: Palicka – D. Pettersson 2, Sandell 2, Darj 1,Gottfridsson 2,Carlsbogard 1, WANNE 5 (1). Csere: AGGEFORS (kapus), A. LAGERGREN 4, Claar 2, Pellas 2 (2), F. Pettersson 2, Chrintz 1. Szövetségi kapitány: Glenn Solberg
Az eredmény alakulása. 5. perc: 3–3. 10. p.: 5–5. 17. p.: 8–6. 19. p.: 8–8. 25. p.: 10–12. 27. p.: 11–13. 35. p.: 15–14. 39. p.: 17–17. 49. p.: 23–20. 53. p.: 25–22. 55. p.: 25–23
Kiállítások: 8, ill. 6 perc
Hétméteresek: 2/1, 4/3

Dánia számított esélyesnek az egyiptomi kézilabda-világbajnokság döntője előtt, hiszen Svédország nagy meglepetésre jutott be a döntőbe. Ennek ellenére a dánok nem mehettek biztosra, hiszen a svédek az elődöntőben hihetetlenül pontosan lőttek.

Az első félidő rendkívül kiegyenlített küzdelmet hozott. Lényegében végig egy góllal vezetett az egyik, majd a másik csapat. Ebből a svédek tudtak elmozdulni, és a 27. percben kétgólos előnyt szereztek (13–11). Az első félidőben a dánoktól Mikkel Hansen emelkedett ki, aki a gólokat szerezte, Simon Hald pedig a heteseket harcolta ki. A svédeknél eloszlottak a gólok, s a kapuban Palicka remekül védett. A félidő vége így is a dánoké lett, így döntetlennel vonultak pihenőre a csapatok. 13–13

A második félidőben folytatódott a végletekig kiélezett küzdelem. A 44. percig fej fej mellett haladtak, egyik csapat sem tudott meglépni a másiktól, majd jött a dánoknál Jacob Holm, aki egymás után dobta a gólokat, sehogy sem lehetett tartani. Ennek hatására háromgólos előnyt szereztek a dánok a 49. percben (20–23), és itt már látszott, hogy nagyon nehéz dolguk lesz a svédeknek, ha innen vissza akarnak jönni.

Nem is sikerült nekik, pedig mindent megpróbáltak, csakhogy a dánok fifikás, az időt is figyelő játéka ellen nem találták az ellenszert. Ráadásul az utolsó tíz percben Niklas Landin csodásan védett, és amikor az 58. percben egy gólra jöhetett volna föl Svédország, a dán kapus kivédte Lagergren hetesét.

Néhány perc múlva biztossá vált, hogy Dánia megvédte világbajnoki címét (24–26), és teljesen megérdemelten nyerte meg az egyiptomi világbajnokságot.

A dánok ötödik alkalommal játszhattak vb-döntőt, és három vereség után már a másodikat nyerték meg. A svédek 2001 után kerültek ismét vb-döntőbe, ez volt a nyolcadik fináléjuk, négyet megnyertek legutóbb 1999-ben éppen Egyiptomban és négyet elveszítettek.

A BRONZMÉRKŐZÉSEN
Spanyolország–Franciaország 35–29
(16–13)
Ld.:A. Dujshebaev 8, ill. Descat 7

AZ ALL STAR-CSAPAT
Kapus: Andreas Palicka (Svédország)
Jobbszélső: Ferran Sole Sala (Spanyolország)
Jobbátlövő: Mathias Gidsel (Dánia)
Irányító: Jim Gottfridsson (Svédország)
Beálló: Ludovic Fabregas (Franciaország)
Balátlövő: Mikkel Hansen (Dánia)
Balszélső: Hampus Wanne (Svédország)

A legértékesebb játékos (MVP): Mikkel Hansen (Dánia)

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, világbajnok lett Dánia! 24–26

