Szoros meccs, izgalmak – előnyben a Veszprém a bajnoki döntőben a Szeged ellen

2022.06.03. 18:32
A férfi kézilabda bajnoki döntő első mérkőzésén, óriási küzdelem után a Telekom Veszprém az utolsó másodpercekben szerzett góllal 29–28-ra győzött a Pick Szeged otthonában. A Szegednek így nagyon nehéz dolga lesz a jövő heti visszavágón.
Óriási küzdelem zajlott a pályán (Fotó: Török Attila)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Óriási küzdelem zajlott a pályán (Fotó: Török Attila) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

FÉRFI KÉZILABDA MAGYAR BAJNOKI DÖNTŐ
1. MÉRKŐZÉS

PICK SZEGED–TELEKOM VESZPRÉM 28–29 (16–15)
Szeged, 6500
néző. V: Hargitai, Markó
SZEGED: MIKLER R. – Sostaric 1, Tönnesen 1, GABER 2, MACKOVSEK 5, Henigman 1, Bombac 1. Csere: Alilovic (kapus), B. Radivojevics 2 (2), BÁNHIDI 2, Garciandía 1, Frimmel 5 (3), BODÓ 6, ifj. Rosta M., Martins 1. Edző: Juan Carlos Pastor
VESZPRÉM: CORRALES – Gasper Marguc 1 (1), J. OMAR 7, B. BLAGOTINSEK 1, Mahé 3 (2), LAUGE 3, Strlek 4. Csere: Cupara (kapus), Ligetvári, A. Nilsson 2, NENADICS 4, Sipos, Lékai 2, Maqueda 2. Edző: Momir Ilics
Az eredmény alakulása.3. perc: 2–2. 5. p.: 2–3. 8. p.: 4–4. 12. p.: 4–5. 16. p.: 7–6. 20. p.: 9–8. 25. p.: 12–9. 27. p.: 13–12. 33. p.: 17–16. 38. p.: 20–17. 42. p.: 22–20. 45. p.: 23–20. 50. p.: 23–23. 56. p.: 24–26. 58. p.: 26–27
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 10/5, ill. 3/3
Juan Carlos Pastor:
– Gratulálok Bánhidi Bencének és Matej Gabernek, akik hosszú sérülések után léptek pályára, és jó játékkal segítették csapatunkat. Csupán egy góllal szenvedtünk vereséget, a baj az, hogy a mi pályánkon szerzett előnyt ellenfelünk. Kielemezzük a történteket, és a jövő szombaton mindent elkövetünk azért, hogy megőrizzük bajnoki címünket.
Momir Ilics: – Gratulálok mindkét csapatnak, mert a küzdelem színvonala méltó volt a klubok múltjához. Noha egygólos győzelmet arattunk a címvédő otthonában, úgy készülünk, hogy Veszprémben nulla nulláról kezdődik majd a döntő második mérkőzése.

Kisebb zavart okozott az erőben, hogy a Pick Szeged–Telekom Veszprém férfi kézilabda bajnoki döntő első mérkőzése előtt a hazaiak hivatalos meccskeretében feltűnt Bánhidi Bence neve is, aki március eleje óta nem szerepelt a csapatban. Nyilván sok mindent megváltoztatott volna, ha játékra kész, de nem sokkal később a derékproblémákkal küzdő és éppen a regenerációját töltő világklasszis beálló neve eltűnt az összeállításból – a csavar akkor jött, amikor a bemutatásnál a játékos elsőként futott be a pályára, bár akkor még nem lehetett tudni, ennek csak lélektani okai vannak-e.

Azt már a meccs előtt érezni lehetett, hogy ez most valami más, mint a szezon eddig három összecsapása a két gárda között, hiszen sem az alapszakasznak, sem a Magyar Kupának nem volt akkora presztízse, mint most a bajnoki döntőnek. Talán ilyen elképesztő hangulat sem volt még Szegeden, 340 híján (ennyien voltak a vendégszurkolók) nyolcezer torok üvöltött fel, amikor Borut Mackovsek megszerezte a találkozó első gólját. Juan Carlos Pastor, a hazaiak mestere sokáig nem cserélt a védekezés és a támadások között, ezért az alapvetően védekező játékos Nik Henigman, aki eredeti posztja szerint balátlövő, a túlsó oldalon a támadásoknál kihúzódott a bal szélre, amely nyilván nem volt neki ideális, kettő helyzete volt csupán, abból egyet lőtt be.

