Férfi kézi-vb: dán és német gólgála, brazil öröm, japán bravúr

N. T.N. T.
2021.01.15. 19:41
A brazilok kiharcolták a döntetlent a spanyolok ellen (Fotó: AFP)
Németország lelépte Uruguayt a mieink csoportjában az Egyiptomban zajló férfi kézilabda-világbajnokságon. Az águnkon a spanyolok leadták második félidei vezetésüket a brazilok ellen, és ugyanúgy 29–29-es döntetlennel zárult a találkozó, mint nagy meglepetésre a C-csoportban a horvát–japán összecsapás. A címvédő Dánia is magabiztos sikerrel kezdett, tizennégy góllal felülmúlva Bahreint a D-csoportban.

A mieink csoportjában a németek a várakozásoknak megfelelően leiskolázták a vb-újonc, a felkészülés során kényszerűségből szabadtéren edző Uruguayt. A dél-amerikaiak az első félidőben mindössze négy gólra voltak képesek, míg Alfred Gíslason – akinek szövetségi kapitányként ez volt az első vb-meccse – együttese 16-ig jutott, ami osztálykülönbséget mutatott. A németek rengeteg gyors lerohanást vezethettek, míg az ellenfelük inkább lassan szőtte a támadásait. A visszamondások és sérülések miatt több kulcsjátékosát nélkülöző csoportriválisunk majdnem 30 gólos különbséggel nyert (43–14). A németeknél Timo Kastening 11 lövésből 9-szer talált be.

Az águnkon a B-csoportban – innen találkozik három csapat az A-csoport három továbbjutójával a középdöntőben – a spanyolok sok hibával kezdtek a koronavírus-fertőzés miatt Thiagus Petrust elveszítő brazilok ellen. Az Eb-címvédőnek már a 6. percben időt kellett kérnie, az első góljára a 8. percig kellett várni. A lassan belelendülő spanyolok 8–7-nél vették át a vezetést, s a szünetben már 16–13-ra mentek.

A kapuban Gonzalo Pérez de Vargas elkapta a fonalat, és a második félidőt sokáig uralták az ibériaiak. A brazilok azonban mínusz hatról egy kettős emberelőnyt is kihasználva feljöttek, majd 26–26-nál egyenlítettek. Úgy tűnt, a spanyolok fejben még nem voltak teljesen koncentráltak, ez azonban nem von le semmit a brazilok érdemeiből. A veszprémi Rogerio Moraes találatával emberhátrányban az utolsó percben a vezetést is megszerezték, azonban az utolsó fél percben a spanyolok Raúl Entrerrios révén legalább az ikszet kiharcolták (29–29).

A spanyolok közül a veszprémi Jorge Maqueda három, a szegedi Joan Canellas négy, a braziloknál Moraes hat gólt szerzett.

Az alexandriai C-csoportban az Eb-ezüstérmes horvátok többek között Marin Segót és Igor Karacicot sem nevezték az első fordulóra, volt azonban négy beállójuk a japánok elleni nyitányra. A mindig kellemetlen stílust képviselő ázsiaiak a meccs elején 7–2-re elhúztak, de a félidő hajrájában 17–11-re is vezettek, s az előnyből hármat a szünetre is megőriztek. Lino Cervar együttese a folytatásban ugyan utolérte ellenfelét, de a vezetést nem tudta átvenni. Ivan Cupic utolsó percekben lőtt két gólja csak az ikszhez volt elég. A 29–29-es döntetlen nagy siker az előző vb-n utolsó helyen végző csapatnak.A Veszprém horvát balszélsője, Manuel Strlek kétszer talált be.

Ugyanebben a csoportban Katar visszavágott Angolának a két évvel ezelőtti vb-vereségért.További részletek itt!

Kisebb hideg zuhannyal indult a dánok számára a nap, hiszen pozitív koronavírusteszt miatt elvesztették Emil Jakobsent, akit el is különítettek a csapattól. A címvédő ezzel együtt is messze esélyesebbnek ígérkezett Bahreinnél a D-csoportban, ezt pedig az első félidő közepétől bizonyította is. A dánok a meccsen egyetlen pillanatig sem voltak hátrányban, ám bő 15 perc elteltével az addigi két-három gólos fórnál még jobban elkezdtek elhúzni, a szünetre végül kilencgólos különbséggel vonulhattak.

Fordulás után valamivel kisebb fokozatba kapcsolt a címvédő, Bahrein azonban ezt sem tudta kihasználni, sőt. A különbség, ha kisebb ütemben is, de tovább nőtt. Dánia végül tizennégy góllal, 34–20-ra verte közel-keleti riválisát. A találkozó legjobbjának a tíz gólig jutó Mathias Gidselt választották.

A kvartett másik mérkőzésén Argentína 28–22-re verte Kongót.

FÉRFI KÉZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG (2021. január 13–31., Egyiptom)