60. perc: A végére még jutott egy Pettersson-gól, de ennyi. 24–26
60. perc: Eldőlt!
A svéd támadás ezúttal sem hozott gólt, megvédte a világbajnoki címét Dánia.
59. perc: Eldőlt? Magnus Landin kapta a labdát a bal szélen, és a rövid sarokba lőtt. 23–26
58. perc: Tanácstalannak tűntek a svédek, Lagergren azonban egy jó csel után betört, hetest érően állították meg. A hetest Landin kivédte!
57. perc: Mensah Larsen
lövése a kaput sem találta el.
56. perc: Gottfridsson lőtt ziccerben, de Landin fejét találta el... Tovább támadhattak a svédek, immár hét a hat ellen. Darj került nagy helyzetbe, és szépen bepattintotta. 23–25
56. perc: Svéd időkérés.
56. perc:
Belemenés Holmnál, újabb esélyt kaptak a svédek.
55. perc: Elrontották a támadást a dánok, Lagergren azonban kihagyta a ziccerét a másik oldalon, pedig szépen csinálta meg magának a helyzetet.
54. perc: Dán időkérés.
54. perc: Hetest vártak a svédek, de nem kapták meg, így jöhettek a dánok.
53. perc: Vége lett így a passzívnak, ráadásul Saugstrup hetest harcolt ki. A hetest Mikkel Hansen bedobta. 22–25
52. perc:
Passzívig támadott Dánia, Hansen lövését oldalra ütötte ki Aggefors.
51. perc: Darj átadásából Pettersson fordult be és lőtt gólt. 22–24
51. perc: Mensah Larsen sokat próbálkozott, most óriási gólt lőtt a bal fölsőbe. 21–24
50. perc: Holm
a kapufát találta el, a másik oldalon Lagergren ziccerét védte Landin.
50. perc: Claar két védő szorításában lőtt a kapu jobb oldalába. 21–23
49. perc: Sokáig támadtak a dánok, hiszen a háromgólos előny volt a tét, és igazuk volt, mert Saugstrup beállóból a kapuba pattintott. 20–23
47. perc:
Bizonytalanság a svédeknél, Claar nem tiszta helyzetből lőtt, Landin védett.
46. perc: Svéd időkérés.
46. perc: Nem fogják kitalálni, ki lőtte az újabb gólt... Bizony, Jacob Holm. Most alulról lőtt nagy dugót. 20–22
46. perc:
Támadóhiba a svédeknél, de nem indítottak gyorsan a dánok, sokáig passzolgattak.
45. perc: Holm lett az ügyeletes gólfelelős, betört két védő közé, és a bal alsóba küldte a labdát. 20–21
44. perc: Gottfridsson harcolt ki hetest, amelyet Wanne a jobb alsóba lőtt. 20–20
43. perc: Holm nemrég állt be, de már a második gólját szerezte. 19–20
43. perc: Carlsbogard
lövése jócskán mellé szállt.
42. perc: Holm kapott szép labdát beállóban, és a kirontó Palicka mellett a kapuba lőtt. 19–19
41. perc: Wannéra játszották ki a svédek a támadást, ő pedig a bal szélről ezúttal is belőtte. 19–18
41. perc: Nem tartott sokáig az előny, mert Mikkel Hansen a léc alá bombázott. 18–18
40. perc: A dánok is ziccert hibáztak, ezt büntette meg Claar, és újból a svédeket juttatta előnyhöz. 18–17
40. perc: Pettersson
dobhatott ziccert a jobb szélről, Landin viszont védett.
39. perc: Öris Nielsennek fel sem kell ugornia a gólhoz, most is talpról vágta be a jobb fölsőbe. 17–17
39. perc: Újra vezetnek a svédek! Lagergren mozogta ki a dán védelmet, és lőtt nagy gólt. 17–16
38. perc: Mensah Larsen
lövése nem találta el a kaput, nagyon szoros a meccs.
37. perc: Lagergrent találta meg egy jó passz, betört két dán védő közé, és a hálóba lőtt. 16–16
37. perc: Mikkel Hansen kicsit reménytelen pozícióból dobta el, de így is becsapta a labda Palickát. 15–16
36. perc: Gottfridsson találta meg a rést a dán védőfalon, és a labdát onnan küldte a hálóba. 15–15
35. perc: Andersson
a kapufát találta el a dán támadás végén, indulhattak volna a svédek, de megállították őket.
34. perc: Carlsbogard nem túl acélos lövését könnyen védte a dán kapus.
34. perc: Magnus Landin kapta a labdát a bal szélen, és nem is hibázta el a ziccert. 14–15
33. perc: Emberelőnybe kerültek a svédek Mölgaard kétperces kiállítása miatt. Wanne kapta a labdát a bal szélen, és a hálóba pattintott. 14–14
32. perc: Passzív miatt csak egy lövésre maradt idő, Mikkel Hansen lövését Palicka bevédte. 13–14