Mivel Matej Gabernek kisebb sérülés miatt egy időre le kellett mennie a pályáról, a helyére bejött Bánhidi, aki egyből be is forgatta Rasmus Laugét, a szabálytalan szerelés miatt megítélt hetest azonban Rodrigo Corrales kivédte, majd két perc múlva szintén elakadt benne Bogdan Radivojevics következő büntetője is – itt érdemes megjegyezni, hogy a Szegednek a két csapat előző bajnoki meccsén is gondjai voltak a büntetőkkel, négyet hagyott ki, gyakorlatilag ezzel veszítette el az akkori találkozót. A mostani meccs keménységét egyébként jól jelezte, hogy több mint öt percen keresztül 4–4 maradt az állás.

Ha már a sors úgy hozta, hogy be kellett állnia, Bánhidi Bence a védekezésből is alaposan kivette a részét, az egyik veszprémi támadás végén nemes egyszerűséggel lerángatta a mezt a beálló Blaz Blagotinsekről, amiért azonnal meg is kapta a kétperces kiállítását. Volt egy érdekes helyzet a meccsen, az egyik veszprémi támadás után a labda kigurult a hazai kapuból, egészen a hatos vonaláig, ott azonban megállt a labdán lévő ragasztó miatt, Mikler Roland és Sebastian Frimmel pedig széttárt karokkal nézett a játékvezetőre, hogy akkor most melyikük veheti fel a labdát, mert nagyon szeretnének már támadni.

A hazaiak az első húsz percben után 9–8-ra vezettek, de mindössze öt akciógólt szereztek, négyszer voltak eredményesek hetesből. Ezt az egygólos előnyt megtartották a szünetig, a félidőt az egyik oldalon Lékai Máté, a másikon Bodó Richárd kínai figurából szerzett gólja zárta. A második játékrész elején Mario Sostaric már a negyedik szegedi hetest hagyta ki, a hazaiak azonban tudtak váltani, és három góllal elszakadtak, elsősorban a szurkolók buzdításának és a remekül védő Miklernek köszönhetően, aki negyven százalék feletti hatékonysággal hárította a lövéseket. Nem igazán mentek a támadások egyik csapatnak sem, sok volt a hiba, a hazaiaknak különösen a szélekről ment gyengén a játék, és a büntetőkkel sem volt szerencséjük, Radivojevics, Frimmel és Sostaric után Miguel Martins is hetest hibázott, nem tudott túljárni Vladimir Cupara eszén.

A hajrában Mikler néhány percig közel állt a végleges kiállításhoz, miután önfeláldozóan a félpályáig rohant és csúszott ki egy labdáért, majd azzal a lendülettel elkaszálta Jahja Omart, azonban a visszajátszás mutatta, hogy előbb ért a labdához, így – teljesen jogosan – elmaradt a piros lap. A kapusok egyébként elképesztő teljesítményt nyújtanak, Corralesben 17, Miklerben 13 lövés akadt el a hatvan perc alatt.

A mérkőzés vége nagyon szorosan alakult, 28–28-as állásnál az utolsó támadás a Telekom Veszprémé volt, az Építőknek 19 másodperce maradt a győzelem kiharcolására, ami Jahja találatával sikerült is, így a Szeged nemhogy nem tudott előnyt szerezni az első meccsen, de egygólos hátránnyal várhatja a június 11-i, veszprémi visszavágót. Ugyanakkor ismerve a két csapat történelmét és azt, hogy a Szeged mire képes idegenben, ez a döntő még egyáltalán nincs lefutva.

MÁSODIK FÉLIDŐ

60. perc: Vége a meccsnek, egygólos előnnyel várja a visszavágót a Veszprém. 28–29

60. perc: Ahogy Ilics mondta az időkérés alatt, úgy tettek a veszprémiek, Jahjára játszották ki a figurát, ő pedig óriási gólt ragasztott a jobb felsőbe. 28–29

60. perc: Húsz másodperc van hátra, időt kért a Veszprém.

