Férfi kézi-vb: óriási lengyel mentés, érem nélkül a spanyolok

2015.02.01. 16:31
Lengyelország férfi kézilabda-válogatottja szerezte meg a bronzérmet a Katarban zajló világbajnokságon, miután a helyosztón végig kiélezett küzdelemben, túlórás mérkőzésen egy góllal Spanyolország fölé kerekedett. Az előző vb házigazdája és győztese így érem nélkül, a negyedik helyen zárt. A Katar–Franciaország vb-döntőt a Nemzeti Sport Online 17.15 órától élőben közvetíti!

A spanyol Chema Rodríguez (jobbra) és a lengyel Piotr Grabarczyk küzd meg egymással (Fotó: MTI/EPA/Guillaume Horcajuelo)

Álmosan, erőtlen támadójátékkal kezdtek a spanyolok, a lengyelek pedig a 6. perc végére hárommal megléptek (3–0). Az első spanyol gól a 8. perc elején született, de a lengyelek 2–3 gólos előnye kitartott a 21. percig. Akkor viszont végleg látótávolságon belülre lopták magukat a spanyolok, akik a 23. percben ki is egyenlítettek (11–11). Vezetéshez azonban nem jutottak, ám Gedeón Guardiola találatával így is kihozták ikszre az első félidőt (13–13).

A szünet utáni első gólt ők szerezték – 51 mp elég volt nekik arra, amire az elején több mint hét perc kellett –, majd a lengyelek egyenlítettek. Ez a forgatókönyv aztán sokáig nem változott: minimális ibériai előnyszerzés után jött az egalizálás. Az addig is kemény, küzdelmes meccsen az utolsó erőtartalékjaikat mozgósították a csapatok. A támadásoknál kevésbé dominált a kidolgozott taktika, jobbára az egyéni megoldásokat, betöréseket erőltették mindkét oldalon. Ez persze sok ütközéssel járt, ami tovább őrölte a fizikumokat.

A játékrész derekán előbb két-, majd háromgólos előnyre tettek szert a spanyolok, és kritikus pillanatokat éltek át a lengyelek, akik az utolsó esélybe próbáltak megkapaszkodni, mielőtt végleg elment volna a hajójuk. A déliek viszont érezték, hogy ha megfogják ellenfelüket ezekben a percekben, és nem engedik őket felzárkózni, meglehet a bronzérem. A veszprémiek légiósa, Chema Rodríguez még emberhátrányban is meglepte Slawomir Szmalt.

A vége mégis tartogatott izgalmakat, hiszen egy 3–0-s etappal egy gólra is feljöttek a hátrányban lévő lengyelek, akik mínusz egynél vitték a rendes játékidő utolsó támadását, és amikor már csak 2 mp volt hátra, Michal Szyba remek átlövéssel túlórára mentette a találkozót (24–24).

Gyakorlatilag új meccs kezdődött, a vezetést a lelki előnyhöz is jutó lengyelek szerezték meg, míg a spanyoloknak kapaszkodniuk kellett. Átlövésre, szélső játékra nem nagyon vállalkoztak egyik oldalon sem, többnyire a középen történő betörésekre és a beálló megjátszására szorítkoztak. Az első öt perc nem hozott döntést (2–2). A lengyelek továbbra sem engedték ki a kezükből a kezdeményezést, háromszor is vezetést szereztek, míg a spanyolok kétszeri egyenlítés után, egygólos hátránynál, 69.59-nél jutottak szabaddobáshoz a lengyel kapu előtt. Ekkor bő percet állt a játék, érkeztek a cserék, a spanyolok plusz 1 mp-t kiimádkoztak maguknak a zsűriasztalnál – a lövésük azonban a blokkban végezte (29–28).

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG
A 3. HELYÉRT
Lengyelország–Spanyolország 29–28
(13–13, 24–24, 26–26) – h.u.
Gólszerzők: Szyba 8, Syprzak 6, Wisniewski 4, Daszek 3, M. Jurecki 3, B. Jurecki 2, K. Bielecki, Jurkiewicz, Krajewski, ill. Víctor Tomás 7, A. García 5, Aguinagalde 4, Valero Rivera 4, Maqueda 3, R. Entrerríos 2, Guardiola, Albert Rocas, Chema Rodríguez