31. perc:
A dánoké volt a félidő első támadása, meglehetősen sokáig tartott, Mikkel Hansent lesáncolták, de sarokdobás.
31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, semmi sem dőlt még el. 13–13
30. perc: Maradt a labda a dánoknál, és Öris Nielsen alulról óriási gólt lőtt a jobb felsőbe. 13–13
30. perc:
Elrontották a svédek a támadást, de a gyors dán indulásból nem lett gól.
29. perc: Haldról sok svédet állítottak ki, most ő is megismerkedhet a büntetőpaddal.
29. perc: Rossz passz után Mölgaard egészen messziről lőtt az üres kapuba. 13–12
28. perc: Svéd időkérés.
28. perc:
Kettős előnyben Hald maradt egyedül, és még a kaput sem találta el...
28. perc: Újabb svéd kiállítás, mert Haldot nem tudják szabályosan megállítani.
27. perc: Gottfridsson ziccerét védte Landin, de a kipattanót Chrintz kaparintotta meg, és ő már belőtte. 13–11
27. perc: Gidsel került ki a jobb oldalra, berepült, és belőtte a helyzetet. 12–11
26. perc: Hald
harcolt ki emberelőnyt.
25. perc: Gottfridsson óriási passzát összeszedte Petterson, és a kapu közepébe lőtt. 12–10
24. perc: Haldot nehéz tartani, ezúttal hetest harcolt ki. A hetest Mikkel Hansen úgy lőtte el, hogy Palicka kivédte.
23. perc: Hald erőszakolta ki magának a helyzetet, de a ziccert a kapusba lőtte. Az ellentámadásból Lagergren szerzett gólt betörés után. 11–10
23. perc: Dán időkérés.
22. perc: Hetest és emberelőnyt kapott Svédország, Pellas megint belőtte a hetest. 10–10
22. perc: Öris Nielsen most átlövéssel próbálkozott, nem is rosszul, hiszen a labda a kapu bal oldalába vágódott. 9–10
21. perc: Lagergren harcolt ki hetest, amelyet Pellas a hálóba pattintott. 9–9
20. perc: Öris Nielsen maradt szabadon, be is vágta a ziccerét. Újból dán előny. 8–9
20. perc: Darj
lerántotta ellenfelét, ez bizony kétperces büntetés.
20. perc: Wanne került ziccerbe, de túlgondolta, ezért Landin védeni tudott.
19. perc: Pettersson a bal szélről a kapus és a kapufa segítségével lőtt gólt. 8–8
19. perc: Hald
ziccerét Palicka mentette lábbal.
18. perc: Húzták az időt a dánok, ameddig lehetett, aztán Mikkel Hansen eladta, Lagergren pedig az üres kapuba lőtt a saját térfeléről. 7–8
17. perc:
Emberelőnybe került Svédország Saugstrup kétperces kiállítása miatt. A svédek elpasszolták magukat.
16. perc: Öris Nielsen kapta a labdát beállóban, befordult, és a kapuba pörgetett. 6–8
15. perc:
Hosszasan támadott Svédország, egészen egy belemenésig...
14. perc: Anderson vette észre, hogy nem figyelnek a svéd védők, két lépéssel betört, és a jobb alsóba pattintott. 6–7
14. perc:
Passzívig játszottak a svédek, Carlsbogard a kapufát találta el.
13. perc: Rontott dán támadás után rontottak a svédek is, aztán Andersson lövését védte Palicka.
11. perc: Megint Mikkel Hansen talált be, majd a másik oldalon Wanne a bal szélről a léc alá lőtt. 6–6
10. perc: Palicka védése után jöhettek a svédek, Gottfridsson nagy góljával megvan az egyenlítés. Kegyetlenül bevágta a bal fölsőbe. 5–5
8. perc: Anderson labdát szerzett, Mölgaard pedig bevágta lerohanásból a ziccert. 4–5
7. perc: Saugstrup nem sokáig teketóriázott, egyenlített. 4–4
7. perc: Elszórták a dánok, Sandell betört, és a jobb alsóba lőtt. 4–3
6. perc:
Szabadon maradt a svéd bal szélen Pettersson, de Landin védte a ziccert.
5. perc: Mikkel Hansen betörés után, kissé balról lőtt a bal fölsőbe. 3–3
5. perc: Mikkel Hansen máris belőtte az első gólját, de Sandell azonnal válaszolt átlövésből. 3–2
4. perc: Gyors svéd támadás végén Carsbogard lőtt a bal alsóba. 2–1
3. perc:
Svéd kapufa után jöhettek a dánok, de inkább megálltak, felépítették az akciót. Morten Olsen a kapufát találta el.
2. perc: Saugstrup maradt egyedül a vonalon, és ha már ott volt, be is lőtte a kapu bal oldalába. 1–1
1. perc: Megvan az első gól, Wanne a bal szélről a rövid sarokba lőtt. 1–0