60. perc: Bánhidi szinte fekvő helyzetből is belőtte az egyenlítő gólt. 28–28

59. perc: Nenadic kereste a lövőhelyzetet, és meg is találta, kilőtte a bal alsót. 27–28

58. perc: Hét a hat ellen jött a Szeged, de csak rövid ideig, mert Bodó az edzői tanácsot megfogadva bevágta. 27–27

58. perc: Tanácstalanul támadott a Szeged, látta ezt Pastor is, és időt kért.

58. perc: Jahja a kapunak háttal is valahogy belőtte a labdát, előnyben a Veszprém! 26–27

57. perc: Hosszas veszprémi támadás után Lauge lőtt kapufát, a kipattanóból indult a Szeged, és Bodó használta ki a helyzetét. 26–26

55. perc: Bánhidi kapta, bedobni nem tudta, de egy hetest kiharcolt. A hetest Radivojevics vállalta el, és a bal alsóba lőtt. 25–26

55. perc: Rossz passz Martinstól, jöhetett a Veszprém, és nagyon fontos támadással. Nenadic tört be a védők közé, és kegyetlenül bevágta. 24–26

54. perc: Jahja tört be, és ketten is belül védekeztek ellene. Ez hetes. A hetest Mahé a bal alsóba pattintotta-csavarta. 24–25

54. perc: A videó is bizonyította, hogy Mikler szabályosan dolgozott, viszont a labda a Veszprémé.

54. perc: Martins lövését védte Corrales, pedig ez is ziccer volt. Indult volna a Veszprém, de Mikler messze kifutott a kapujából, és elütötte a labdát. Videóznak.

53. perc: Mindkét oldalon parádéznak a kapusok. Előbb Nilsson ziccerét védte Mikler, majd Frimmelét Corrales.

52. perc: Maquedát küldték ki két percre, majd Tönnesen lövését védte Corrales.

52. perc: Lauge jobbra tört, aztán az ellenkező irányba lőtt, méghozzá a kapuba. 24–24

50. perc: Bánhidit megint megtalálták egy jó passzal, és ezúttal sikerült neki betalálni. Három hónap után az első gólja. 24–23

49. perc: Nyitott védekezésre állt át a Szeged egy rövid időre, majd Jahja emelkedett hihetetlen magasságba, és lőtt a bal felsőbe. 23–23

48. perc: Nenadics ügyetlenkedett, el is vesztette a Veszprém a labdát. Bánhidi kapott labdát beállóban, de nem találta el a kaput.

48. perc: Martins kissé önző módon lőtte el a labdát, Corrales könnyedén védett.

47. perc: Szegedi időkérés.

47. perc: Bombac középre tartó lövését Corrales védte, a másik oldalon még üres volt a kapu, Nenadics meglátta ezt, és könnyű gólt szerzett. 23–22

46. perc: Már szinte elvesztette a labdát a Veszprém, amikor Blagotinsek befordult, gólt lőtt, ráadásul az őt megráncigáló Henigmant kiküldték két percre. 23–21

45. perc: Mahé vesztette el a labdát, így a szegedi támadás végén Sostaric a jobb szélről pattintott lövéssel szerzett gólt. 23–20

43. perc: Maradt a labda a Szegednél, Bombac megint megpróbálkozott egy betöréssel, Maqueda lerántotta, hetes és két perc. A hetest Martins végezte el, és ő is kihagyta! Cupara lába között akarta belőni… Rengeteg hetest hagyott ki a Szeged.

43. perc: Jahja lövése a blokkról ment mellé, majd Nenadic vállalta el, de ez a lövés is elhalt a blokkban. Az ellenakcióból Bombac tört be ziccerbe, Corrales viszont nagyot védett.

42. perc: Passzív miatt elvették a labdát a Veszprémtől, majd Frimmel ziccerben nem tudta belőni az ezerkezű Corralesszel szemben.

41. perc: Tönnesen gyúrta-fúrta be magát a veszprémi védőfalba, és Lauge szorításában is gólt lőtt. Laugét utána kiküldték két percre. 22–20

40. perc: Eladott szegedi labda után indulhatott a Veszprém, és végül Strlek lőtt a bal alsóba. 21–20

40. perc: Hét a hat ellen támadott a Veszprém, Jahjával szabálytalankodtak a hazaiak hetest érően. A hetest Mahé a bal alsóba pattintotta. 21–19

39. perc: Ez becsúszott. Bombac nem túl erős lövése Corrales lába között jutott a kapuba. 21–18

38. perc: Nilsson mozgott be az üres területre, meg is kapta a labdát a lövést imitáló Laugétól, és szépen lőtt a kapu bal oldalába. 20–18

38. perc: Veszprémi időkérés.

38. perc: Egy rossz passz a Szegednél, Marguc gyorsan indult, de Mikler lábbal védett. Erre gyorsan indulhatott a Szeged, és Mackovsek nagy nyugalommal lőtt a bal alsóba. 20–17

37. perc: Marguc kapott labdát a jobb szélen, Mikler azonban ezúttal is remekül védett.

36. perc: Frimmel futott be középre a szélről, és ha már ott volt, a hálóba pattintott. 19–17

36. perc: Mahét régen láttuk, most könnyű helyzetbe került, és a jobb alsóba lőtt. 18–17

34. perc: Jahja eladta a labdát, jöhetett a Szeged. Bombacot faultolták, majd gyötrődtek a hazaiak támadásban, Garciandía lövését lábbal védte Corrales. Maradt azonban a labda a Szegednél, Mackovsek remekül vált le a védőjéről, és szépen lőtt a bal alsóba. 18–16

33. perc: Rontott veszprémi támadás után Bánhidi fordult be a védők mellett, kapott egy hetest. A hetest Sostaric a kapufára lőtte, majd a kipattanót is megszerezte, de ez meg Cupara zsákmánya lett.

32. perc: Corrales az előbb rontott, most viszont nagyot védett Garciandía helyzeténél.

31. perc: Lauge rázta le a védőjét, és lőtt kíméletlenül a léc alá. 17–16

31. perc: Ott a szegedi gól! Mackovsek emelkedett magasra, és a kapus segítségével lőtt gólt. 17–15

31. perc: Elkezdődött a második félidő.

ELSŐ FÉLIDŐ

30. perc: Vége az első félidőnek, vezet a Szeged. 16–15

30. perc: A legvégén a Szeged is megmutatta, hogy képes kínaiból gólt szerezni, Bodó lőtte be. 16–15

30. perc: Nilsson kezéből kiperdült a labda, Henigman gyorsan indult, bedobta a ziccert. De a fürge ellenakcióból Lékai lőtt kínaiból válaszgólt. 15–15

29. perc: Garciandía próbálkozását védte szépen Corrales, és az utolsó percre már úgy fordult a Veszprém, hogy a vezetésért támadhatott.

29. perc: Az ellentámadásból Strlek lövése balról a kapufára pattant, onnan pedig ha csak centiméterekkel is, de a gólvonal mögé. 14–14

29. perc: Frimmel kapott remek indítást, ziccerben lőtt, de csak a jobb kapufát találta el.

28. perc: Nenadics kihagyott ziccere a vonalon belül lévő Maqueda zsákmánya lett, de a bíró mégis megadta a gólját. 14–13

28. perc: Ez hogy ment be?! Nem tudjuk, de Martins lövése mégis utat talált a jobb alsóba. 14–12

28. perc: Szegedi időkérés.

27. perc: Fergeteges a szegedi szurkolás, Frimmel került óriási helyzetbe, de nem találta el a kaput. A másik oldalon viszont Lékai maradt egyedül, és betörés után lőtt a kapu bal oldalába. 13–12

26. perc: Nenadics harcolt ki hetest, amelyet Marguc a bal fölsőbe lőtt, pedig Alilovic beleért a labdába. 13–11

26. perc: Frimmel kapta a labdát a bal szélen, és egészen fantasztikus mozdulattal csavart a kapus felett a kapuba. 13–10

25. perc: Maqueda szinte kísértetiesen hasonló gólt szerzett a másik oldalon. 12–10

25. perc: Martins is az imént állt be, és mindjárt felismerte, hogy rés tátong a vendégek védőfalán, betört és a kapu jobb oldalába lőtt. 12–9

24. perc: Bánhidit megint kiküldték két percre, a Veszprém pedig nem tudta kihasználni, mert Nilssonnál szabálytalan elzárást fújtak.