1. perc: Elkezdődött a döntő, a svédek sárga-kékben, a dánok piros-fehérben játszanak.

ELŐZMÉNYEK

A torna 1938 óta íródó történetében mindössze három olyan csapat akad, amely meg tudta védeni a címét, az egyik éppen Svédország volt az ötvenes években, a másik két gárda kétszer is képes volt erre a bravúrra, Románia a hatvanas-hetvenes években, Franciaország pedig az elmúlt tizenegy évben. Most Dániának van lehetősége a „szimpla” címvédésre.

Nikolaj Jacobsen együttese regnáló világbajnokként még a csoportból sem jutott tovább a tavalyi Európa-bajnokságon, többek között a magyar válogatottal szembeni döntetlen miatt is, az idei egyiptomi világbajnokságra viszont már nem olyan önelégült és flegma csapat utazott ki, mint egy éve Svédországba.

Ennek egyik legfontosabb oka, hogy hiába volt hatalmas a pofon, Jacobsent nem rúgták ki az Eb-kudarc miatt, a kapitány együtt tudta tartani a tapasztalt játékosokat, fiatalokat hívott be melléjük, és lám, a recept bevált. Dánia eddig minden meccsét megnyerte a vb-n, szerzett gólátlaga a második legjobb a torna történetének döntősei között (35.25), látványosan játszik, és karnyújtásnyira került a címvédéstől. Vagy még közelebb.

A statisztikákat érdemes az elmúlt évtized tükrében vizsgálni, az egyiptomi menetelés nem a csúcsa valaminek. Dánia 2010 óta a negyedik vb-döntőjébe jutott be, az előző öt világbajnokságon nincs csapat, amelyik kevesebb mérkőzést veszített el, mint a dán, amely csak négyszer maradt alul aktuális ellenfelével szemben.

Az is igazolja a dán csapat sportágtörténeti jelentőségét, hogy vasárnap a svédek ellen sorozatban 19. vb-győzelmüket arathatják, ez abszolút rekord lehet, amelyet eddig 18-cal, a franciákkal holtversenyben tartanak. Legutóbb egyébként a magyar válogatottól kapott ki a csapat 2017. január 22-én, a franciaországi világbajnokság nyolcaddöntőjében 27–25-re.

„Történelmet írhatunk, amire nem sok csapat volt képesvilágbajnokságon – mondta Jacobsen a döntő előtt. –Az Egyiptom elleni negyeddöntőben volt egy kis szerencsénk, és a spanyolok ellen is elúszhatott volna minden, ha nem hibázzák el az utolsó lövést.”

Sokszor nüanszokon múlhat egy jó csapat sikere, de a dánok esetében nem beszélhetünk szerencsés véletlenekről. Olyan világsztárok játszanak a csapatukban, mint a kapus Niklas Landin, a balátlövő Mikkel Hansen, a védő Henrik Möllgaard vagy a két szélső, Lasse Svan Hansen és Magnus Landin. Ezt bármilyen kerettel nehéz lenne ellensúlyozni.