23. perc: Maqueda most jött be, mindjárt lőtt is egyet, de Mikler védett. A másik oldalon Bodó lövését védte Corrales.

23. perc: Mikler kivédte Nenadics ziccerét, majd fürgén indult a Szeged, Bodó pedig nagy lendülettel tört be, és dobott gólt. 11–9

22. perc: Garciandía egészen kicsavarodott helyzetből lőtte el, de Corralesről bepattant a labda a kapuba. 10–9

21. perc: Nenadics remek testcsellel küldte el a védőjét, majd hat méterről a kapu jobb oldalába lőtt. 9–9

20. perc: Időt kért a Veszprém.

20. perc: Mikler remek védése után villámgyorsan indult a Szeged, s Bodó betörésből lőtt óriási gólt. 9–8

18. perc: Hetesből bőven látunk eddig, most éppen Rosta harcolt ki egyet Nilsson mellett. A hetest Frimmel belőhette volna, de kicsúszott a kezéből a labda, amely a kapu fölé szállt.

18. perc: Nem nagyon találta a rést a szegedi védőfalon a Veszprém, de legalább az idő telt, végül passzív jelzés után Nenadics lőtte el, de Miklernek ez nem okozott gondot.

17. perc: Lauge csapott oda a betörő szegedinek, kiküldték két percre, és jött a hetes is, vele pedig Frimmel újabb gólja. Ezúttal a bal alsót választotta. 8–8

17. perc: Garciandía vállalt el egy átlövést, de a kaput nem találta el. Nem úgy a másik oldalon Jahja, aki rendezetlen védelemmel szemben bombázott a jobb felsőbe. 7–8

16. perc: Hét a hat ellen támadott a Veszprém, Jahja megtalálta Nilssont, aki összeszedte a labdát, és a bal alsóba lőtt. 7–7

14. perc: Mikler újabb bravúrja Jahjátszomorította, majd a másik oldalon Bombac harcolt ki hetest igen taktikusan. A hetest Frimmel megint csak bedobta. 7–6

13. perc: Előbb Jahja lőtt óriási átlövésgólt, majd villámgyorsan válaszolt Gaber, aki Tönnesen passzát lőtte a jobb felsőbe. 6–6

13. perc: Úgy tűnt, nem sikerül feltörni a veszprémi védelmet, de Tönnesen remek betörése után úgy ítélték meg a bírók, hogy szabálytalankodtak vele, hetes. A hetest Frimmel végezte el, és a lécről pattant a labda a kapuba. 5–5

12. perc: Kihúzta kapott gól nélkül a Szeged, majd Sostaric befutott beállóba, Corrales kivédte, azonnal indult Strlek, és bedobta a ziccert. 4–5

11. perc: Ezzel az apró intermezzóval eltelt egy perc, majd Nenadics alsó lövését védte lábbal Mikler.

11. perc: Úgy tűnt, Garciandía labdát szerez, de elügyetlenkedte a passzt, így a labda visszakerült a Veszprémhez.

10. perc: Kevés fantázia volt a veszprémi akcióban, de Bánhidi megrántotta Blagotinseket, így kétperces pihenőt kapott a magyar válogatott beállója.

9. perc: Újabb hetest kapott a Szeged, megint Radivojevics állt oda, de Corrales ezt is kivédte.

8. perc: Jahja lövése Bánhidi blokkjáról ment mellé, folytatódott a veszprémi akció, majd Strlek lövése a bal szélről elakadt Miklerben.

8. perc: Bánhidi szedett le egy magas átadást, befordult, és kapott egy hetest. A hetest viszont Radivojevics kihagyta, mert Corrales bravúrral védett.

7. perc: Úgy volt, hogy Bánhidi nem játszik, de most mégis ott a pályán a hazaiak ásza. Azt viszont nem tudta megakadályozni, hogy Jahja mellőle lőjön alulról gólt. 4–4

7. perc: Újra vezet a Szeged! Mackovsek passzolt Gaberhez, aki beállóból a jobb alsóba lőtt. 4–3

6. perc: Mackovsek jó lövése hozta meg az egyenlítést, majd Mikler védte Marguc pattintását. 3–3

5. perc: Újrakezdte a hazai csapat a támadásépítést, majd Bombac találta meg a bal szélen Henigmant, aki Corralesbe lőtt. Azonnal indult a Veszprém, és Lauge lőtt egy jó csel után a kapu jobb oldalába. 2–3

4. perc: Sokáig támadott a Szeged, de jó volt a veszprémi védekezés, majd Tönnesen lövését védte az oldalvonalon kívülre Corrales.

3. perc: Ügyes megoldás. Jahja imitált átlövést a szaggatottról, felugrottak előtte, de ő továbbment, és valahogy a hálóba küldte betörés után a labdát. 2–2

2. perc: Bombac harcolt ki hetest, amelyet Radivojevics biztosan belőtt. 2–1

2. perc: Strlek maradt egyedül a bal szélen, és nagyon biztosan belőtte. 1–1

1. perc: Villámgyorsan vezetést szerzett a Szeged, Mackovsek éles szögből lőtt a kapufát súrolva a bal alsóba. 1–0

1. perc: Az első támadás joga a Veszprémé volt, de nem hozott gólt, mert Mahé lövése nem találta el a kaput.

1. perc: Elkezdődött a találkozó, a Szeged tiszta kékben, a Veszprém piros-feketében játszik.

Visszavágó, június 11. (szombat)
Telekom Veszprém–Pick Szeged, Veszprém, Veszprém Aréna, 17.45

ELŐZMÉNYEK

A találkozóról szóló beharangozónkat ide kattintva lehet elolvasni.

Hiába van jó passzban a Telekom Veszprém férfi kézilabdacsapata, több oka van, hogy semmivel sem esélyesebb a 2022-es magyar bajnoki döntőben, mint nagy ellenfele, a Pick Szeged. Leginkább azért, mert Juan Carlos Pastor együttesének ez az utolsó lehetősége arra, hogy a Bajnokok Ligája-kiesés és a Magyar Kupában elszenvedett vereség után megmentse az idényt, a bakonyiak előtt pedig áll még egy jelentős torna, a Bajnokok Ligája kölni négyes döntője. Persze a hivatalos kommunikáció az, hogy a legfontosabb az NB I-es trófea, de a BL final four nem valószínű, hogy kevésbé fontos lenne Momir Ilics együttesének – bajnokságot sokszor nyertek már (26-szor), BL-t viszont soha. Ez azonban csak egy tény, ne legyünk annyira bátrak, hogy ebből messzemenő következtetést próbáljunk levonni, pláne fontossági sorrendet felállítani, mert biztos, hogy ők sem teszik.

A pénteki mérkőzés a két csapat 182. összecsapása, ebből 124-szer a Veszprém, 51-szer a Szeged került ki győztesen, hét találkozó döntetlennel ért véget. Egy biztos, az alapszakasz és a Magyar Kupa után az elkövetkező több mint egy hétben az idény legkeményebb Szeged–Veszprém párbaja elé nézünk.

NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉPRE!
Az első bajnoki döntő a Pick Arénában
A 2021–2022-es férfi kézilabda­idényben a Pick Szeged–Telekom Veszprém magyar bajnoki döntő párbaja június 3-án a Pick Arénában kezdődik, amelyben egyszer már játszottak egymás ellen a csapatok az alapszakaszban, és akkor a Telekom Veszprém nyert 29–27-re. A pénteki mérkőzés azonban borítékolhatóan más lesz, hiszen ez az első magyar bajnoki döntő a minden bizonnyal telt házas, nyolcezres új szegedi csarnokban. A június 11-i visszavágónak helyet adó, ötezer fő befogadására alkalmas Veszprém Aréna már sok nagy harcot látott Magyarország két legjobb férfi kézilabdacsapata között, és a Szegedet az elmúlt időben mintha csak felpörgetné a veszprémi szurkolók által teremtett fergeteges hangulat, a 2021. novemberi bajnokin 26–26-os döntetlen született, de a tavalyi döntő visszavágóján Juan Carlos Pastor együttese egy góllal nyerni tudott Veszprémben, ami egyben a bajnoki címet jelentette számára. Az első mérkőzésre ezúttal a szegedi klub 340 jegyet adott a Telekom Veszprém szurkolóinak a Marian Cozma vendégszektorba, a veszprémiek ugyanennyit adnak a visszavágón a rivális drukkereknek.